Slovenija

Regres za vojake: država se je pritožila

Ljubljana, 15. 10. 2012 16.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Potem ko je Delovno in socialno sodišče odločilo, da mora država članom vojaškega sindikata izplačati razliko letošnjega regresa do višine 692 evrov, se je zdaj država pritožila. O vsebini pritožbe, dokler postopki tečejo, na državnem pravobranilstvu nočejo govoriti.

Država se je pritožila na odločitev Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani, ki je konec septembra odločilo, da mora država članom Sindikata vojakov Slovenije v mesecu dni od pravnomočnosti sodbe izplačati razliko letošnjega regresa do višine 692 evrov ter obresti. Državno pravobranilstvo je pritožbo poslalo v petek, dokler postopki tečejo, pa njene vsebine ne želijo razkriti.

Denar in pravica
Denar in pravica FOTO: Thinkstock

Sindikat je državo tožil, ker vojaki niso dobili regresa, izplačanega v skladu z dogovorom o ukrepih na področju plač, in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012. Ta je namreč določil, da se bo regres za letni dopust za leto 2012 izplačal pri plači za april v višini 692 evrov bruto. Vlada pa je najprej izplačilo regresa odložila, nato pa je zakon za uravnoteženje javnih financ višino regresa znižal, in sicer različno glede na plačni razred javnega uslužbenca. Najvišji regres so prejeli javni uslužbenci do 13. plačnega razreda, in sicer 692 evrov, najnižjega pa tisti, ki so uvrščeni od 40. plačnega razreda naprej, in sicer 100 evrov.

Sodišče je konec septembra odločilo, da določba omenjenega dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov po pravni naravi učinkuje kot norma kolektivne pogodbe za javni sektor, saj so ga podpisale stranke v skladu z zahtevami zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Prav tako v času, ko je regres na podlagi dogovora zapadel v izplačilo, stranki od tega dogovora nista odstopili, niti ni dogovor nehal veljati na kakšni drugi pravni podlagi, kar pomeni, da so javni uslužbenci že dobili regres za letni dopust v višini 692 evrov. V primeru tožbe sindikata vojakov je senat tudi odločil, da ni smiselno čakati na presojo ustavnega sodišča o ustavnosti določb varčevalnega zakona, povezanih z regresom, kot se je sicer to zgodilo v primeru podobne tožbe Sindikata državnih organov Slovenije.

Tako kot Sindikat vojakov Slovenije so tudi nekateri drugi sindikati v javnem sektorju namreč vseskozi opozarjali, da jim je pravica do regresa že zapadla v aprilu, in sicer v dogovorjeni višini. Zato so na sodišče vložili kolektivne tožbe, razsodba v primeru SVS, na katero se je država zdaj pritožila, pa je bila prva med temi.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

upornik22
15. 10. 2012 20.21
-2
nujno ukinit vojsko,sploh je ne potrebujemo.
periot22
15. 10. 2012 20.35
-2
MB-FC
16. 10. 2012 09.02
+1