Slovenija

Osnovnošolskega učitelja si povprečno deli 12 učencev, srednješolskega 13 dijakov

Ljubljana, 05. 10. 2012 09.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Izobraževanje postaja žrtev krize, ob svetovnem dnevu učiteljev opozarjajo sindikati. 46.000 zaposlenim v izobraževanju se namreč obeta krčenje mase za plače za pet odstotkov. Sviz zato poziva k podpori slovenskim šolnikom.

Učiteljica
Učiteljica FOTO: Thinkstock
Unesco je leta 1994 razglasil 5. oktober za svetovni dan učiteljev, da bi predstavil in poudaril poslanstvo učiteljev ter njihove dosežke v vzgoji in izobraževanju. Letošnji pa bo za 46.000 zaposlenih v izobraževanju v Sloveniji minil predvsem v pričakovanju rezov v maso plač. Sindikati zato opozarjajo, da izobraževanje postaja žrtev krize.

V Sloveniji se z vzgojo in izobraževanjem ukvarja 46.000 učiteljev, vzgojiteljev in drugih strokovnjakov za vzgojo in izobraževanje. Skupaj predstavljajo 5,6 odstotka delovno aktivnega prebivalstva. Izobrazba slovenskih učiteljev pa je po podatkih republiškega statističnega urada (Surs) v povprečju višja od povprečja v državah EU.

Po zadnjih razpoložljivih podatkih je v razredu, v katerem poučuje slovenski učitelj, povprečno 19 učencev, pri čemer je v samostojnih in matičnih osnovnih šolah povprečje 20, na podružničnih šolah pa le 14 učencev na razred.

V letu 2011 si je osnovnošolskega učitelja delilo povprečno 12 učencev, srednješolskega povprečno 13 dijakov, višješolskega in visokošolskega profesorja pa povprečno 19 študentov.

Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je ob četrtkovi podelitvi državnih nagrad na področju šolstva poudaril, da je veliko učiteljev prizadevnih, uspešnih in odličnih. Priznanje je izrazil "vsem, ki iz dneva v dan v učilnicah in predavalnicah skrbijo za izobraževanje, pa tudi za vzgojo, ne samo za znanje, ampak tudi za vrednote".

Medtem pa je glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj opozoril na varčevanje na področju izobraževanja in dejal, da slovenski šolniki potrebujejo razumevanje, "da je izobraževanje skupno dobro in človekova pravica, zato ne pristajamo na usmeritev države, ki iz izobraževanja dela eno od osrednjih žrtev gospodarske in družbene krize".

Vlada je sicer na četrtkovi seji sprejela proračun, v katerem predvideva znižanje mase plač v javnem sektorju za pet odstotkov, minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič pa je področje izobraževanja navedel kot primer, kjer ne vidi druge možnosti racionalizacije kot v masi plač.

Učiteljem je za njihov dan čestital tudi predsednik republike Danilo Türk. V poslanici je poudaril, da morajo spremembe v organizaciji in delu šol temeljiti na rešitvah, ki ne bodo poslabšale, ampak izboljšale delovne pogoje učiteljev ter organizacijo in izvajanje pedagoškega procesa.

tabla
tabla FOTO: Thinkstock

Učitelj je danes "multipraktik"

Poklic učitelja se je v zadnjih dvajsetih letih zelo spremenil, predvsem je veliko sprememb osnovno šolstvo doživelo z uvedbo devetletke, medtem ko se je ugled učitelja precej zmanjšal, ocenjuje učiteljica Vlasta Sagadin, ki poučuje že več kot 30 let.

"Spremenili so se standardi in normativi, v redne osnovne šole so bili vključeni otroci s posebnimi problemi, spremenjeni so bili pravilniki o ocenjevanju znanja, učenci in starši so pridobili več pravic in vpliva na delo v šoli, izvedena je bila prenova učnih načrtov – skratka slovenska osnovna šola je doživela precejšnjo prenovo," pravi učiteljica, ki je hkrati predsednica območnega odbora šolskega sindikata Sviz v Kranju.

