POPKAST

Finančni Popkast: Vsi smo kapitalski trg

Ljubljana, 16. 05. 2024 08.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Adi Omerović
Komentarji
6

Kapitalski trg ni zgolj sijajen kraj za bogate vlagatelje, ampak je namenjen vsem. Država lahko z izdajo obveznic pridobi sredstva za socialna stanovanja. Podjetja lahko sredstva za razvoj dobijo na borzi in ne zgolj na bankah. Državljani lahko vlagajo in prejemajo visoke dividende.

Brez razvitega kapitalskega trga ne moremo imeti socialne države. O tem je že v 19. stoletju pisal Karl Marx, poudari gost Finančnega Popkasta Branko Železnik, finančni svetovalec pri družbi BPD Equito. "Meni je socializem kul in nisem eden od tipičnih kravatarjev. Celo verjamem, da večina finančnikov želi spodbujati vzajemno zgodbo, ki je ključ do uspeha za vse. Po Marxu je kapital eden od treh produkcijskih faktorjev. Brez kapitala ni mogoče angažirati preostalih dveh, ki sta delo in zemlja. Ljudem je treba najprej pomagati, da razumejo, in ni dovolj, da jim samo razdeliš certifikate, zato smo imeli turbokapitalizem in zdaj imamo slabo konotacijo besede kapital. "

Branko Železnik, finančni svetovalec BPD Equito
Branko Železnik, finančni svetovalec BPD Equito FOTO: Damijan Žibert

Po mnogih letih bomo na Ljubljanski borzi dobili nov IPO, prvo ponudbo delnic javnosti. Slovensko podjetje, ki ima letno za nekaj deset milijonov evrov prodaje, se bo iz statusa d. o. o. (družba z omejeno odgovornostjo) preoblikovalo v status d. d. (delniška družba) ter tako poskušalo na borzi dobiti sveža sredstva za rast podjetja. "Podjetje lahko potlej izda tudi komercialni zapis, če recimo dobavitelji ne plačujejo v roku, podoben inštrument kot bančni revolving kredit. Za vlagatelje je IPO lahko zgodba o uspehu, ker te vsi drugače gledajo, ko postaneš delniška družba. Od zaposlenih, poslovnih partnerjev do banke, ki se zaveda, da se lahko samostojno financiraš tudi na kapitalskem trgu."

Če smo vsi del kapitalskega trga, kako ima lahko posameznik dobiček? "Ko na srečanjih vprašam množico, če je že kdo kdaj kupil kakšno delnico, le redki dvignejo roko, če jih vprašam, kdo je v življenju kupil loterijsko srečko, vsi dvignejo roke. Z nakupom srečke je verjetnost dobitka skoraj enaka nič, torej je tveganje, da boste izgubili naložbo, veliko, čeprav je obljubljeni znesek sanjski. Večje kot je tveganje, večji je dobitek in podobno je pri investiranju. Ni potrebno zaslužiti veliko na hitro, ampak se moramo naučiti, kako denar oplemenititi, kako denar ustvarja denar. V Sloveniji imamo dobra podjetja z visoko dividendno donosnostjo."  

V Finančnem Popkastu smo govorili o državni srebrnini in o pomenu srednjevelikih in majhnih podjetij. Pa tudi, kako je "ljudska" obveznica pripomogla k boljšemu razumevanju in razvoju slovenskega kapitalskega trga. 

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kyngston
16. 05. 2024 16.00
slovenci ne rabimo finančen pismenosti. naše normalno stanje je lopovščina, zato finančenga opismenjevanja ne potrebujemo. če pa nam šlo slabo, pa bomo ali kradli ali pa volili lopova ki nam bo največ obljubljal...
kokosek
16. 05. 2024 15.18
-1
Jao sveta preproščina, denar trohni na bančnih računih in tudi banke imajo zato izgube ???? Lari fari !!! Če je tale prispevek finančno opismenjevanje, potem smo pa res bogi, bogi...
jabcek
16. 05. 2024 14.26
Super gost, zanimivo. Se popolnoma strinjam z NeXadileC, v šoli bi morali imeti izobraževanje na temo financ.
Samo navijač
16. 05. 2024 10.47
Nekadilec ;tole kat si napisu se popolnoma strinjam BRAVO. V soli bi bilo nujno imeti predmet DENAR. le zakaj ga ni?
NeXadileC
16. 05. 2024 09.44
+1
Le da velika večina o njem ničesar ne ve, ker v šoli ni redne izobrazbe na temo finance, kot drugod.
Julijann
16. 05. 2024 09.08
+2
Janković pravi, da je treba kapitalizem nadomestiti s čim drugim. On že ve.