Slovenija

Otrok z učnimi težavami je vedno več

Ljubljana, 10. 10. 2013 13.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Sloveniji naj bi bilo otrok s specifičnimi učnimi težavami približno deset odstotkov. Njihovo število še narašča, porast pa naj bi bil povezan tudi z načinom življenja. Govorimo o disleksiji, diskalkuliji, dispraksiji in disgrafiji.

Otrok z disleksijo ali z različnimi oblikami učnih težav je vedno več tudi zaradi načina življenja, ki je manj povezan z naravnimi vzgojnimi vzorci, je ob evropskem tednu osveščanja javnosti o disleksiji povedala pomočnica ravnateljice na OŠ Antona Janše Tadeja Rupar. Dodala je, da prihaja do porasta govorno-jezikovnih težav.

Zaradi porasta disleksije v posameznih regijah specialnih pedagogov celo primanjkuje.
Zaradi porasta disleksije v posameznih regijah specialnih pedagogov celo primanjkuje. FOTO: Thinkstock

Po besedah Ruparjeve imajo učitelj največjo vlogo pri odkrivanju učnih težav otrok. Pri otroku, ki ima disleksijo, najprej opazijo, da ima težave z orientacijo ali z učenjem branja in pisanja. Ko prepoznajo, da ima učenec tovrstne težave, se temu otroku še posebej posveti specialni pedagog, zaposlen na šoli. Če ta oceni, da otrok potrebuje več pomoči, potem skupaj s starši zaprosijo zavod za šolstvo za dodatno strokovno pomoč, do katere so upravičeni v določenem obsegu ur, in sicer največ tri ure tedensko.

Učitelji so vedno bolj usposobljeni za prepoznavanje težav

Učitelji so o disleksiji vedno bolj osveščeni in takega otroka hitreje prepoznajo, pravi Ruparjeva. Za ugotavljanje težav z učenjem obstajajo tudi določena preverjanja in testi. Vsaka oseba s to motnjo pa po njenih besedah potrebuje drugačen pristop. Da bi učitelji hitreje prepoznavali učne težave svojih učencev, pa so deležni krajših izobraževanj in usposabljanj, ki jih vodijo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, zavod za šolstvo in društvo Bravo.

Specifične učne težave so težave na področju branja, pisanja, računanja, pravopisa in koordinacije gibanja.
Specifične učne težave so težave na področju branja, pisanja, računanja, pravopisa in koordinacije gibanja. FOTO: Thinkstock

Ruparjeva je poudarila, da specialnih pedagogov zaradi porasta disleksije v posameznih regijah primanjkuje. Kljub temu pa si šole prizadevajo zagotoviti čim bolj usposobljen kader in slediti odločbam o usmeritvi pri podajanju znanj tem otrokom.

Kot je še pojasnila, na osnovnih šolah za otroke z učnimi težavami izvajajo dodatno strokovno pomoč, na šolah s prilagojenim programom pa so učenci vključeni v dva programa, in sicer v prilagojen program z nižjim izobrazbenim standardom in posebni program, namenjen otrokom s težjo motnjo v duševnem razvoju.

Specifične učne težave so težave na področju branja, pisanja, računanja, pravopisa in koordinacije gibanja, strokovno imenovane disleksija (težave z branjem in pisanjem), diskalkulija (težave pri matematiki), dispraksija (težave pri koordinaciji gibanja) in disgrafija (težave pri pisanju). Točnih podatkov o tem, koliko je v Sloveniji otrok, mladostnikov in odraslih s specifičnimi učnimi težavami, ni, se pa tako v Sloveniji kot v drugih evropskih državah uporablja ocena, da je oseb s specifičnimi učnimi težavami približno deset odstotkov.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

macro
10. 10. 2013 21.55
-2
Telefone pa iphone pa podobno stran vzet bodo kaj kmalu normalni
xmp125
10. 10. 2013 17.48
+0
Število se nič ne povečuje, samo več jih odkrijejo in dianosticirajo. Tako kot z rakom - zaradi novih metod diagnostike odkrijejo 7000 primerov raka na leto, leta 2005 pa so jih samo 5000. Število umrlih za rakom pa kljub temu pada že 20 let, ker tudi metode zdravljenja napredujejo, a žal počasi.
tinbin
10. 10. 2013 17.20
-17
Ubogi učitelji, ki se ukvarjajo s takimi otroki. Bolj pravično bi bilo, da bi več pozornosti posvetili nadarjenim. Za te jim zmanjkuje časa.
Roxy79
10. 10. 2013 14.02
+6
pa mal več naj bodo otroci na igriščih z vrstniki......mal več se nej igrajo skupaj... pa veliko manj naj SMS-ajo, igrajo kvazi igrice na spletu.......... itd itd itd. Pridem zadnjič v knjižnico...sem prinesel ene knjige od tamalga... in kaj zagledam... v računalniški sobi.. kjer je bilo 10 računalnikov... je bilo 7 zasedenih... gor pa igral otroci neke virtualne igrice.... Res....se ne čudim vsem motnjam itd itd itd , ki jih imajo današnji otroc. Starši pa tud... en večji tepec kot tadrug....... ob vsej tej "brezposelnosti" bi se lahko potlej malce več ubdali s tamalmi... šli na sprehod v naravo.... in ne sprehode in kofetkanja po megacentrih............(kjer še tam oddajo otroke v varstvo kjer so igrala..)
Roxy79
10. 10. 2013 13.59
+13
dejte potegnit eno črto.. ZAKAJ JE TEMU TAKO.............. in zakaj TEMU TAKO ni bilo pred 30-mi leti. ??? VZROKE je TREBA ODKRITI.......... ne pa zdraviti posledice...