S prenovo se je po njenih besedah spremenil tudi status učitelja, ki se je iz nekdanjega posredovalca znanja spremenil v "multipraktika". Učitelj je postal v eni osebi praktično vse: učitelj, vzgojitelj, specialni pedagog, psiholog, za nekatere otroke tudi nadomestni starš, administrator, pravnik, varnostnik, organizator in izvajalec dejavnosti, kot so šola v naravi, tabori, športni dnevi, kulturni dnevi, tehniški dnevi ter vodja projektov.

S prenovo se ji zdi tudi, da je slovenski učitelj danes bolj obremenjen. Kot pravi, je morda danes predvsem veliko več sestankovanja, birokracije in usklajevanja različnih nalog znotraj aktivov in učiteljskega zbora. Veliko dodatnega dela imajo z otroki s posebnimi potrebami in nadarjenimi.

"Veliko več je tudi stikov s starši, tako preko govorilnih ur kot tudi po elektronski pošti. Več časa posvečamo tudi individualnim razgovorom z učenci, saj jih ima veliko težave tako na učnem kot tudi vzgojnem oziroma osebnostnem področju," dodaja.

Mladi, ki začenjajo svojo kariero v šolstvu, so po njenih besedah šokirani nad raznolikostjo del, ki jih učitelj opravlja. Menijo, da je sam pouk v razredu še najmanjši del obveznosti, ki jih morajo še narediti.

Očitke, da učitelji delajo po štiri ali pet ur na dan, je zavrnila kot neutemeljene in "prihajajo od ljudi, ki ne poznajo njihovega dela". Tudi glede dolžine dopusta, ki ga imajo učitelji, so stvari jasne. Dolžina dopusta je določena po zakonu o delovnih razmerjih, s pravilnikom o šolskem koledarju pa je določeno, kdaj točno ga lahko koristijo in sicer takrat, ko otrok ni v šoli, torej med počitnicami, pojasnjuje Sagadinova.

Razliko med dejansko dolžino dopusta in časom ko so doma, pa morajo med letom doprinesti na vse možne načine, z nadomeščanjem, spremstvom, dežurstvom in podobnim, še doda.

Sagadinova je prepričana, da se je ugled učitelja v zadnjem obdobju precej zmanjšal. Kot pravi, se danes na njihovo delo "spoznajo" skoraj vsi, ki so imeli takšne ali drugačne izkušnje s šolo v svoji mladosti ali preko svojih otrok.

Poudarila je, da poklic učitelja ni med najbolj priljubljenimi in da nekatere države že krepko čutijo pomanjkanje tega kadra.
 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (62)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

