13. julij 2004: Državni zbor sprejme splošni dolgoročni program razvoja in opremljanja slovenske vojske, ki je predvideval nakup 135 srednjih bojnih kolesnih vozil. Vozila naj bi bila osnovno bojno sredstvo motoriziranih bataljonov.
20. avgust 2004: Direktorat za logistiko ministrstva za obrambo z družbo Viator & Vektor podpiše pismo o nameri, v katerem ministrstvo ugotavlja, da je skupina Viator & Vektor lahko ustrezen partner Slovenski vojski pri izvajanju slovenskega oborožitvenega programa za lahka in srednja težka oklepna bojna vozila.
12. junij 2006: Ministrstvo za obrambo na razpisu za dobavo pehotnih bojnih vozil (oklepnikov 8 x 8) za Slovensko vojsko izbere podjetje Rotis, ki zastopa finsko podjetje Patria. Čez pol leta ministrstvo, Rotis in Patria podpišejo pogodbo in sporazum o protidobavah ter vključenosti slovenskega gospodarstva v projekt. Posel je vreden dobrih 278 milijonov evrov.
13. maj 2008: Finska policija v okviru preiskave, ali je Patria podkupovala uradnike, da bi pridobila pogodbe s Slovenijo in Egiptom, pripre dve osebi.
2. september 2008: Finska televizija YLE predvaja oddajo Resnica o Patrii, v kateri objavi, da naj bi takratni predsednik slovenske vlade Janez Janša od Patrie prejel podkupnino. Janša je zaradi objave sprožil pravdni postopek, ki še vedno traja.
25. marec 2009: Policija na več lokacijah po Sloveniji izvede hišne preiskave. Čez nekaj dni policije Finske, Avstrije in Slovenije podpišejo tristranski sporazum, s katerim ustanovijo skupno komisijo, ki naj bi omogočila lažjo izmenjavo podatkov pri preiskovanju suma podkupovanja v zadevi Patria.
15. december 2009: Skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala vloži obtožni predlog zoper nekdanjega obrambnega ministra Karla Erjavca in nekdanjega načelnika generalštaba Slovenske vojske Albina Gutmana zaradi kaznivega dejanja nevestnega dela v službi. Sodišče ju pozneje oprosti.
19. avgust 2010: Ljubljansko okrajno sodišče potrdi, da je prejelo obtožni predlog vrhovnega državnega tožilstva zoper več oseb v zadevi Patria. Gre za poslovneža Walterja Wolfa, nekdanjega prvega moža HSE Jožeta Zagožna, brigadirja Toneta Krkoviča, direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča in predsednika SDS ter nekdanjega premierja Janeza Janšo.
5. september 2011: Na ljubljanskem okrajnem sodišču se začne sojenje Wolfu, Zagožnu, Krkoviču, Črnkoviču in Janši. Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov patria. Vseh pet krivdo zanika, Wolf in Zagožen pa sta nato izločena iz postopka. Prvi je odšel v Kanado in je zoper njega razpisana mednarodna tiralica, Zagožen pa ima zdravstvene težave.
18. januar 2012: Na dunajskem deželnem sodišču se je začelo sojenje peterici, ki je bila med drugim obtožena podkupovanja in industrijskega vohunjenja. Sodišče je sodbo izreklo 5. aprila letos. Prvoobtoženi Wolfgang Riedl je bil spoznan za krivega v več točkah obtožnice, med drugim za podkupovanje v Sloveniji. Trije soobtoženi so bili oproščeni, Walterju Wolfu pa zaradi odsotnosti sodbe niso izrekli.
5. september 2012: Ministrstvo za obrambo je s podjetjema Rotis in Patria doseglo sporazum o ureditvi razmerij glede nakupa osemkolesnih oklepnikov, po katerem Slovenija ne bo več nabavljala vozil. Slovenija tako ostaja pri 30 patriah, ki pa ne bodo zadoščale za oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine.
18. december 2012: Finsko tožilstvo je obtožilo šest nekdanjih vodilnih uslužbencev Patrie, in sicer zaradi podkupovanja in industrijskega vohunjenja pri prodaji oklepnikov v Sloveniji. Šesterico obtoženih sestavljajo nekdanji prvi mož Patrie Jorma Wiitakorpi, zastopnik Patrie za Slovenijo Reijo Niittynen ter Heikki Hulkkonen, Jarmo Puputti, Tuomas Korpi in Kai Nurmo. Vseh šest se je na predhodni obravnavi 15. maja letos izreklo za nedolžne. Glavna obravnava naj bi se začela avgusta.
15. maj 2013: Na ljubljanskem okrožnem sodišču je opravljen predobravnavni narok v t. i. zadevi Patria II. Upokojeni brigadir Peter Zupan, ki mu tožilstvo očita prodajanje podatkov, se je izrekel za nedolžnega. Slikarja Jureta Cekute, ki naj bi Zupana napeljeval k zlorabi položaja, pa ni bilo, saj krivde po obtožbi ne priznava. Sledi sojenje.
27. maj 2013: Ljubljanska okrajna sodnica Barbara Klajnšek v slovenskem sojenju v zadevi Patria sklene dokazni postopek, začnejo se zaključne besede. Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc za Janšo predlaga 24 mesecev zapora, za Krkoviča in Črnkoviča pa po 22 mesecev za zapahi. Janšev zagovornik Franci Matoz meni, da je obtožba zoper Janšo v celoti nedokazana.
3. junij 2013: Zaključne besede preostalih zagovornikov in obtoženih.
5. junij: Obsodba na prvi stopnji.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.