Tujina

Turški protestniki spet na ulicah

Istanbul, 08. 06. 2013 11.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Turški premier Erdogan pravi, da protesti mejijo na vandalizem in poziva protestnike, da končajo demonstracije. Carigrajski župan pa jim je zagotovil, da parka, zaradi katerega se je vse skupaj začelo, ne bodo spremenili v nakupovalno središče. A protestniki vztrajajo.

Tisoči Turkov so se danes znova odpravili na ulice turških mest na protivladne proteste, s čimer so se uprli pozivom premierja Recepa Tayyipa Erdogana h končanju najhujših nemirov v času njegove vladavine.

Na istanbulski trg Taksim so protestniki začeli prihajati že zjutraj. Opremili so se s hrano in odejami, da bi se pripravili na cel konec tedna protestov in se s tem pridružili vedno večjemu taboru protestnikov v bližnjem parku Gezi. Nove demonstracije so že deveti dan zapored potekale tudi v prestolnici Ankara.

Erdogan je v petek pozval k takojšnjemu prenehanju demonstracij in zatrdil, da je njegova vlada odprta za "demokratične zahteve", a je obenem vztrajal, da protesti "mejijo na vandalizem".

Takole so protestniki prenočili na trgu Taksim.
Takole so protestniki prenočili na trgu Taksim. FOTO: Reuters

Župan: Park ne bo postal nakupovalno središče

Nemiri v Turčiji so se začeli, ko je policija ostro posredovala proti majhni skupini protestnikov, ki so poskušali preprečiti, da bi na mestu sedanjega parka Gezi zraslo nakupovalno središče.

"Zagotovo ne razmišljamo o gradnji nakupovalnega središča na tem mestu, prav tako ne o hotelu ali stanovanjskih zgradbah. Lahko bi postavili mestni muzej ali razstavišče," pa je danes protestnikom dejal istanbulski župan Kadir Topbas. Po prvotnem načrtu naj bi na območju parka zgradili kopijo vojašnice iz otomanskega obdobja.

Topbas je še zagotovil, da bodo končni načrti pripravljeni "z dialogom" in da se bo število dreves na območju morda še povečalo. Aktiviste je namreč skrbelo, da bi preureditev parka vodila v posek zadnje zelene zaplate v središču Istanbula.

Župan pa je kljub temu trdno podprl projekt izgradnje vojašnice. "Načrt za vojašnico je bil del naših predvolilnih obljub in ljudje so nas pooblastili za to," je zatrdil.

protestniki v Turčiji
protestniki v Turčiji FOTO: Reuters

Spor glede parka Gezi je sprožil vsedržavne protivladne proteste, katerih ključen očitek na račun vlade je bil, da postaja preveč avtoritarna in da poskuša ustavno sekularni Turčiji vsiliti islamistične reforme.

Policija je proti protestnikom nato uporabila solzivec in vodne topove, pri čemer je bilo poškodovanih več tisoč ljudi, za posledicami nasilja med spopadi pa so umrli trije. Nemiri so okrnili podobo Turčije kot zgledne islamske demokratične države.

Ker se kopičijo mednarodne kritike na račun Erdogana zaradi njegovega obvladovanja krize, je ta v petek obtožil zahodne zaveznice dvojnih meril in zatrdil, da bi podobni protesti v katerikoli evropski državi naleteli na "veliko hujši odziv".

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RavnateljSole
09. 06. 2013 02.20
-1
mcc
09. 06. 2013 09.34
+0
luckyss
08. 06. 2013 12.55
+11
Iz iskre v Turčiji (ali kasneje kje drugje) bo nastal požar, ki bo prisilil elite v kompromis uvedbe vsaj približno humane in socialne ureditve... *
strom
08. 06. 2013 12.45
+15
Turčija nam je lahko v zgled ne pa mi ki policajem delimo rožice in kulturne programe...
Gal Košnik
08. 06. 2013 18.58
+2
Tudi oni delijo rožice sem videl slike. Pa tut pri nas je bil solzivec in kamni. V Mariboru se z granitkami ni kaj dosti spremenilo (svetniki so ostali isti), v parlamentu pa z 20.000-glavim sprehodom, tudi ne kaj dosti(neoliberalizem do zadnjega diha). Za zgled nam je turčija lahko po številu aktiviranih državljanov in povezanosti vseh političnih struj, ki so proti neoliberalno-islamistični-50-procentni"demokraciji".