Tujina

Pusićeva: Tožbe ostajajo, dokler ne bo alternative za rešitev spora o LB

Zagreb, 05. 01. 2013 15.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Hrvaška zunanja ministrica Pusićeva je spet poudarila, da bo država umaknila tožbe proti LB in NLB, ko bo sprejet predlog rešitve spora finančnih strokovnjakov. "Dokler alternativne rešitve ne bo, bi z umikom tožb celotni predmet zastaral," je pojasnila.

NLB - 3
NLB - 3 FOTO: Reuters

Hrvaška je pripravljena umakniti tožbe proti LB in NLB na hrvaških sodiščih, ko bosta obe vladi uradno sprejeli predlog rešitve spora finančnih strokovnjakov Franceta Arharja in Zdravka Rogića, je v današnjem pogovoru za zagrebški Radio 101 ponovila hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić. Arharjev in Rogićev predlog pričakuje do konca marca.

"Dokler alternativne rešitve ne bo, bi z umikom tožb celotni predmet zastaral in ga ne bilo možno več urejati na ta način," je pojasnila Pusićeva, ki je tudi podpredsednica hrvaške vlade.

Ravno z umikom tožb, ki sta jih na podlagi pooblastil hrvaškega finančnega ministra proti LB in NLB vložili Zagrebška banka in Privredna banka Zagreb, je njen slovenski kolega Karl Erjavec pogojeval ratifikacijo pristopne pogodbe med Hrvaško in Evropsko unijo v državnem zboru.

Pusićeva je v pogovoru za Radio 101 še povedala, da so bile informacije o rešitvi spora, ki so se konec lanskega leta pojavile v hrvaškem tisku, nepopolne ter da ne ve, kdo je posredoval takšne informacije.

Pusićeva upa, da bo rešitev ponujena kmalu

Ni želela govoriti o podrobnostih pogovorov med Arharjem in Rogićem, dejala pa je, da obravnavata vrsto elementov ter da se strinjata o načelih, medtem ko je operacionalizacija rešitve še zmeraj na mizi.

Pusićeva je napovedala, da bo sredi januarja hrvaško pristopno pogodbo ratificirala Francija, sledila naj bi Velika Britanija, februarja Belgija, marca verjetno tudi Danska, medtem ko je Nemčija napovedala, da bo to storila v začetku junija.

Izrazila je upanje, da bosta finančna strokovnjaka ponudila rešitev v prvih dveh ali treh mesecih letošnjega leta, ker se, kot je dodala, počasi približuje sklepna faza hrvaškega približevanja EU.

"Od visokih slovenskih predstavnikov smo slišali, da Slovenije ne bi radi videli kot zadnje ali med zadnjimi državami članicami EU, ki bodo ratificirale hrvaško pristopno pogodbo. Menim, da gre za politično pametno stališče, saj niti sama ne bi rada, da bi v primeru hrvaških sosed", ko bodo na vrsti za vstop v EU, "bila Hrvaška poslednja. Koristi ni nobene, temveč zgolj škoda", je ocenila Pusićeva.

Poudarila je, da je 20 članic EU že ratificiralo hrvaško pogodbo, šest je postopek ratifikacije začelo, medtem ko je Slovenija edina, ki postopka ni še niti začela.

"Pomembno je, da bi začeli, in bila bi zelo vesela, če bi se to zgodilo," je še izjavila Pusićeva, ki pričakuje, da bo Slovenija ratificirala hrvaško pogodbo do sredine pomladi. To ne pomeni, da potem ne bi več reševali spora o LB, saj je to tudi v hrvaškem interesu, je dodala.

Pusićeva je povedala, da ne pričakuje predčasnih volitev v Sloveniji ter da ima zagotovila s slovenske strani, da bodo postopek ratifikacije lahko sklenili v mesecu dni, če bi to bilo treba nujno storiti.
Pusićeva je povedala, da ne pričakuje predčasnih volitev v Sloveniji ter da ima zagotovila s slovenske strani, da bodo postopek ratifikacije lahko sklenili v mesecu dni, če bi to bilo treba nujno storiti. FOTO: Reuters

Mimica: Slovenija ima najbolj trdne in konkretne zahteve

Podpredsednik hrvaške vlade za notranjo, zunanjo in evropsko politiko Neven Mimica pa je v današnji oddaji Hrvaškega radia Intervju tedna, ocenil, da je dovolj časa, da bi Slovenija ratificirala hrvaško pristopno pogodbo do njenega vstopa v EU, ki je načrtovan 1. julija 2013.

"Imamo čas, sicer ga ni veliko, da bi poskusili do konca potrditi z argumenti vse tisto, kar je povezano s sklenitvijo postopka ratifikacije v Sloveniji. To pomeni, potrditi z argumenti tako dvostransko kot v evropskih okvirih, da je Hrvaška praktično storila vse, kar je potrebno, ter da ne držijo argumenti, ki bi morda šli proti sklenitvi ratifikacije v Sloveniji," je dejal Mimica.

