Na 1. maj, mednarodni praznik dela, so se prebivalci številnih krajev po državi zjutraj zbudili s tradicionalno budnico. Tudi v prestolnici, kjer so se številni prebivalci odpravili na Rožnik. Na prvomajski prireditvi jih je nagovoril ljubljanski župan Zoran Janković. Dejal je, da je žalostno, da praznik dela praznujemo z vedno več nezaposlenimi. Želi si, da bi se to obrnilo, da bi mladi videli perspektivo, da bodo imeli delovna mesta, ko končajo šolanje. Dolžnost starejših pa po njegovem mnenju je, da mladim to omogočijo. "Imamo dolžnost, da poskušamo to družbeno klimo spremeniti, da spoštujemo eden drugega, da vemo, kdo je najboljši sosed, da vemo, kaj je prijateljstvo, kaj je tovarištvo," je povedal.
Bratuškova: Šteje edino pošteno delo
Slavnostna govornica na tradicionalnem srečanju ob prazniku dela na Javorovici nad Šentjernejem pa je bila predsednica vlade Alenka Bratušek. Povedala je, da danes, ko je sicer veliko stvari drugačnih, še vedno velja, da šteje edino pošteno delo in da se je za svobodo, neodvisnost in samostojnost treba boriti.
Boriti se je treba tudi proti neenakopravnosti in izključevanju ter za Slovenijo solidarnosti in pravičnosti, je izpostavila predsednica.
Po njenih besedah to pomeni tudi, da morajo delo dobiti tudi tisti, ki ga nimajo, od brezposelnih do prekerno zaposlenih, in da naj bo narodnoosvobodilni boj v svoji najplemenitejši razsežnosti oz. zavezniškem boju za svobodo večen opomin, kako le napredna zavezništva in solidarnost ustvarjajo boljše ljudi.
Pahor: Socialna neenakost namočnejši sprožilec nemirov
Predsednik republike Borut Pahor pa se je ob odprtju nove letališke infrastrukture v Bovcu dotaknil tudi mednarodnega praznika dela. V okoliščinah, ko premnoge ljudi pesti socialna stiska in jih skrbi možnost zaposlitve, je težko pričakovati praznično vzdušje, je priznal Pahor.
Kot poseben problem, ki poglablja nezaupanje v celoten sistem tržne ekonomije in tudi politične demokracije, pa je predsednik izpostavil poglabljanje socialnih razlik, "ki niso ne rezultat dela, ne rezultat znanja in ne rezultat zdrave podjetnosti". "To v ljudeh upravičeno zbuja močne dvome v ustanove politične in pravne države, kar še dodatno otežuje nujnost sprememb, da bi se te razmere izboljšale," je dodal.
Pahor je prepričan, da je socialna neenakost v Sloveniji in svetu najbolj močan sprožilec nemirov, nestabilnosti in nevarnosti, tudi mednardne. Zato je ključno vprašanje, kako povečati konkurenčnost in hkrati zagotoviti vzdržno socialno varnost.
Odgovor na ta izziv pa bo lažji in uspešnejši, "če bo več pripravljenost na razumne kompromise tako s strani politike, kot tudi s strani gospodarstva in s strani sindikatov".
Tradiconalno kresovanje na Rožniku
Na Rožniku je sicer včeraj potekalo tradicionalno kresovanje, na sinočnji prireditvi pa je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije poudarila, da delavk in delavcev nihče ne bi smel jemati kot strošek dela, kot konkurenčno prednost ali kot človeški vir, pač pa kot delavke in delavce s pravicami, zapisanimi v zakonodaji.
Praznik dela poziva delavce po vsem svetu k medsebojni solidarnosti. Praznovati so ga začeli leta 1890 v spomin na dogodke v Chicagu v ZDA. Tamkajšnji delavci so 1. maja 1886 zahtevali osemurni delavnik, pri tem pa jih je ovirala policija. V spopadu je bilo ubitih šest protestnikov. Kot državni praznik so 1. maj na Slovenskem uzakonili leta 1948, neuradno pa so ga praznovali že prej.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.