Zimski športi

Schladming, 18. 03. 2012 11.55 |

Šved Andre Myhrer je na zadnjih dveh slalomih v sezoni ugnal vso konkurenco in se na koncu veselil osvojenega malega kristalnega globusa v posebnem seštevku discipline. Sijajno se je sezona končala tudi za najboljšega Slovenca.

Mitja Valenčič je z osmim mestom zasedel 14. mesto v slalomskem seštevku, kar je njegova najboljša uvrstitev v karieri. Veliki osmoljenec Hrvat Ivica Kostelić, ki je vodil v slalomskem seštevku pred zadnjo tekmo v sezoni, je po ponesrečeni prvi vožnji zapravil 66 točk prednosti pred Myhrerjem, ki je na koncu slalomski seštevek dobil z naskokom 34 točk pred drugim Kostelićem. Marcel Hirscher se je po odstopu na prvi progi na koncu moral zadovoljiti z bronom v slalomskem seštevku.

Veliki kristalni globus je bil že oddan pred današnjo zadnjo tekmo. Dobil ga je Hirscher, saj edini tekmec Švicar Beat Feuz, za Avstrijcem je v skupnem seštevku zaostal le 25 točk, v slalomu ne tekmuje. Bronasto kolajno v skupnem seštevku pa je odnesel Norvežan Aksel Lund Svindal, ki na slalomu ni nastopil. Lanski zmagovalec Kostelić je ostal brez kolajne v skupnem seštevku na četrtem mestu.

Mitja Valenčič
Mitja Valenčič FOTO: Damjan Žibert

Z devetimi zmagami v tej sezoni je veliki zmagovalec svetovnega pokala 23-letni Salzburžan Hirscher (1355), ki je osvojil tudi veleslalomski seštevek. Feuz na drugem mestu je zbral 1330 točk, Svindal na tretjem 1131, Kostelić z osvojenimi šestimi zmagami na četrtem mestu pa 1064. Kostelić se je moral na koncu zadovoljiti le z malim globusom v kombinaciji, smukaškega je dobil Avstrijec Klaus Kröll, superveleslalomskega pa Svindal.

Najboljši Slovenec Valenčič je v skupnem seštevku sezono končal na 48. mestu. "Lahko rečem, da sem zelo, zelo zadovoljen. Cilj, ki sem si ga zastavil na začetku sezone, prebiti se med najboljše slalomiste na svetu, sem izpolnil in sem zelo zadovoljen, da sem sezono končal med prvokategorniki, med najboljših 15. Bila je zelo težka tekma, soočali smo se s spomladanskimi razmerami, ni bilo lahko hitro smučati, vsi smo imeli kar veliko težav na 'drsečem' snegu, ki ni nudil nobene opore. Z rezultati skozi sezono, kljub padcu v formi sredi januarja, sem zadovoljen, ostaja pa še neizpolnjen veliki cilj stopiti enkrat na stopničke v svetovnem pokalu," je bil vesel Valenčič. Po številu osvojenih zmag (14) je letošnji pokal prepričljivo osvojila Avstrija (7767), Švicarji (4472) na drugem mestu so jih osvojili deset, Slovenci ostajajo brez zmage in stopničk. Slovenci so v pokalu narodov zasedli enajsto mesto s 449 osvojenimi točkami. Skoraj vse sta si razdelila najboljša Slovenca, Valenčič je v slalomu pobral 202 točki, Andrej Šporn (53. skupno) pa v smuku 155 ter še 13 v superveleslalomu. Preostalih pet Slovencev je skupaj zbralo 79 točk.

1. Andre Myhrer (Šve) 1:32,47 46,35 46,12
2. Felix Neureuther (Nem) 1:32,77 +00,30 45,86 46,91
3. Mario Matt (Avt) 1:33,07 +00,60 46,47 46,60
4. Fritz Dopfer (Nem) 1:33,36 +00,89 46,64 46,72
5. Steve Missillier (Fra) 1:33,63 +01,16 46,97 46,66
6. Mattias Hargin (Šve) 1:33,65 +01,18 47,06 46,59
7. Stefano Gross (Ita) 1:33,97 +01,50 46,57 47,40
8. Jens Byggmark (Šve) 1:34,23 +01,76 47,58 46,65