Stavkovni odbor Policijskega sindikata Slovenije (PSS) je sklenil, da za bližajoče se praznike zaostri stavko, ki jo izvaja že od decembra lani. Od takrat policisti za manjše prekrške ne pišejo glob, ampak kršitelje opozarjajo. Sekretar sindikata Rok Cvetko je za 24ur.com pojasnil, da je bilo tako od takrat podanih za 70 odstotkov manj glob, kot bi jih bilo sicer.
Zdaj pa bodo stavko zaostrili do te mere, da bodo vse naloge, ki jim jih nalagajo zakoni in predpisi, opravljali temeljito in bodo zakone izvajali "od črke A do Ž". "Delo bomo opravljali strokovno, zakonito, predvsem pa temeljito," je povedal. Tako bodo najbolj na udaru verjetno mejni prehodi, dovolj časa pa si bodo vzeli tudi za vse kršitelje, ki bodo "temeljito obravnavani". Stavko bodo zaostrili 26. aprila, v tej obliki pa bodo stavkali vse do 5. maja, še pojasnjuje sekretar Cvetko. "Stavko bodo prilagajali tako, da bodo dosegli največji mogoči učinek," je še pojasnil Cvetko.
Stavkovni odbor PSS ni zadovoljen s potekom pogajanj z vlado in ministrstvom za notranje zadeve, saj ne nakazujejo rešitev, ki bi bile lahko sprejemljive.
V stavkovnem odboru tudi niso zadovoljni, ker vladna ekipa, ki je bila sestavljena za ločena pogajanja, še vedno ni začela pogovorov s predstavniki sindikata. Prav tako pa vlada še ni dala zagotovil za povečanje sredstev v masi za plače.
Predlagani ukrepi še precej bolj nižajo plače
Sindikat opozarja, da predlagani ukrep vlade za znižanje dodatka na delovno dobo in znižanje plačnih razredov za dva odstotka pri nepooblaščenih delavcih v povprečju pomeni znižanje osnovnih plač za 6,4 odstotka.
Izračunali so, da bi delavec v 18. plačnem razredu z 20 let delovne dobe tako dobil za 56,62 evra nižji dohodek. Delavec v 30. plačnem razredu s 25 let delovne dobe pa bi dobil kar 106,44 evra nižji dohodek.
Če pa bi vlada znižala dodatek na delovno dobo in znižala plačila v plačnih razredih za dva odstotka, brez ukrepov pri preostalih dodatkih za stalnost, nočno in nedeljsko delo z upoštevanjem nižjega vrednotenja dodatkov pri plači policistov, bi to za policiste pomenilo za najmanj 7,7 odstotka nižje dohodke.
Policist v 26. plačnem razredu s 15 leti delovne dobe bi imel dobrih 76 evrov nižjo plačo. Kriminalist v 33. plačnem razredu z 20 leti delovne dobe pa dobrih 122 evrov nižji dohodek.
Vlada se po mnenju sindikata ni opredelila do podanih predlogov na prihodkovni strani proračuna. "Politična elita z ničimer ni posegla v svoje bonitete in plače ter tako pripomogla k stabilnejšim javnim financam, temveč v revščino potiska zgolj delavski razred," so še ugotovili.
Zato policisti vsem prizadetim državljanom priporočajo, da svoje pritožbe za morebiten nastanek kaosa obrnejo kar na vlado, ker ta svoje ukrepe prelaga le na delavstvo.
Virant: Zaostrovanje stavke je nepotrebno kazanje mišic
Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je napovedano zaostritev stavke označil za nepotrebno kazanje mišic, ko pogajanja še potekajo. Kot je dejal, napoved sindikata obžaluje, hkrati pa do zadnjega dne računa na "razum in dobro voljo" na obeh straneh za ustrezen dogovor.
Povedal je, da se s PSS pogajajo na dveh ravneh, tako skupaj z ostalimi sindikati kot tudi ločeno. Na zadnjem sestanku minuli četrtek ni dobil občutka, da bi obstajal kakšen problem, zaradi katerega bi sindikat moral zaostrovati stavko.
Po njegovem mnenju je očitno, da so predlagani vladni ukrepi najbolj zmotili sindikate tistih dejavnosti, kjer se veliko dela v neugodnem delovnem času, denimo ob nedeljah in praznikih, ker je predlog zajemal tudi zniževanje teh dodatkov. Zato bo vladna stran to zelo skrbno preučila in poskušala nabor ukrepov zastaviti tako, da se nihče ne bo počutil bolj prizadet kot drugi. Po Virantovih besedah si namreč želijo, da se breme, ki ga zaradi slabega stanja v gospodarstvu mora nositi javni sektor, porazdeli čim bolj pravično in enakomerno.
KOMENTARJI (464)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.