Potem ko je malezijski premier Najib Razak v soboto namignil, da obstaja verjetnost, da je bilo letalo boeing 777 družbe Malaysia Airlines ugrabljeno, saj je bil sistem komuniciranja namerno izključen, se preiskava zdaj osredotoča na 239 ljudi, ki so bili na krovu. Pod lupo preiskovalcev sta se tako takoj na začetku znašla pilot Zaharie Ahmad Shah in kopilot Fariq Abdul Hamid, katerih domove so kriminalisti preiskali že v soboto.
Danes so malezijske oblasti na tiskovni konferenci potrdile, da so preiskale njune domove in govorile z njunimi družinskimi člani. Ugotovile so, da Shah in Hamid nista zaprosila, da bi bila na istem letalu, kar podre teorijo, da sta skupaj načrtovala sabotažo. Sicer pa so odgovorni pojasnili, da gre pri preiskavah za standardne postopke in javnost posvarili, naj ne sklepa prehitro, saj bodo preiskovali tudi ostalo posadko, potnike in inženirje, ki so imeli kakršen koli stik z letalom. Intenzivno bodo preučili njihovo osebno, politično in versko ozadje.
Na domu 53-letnega pilota so preiskovalci našli doma sestavljen simulator letenja, kar pa za pilota ni nič nenavadnega. "Stvari na njem bomo podrobno pregledali," so dejali in dodali, da za zdaj vse kaže, da so na njem le običajni programi, ki pilotom omogočajo vaje vzletanja, letenja in pristajanja v različnih pogojih.
Medtem ko je Zaharie pri omenjeni letalski družbi zaposlen že 30 let in velja za izkušenega pilota, pa mediji iz njegovih zapisov na Facebooku špekulirajo, da je aktiven politični nasprotnik vladajoče malezijske koalicije, ki bi se zaradi tega lahko odločil za sabotažo. Iz družbe Malaysia Airlines so sporočili, da tega ne verjamejo, za njim stojijo tudi njegovi kolegi. "Prosim vas, naj najprej najdejo letalo. Zaharie ni nagnjen k samomorilnosti in ni politični fanatik. Kaj je narobe s tem, da je politično opredeljen?" je vprašal eden od njih.
Tudi 27-letni kopilot Hamid naj bi bil po nekaterih informacijah veren človek, predan svoji službi, v kratkem pa naj bi načrtoval tudi poroko. Tako vsaj trdijo njegovi prijatelji, kar pa nasprotuje nedavnim informacijam o tem, kako se je v pilotski kabini rad predajal zabavam in vanjo vozil lepa dekleta. Po 11. septembru 2001 je Mednarodna letalska zveza za pilotske kabine sprejela stroga pravila. Vstop potnikom ni dovoljen, kajenje je prepovedano, njihova vrata, ki so neprebojna, pa morajo biti zaklenjena od znotraj.
Ker je bil eden od komunikacijskih sistemov izklopljen ravno v času, ko bi si pilot lahko vzel odmor za kavo ali stranišče, obstaja nekaj scenarijev o tem, kaj se je zgodilo, pravi Paul Yap, predavatelj aviatike na univerzi v Singapurju. "Prva možnost je, da sta vpletena pilota – eden od njiju ali pa kar oba. Druga možnost je, da so ju teroristi prisilili, da ugasneta komunikacijo in spremenita smer letenja. Morda so zagrozili, da bodo ubili kakšnega potnika," je dodal.
Potnika z ukradenima potnima listoma najverjetneje nista terorista
Takoj za pilotom in kopilotom bodo preiskovalci začeli pregledovati potnike, enega za drugim. Že zdaj sta sumljiva potnika, ki sta se na letalo vkrcala z ukradenima potnima listoma. Interpol je moška identificiral kot Iranca – Seyed Mohammed Reza Delavarse je vkrcal z italijanskim potnim listom, Pouria Nourmohammadi pa z avstrijskim. Oba sta bila ukradena na Tajskem. A vodja Interpola Ronald Noble je že prejšnji teden povedal, da sta moška najverjetneje nezakonita priseljenca, ne pa terorista.
Kot je znano, je malezijski premier včeraj na tiskovni konferenci povedal, da je bil sistem komuniciranja na letalu, ki je bilo iz Kuala Lumpurja namenjeno v Peking, namenoma onemogočen. Letalo je spremenilo smer letenja in se usmerilo proti Indijskemu oceanu. Zadnjo satelitsko komunikacijo z njim so zabeležili več kot šest ur in pol po tistem, ko je izginilo z radarskih zaslonov. Ker je imelo dovolj goriva še za približno sedem ur letenja, bi letalo lahko bilo kjer koli med Kazahstanom in Indijskim oceanom.
V iskalni akciji sodelujejo ladje in letala iz 25 držav
Minister za promet Hishamudin Hussein je danes povedal, da se je število držav, ki sodelujejo v iskanju letala, zvišalo s 14 na 25, kar "predstavlja nov izziv za koordinacijo in diplomacijo". Malezija je po njegovih besedah z najnovejšimi ugotovitvami seznanila predstavnike najmanj 22 držav in prosila za njihovo pomoč. Ta bi lahko vključevala tudi potencialno občutljive vojaške in satelitske podatke od držav, kot so ZDA, Kitajska in Francija. "Upamo, da bodo strani, ki nam lahko pomagajo, spregovorile in nam pomagale zožiti iskanje na bolj obvladljivo območje," je poudaril minister.
Včeraj so sporočili, da se osredotočajo na dva možna koridorja – južni se razteza med Indonezijo in južnim delom Indijskega oceana, severni pa od meje s Kazahstanom in Turkmenistanom pa do severne Tajske. Iskanje v oceanu je težko, saj gre za ogromno površino, povprečna globina morja pa je skoraj 4000 metrov. Poleg tega bi morski tokovi morebitne ostanke letala v tednu dni raznesli daleč naokoli.
Indijska mornarica je danes sporočila, da je na željo malezijskih oblasti prekinila iskanje okoli Andamanskih in Nikobarskih otokov, pa tudi v Bengalskem zalivu Indijskega oceana. Z iskanjem bodo nadaljevali, ko jih bo Malezija znova prosila, so še dodali.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.