Tujina

Protesti tudi v tujini: Branimo našo prihodnost!

Rim/Praga, 17. 11. 2012 17.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tudi na Češkem in v Italiji razočarani ljudje protestirajo proti varčevalnim ukrepom. V Pragi se je zbralo okoli 5000 ljudi, sindikati so zahtevali predčasne volitve. V nekaterih italijanskih mestih pa so učenci, dijaki in študenti opozarjali na slabe razmere v izobraževalnem sistemu.

Protesti v Pragi - 10
Protesti v Pragi - 10 FOTO: Reuters
Na Češkem so danes pripravili sindikalne proteste proti varčevalnim načrtom vlade, ki se jih je udeležilo okoli 5000 ljudi. "Vladajoče politike skrbijo zgolj njihove lastne denarnice," je v Pragi dejal sindikalni vodja Jaroslav Zavadil in zahteval predčasne volitve.

Na Češkem je sicer 17. november od leta 2000 praznik, ko se spominjajo boja za demokracijo in svobodo. Na spominski slovesnosti v spomin na demokratične spremembe leta 1989 pa je danes prišlo do manjšega izgreda.

Ko je predsednik države Vaclav Klaus na mestu krvavega zatrtja študentskih demonstracij položil venec, so ga nekateri prek zvočnikov ozmerjali za sleparja, saj naj bi Klaus med privatizacijo v državi zagovarjal razprodajo države. Predsednikovi pristaši so se na zmerjanje odzvali z glasnimi klici Naj živi Klaus.

"Roke stran od javnega izobraževalnega sistema!"

Italijanski učenci, dijaki in študenti so se danes v znamenje protesta proti varčevanju v izobraževanju odpravili na ulice več italijanskih mest. Med drugim so izpostavili dejstvo, da so se šolnine na italijanskih univerzah v zadnjih desetih letih zvišale za 75 odstotkov.

Mladi so danes nezadovoljstvo poleg demonstracij izrazili še z drugimi dogodki, kot so zasedbe prostorov. Med slogani, ki so jih napisali na plakate, sta tudi: "Roke stran od javnega izobraževalnega sistema!" ter "Branimo našo prihodnost!"

Po navedbah demonstrantov je Italija med tistimi evropskimi državami, ki za izobraževanje namenijo najmanj sredstev. Italijanski učitelji so med najslabše plačanimi. Investicije v stavbe izobraževalnih ustanov so že pred nekaj leti usahnile. "Vsaka druga šola ne odgovarja varnostnim standardom," so bili danes glasni učenci.

Italijani so bili na ulicah že sredi tedna.
Italijani so bili na ulicah že sredi tedna. FOTO: Reuters

Vlada premierja Maria Montija protestnikom odgovarja, da je varčevanje v izobraževanju v luči krize nujno. Izpostavljajo tudi, da je v Italiji število učencev na posameznega učitelja med najnižjimi na svetu. V Rimu so se sicer v luči demonstracij bali izgredov, zato so poostrili varnostne ukrepe.

Montijeva vlada prav te dni obeležuje prvo leto vladanja. "Brez varčevalne politike vlade danes mogoče ne bi bilo več območja z evrom," so zapisali v danes objavljenem sporočilu za javnost, v katerem izpostavljajo dosedanje dosežke. Pravijo tudi, da si je Italija na mednarodni ravni povrnila ugled in je aktivna partnerka ter ena od glavnih igralk pri sprejemanju strateških odločitev v EU.

"Zagotovo bi lahko naredili še več in morda smo storili tudi nekaj napak," sicer priznavajo v Montijevi ekipi. Več bi tako lahko bilo storjenega za družine z najnižjimi prihodki in za večjo socialno pravičnost. V prihodnje želi vlada okrepiti prav podporo družinam, ki so po njenem mnenju v kriznem času rešitev v stiski za osebe v finančnih težavah. Zahvaljujoč pomembni vlogi družine so Italijani krizo občutili manj kot v drugih državah, na primer v ZDA, še ocenjuje vlada.

 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ONniON
18. 11. 2012 19.33
Češka je zakon !!!!! cesky državy !! češka je na boljšem po gospodarstvu kot slovenija
borisl1
17. 11. 2012 22.10
+5
vse bo šlo u božjo mater... :)
janez1967
17. 11. 2012 18.33
+2
Nobenih komunističnih simbolov ne vidim. Smo samo v Sloveniji tako nevedni?
sprint
18. 11. 2012 06.54
+3
Hm. Mislim da se ne gre tu ravno za komunizem. S temi simboli se hoče pokazati in spomniti današnjo oblast kaj pomeni sociala in mali človek - beri delavec. In ne gre se za nevednost ampak pomnenje Titovega oz. YU komunizma,ki je resnično dal velik poudarek na delavce in malega človeka. In ni zlorabljal po domače rečeno "še zraka,ki ga dihaš" za zaslužek in polnenje denarnice. Res je. Pri teh tujih demonstracijah teh simbolov ne vidiš. Logično. Njihova vrsta komunizma je bila Sovjetska, trd, nečloveški komunizem, ki res ni nudil svobode ljudem. Jugoslovanski ni bil tak. In to ljudje pomnimo. Sploh v teh časih, ko ti vsepovsod samo jemljejo. Tam je država dajala denar vsaj v brezplačno zdravstvo, šolstvo in socialo in ti dala dostojno plačo. Danes tega ni. Plačuješ vse od svoje mizerne minimalne plače in si na robu preživetja. Denar, ki ti ga z enormnimi davki pobere država pa se daje za tajkune, bogataše, reševanje zgrešenih bank in zgrešenih investicij. In nikakor ne v osnovne življenske dobrine kot bi bile brezplačno zdravstvo, šolstvo itd. Da. To so stvari, ki jih ljudje pomnimo. In zato tudi ti komunistični simboli. Z njimi se noče obuditi komunizem, ampak izraziti nasprotovanje temu kapitalizmu, ki se je zaradi pohlepa sprevrgel v človeku kri in znoj sesajočo institucijo. Ti simboli pomenijo spomin na drugi sistem. In naj se še tako čudno sliši. Na spomin, ko je človek in delavec nekaj pomeni, ko je dobil za svoje delo dostojno plačilo in imel svoje človeško dostojanstvo. Le tega danes ni več. Je popolnoma poteptano s strani politike, tajkunov, raznih menedžerjev in kvazi privatnikov, ki svoje delavce imajo za slabo plačane sužnje. To je to.
Draža
17. 11. 2012 17.21
+12
Eu bo vse uničila.
janez1967
17. 11. 2012 18.33
-6