novaknovak
06. 10. 2012 19.55
+2
pa saj ne rabiš imet veliko izobrazbo, dovolj je da govoriš- odgovor enak prejšnjemu...aja, sam moraš imet nekoga ob seb...hehehehee
novaknovak
06. 10. 2012 19.50
+2
med prvimi 500 univerzami na svetu ne zasledimo niti ene slovenske. tolk o samohvali.
Inred
07. 10. 2012 15.37
Alenka Pobirk
22. 11. 2012 10.19
preden nekaj napišeš, se prepričaj, da je res...Univerza v Ljubljani JE med prvimi 500 univerzami na svetu. Če bi imeli kakšnega nobelovega nagrajenca, pa bi bili zelo verjetno še bistveno višje kot smo in to ne glede na to, kako dobri smo ali pa nismo sicer... dejstvo je, da so diplomatni naše najstarejše univerze v tujini še vedno poznani kot dobro strokovno podkovani strokovnjaki, v Sloveniji pa je žal tako, da se vse, kar je domače, "potlači dol"... Malo več samospoštovanja in ponosa, da smo državljani te naše lepe domovine bi zelo prav prišlo.
faronika
06. 10. 2012 09.11
+1
Vsak kramar svojo kramo hvali!! Osnovnošolci (ogromna večina) bi pa brez pomoči staršev in inštruktorjev devetletko končevali skoraj nepismeni!!
Lux-penguin Salesin
05. 10. 2012 19.28
+3
V šolstvu smo si sami nadeli zanko okoli vratu. Jaz dam prav učiteljem, ki pravijo da jih je premalo in da je njihov poklic težaven in stresen. Resda smo v zadnjih 15 letih pretirano dvignili standarde v šolstvu uvedli smo kopico neumnih delavnih zvezkov in učiteljem naredili ogromno dela z birokracijo in počasi bodo učitelji namenili 2/3 dela za bedarije 1/3 pa za dejansko učenje. Glede na dejstvo kako spoštljiv odnos ima mladina do učiteljev pa raje ne govorim. Potrebno je sistemsko uredit zadevo in se resnično vrnit kakšnih 20 let nazaj.
novaknovak
06. 10. 2012 19.53
+2
vzgoja otrok se najprej začne doma. v šoli so prvenstveno zato da nekaj naučijo, ne da vzgajajo.da imajo preveč stresno, da so nespoštovani,baje, da imajo mulci več pravic kot učitelji, o tem se tovariš štrukelj nič ne razburja. zanimivo, ne.
Buena Vita
05. 10. 2012 19.24
-1
nevem nevem, nevem kolikor vidim otroke na ulici,so zelo normalni, prej bi take besede izrekla učiteljem,po moje jih tale sagadinova precej dobro opisuje;;;KOT POLPROBLEMATIČNE,ŽE KO JIH VIDIŠKAKO HODIJO OBLEČENI SE TI SFCLJA V GLAVI,KAKO SE NEJ NE SFCLJA OTROKOM PRED TAKIMI STRAŠILI,, SAMA SEM IMELA TO MOŽNOST IN DELALA Z OTROKI,BREZ VSEH PROBLEMOV JE ŠLO,ENAKO SEM BILA DOLGA LETA MENTOR SREDNJEŠOLSKIM PRAKTIKANTOM,NIKOLI NOBENEGA PROBLEMA
Matevž Benedi?i?
05. 10. 2012 14.35
-4
Božčki, revčki - tile šolmoštri. Samo primerjam (spet eden iz gospodarstva): - še noben iz šolstva ni šel po l. 90 v stečaj, - niče iz šolstva se ni potegoval za te reveže vstečaju, nič krive, sedaj pa naj bi vsi z učitelji sočustvovali ... - v gospodarstvu, kolikor vem, so se norme dvigovale in se še dvigujejo, delo se nalaga - plače pa grejo dol. - včasih so imele učiteljice 30 učencev, danes 12, 13, ... torej so norme spustil. - in tako dalje, da nebi razpravljali o učiteljicah, ki pridejo v šolo ob 8:00, odidejo pa ob 12:30, .... Nebesa imajo, pa še Štruklja. Kar naj se mal petelinčkajo, jih bo Majer posortiral ...čas je že ... Sam ne vem, kdo bo Majerja ... posortiral, da ne bo pomote.
jutranjisij
05. 10. 2012 14.10
+4
