AVDIO in FOTO: Slovenci z odlično predstavo šokirali Slovake in dosegli zgodovinsko zmago

Soči, 15. 02. 2014 09.26 |

Slovenski hokejisti so se na drugi tekmi olimpijskega turnirja v Sočiju pomerili z reprezentanco Slovaške. Risi so v zadnji tretjini dosegli tri zaporedne gole in presenetili uglednega tekmeca. Zadetke za Slovenijo so dosegli Rok Tičar, Tomaž Razingar in Anže Kopitar (3:1).

Dobra uvodna predstava proti Rusiji je Slovencem dala krila: čeprav naglas tega niso poudarjali, so verjeli, da so na olimpijskem turnirju sposobni tudi presenetiti katero od na papirju močnejših ekip v Sočiju. Žrtve takšnega slovenskega razmišljanja so bili Slovaki, vrhunska reprezentanca s samega svetovnega vrha, ki je doživela še drugi ponižujoč udarec v dveh dneh po polomu z ZDA z 1:7. Slovenci pa so poskrbeli za zgodovinsko prvo zmago na olimpijskem turnirju v obdobju slovenske samostojnosti. Kako močni so bili tokrat Slovenci, pove tudi podatek o strelih na gol. Na koncu tekme je bilo razmerje 31-28 za slovenske ledene junake.

Selektor Matjaž Kopitar pred drugo tekmo ni spreminjal ničesar. V vratih je bil vrhunsko razpoloženi in razigrani Robert Kristan, na novo sestavljeni prvi napad z zvezdnikom Anžetom Kopitarjem, Janom Muršakom in Davidom Rodmanom pa je bil tudi že precej bolj uigran kot na prvi tekmi. Slovenci se niso prav nič ustrašili tekmecev - z zbrano igro v obrambi, garanjem in pokrivanjem po vsem igrišču in nevarnimi napadi so le nekaj začetnih minut dovolili tekmecem, da so prevladovali. A je bil Kristan za Zdena Charo, Tomaša Surovega, Mariana Hosso in druge zvezdnike Slovaške na koncu pretrd oreh.

Robert Kristan se je vnovič zelo izkazal. Edini gol je prejel nekaj sekund pred koncem tekme, ko je bilo že vse odločeno. FOTO: Reuters

Jan Urbas, Muršak, Robert Sabolič in še kdo pa bi lahko v prvi tretjini tudi premagali Jaroslava Halaka, najbližje zadetku pa je bil tik ob koncu prve tretjine ob številčni prednosti Rok Tičar, plošček je po njegovem strelu preletel vratarja in se odpeljal ob golovi črti, res pa je, da je sirena že pred koncem te akcije oznanila konec tretjine. Slovenci pa so nadaljevali, kjer so končali po 20 minutah. Najprej Kristan z izjemno obrambo prodora Surovega, potem pa Urbas, Muršak, Kopitar na drugi strani pred Halakovimi vrati. Slovenci so tudi ob številčni prednosti Slovaške igrali odločno in zbrano, zapretili pa tudi z igralcem manj. Ob koncu tretjine pa je bil Kristan spet zmagovalec v boju s Surovym, znova ob slovaškem "power-playu".

Zadnja tretjina je bila za slovenske ljubitelje športa prava poezija. Vse bolj nervozni Slovaki so na vsak način in na silo skušali priti do gola, a so se ušteli. Slovenci so natančno in nepopustljivo igro namreč kronali še z zadetki; najprej je slovenski junak prve tekme Žiga Jeglič natančno podal izza vrat, pred njimi pa je Tičar s topovskim udarcem poskrbel za 1:0. Sledilo je "atomskih" 23 sekund, kolikor je minilo med drugim in tretjim zadetkom. Za 2:0 je, ko je slovaški vratar le odbil plošček po strelu Urbasa, poskrbel Tomaž Razingar z neubranljivim strelom pod prečko. Za piko na i vrhunskega dneva Slovenije pa je seveda poskrbel Anže Kopitar. Plošček je dobil ob ogradi, se sprehodil do sredine, preigral tri tekmece in nato iz skoraj mrtvega kota hladnokrvno zadel za skoraj neverjetno podobo na semaforju - 3:0.

Jan Muršak in Tomaš Tatar
Jan Muršak in Tomaš Tatar FOTO: Reuters

Popolnoma razsuti Slovaki so do konca tekme skušali vsaj ublažiti poraz. A jim ni šlo nič od rok, Slovenci so njihove poskuse zbrano in dobro ustavljali, in šele 17 sekund pred koncem je Tomaš Jurčo iz gneče pred vrati vendarle premagal Kristana, toda zadetek je bil zgolj rahel estetski obliž na pekoče slovaške rane.

Slovaška - Slovenija 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Jurco 60.; Tičar 44., Razingar 49., Kopitar 50.