Po izčrpnem lovu na drugega osumljenca za bombni napad na cilju bostonskega maratona je policistom le uspelo zožiti obroč okoli 19-letnega Džoharja Carnajeva.
Policijske sile so sredi noči po našem času obkolile eno od hiš v predmestju Bostona Watertownu, saj so dobile informacijo, da se Carajev skriva v čolnu na dvorišču hiše.
Kot je pojasnil bostonski policijski komisar Ed Davis, so policisti v mestu Watertown dobili klic o človeku na čolnu. "Moški, ki je bil ves dan v hiši, je stopil na dvorišče in opazil kri na čolnu na dvorišču. V čolnu je nato zagledal okrvavljenega moškega," je povedal Davis.
Policija je bila previdna, saj je obstajala nevarnost, da ima Carnajev pri sebi eksploziv. Približno uro je bilo moč slišati streljanje in tudi policija je potrdila, da je osumljenec res streljal na preiskovalce.
Nato pa je nekaj minut pred 3. uro zjutraj po našem času bostonska policija na Twitterju objavila, da so preiskovalci aretirali osumljenca. "Ujet! Lov je končan. Iskanje je končano. Terorja je konec. Pravica je zmagala. Osumljenec je v pridržanju," je na Twitterju objavila policija.
Prav tako na Twitterju je policija zvezne države Massachusetts objavila posnetke, ki so nastali med obsežnim lovom na osumljenca, med drugim tudi infrardečo fotografijo čolna, v katerem se je skrival Džohar Carnajev.
Policija priznala, da so ga odkrili po srečnem naključju
19-letni osumljenec je živ, a ranjen. Davis je dejal, da so Carnajeve poškodbe resne in da so ga prepeljali v bolnišnico. Po poročanju ameriških medijev naj bi bil ranjen v vrat.
Domnevni ponedeljkov napadalec je zdaj v bolnišnici Beth Israel v Bostonu. Davis je pozneje pojasnil, da je bil Carnajev ranjen že v izmenjavi ognja s policijo v noči, ko je bil ubit njegov starejši brat. Priznal je še, da jim je pobegnil, odkrili pa so ga po srečnem naključju.
Čoln, v katerem se je skrival pobegli najstnik, je bil namreč zunaj varnostnega območja, v katerem je osumljenca za teroristični napad noč in dan iskalo več tisoč policistov.
Davis je še dodal, da se z osumljenim niso mogli pogajati o predaji, ker "ni komuniciral". Zagotovil pa je, da je pogajalska ekipa Džoharja poskusila prepričati v predajo.
Kot je znano, je Džoharjevega starejšega brata, 26-letnega Tamerlana Carnajeva, policija ubila v četrtek ponoči med spopadom, potem ko je bil na Tehnološkem inštitutu Massachusetts (MIT) v Bostonu ubit policist. Brata s čečenskimi koreninami sta osumljena, da sta v ponedeljek razstrelila dve bombi, ki sta ubili tri osebe, 183 pa jih ranili.
Stanje osumljenca še vedno resno
Zdravstveno stanje hudo poškodovanega osumljenca za ponedeljkov teroristični napad na bostonskem maratonu ostaja resno. 19-letnik, ki so ga aretirali v petek zvečer, je med drugim izgubil veliko krvi. Bolnišnica, v kateri ga zdravijo, je sicer strogo zavarovana.
Pravic naj mu še ne bi prebrali
Po prijetju najstnika se zastavlja veliko vprašanj. Če si zdravstveno opomore, tako na primer še ni jasno, pred katerim sodiščem se bo moral zagovarjati.
Po nekaterih poročilih mu policija sploh še ni prebrala pravic. Po ameriškem pravu lahko sicer v določenih primerih, ko je ogrožena javna varnost, policija zasliši osumljenca tudi brez tega, da mu preberejo pravice, in tudi brez odvetnika.
ZDA naj bi namreč po poročanju CNN Carnajeva zadrževale kot sovražnega borca, kar naj bi jim omogočilo zaslišanje brez odvetnika in drugih pravic. Nekateri ugledni ameriški pravniki sicer poudarjajo, da je to povsem v nasprotju z zakoni.
Javnost pa medtem razmišlja o primerni kazni za napadalca. Čeprav so mnogi prepričani, da bi bila primerna le smrtna kazen, obtožnica uradno še ni bila vložena, prav tako uradno še ni znano, kakšno kazen bo zahtevalo tožilstvo.
Pajdašev ni bilo
Preiskava se kljub prijetju sicer še vedno nadaljuje. Policija je potrdila, da za zdaj ni dokazov, da je bilo v napade vpletenih več ljudi, zato za zdaj velja, da sta brata napad načrtovala in izvedla sama.
Mediji pa medtem iščejo povezave med napadalcema in čečenskimi skrajneži. Ugotavljajo, da bi lahko bilo dejstvo, da je bomba eksplodirala pod rusko zastavo, svojevrstno sporočilo. Če bo takšna povezava potrjena, bi to bil prvi napad čečenskih skrajnežev na tujih tleh.
Slavje na ulicah Bostona
Novica, da so 19-letnika aretirali, je prinesla veselje na bostonske ulice. Množica ljudi je na ulicah ploskala policistom, ki jim je uspelo ujeti osumljenca. Odmevali so vzkliki: "ZDA, ZDA!"
Tako predstavniki preiskovalcev kot tudi predstavniki mesta in države so se na novinarski konferenci zahvalili vsem, ki so pripomogli k temu, da ima "ta zgodba srečen konec". "Hvala, hvala, hvala," je dejal župan Tom Menino.
Javnost je nagovoril tudi ameriški predsednik Barack Obama. ''Zaprli smo pomembno poglavje v tej tragediji,'' je dejal uvodoma in nadaljeval, da ameriški narod veliko dolguje prebivalcem Bostona in Massachusettsa. ''Izjemno veliko zahvalo pa smo dolžni tudi vsem policistom, vpletenim v akcijo,'' je dodal prvi mož ZDA.
Obama se je tudi vprašal: ''Zakaj sta se mlada človeka, ki sta tu odraščala in študirala, zatekla k takemu nasilju?'' "Kako sta naredila in izvedla načrt – jima je kdo pomagal?'' Obama je pozval javnost, naj ne dela prehitro zaključkov o njunih motivih. Ponovil je, da bodo storili vse, kar morajo, da bi prebivalcem zagotovili varnost.
Ameriški in ruski prvi mož skupaj v boj proti terorizmu
Rusija in ZDA sta se po napadu na maratonu zavzeli za krepitev sodelovanja na področju boja proti terorizmu. Obama se je ruskemu kolegu Vladimirju Putinu tudi zahvalil za pomoč, ki jo je Rusija ZDA nudila po bostonskem napadu.
Po navedbah Bele hiše je Putin poklical Obamo in znova izrazil sožalje. Po navedbah Kremlja sta obe strani izpostavili interes za krepitev "tesnega sodelovanja" ruskih in ameriških enot v boju proti mednarodnemu terorizmu. "Mislim, da bosta naši obveščevalni službi vzdrževali stike," je v ločeni televizijski izjavi pojasnil Putinov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov.
KOMENTARJI (859)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.