Zelo velike razlike so v tem, koliko kdo dela v šolstvu in je njihovo delo dejansko zahtevno. Če poučujete leta, morebiti celo desetletja enako, učbeniki so natisnjeni, za poučevanje ne potrebujete kaj prida razmišljati in pameti, saj gre zgolj za posredovanje podatkov (družboslovje...), potem v šolstvu res uživate in so vse ta jadikovanja diplomantov pedagoških in družboslovnih fakultet privlečena za lase. . Drugače je s tistimi, ki poučujeo vsebine informatike, računalništva, elektronike in podobnih vsebin, kjer je razvoj zelo hiter. Slednji delajo toliko kot v podjetjih z velikim tempom, vsaj če želijo biti dobri učitelji in ne šolski zajedalci, ki jih ščiti izobrazbeni papir in naziv, četudi pridobljen že dolga leta nazaj in potem poučujejo zastarelo, neuporabno Slediti morajo novostim, marsikdaj delati noči in vikende, razvijati in izdelovati učne pripomočke in učila, sami vzdrževati informacijsko in drugo opremo, pisati skripte, pripravljati neneneho nove vaje, si iskati sredstva in material za vaje, prirejati strokovne razstave... Vse to velja zanje sicer ob povsem enaki ali celo še večji učni obvezi pouka, kot jo imajo učitelji slovenščine, zgodovine, matematike... Slovensko šolstvo. Hkrati so v šolah ravnatelji domala že nedotakljivi bogovi, ki jim je dovoljeno kar vse. Nekateri izmed njih nemajhen del svojih osnovnih delovnih dolžnosti preložijo na zaposlene in slednji, dokler to zmorejo, v strahu pred izgubo službe tudi prekomerno delajo, vsaj dokler še količkaj zmorejo. Zaradi preobrmemenjenosti prihaja do popolne izgorelosti, obolenj, živčnih zlomov (tudi v službi)... Vem za konkreten primer šole, kjer je morala tajnica, mati samohranilka, delati hkrati še za dve delovni mesti (plačena pa je bila le za eno delovno mesto in še to pod 800 EUR) in se od preobrmenjenosti, stresov, zdravi, zdaj pa ji še njen vrli in velemogočni ravnatelj grozi z odpustitvijo in pravi, da dela slabo, počasi... Medtem pa temu "ravnatelju simpatični" lahko uživajo privilegije, da je pravo veselje. Dogajajo se lahko prave "scene", ravnatelji pa bogovi. Naj mi odpustijo ravnatelji, ki so pošteni, marljivi - obstajajo tudi (še) takšni. Da, izjemene razlike so v zahtevnosti in obsegu dela v šolstvu. Enako velja za izobrazbo, kjer je nujno potrebno vzpostaviti red in resnico. Žal se v državnih službah plačujejo zgolj neki izobrazbeni papirji, sposobnost in delovna učinkovitost pa je medtem (lahko) povsem v ozadju. Smo pa res izjemna država, kjer je diplomant družboslovnih faksov enakovreden nekaterimi mnogo zahtevnejšimi tehniškim in naravoslovnim. Smo v 21. stoletju, slovensko šolstvo pa je v marsičem stoletja nazaj, razen v tem, da ga neenehno spreminjajo in potem za storjene kolobocije, uničene generacije, nihčene odgovarja. Zahtevnost današnje stopnje izobrazbe je sicer nižja od tiste pred desetletji za nekje dve stopnji. Izjema so ostale medicina, farmacija, FNT, morebiti še kakšna. fakulteta- Imamo pa v v tej državici, gleden na število prebivlacev, toliko doktorjev znanosti, da je že kar neverjetno, kako vendar moremo biti v recesiji. .
Inred
05. 10. 2012 13.54
+3
Smešna slovenija, drug drugega v drek tlačite, kam smo prišli. Če jaz nimam, pa še ti ne boš imel itd. Ime države z malo začetnico ni pomota, kaj bi dal da bi bil bosanac!!!
exteritorialc
05. 10. 2012 17.07
+0
Stanko58
05. 10. 2012 13.40
-2
predlagam da se vsi zaposleni vključijo v SDS stranko ker svojih pa ja nebodo odpuščali
elementarec
05. 10. 2012 13.16
+11
Za odličnega učitelja je 1500 evrov premalo. Za slabega je tudi 500 preveč. Naj že enkrat nehajo s to uravnilovko in vzpostavijo sistem, ki bo nagradil odlične in kaznoval slabe, lenuhe in podobne. Isto je z zdravniki - ne me j..., da je eden lahko odličen zdravnik, hkrati odličen vodja zdravstvenega doma in še hkrati opravlja odlično dežurstvo in zato seveda dobi odlično plačo 10.000 evrov mesečno. Poleg tega so podatki o številu dijakov na učitelja malce zavajojoči. Eden v moji družini dela v šoli in ima povprečno v razredu 30 dijakov, pa uči deset različnih oddelkov.
