Tujina

Pred desetletji so jima ugrabili hčer, zdaj sta končno spoznala svojo vnukinjo

Tokio, 17. 03. 2014 09.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/N.Š.K.
Komentarji
5

Desetletja sta si prizadevala, da bi izvedela, kaj se je zgodilo z njuno 13-letno hčerko Megumi, ki so jo leta 1977 ugrabili severnokorejski agentje. Ugrabljene Megumi nista našla, sta se pa v prestolnici Mongolije srečala z vnukinjo.

Leta 1977 so severnokorejski agenti ugrabili komaj 13-letno Japonko Megumi Jokota na njeni poti iz šole do doma. Megumi je le ena od številnih Japonk in Japoncev, ki so jih severnokorejski agenti ugrabili v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja, da bi postali severnokorejski vohuni.

Desetletja že raziskujeta, kaj se je zgodilo z njuno ugrabljeno Megumi. Zdaj sta spoznala svojo vnukinjo in upata, da bosta končno prišla resnici do dna.
Desetletja že raziskujeta, kaj se je zgodilo z njuno ugrabljeno Megumi. Zdaj sta spoznala svojo vnukinjo in upata, da bosta končno prišla resnici do dna. FOTO: Reuters

Njena starša sta si vrsto let prizadevala, da bi jo našla. Na poziv japonskih oblasti je Severna Koreja do sedaj vrnila le pet ugrabljenih Japoncev, za vse ostale pa je dejala, da so že pokojni. Japonske oblasti so korejske pozvale, naj jim priskrbijo zanesljive dokaze o njihovi smrt, a jim tega niso storile.

13-letna Megumi je najmlajša Japonka, ki je pristala v rokah severnokorejskih agentov. Prav zato je njen primer tudi najbolj odmeven. Šigeru in Sakie Jokota nikoli nista odnehala iskati svoje hčerke. S pomočjo japonskih oblasti sta pred desetimi leti izvedela, da se je Megumi poročila z Južnokorejcem, ki so ga prav tako ugrabili severnokorejski agenti. Z njim naj bi imela eno hčer. Leta 1994 naj bi Megumi storila samomor. Japonska diplomacija je dosegla, da so severnokorejske oblasti leta 2004 vrnile njene posmrtne ostanke, a so nato testi DNK pokazali, da ne gre za pokojno Megumi.

Leta 2002 so severnokorejske oblasti Japonski vrnile pet ugrabljenih državljanov. Za osem državljanov so dejale, da so že pokojni, ostali pa naj bi bili pogrešani.

Desetletje pozneje se je japonsko zunanje ministrstvo uspelo dokopati do podatka, da Megumijina hčerka živi v Mongoliji. 26-letna Kim Eun Gjong živi v mongolski prestolnici Ulan Batur. Japonsko zunanje ministrstvo je z njo navezalo stike, prejšnji teden pa sta jo obiskala tudi njena stara starša, ki sta po srečanju dejala, da gre za čudež. "To je bil čudežni dogodek in zelo sva srečna," sta po srečanju z vnukinjo dejala zakonca Jokota.

Japonska vlada upa, da bodo pogovori o usodi in vrnitvi ugrabljenih japonskih državljanov s severnokorejskimi oblastmi sedaj vendarle stekli. Japonski in severnokorejski diplomati bodo ta teden sedli za skupno mizo, kjer bodo razpravljali o severnokorejskem jedrskem programu, pogovori pa naj bi stekli tudi o vrnitvi ugrabljenih japonskih državljanov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ZaZaZuu
17. 03. 2014 18.47
-1
glavno mesto Mongolije je Ulan Bator ne Ulan Batur... ampak vi seveda tega ne veste....
zvezda2
22. 03. 2014 13.04
bruna321
17. 03. 2014 10.01
+12
Pa daj te komuniste treba zredirat z obličja zemlje!!!!! SAMO VODILNE MASKOTE !!!
Ševednonaskradejo
17. 03. 2014 12.25
+12
To niti približno NI komunizem. Preberite Marxa...
razocarani
17. 03. 2014 13.26
+5
ker uradno fazizma naj ne bi bilo je za nekatere vse to sedj komunizem ..kakorkoli to imenujes ni dobro za narod ..in to je bistvo ..