Po uradnih podatkih divji lovci letno ubijejo okoli 25.000 slonov. Južna Afrika je lani izgubila okoli 1000 nosorogov, medtem ko je bila ta številka leta 2007 le 13.
Glasna nasprotnika tovrstnih zločinov proti živalim sta britanski prestolonaslednik princ Charles in princ William, ki sta tudi pokrovitelja konference o nezakoniti trgovini z živalmi, ki se je začela ta teden. Poudarila sta, da je cilj sprejetje globalne deklaracije za boj proti nezakoniti trgovini s sloni, nosorogi in tigri.
Princ William pa je v svojem prizadevanju šel še korak dlje. Zavzema se namreč za uničenje 1200 izdelkov iz slonovine, ki se nahajajo v Buckinghamski palači. Na ta način želi poslati jasno sporočilo divjim lovcem, da so njihova dejanja nesprejemljiva. Zbirka med drugim vključuje krono iz Indije, ki je bila v lasti kraljice Victorie ter druge neprecenljive izdelke, kot so kipci in tudi pohištvo. Viri blizu princu pravijo, da je zelo odločen in goreče zagovarja svoje prepričanje. Želi namreč, da njegovemu zgledu sledijo tudi drugi voditelji.
"Sile, ki uničujejo svetovno najbolj ogrožene vrste so prefinjene in močne, ampak mi se bomo uprli in ustvarili enako močno zavezništvo," je dejal v svojem govoru na lanski konferenci. Princ Charles je v letošnjem otvoritvenem nagovoru poudaril, da je poleg boja proti divjim lovcem ključna stvar "napad" na povpraševanje po divjih živalih. "V zadnjem času je povpraševanje iz Azije, še posebej iz Kitajske, močno prispevalo k povečanju trgovine, toda vemo, da k temu prispevajo tudi ZDA in Evropa," je še opozoril Charles.
Odzivi na dejanje princa Williama so različni. Uničenje izdekov iz slonovine v Buckinghamski palači je veliko simbolno dejanje, meni konservativec Zac Goldsmith. Na drugi strani pa so akademiki in umetniki skeptični. Pravijo, da ne razumejo povezave med reševanjem slonov in uničevanjem umetniškega dela, ki je bilo ustvarjeno stoletje nazaj.
Letošnje konference so se udeležile tudi države, ki jih najmočneje povezujejo s trgovino z živalmi. V razpravah so sodelovali kitajski minister za gozdove Zhang Jianlong ter predsedniki Čada, Gabona, Bocvane, Tanzanije in Vietnama.
Po tovrstnih divjih živalih povprašujejo predvsem bogati Azijci, ki dele njihovih teles uporabljajo za namene tradicionalne medicine, nakit in umetniška dela. Cena za nosoroga dosega 44.000 evrov za kilogram, kar je več od zlata in kokaina.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.