NicNeVem
05. 10. 2012 12.47
+19
Vrniti šolstvo na stopnjo pred 15-timi leti, nazaj na osemletko, nazaj enostavne delovne zveske in učbenike..., nazaj normative in TUDI PLAČE na nivo in razmerja, ki so takrat veljala. S tem bi ne bilo potrebno nobene reforme več, otroci bi se v šoli začeli zopet NORMALNO izobraževat (kar naj bi bila osnovna naloga šole). Država bi prihranila pri plčah več kot z današnjimi reformami, saj so šli tako normativi kot plače v zadnjih 15-ih letih čez vse meje!
prpa24
05. 10. 2012 11.40
+4
Ta novica si druge ocene kakor ena ne zasluži. 1. STA v naslovu demonizira izobraževanje in sporoča dvomljive podatke o številu učencev, dijakov, študentov na predavatelja (iz leta 2011), trenutne objavlja skrite v tekstu,.. Tem podatkom STA preprosto ne verjamem (statistike nisem preverjal), ker poslušam o razredih s 30 učenci,.. 2. STA poroča, da je 5. oktober svetovni dan učiteljev. Seveda skrito nekje v tekstu. Niti s poudarjenim tekstom ne. Novica, da je učitelj danes "multipraktik",.. je skrita za sliko brisanja šolske table (simbolno?) 3. Glavna novica sta Žiga žaga Turk, ki podeljuje nagrade in Pličanič, ki je področje izobraževanja navedel kot primer, kjer ne vidi druge možnosti racionalizacije kot v zniževanju mase plač. Ob tem sploh ne razumem kaj se minister za pravosodje in javno upravo vtika v javni sektor (izobraževanje). Naj on pomete pred svojim pragom, to je v upravnih enotah, občinah, ki jih je kot listja in trave. Komentarja, ki sem ga napisal na poročanje glede zniževanja mase plač v javnem sektorju, ne bi ponavljal (slo tv/slovenija/sindikati-brusijo-kopja-plicanic-molci-soltes-opozarja/292726>). Moti pa me, da je STA postala popolno vladno trobilo, ki z zavajajočimi novicami nekritično propagira zgrešeno, psihotično vladno politiko. STA , sedi. Ena.
prpa24
05. 10. 2012 12.09
+5
Problemi so zato, da jih rešujemo. Tako problemov sploh ni so le izzivi. Če problemov ne rešujemo, imamo težave. Imaš težave problem?. Si proti napredku, naj ostane tako kakor je bilo v sužnjelastniški dobi? Ali si tako bogat, da boš pamža dal šolati na cesarski Dunaj, ali se le prilizuješ vladni kliki, da bi ti odmerila večji kos kruha?
prpa24
05. 10. 2012 12.17
+2
V pojasnilo: zgornjo komentar je bil namenjen psevdonimu z imenom problem?, ki ga je administrator izbrisal, ker je ocenil, da je neprimeren
Ferdo Crni
05. 10. 2012 13.02
+0
Ti temu ne verjameš je pa isto kot povsod. Razredi so veliki, na učitelja pa statistično pride le 12 otrok. to je pač zato, ker se jih več kot polovica praska po mednožju in sesa državni denar. Isto je v policiji, kjer je 50 % policistov na terenu, 50% jih pa nekej v pisarnah brska po internetu. To je pač rak rana razbohotene državne uprave in temu JE TREBA narediti konec.
Matevž Benedi?i?
05. 10. 2012 14.38
+1
Lej, ker je moj otrok v šoli ti lepo razložim: razred z 25 učenci, trije predmeti se predavajo po skupinah (ker je propadel nivojski pouk, odvečnih učiteljev pa ni nihče odpustil) , kar pomeni da se razred razdeli in pol jih obiskuje tuj jezik, druga polovica pa matematiko = razred v praksi velik 12,5 učenca.
prpa24
06. 10. 2012 11.48
