Z ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) so danes sporočili, da so ministrstvu za pravosodje in javno upravo že posredovali predlog besedila, ki se umesti v zakon o uravnoteženju javnih financ za občine. Besedilo vsebuje predlog spremembe nekaterih določil zakona o vrtcih in zakona o osnovnih šolah.
Kot pojasnjujejo, je državna sekretarka Mojca Škrinjar glavnemu tajniku Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimirju Štruklju že poslala pismo s pojasnilom, da so bila pogajanja v okviru socialnega sporazuma prekinjena in da so bili večkratni poskusi za nadaljevanje pogovorov neuspešni.
Sporazum pa določa, da bodo standardi in normativi za področje vzgoje in izobraževanja, ki ne bodo usklajeni v okviru socialnega sporazuma, predmet nadaljnjega usklajevanja s socialnimi partnerji. Zato državna sekretarka sindikatu sporoča, da ministrstvo v teku sprejemanja zakona želi "vzpostaviti dialog in s tem nadaljevati prizadevanja za dogovor s socialnimi partnerji". S sindikati se sicer želijo pogovarjati tudi o spremembah, ki jih bo določil državni proračun za prihodnji dve leti.
Pri spremembah je ministrstvo izhajalo iz ugotovitev, da so otroški vrtci v Sloveniji glede na BDP na prebivalca med najdražjimi v Evropski uniji in v državah OECD. To bremeni tako občine kot tudi družine, zato predlagajo nekatere spremembe standardov in normativov, ki bodo po njihovi oceni "zagotovili ohranitev visoke kakovosti otroških vrtcev".
Tako naj bi se delovna obveznost vzgojiteljev povečala za prvo starostno obdobje s sedanjih 30 na 32,5 ure tedensko, za drugo starostno obdobje pa s 30 na 35 ur tedensko. Pomočniku vzgojitelja pa se delovna obveznost poveča s 35 na 36 ur na teden.
Občinam se do 1. septembra 2016 začasno omogoči, da povečajo število otrok v oddelkih za dva, tako da bi bilo v oddelku za prvo starostno obdobje največ 14 otrok, v oddelku za drugo starostno obdobje pa največ 24 otrok. Ministrstvo v obrazložitvi opozarja, da je povprečna dnevna prisotnost otrok v vrtcih 76,8-odstotna za prvo starostno obdobje in 83,1-odstotna za drugo starostno obdobje.
Na področju osnovnega šolstva pa ukrepi zadevajo predvsem oblikovanje šolskih okolišev. V naseljih z dvema ali več javnimi osnovnimi šolami bi se tako oblikoval skupni šolski okoliš. Občine bi lahko status šole spremenile tudi v podružnico, če bi imela šola manj kot devet oddelkov, razen če je to edina šola na območju lokalne skupnosti. Določila prav tako omogočajo dvema ali več občinam, da skupaj ustanovijo eno šolo.
Besedilo obenem na novo ureja prevoz šoloobveznih otrok. Tako določa, da je prevoz otrok prvih treh razredov v najmanj štiri kilometre oddaljeno šolo oz. prevoz otrok nadaljnjih razredov v najmanj pet kilometrov oddaljeno šolo brezplačen.
Štrukelj: Če bo treba, bomo posegli po najradikalnejših sredstvih
Štrukelj je za 24ur.com povedal, da gre za skrajno nekorektno ravnanje ministrstva, "ki ve, da so standardi in normativi predmet socialnega sporazuma v skladu s stavkovnim dogovorom, ki je bil sklenjen maja letos, se pravi po tisti naši stavki v javnem sektorju, kjer smo zapisali, da se bodo standardi in normativi uskladili v okviru socialnega sporazuma".
Pojasnil je, da so pred dnevi pisali ministrstvu odgovor, da so se pripravljeni o standardih in normativih pogovarjati v okviru socialnega sporazuma, ministrstvo pa je dober teden nazaj zagotovilo, da tega v zakonu o uravnoteženju javnih financ za občine ne bo, ker se s Svizom niso uskladili. "Z nami se niso uskladili tudi danes, in to zgolj pomeni, da se je vlada odločila za brutalno kršenje podpisanih dogovorov, ne glede na kar koli. Kajti tukaj gre za absolutno eksplicitno kršenje tega dogovora. Mi smo imeli pred tremi dnevi sejo sindikalne konference predšolske vzgoje in smo za vsak slučaj vnaprej sprejeli sklep, če bi prišlo do enostranskega uveljavljanja sprememb standardov in normativov, da bomo take namere ministrstva preprečili z vsemi legalnimi in legitimnimi sredstvi, ki so na voljo," je dejal Štrukelj.
Glede takojšnjih načrtov, s katerimi bi se odzvali na predlog ministrstva, je Štrukelj dejal, da težko reče, ali bodo spet sklicali izredno sejo konference ali bodo že kar uporabili del sklepa in pozvali k ustanavljanju stavkovnih odborov v vrtcih, ki bodo pripravljeni, če bo treba z najradikalnejšimi sredstvi ukrepati.
Zbrali 16.183 podpisov za odstop ministra Turka
Štrukelj je povedal še, da je Sviz zbral 16.183 podpisov podpore pozivu glavnega odbora k odstopu ministra za izobraževanje Žige Turka.
Kot je dejal, ga je zelo presenetilo to, da so imeli težave pri prepričevanju ljudi, da je podpis podpore njihova ustavna pravica in da se jim ni treba bati za delovno mesto. Zbrani podpisi so shranjeni v sefu in jih ne bodo nosili na ministrstvo, je zagotovil Štrukelj. Minister Turk pa naj se zamisli, ali bo še naprej opravljal delo ministra in podpise ignoriral, je poudaril.
MIZKŠ: Zadostuje en sam podpis, to je njegov
Na ministrstvu navajajo, da je Turka izvolil DZ na predlog predsednika vlade, za njegov odstop pa zadostuje en sam podpis – to je njegov.
Kot so zapisali, minister njihovo mnenje spoštuje, ne glede na to, "da se je v medijih pojavila informacija, da so pooblaščenci sindikata k podpisu poleg svojih članov pozivali tudi sorodnike, prijatelje in znance, pa tudi, da je Sviz svoj predlog utemeljil z zavajajočimi in deloma neresničnimi trditvami".
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.