Slovenija

Po opozorilu umaknili razpis za telefonijo javnega sektorja

Ljubljana, 19. 09. 2013 16.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Potem ko sta T-2 in Simobil opozorila na zelo omejujoče pogoje razpisa za stacionarno in mobilno telefonijo v javni upravi, se je ministrstvo za finance odločilo, da razpis umakne in preuči načine izvedbe glede na cilje.

Cilje za naročilo so opredelili že lani.
Cilje za naročilo so opredelili že lani. FOTO: Reuters

Ministrstvo za finance je tik pred iztekom roka za oddajo vlog ustavilo postopek za oddajo javnega naročila za storitve stacionarne in mobilne telefonije za celotno javno upravo. Rok bi se iztekel jutri, na ministrstvu pa pojasnjujejo, da gre za kompleksno naročilo in da bodo prej še enkrat preučili koncept naročila, predvsem dodatne možnosti in načine izvedbe glede na cilje, ki si jih želijo doseči.

Ministrstvo je z omenjenim naročilom iskalo ponudnika, ki bi omogočal storitev mobilne in stacionarne telefonije za več kot 26.000 uporabnikov na skoraj 2000 različnih lokacijah za obdobje treh let. Skupni letni strošek državnih organov, ki jih je zadeval ustavljeni razpis, za storitve stacionarne in mobilne telefonije znaša od osem do devet milijonov evrov.

Predviden letni prihranek po oddaji naročila na podlagi novega, enotnega razpisa bo odvisen od prispelih ponudb, izkušnje iz razpisa za mobilno telefonijo pa po navedbah ministrstva kažejo, da je mogoče stroške s skupnim naročilom precej znižati.

Interes za oddajo vloge sta pretekli teden javno oznanila telekomunikacijska operaterja T-2 in Simobil, ki pa sta obenem opozorila, da so razpisni pogoji zelo omejujoči in da bosta uporabila vse pravne možnosti za to, da bo razpis ustrezno spremenjen.

Težava predvsem zahtevane reference

Kot sporne sta označila zlasti zahtevane reference, ki so bile pogoj za sodelovanje. Te je po njunih navedbah zaradi zgodovinskih okoliščin v Sloveniji izpolnjeval le en ponudnik. To je po neuradnih informacijah Telekom Slovenije, ki je v večinski državni lasti.

Na ministrstvu za finance so takrat ločeno pojasnili, bi na področju mobilne telefonije pogoje izpolnjevalo pet ponudnikov, na področju stacionarne telefonije prav tako pet ponudnikov, na obeh področjih pa vsaj dva ponudnika oziroma v skupnih ponudbah kombinacija vseh omenjenih ponudnikov.

V Simobilu in T-2 so danes pojasnili, da jim je naročnik odgovoril na vprašanja, ampak je bil pri odgovorih nejasen in nekonsistenten, tako da točnih odgovorov niso prejeli in tako niso mogli ugotoviti, ali se sploh lahko prijavijo na razpis oziroma ali izpolnjujejo pogoje ali ne.

"Odgovori so bili žal splošni in vsebinsko niso odgovorili na naša vprašanja," je pojasnil vodja prodaje poslovnim uporabnikom v Simobilu Rok Gorjup in dodal, da so se zato s T-2 nameravali prijaviti, a hkrati že danes vložiti zahtevo za revizijo razpisa.

Simobilova trgovina
Simobilova trgovina FOTO: Simobil

Dovolili naj bi, da se skupaj lahko prijavi več družb

Prvi cilj revizijskega zahtevka bi bil razpisno dokumentacijo spremeniti tako, da bi ta nedvoumno omogočila prijavo in pošten konkurenčen boj več kot eni telekomunikacijski družbi v državi, drugi pa odprava vseh tehničnih nedvoumnosti, ki da jih je omogočal predvideni večfazni postopek oddaje naročila.

Na ministrstvu so danes spet poudarili, da so bili vsi pogoji za ugotavljanje sposobnosti, ki so bili zahtevani v postopku oddaje javnega naročila za storitve stacionarne in mobilne telefonije, določeni v povezavi s predmetom naročila in sorazmerni predmetu naročila.

"Razpisna dokumentacija je bila pripravljena na način, da bi pri naročilu lahko sodelovalo večje število ponudnikov na trgu. Ministrstvo se namreč zaveda pomembnosti zagotavljanja konkurence, saj lahko le na tak način dosega prihranke, kar je eden izmed bistvenih ciljev izvajanja skupnih javnih naročil," so zapisali na ministrstvu.

Poudarili so še, da so v času trajanja postopka konkretno odgovorili na vsa konkretna vsebinska vprašanja, ki jih je bilo skoraj 100, ter da so prav zaradi kompleksnosti naročila želeli v postopku s konkurenčnim dialogom rešiti vse dileme, ki se potencialnim ponudnikom porajajo pri prijavi na razpis.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Valimali
20. 09. 2013 09.34
+1
Je bilo za pričakovati da se bo kaj takšnega zgodilo, ker je bilo jasno vidno ob razpisnih pogojih, da je razpis prirejen za Telekom Slovenije. Normalno, država bo ja valda podpirala državno podjetje in če bi tako bilo bi se na Simobilu in T-2 pritožili in zopet bi to pomenilo stroške za državo. Država vse preveč podpira in ščiti Telekom, zato pa je tudi prišel do tega položaja na trgu, vendar mu ne gre več tako zelo dobro. Monopola ni več, konkurenca ga stiska, tukaj predvsem Tušmobil z boljšo ponudbo in paketi, predvsem pa cenami. Če bi vsi imeli enake pogoje na začetku sem prepičan, da Telekom ne bi bil tukaj kjer je danes!