Vlada je 12. septembra podražila vinjete in uvedla nov vinjetni razred, v katerega je uvrstila vsa dvosledna motorna vozila z višino nad prvo osjo 1,3 metra ali več, katerih največja dovoljena masa ne presega 3500 kilogramov, s priklopnim vozilom ali brez njega. S tem je povzročila zmedo tako med vozniki kot tudi med strokovnjaki.
Če smo sprva poročali, da v to skupino spadajo zgolj kombinirana vozila, se je kmalu pokazalo, da to ne drži. Namen uporabe vozila in oblika vozila tako nista več pomembna. Pomembna je zgolj višina vozila nad prvo osjo. In če je vaše vozilo višje od 1,3 metra, potem boste morali za leto 2014 kupiti vinjeto v višini 220 evrov.
S to višino pa niso več zgolj kombinirana vozila, temveč tudi nekateri enoprostorci. Ker uradnega tehničnega podatka s strani izdelovalca o višini vozila nad prvo osjo ni nikjer navedenega, se na AMZS sprašujejo, kako naj potem prodajajo vinjete.
Dars: Vozilo si izmerite sami!
Takšno vprašanje smo naslovili tudi na Dars, kjer so dejali, da si naj uporabniki pred nakupom vinjete sami izmerijo višino vozila nad prvo osjo. Navedli so celo, kako naj merjenje poteka, na fotografiji pa si lahko pogledate tudi shematski prikaz izmere višine vozila nad prvo osjo. Kot so navedli, je treba pri merjenju višine vozila upoštevati, da se višina vozila meri od ravne podlage, da mora biti vozilo neobremenjeno in s tlakom v pnevmatikah, kot je za vozilo določen s strani proizvajalca.
AMZS: To je praktično nemogoče!
Na AMZS so se nad predlogom zgrozili. To je praktično nemogoče izmeriti, saj gre za zelo zahtevno merjenje in že majhen odklon v desno ali levo, bo dal popolnoma drugačne podatke. Veliko vozil ima namreč višino vozila od podlage nad sprednjo osjo prav tam okoli 1,3 metra in zato bo v mnogo primerih šlo za centimetre. Ker je Dars predlagatelj, pričakujejo, da jih bodo kmalu obvestili o tem, na kakšen način bodo delavci Darsa merili vozila, s kakšnimi napravami in kako naj to počno tudi drugi.
Sprejeli nekaj, kar drugje v Evropi ne poznajo več
Dars smo povprašali, ali že imajo kakšen seznam, katera vsa vozila spadajo v to novo kategorijo, pa so nam dejali zgolj, da so trenutno v postopku preverbe podatkov o vozilih, ki so do uvedbe vinjetnega sistema sredi leta 2008 sodila v bivši cestninski razred 2 in že tedaj plačevala višjo cestnino od prvega cestninskega razreda. Kot pojasnjujejo, so to po definiciji vozila, za katere je zdaj uveden nov vinjetni razred. Kot so obljubili, bodo seznam dopolnili z novimi modeli, kdaj ga bodo predstavili javnosti, pa niso povedali. Dejali so zgolj, da imajo do 1. decembra, ko gredo vinjete za 2014 v prodajo, še čas.
Problem je, ker ne gre za podatek, ki je naveden v tehničnih specifikacijah vozil s strani proizvajalca. Imamo podatke o prostornini in moči motorja, o teži vozila, o skupni višini vozila in številne druge, ni pa nikjer navedenega podatka o višini vozila nad prvo osjo. Očitno bo Slovenija spet nekaj posebnega na tem področju in bo zaposlila strokovnjake, ki bodo izmerili vsako od vozil, še posebej višino enoprostorcev, ki so nekje najbolj na meji, da bodo potem lahko določili višino vinjete.
In razlika v višini cene vinjete je konkretna. Kar je trenutno jasno, je to, da bodo nekatera osebna vozila plačala za letno vinjeto za leto 2014 110 evrov, nekatera pa kar 220 evrov. Ni pa še jasno, kateri modeli vozil so v tej novi kategoriji. Tudi na AMZS niso želeli govoriti o konkretnih modelih.
Opozarjajo, da bodo morali o ukrepu Darsa in o spremembi cen vinjet opozoriti druge evropske avtoklube, kjer bodo nad takšno klasifikacijo zagotovo zgroženi. Velika večina evropskih držav je že zdavnaj uvedla razrede glede na težo vozila in s tem zadevo bistveno bolj poenostavila.
Na slabšem družine z več otroki
Očitno je vlada v želji, da bi po žepu udarila Romune, ki se s svojimi ekološko oporečnimi kombiji vozijo čez Slovenijo, sprejela nekaj, kar je tehnično težko izvedljivo in hkrati bo udarilo po žepu tudi družine z več kot tremi otroki, ki so primorani kupiti večja enoprostorna vozila ali celo potniške kombije. Večja osebna vozila potrebujejo tudi invalidi in družine z invalidnimi otroci. Je to skupina, na kateri bo država polnila proračun?
Mnogo teh potniških kombijev ne presega teže 3,5 tone in so homologirani kot osebni avtomobili kategorije M1. Lastniki takšnih vozil so na vseh drugih področjih v prometu enakovredni voznikom običajnih osebnih vozil in če boste na primer s takšnim vozilom zapeljali v katerega od avstrijskih predorov, boste plačali povsem enako ceno kot druga osebna vozila. Zato bo še toliko težje pojasniti tujcem, da je v Sloveniji drugačna kategorizacija in da imamo svoja pravila.
A očitno si Slovenija uvajanja vinjet in spreminjanja njihove cene brez negodovanja Evrope ne zna predstavljati.
KOMENTARJI (2318)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.