Ferdox, Mercedes, ni moj namen, da se prepiram z vama glede statistike (mimogrede, vajina primera nista statistika). Komentiral sem NAČIN poročanja STA, katerega namen je zavajanje,,, in demoniziranje izobraževanja! Zgleda, da štrukelj duši vlado, da se ji je res zataknil v grlu,.. Se pa strinjam s tabo Ferdox glede državne (javne) uprave. A to je že druga tema.
pingvinislo5
05. 10. 2012 11.21
-1
pa ne me narobe razumet, prejšnjih komentarjev. plače učiteljev so uredu in take, kot si jih zaslužijo. ampak: 1. problem je, ker marsikdo drug nima plač, ki si jih zasluži. in ob jamranju učiteljev te to razjezi. 2. niso pa pravilno urejena razmerja (da na faxu dobi nek asistent pol manjšo plačo kot osnovnošolski učitelj).
Inred
05. 10. 2012 13.47
+4
Moja že 10 let poučuje in ima 980 neto plače, tko da ne govori o plačah.
gospodkaplan
05. 10. 2012 10.47
+11
Kaj a mislte, da v privat sektorju pa lahko gres na dopust kadarkol hoces al kaj? Vecina tamladih nas sploh ne hodi več, ker enostavno ne moremo. Delamo po 10ur na dan,...in ja, tut fakse mamo narjene,...in to ne neke bedne FDVje pa filofakse. Za vec kot 14dni v kosu pa ne bom šel na dopust tko al tko nikol v življenju. Ne polet,..ne pozim. Zadnji čas je da se prfokse mal prizemlji. Če vam je tak problem obvladat dvanajst 10letnih frocov in jih učit poštevanko, pa pejte kej drucga počet in si sami služite dnar, če lahko. In ja, tut jest mam prfokse v bliznjem sorodstvu. Dodatno, tako tezko popoldansko delo je pol ure popravlanja testov 1x na mesec in 1h pisanja spriceval ob koncu leta,....
Gabo_3000
05. 10. 2012 11.01
-4
Uau... na tole lahko samo rečem uau! Ni besed.
Petra Banfi
05. 10. 2012 11.03
+8
No, pa pridi enkrat na šolo za kak teden dni...bomo vidili, če še vedno ne bo težav. Zraven pa seveda upoštevaj vse mogoče smernice, normative, pazi kaj poveš, kako poveš, kako razlagaš, kaj uporabljaš pri razlagi,... Nobeni testi niso popravljeni v pol ure, razen če učiš 1 razred, kjer imaš 8 učencev. Vsak učitelj ima več razredov, piše se skoraj vsak teden...popravit 30 testov v pol ure, je pa kratkomalo smešno, razen če si kar izmisliš ocene! Mislim kakšne nekateri pišete! Saj priznam, da sem sama bila podobnega mnenja, dokler nisem dobila prvih izkušenj v šolstvu. Ne vem kaj počno tvoji sorodniki, ampak ravno zaradi takih je ugled učiteljev takšen kakršen je! Ker če so učitelji tako nepotrebi, potem sploh ne vem zakaj jih imamo...verjetno lahko vsak konča fakulteto, brez da bi hodil v šolo?!?
pingvinislo5
05. 10. 2012 11.10
+3
A drugi pa ne nosimo dela domov? ampak to vsak dan, ne tedensko. pa tudi s službo ne končam ob 1h ali 2h popoldne.
Petra Banfi
05. 10. 2012 11.15
-8
Tudi mi ga nosimo vsak dan domov! Brez skrbi! Pa upam, da imaš vsaj fakulteto končano. Ker običajno take pišejo tisti s končano OŠ ali SŠ.
pingvinislo5
05. 10. 2012 11.17
+3
ja revež si, do kosila si s testi vred frej. PS: o izobrazbi meni govori nekdo, ki je končal enega izmed najlažjih faxov v ljubljani - pedagoško.
Kunar
05. 10. 2012 12.35
+2
purple...AndrejP je popolnoma prav povedal glede učiteljev, to kar se pritožujete je samo posledica tega da niste navajeni dela.
ticky
05. 10. 2012 10.46
-13
Bravo ga. Sagadin! Vsak naj poskuša biti samo 1 leto učitelj, pa bo videl, kaj to pomeni!!! Sem učiteljica na porodniški in iz prve roke vam povem, da je to delo več kot garaško! Najprej faks, 7.stopnja izobr., strokovni izpit, non stop pisanje priprav, popravljanje testov, gov.ure,konference, sestanki, študijske, nevzgojeni otroci in še bolj primitivni starši, pritiski od vodstva, hospitacije ... vse to za klinčevih 950 evrov, to je moja plača že 5 let!! Verjemite mi, nisem študirala za ta znesek, če bi bilo tako, bi šla na višjo šolo! Pa naj se samo še kdo usaja!!! Kdor ni učitelj, naj ne komentira, ker nimate pojma! Že Prešeren je zapisal: Le čevlje sodi naj kopitar!
