Zaradi višjih temperatur se začenja taliti led. Zaradi tega pa bodo z dreves, nadvozov in nadstreškov začele odpadati ledene sveče, ki so lahko za mimoidoče smrtno nevarne. V občini Logatec so tako ljudi že pozvali, naj se izogibajo predelom mesta, kjer bi lahko ledene sveče poškodoval njih ali njihova vozila. Tudi v občini Velenje so zaradi nevarnosti padanja dreves oziroma ledenih sveč nekaj območij zaprli. Lastnike stavb pozivajo, naj ledene sveče čim prej odstranijo.
Močan jugozahodnik lahko povzroči dodatno škodo
Dežurni meteorolog Andrej Velkavrh je danes opozoril, da bo veter, ki bo začel pihati jutri, sprva lahko povzročil dodatna lomljenja požledenelih dreves in konstrukcij, kar bi povzročilo dodatno škodo. V nadaljevanju pa bo veter premešal hladni zrak in ga ogrel, kar bo ugodno vplivalo na taljenje ledu. Po Velkavrhovih besedah se bo led zaradi tega tudi hitreje otresal.
Veter se bo v petek zvečer postopoma polegel. Znova bo začelo pihati v soboto popoldne in v noči na nedeljo, na srečo pa veter takrat naj ne bi bil tako močan.
Velkavrh pa je opozoril tudi na padavine, ki se v treh delih obetajo od noči na soboto do torka. Zlasti na zahodu države bo količina padavin večja, kar bi lahko povzročilo poplavljanja kraških polj. Manj verjetno je, da bi poplavljali vodotoki.
V Julijcih velika nevarnost plazov
Padavine se bodo v petek zvečer na zahodu krepile in v noči na soboto razširile nad vso Slovenijo. Meja sneženja se bo prehodno še dvignila. Najnižje jutranje temperature bodo od minus štiri do dve, na Primorskem od tri do sedem, najvišje dnevne od štiri do osem, na Primorskem in v vzhodni Sloveniji do 12 stopinj Celzija.
V soboto dopoldne bodo padavine postopno ponehale, občasno se bodo pojavljale le v hribovitih krajih zahodne Slovenije. Meja sneženja bo med 700 in 1000 metri nadmorske višine. V nedeljo bo oblačno. Občasno bo deževalo, pogosteje v zahodni polovici Slovenije. Popoldne bodo padavine oslabele in ponekod ponehale.
Na širšem območju Julijskih Alp je velika nevarnost proženja snežnih plazov, še opozarjajo na Arsu.
V torek ali kasneje naj bi poplavila Ljubljanica
Zaradi zasičenosti kraškega podzemlja z vodo se bodo v prihodnjih dneh ojezerjene površine na območjih kraških polj in Pivške kotline ohranjale, opozarjajo hidrologi pri Arsu. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan pa je na tiskovni konferenci vlade dejal, da so napori civilne zaščite trenutno usmerjeni tudi v ureditev vodotokov na območju Ljubljane, saj bi ti lahko v prihodnjih dneh poplavili in povzročili dodatno škodo.
Hidrolog Janez Polajnar je za 24ur.com povedal, da bo po do zdaj znanih podatkih reka Ljubljanica na Ljubljanskem barju na območju pogostih poplav predvidoma prihodnji torek oziroma v dneh, ki mu sledijo, prestopila bregove. Za zdaj večjega hudourniškega pritoka Gradaščice ne predvidevajo. Sicer pa bi bila lahko Gradaščica zaradi velike količine plavja, precej nevarna, a tega scenarija trenutne razmere ne napovedujejo, ponavlja Polajnar. Bodo pa v primeru intenzivnejših padavin tudi v prihodnje pozorno spremljali ostale pritoke Ljubljanice. "Verjetnost, da bi bila Ljubljana ogrožena, je za zdaj izredno majhna", še pravi.
Glede na današnje podatke, bo težišče poplav predvsem na rekah, ki imajo svoje zaledje na kraških območjih. Gladina ojezerenih površin na Krasu se bo povečevala. Zlasti na območju zgornje Pivke se lahko pojavijo težave z visoko kraško podzemno vodo in pobočnimi kraškimi izviri, ki se bodo najverjetneje ponovno aktivirali. Tako bodo verjetno ponovno ogrožene vasi Koritnica, Bač, morda tudi Knežak prav Polajnar. Gre za sicer redek, a naravni pojav, zaključuje Polajnar.
Nove poplave lahko pričakujejo v Koritnici in na Baču
Civilna zaščita pa je danes sporočila, da so se poplavljene površine v vasi Bač dodatno zmanjšale in trenutno ne predstavljajo večje grožnje za prebivalce. V kleteh poplavno najbolj izpostavljenih objektov so namestili črpalke za vodo, ki jih dežurna ekipa gasilcev kontinuirano prižiga, ko se nabere določena količina vode. Pred poplavami so zaščitili tudi del vasi proti Koritnicam.
Civilna zaščita tudi opozarja, da se v nekaterih medijih nerodno opredeljuje posege na vodotokih. "Pri ukrepih ne gre za ustvarjanje novih rečnih strug ampak zgolj za preusmerjanje vode med že obstoječimi strugami in potmi, po katerih je voda tekla tudi pred izvedenimi ukrepi. Gre za relativno enostavne in ne drastične ukrepe, ki so predhodno usklajeni na štabu in za katere so ideje podali prebivalci vasi, ki s temi pojavi živijo že stoletja," pojasnjujejo.
Postavili naj bi začasne merilne late na jezeru pod Knežakom, v katerem se zbira vsa voda, ki odteka iz vasi Bač in Koritnica. Spremljanje tega jezera je nujno in zelo pomembno saj požiralniki na tem jezeru predstavljajo edini iztok vode iz tega območja. Ob morebitnem prevelikem pritoku oziroma nezmožnosti požiranja požiralnikov bi bile hitro ogrožene izpostavljene hiše v vasi Bač, še dodajajo na civilni zaščiti Ilirska Bistrica.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.