Ob največjem krščanskem prazniku je papež Frančišek daroval mašo na Trgu svetega Petra, nato pa je vernikom podelil tradicionalni blagoslov "urbi et orbi" (mestu in svetu).
Svoj blagoslov je posvetil trpečim, pozval je h končanju konflikta v Siriji in Ukrajini. Boga je prosil za končanje nasilja v Afriki in za spravo v Venezueli, spomnil pa je tudi na nasilje v Iraku in na odnose med Izraelom in Palestino.
"Bog, prosimo te, razjasni in daj navdiha pobudam za umiritev razmer v Ukrajini, da bi vse strani od podpori mednarodne skupnosti naredile vse za preprečitev nasilja in obnovo države v duhu enotnosti in dialoga."
Sprte strani v Siriji je Frančišek pozval, naj bodo pogumne in se začnejo pogajati za mir. Kot je dejal, morajo nehati sejati smrt med ljudmi, ki se ne morejo braniti.
"Za vse ljudi na Zemlji te prosimo, Gospod, ki si premagal smrt, podari nam tvoje življenje, podari nam tvoj mir," je dejal papež.
Frančišek se je tudi letos - tako kot lani - odpovedal tradiciji predhodnikov, ki sta vernikom voščila v številnih jezikih. Namesto tega je zbranim ob koncu blagoslova voščil veselo veliko noč in jim zaželel dober tek.
Na trgu je zbralo okoli 150.000 ljudi. Vatikan so okrasili s 35.000 cvetlicami, ki jih je podarila Nizozemska.
Pozval vernike, naj znova odkrijejo korenine svoje vere
Papež je že v soboto zvečer v velikonočni vigiliji v baziliki svetega Petra v Vatikanu katoličane pozval, naj ponovno odkrijejo korenine svoje vere. "Velika noč je nekaj lepega, je iskanje nove energije pri koreninah vere," je dejal.
Na veliko noč se kristjani spominjajo Kristusovega vstajenja. Med sobotno vigilijo oziroma bedenjem obnovijo svojo vero, škofje in duhovniki pa odraslim podeljujejo zakramente uvajanja v krščanstvo, ki so krst, obhajilo in birma.
Tudi papež Frančišek je zakramente podelil desetim ljudem, starim od sedem do 58 let, iz Italije, Belorusije, Senegala, Libanona in Francije.
Bazilika svetega Petra je bila ob začetku slovesnosti, ko je vanjo vstopil papež, zatemnjena, nato pa so simbolično zasvetile luči.
V pridigi je papež vernike pozval, naj "se vrnejo v Galilejo", kraj, kjer je Jezus srečal svoje prve učence. "Za vsakogar od nas na začetku poti z Jezusom obstaja Galileja. Vrniti se v Galilejo pomeni črpati novo energijo iz izvira vere in krščanskih izkušenj," je dejal.
"To ni vračanje nazaj, to ni nostalgija. To je vrnitev k prvi ljubezni, da bi sprejeli ogenj, ki ga je Kristus prižgal na svetu, ter ga ponesli do konca sveta," je poudaril.
"Veselo veliko noč. Pojdite naprej brez strahu," pa je Frančišek zbranim vernikom dejal ob koncu slovesnosti.
Slovesno tudi v Jeruzalemu
Slovesno pa je bilo v soboto zvečer tudi v cerkvi Jezusovega groba v Jeruzalemu, ki stoji na mestu, kjer naj bi Kristus umrl na križu, bil pokopan in nato vstal od mrtvih.
Slovesnost, ki so se je udeležili romarji različnih krščanskih veroizpovedi, je potekala pod strogimi varnostnimi ukrepi. Po navedbah policije se je v cerkvi in okoli nje zbralo na desettisoče ljudi.
V cerkvi so prižgali sveti ogenj, ki simbolizira Kristusovo vstajenje, ter ga nato v procesiji prenesli v Betlehem, kjer naj bi se Jezus rodil.
KOMENTARJI (274)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.