žiga099
05. 10. 2012 11.00
+1
TIŠŠINA-RAZVAJENCI IN IZKORIŠČEVALCI DRŽAVE STE VSI KI DELATE V JAVNEM SEKTORJU...POVSOD V DRŽAVNIH FIRMA H NEGLEDE NA DELO0VNO OKOLJE JE ZAPOSLENIH PREVEČ...PA PRIDEŠ NA NEKO JAVNO USTANOVO-PA MOREŠ ČAKATI DA ONI POPIJEJO KAVO,KI JO MI PLAČUJEMO.....TIHOOOO...
ticky
05. 10. 2012 11.30
+2
zaggi, ne se razburjat.... ne moreš enačiti vseh ljudi v javnem sektorju! Niti ne vseh ljudi na istem delovnem mestu! Da pa ljudje privoščijo nekomu odpuščanje ...zato pa je naša država tam, kot je! Malo se mi smiliš, ker tako razmišljaš!
Strings
05. 10. 2012 10.40
+4
medicinska sestra: minimalna osnovna plača, 3 smene, sobote nedelje prazniki policist: isto kot medicinska sestra gasilec:isto kot prejšnja dva Učitelji: plača izjemno visoka, 6 do 7 urni delavnik, proste vse vikende vse praznike, poletni dopust, potem pa v teem poslu delajo ljudje, ki se jim niti ne da delat. aja pa še to čist vsakič ko so problemi pri učiteljih nekako čudežno postavijo ultimat in jim še zvišajo plačo, nikoli pa nisem zasledil da bi plačo višal zgornjim trem naštetim poklicem. tako da se popolnoma strinjam da treba narediti reze v šolstvu in nekaj ljudi pač odpustite ker so prevelik strošek za državo. seveda so tukaj besede o osnovnošolskih učiteljih in srednješolskih, pa tudi na faxu se najde kdu, samo predavajo za razliko od srednjih šol in osnovnih ne samo ljudje s pedagoško izobrazbo ampak ljudje, ki delajo tudi v gospodarstvu oziroma so delali, delajo v tehniških strokah imajo poleg znanja tudi izkušnje, od razlike od drugih ki so samo teoretiki
ticky
05. 10. 2012 10.51
-15
950 evr je zate visoka plača?? Dej preber si moj komentar! O takih ljudeh govorim! A sta medicinska sestra in policist delala faks 7. stopnje! Pa nočm nobenga podcenjevat, ampak dejte se malo zamislit!
Strings
05. 10. 2012 11.07
+11
poznam veliko ljudi, ki delajo v policiji z 6. ali pa celo 7. stopnjo izobrazbe. in delajo kot navadni policisti, ker so se vsi v času dela dodatno šolali, da bi napredovali po plačilni lestvici, ampak zaradi gnilega sistema ne morejo, ker so skupaj z medicinskimi sestrami vedno cenjeni, kot najnižji javni uslužbenci in nikoli jim nič ne dajo. v primerjavi z šolniki imajo kar 19% primankljaj v zasedenosti delovnih mest od razlike pri pedagogih, ki jih je najverjetneje okoli 30% preveč.upam da se je vlada začela zavedati, da bo začela trgati pri javnih uslužbencih z višjo plačo kot pa z nižjo in to je prav. rad bi Vas videl kako bi odreagirali ko bi ob treh zjutraj zazvonil telefon in bi mogli v službo reševati grozno prometno nesreči, umor ali podobno. rad bi vas videl kako bi se borili za življenje ob štirih zjutraj na urgenci za človeka, ki je imel nesrečo. rad bi vedel kako bi se počutili, ko bi 3 dni pred dopustom ki ste si ga planirali 3 mesece prej morali družini povedati, da ne morete na morje ker je pomankanje kadra in morate delati. učitelji pač vidite samo to da ste 4 leta hodili na fax in zdaj mislite kaj ste? ste teoretiki, ki jih je pač v državi preveč in treba jih je malo prizemljit
nerazumevajoca
05. 10. 2012 10.39
+21