Poudaril je, da ima Slovenija najbolj trdne in najbolj konkretne zahteve, s katerimi lahko vpliva na dinamiko in postopek glede hrvaške pristopne pogodbe, ne glede na to, da njeni argumenti niso povezani z vsebino evropske zakonodaje in zavez, ki jih je Hrvaška sprejela v pristopni pogodbi. Je pa ocenil, da obstaja veliko več razlogov, da bi verjeli v pravočasno slovensko ratifikacijo kot v nasprotno.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brabusednet
06. 01. 2013 09.43
+1
Pa naj Hrvati malo počakajo z vstopom,saj imajo preveč problemov z mejami sosednjih držav.Pa tudi ekonomsko bodo samo breme uniji,še eni siromaki,ki se zanašajo samo na Evropski denar.Makedonce že leta blikirajo Grki,ki so še tožbo izgubili pa se stvar ne premakne.
ivan.z Doba
06. 01. 2013 11.42
+2
Breme? Pravzaprav Hrvaška ne rabi EU. Bolje bi bilo, ko bi sklenila ekonomski sporazum z EU in ne vstrajala na članstvu. Hrvaške banke imajo preveč denarja in znižujejo obrestno mero. Kmetijstvo-s kvotami ga bo uničila EU (npr.predelava sladkorne pese v SLO), turizem, lahko dvigneta ekonomski položaj Hrvatov višje kot je trenutno. Kar se pa tiče varčevalcev, ti so denar zaupali LB, NLB, pa je slovenski "nateg". Prav tako kot "slaba banka", ki je v ustanavljanju. Le da bomo sledje poplačali mi, ne pa "varčevalci" iz tujine. Sicer bo pa Hrvaška vstopila v EU, ne glede na mnenje slovenske politike. Joseph Mussomeli bo prišel do JJ, z direktivo svetovnega policaja in Hrvaška bo v EU- kot velika zaveznica ZDA v NATO-u. Kot je dejal Stanovnik: "Hlapci !!!"
Misija1
06. 01. 2013 21.50
+0
Aha, ti si se en ki vidi samo v eno smer. Super, lepo, prav, ze res da so Hrvati zaupali denar LB. Kaj pa, ko je LB zaupala kredite stotinam hrvaskim podjetjim, vec kot milijarda eruov posojil, ki jih hrvaske firme niso rabile NIKOLI vrniti. Kdo pa bo to pokril? Aja, po tvojem mora Slovenija denar hrvaskim varcevalcem vrniti, ker pa so se vse te kvazi hrvaske firme zaprle, pa Hrvaska tega denarja nam ne rabi vrniti? Tako pa fantic moj dragi, to v tem svetu ne funkcionira! LB je dolzna cca. 450 milijonov eurov hrvaskim varcevalcem, hrvaska kvazi podjetja, ki so del Hrvaske in so propadla zaradi vsem ze znanega sistema kvazi podjetij, pa so LB dolzna vec kot 1,2 milijarde eurov! Torej, ne rabis bit matematik, da vidis, da je NLB v boljsi poziciji in zahtevajo tocno to: Za vsak euro ki ga hrvaska vrne njim, ga oni vrnejo hrvaskim varcevalcem. To so ze storili in bodo se naprej, dokler bodo hrvati vracali denar nam. 450 milijonov proti 1,2 milijardi eurov, dejstvo je, da je Hrvaska NLB dolzna cca. 750 milijonov eurov! To so fakti fantic, ki jih ne mores spremenit ne ti, ne noben hrvaski varcevalec, kot tudi ne hrvaski politik, ki seveda farba svoje hrvaske volilce z tezo, da so samo slovenci dolzni njim denar. Drugi del pa tako kot ti, kar preprosto izpusti!
Misija1
06. 01. 2013 21.50
+1
To se nanasa na komentar avtorja jebadolenjska!
deathbite
28. 05. 2014 14.51
deathbite
28. 05. 2014 14.56
medovit
06. 01. 2013 02.33
stara igra živcev in ko če koga. brez veze. zadeve so že znane in določene, vprašanje je samo koliko € bo stalo. oz. koliko EU pointov bom dobil za interese notranje politike.
Balki30
05. 01. 2013 20.31
+8
Blokirat vstop hr v eu dokler hr firme ne vrnejo keša nlb dokler ne dobimo nazaj Joškota celega piranskega zaliva in dostopa na odpro morje.
Balki30
05. 01. 2013 20.36
+3
Če ne druga pa vsaj joškota nam naj dajo nazaj....
medovit
06. 01. 2013 02.35
-1
ma postavi si joškota na nočno omarico, tip je samo figura na šahovnici...
monika raikonnen
06. 01. 2013 12.35
-1
lodz68
05. 01. 2013 17.17
+8
Teletext SLO:stran 131:G.Jandrokovič je dejal,da si hrvaška vlada ne prizadeva za to,da b i uredila spor s Slovenijo...
Warlock.
05. 01. 2013 17.31
+6
Pač vsaka stran si pridobiva politične točke na to temo...zato pa tudi jo noče niti ena stran jo rešit.
g.doktor
05. 01. 2013 18.07
-13
bca
05. 01. 2013 18.40
+10
Pa tudi LB je treba vrniti denar, ki ga dolgujejo hrvaški upniki, pa pika.