Absolutno podpiram odpuščanje učiteljev!!!! Ne kar povprek, ampak tam kjer je potrebno. Imam otroka v šoli kjer pride na razred 2.4 učitelja. Razredi cca 10 učencev!!!! Kaj nudijo? NIČ! Vse kar ni "nujno" potrebno, je plačljivo!!!! Vsako odvečno minuto, ki jo učitelj naredi, nam zaračunajo na položnici. Program obstaja samo na papirju. Rezultati šole na NPZ-jih slabše od slovenskega povprečja. In potem nam predavajo o avtoriteti učitelja? Sami so si jo zbili na dno z načinom dela. Novinarjem pa polagam na srce... Pišete samo o pozitivnem delu učitelja in nam dnevno lansirate gospoda Štruklja, ki joče in jamra v imenu vseh učiteljev. Pojdite in prikažite šolo, kjer hodijo učitelji po plače, ne pa učiti, ker je to njihov poklic. Ja, zdaj pa delite minuse vsepovprek!!!!!
Gabo_3000
05. 10. 2012 11.05
+4
Jaz nisem dal minusa, ampak... Sam sem mnenja, da se učitelji zadnja leta verjetno niso tako poslabšali... ampak poslabšali so se predvsem starši, predvsem mlade družinice, ki iščejo iglo v senu. Mene bi bilo že zaradi staršev groza tega poklica.
nerazumevajoca
05. 10. 2012 11.18
+11
@Gabo-3000 absolutno se strinjam s tvojo ugotovitvijo. Učitelji se niso nič poslabšali :) Še vedno živijo kot pred 20 leti,.. v času socializma in so zaščiteni, kot severni medvedje, zgoraj, spodaj, z vseh strani. Se pa žal tudi poboljšali niso in čas bi bil, da začno delati v realnem času kot gospodarski sektor, ko se je treba boriti za preživetje :) in posledično za svoje plače! O mladih družinicah pa... Če bi učitelj delal, kot se gre, se mu ni treba bati mladih staršev. Je pa res, da so informacije vse nam lažje dostopne, lažje izmenjujemo mnenja, ... in posledično hitro ugotovimo in najdemo "iglo v senu".
dajno
05. 10. 2012 16.20
+3
Starši so malo manj neumni - več si upajo kot so bili pred 30 leti, ko je učitelj in župnik bil ta glavni na vasi. To je za učitelje problem!
Evgen Ho?evar
05. 10. 2012 10.33
+3
Pa dajte si podrobno prebrat članek. Če ne razumete kaj piše, ni treba dajati butastih in primitivnih komentarjev.
dajno
05. 10. 2012 10.17
+11
12 učencev in en učitelj?? Nas je bilo 25 v razredu! Torej jih je ravno polovica preveč!
hitra
05. 10. 2012 10.32
+12
točno, pr nas nas je bilo v 3 razredu OŠ 33 komadov in en učitelj. da o redu ne govorim... tišina in še 1x tišina :)
Evgen Ho?evar
05. 10. 2012 10.35
+8
Pa saj ni problem količina otrok ampak kakšni otroci so to. Saj ne, da bi bili otroci kaj krivi. Kriv je sistem. Včasih so obstajale posebne šole...
Petra Banfi
05. 10. 2012 11.12
+8
V večini evropskih šol se zmanjšuje št. učencev v razredih, zaradi kvalitete pouka, ter zaradi večje individualnosti. Danes je v slovenskih šolah že toliko otrok s posebnimi potrebami, z vzgojnimi težavami,..., da je praktično nemogoče enako kakovostno izvesti pouk s 33 učenci v razredu. Zakaj je tako, so pa krivi starši! Permisivna vzgoja...tako je seveda najlažje vzgajat, brez posebnega napora, zato se tega poslužuje večina "novodobnih staršev"! Ampak paradoks je v tem, da so ravno ti starši največji kritiki izobraževalnega sistema.
dajno
05. 10. 2012 11.31
-5
SIstem? Dajte malo razmislit kdo si je nastavil sistem, da je v razredu 12 otrok? UČITELJI!! In zakaj? Da si na ta račun držijo službe! Če bo šlo tako naprej, bo kmalu 10 otrok v razredu in en nesposoben učitelj!
Ikaa
06. 10. 2012 10.11
+1
Res bi rada videla razred z 12 otroki. Pri nas so vsi razredi od 27-32 otrok.
VladimirPutin
05. 10. 2012 10.11
+4
Mislim, da se velika večina strinja, da smo v toku našega učenja imeli le kakih 20 % dobrih učiteljev, ki so delali s srcem. Večina je bila vsaj v mojem primeru zdolgočasenih lenuhov, ki se jim ni ljubilo kaj preveč delati...