Slovenija

'Zoran Janković je Janezu Janši napovedal totalno vojno'

Ljubljana, 31. 10. 2012 07.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min

Tik pred iztekom roka je 30 poslancev vložilo zahtevo za razpis referendumov o zakonih o slabi banki in Slovenskem državnem holdingu. Ker so nekateri podpisi le skenirani, se bo Gregor Virant moral odločiti o pravilnosti vložitve. Koalicija je nad zahtevo sicer ogorčena, vlada v skrajnem primeru računa na ustavne sodnike.

Janković in Möderndorfer sta z vložitvijo refernduma še poglobila 'vojno' med opozicijo in vlado.
Janković in Möderndorfer sta z vložitvijo refernduma še poglobila 'vojno' med opozicijo in vlado. FOTO: Damjan Žibert

Potem ko skupina nezadovoljnih državnih svetnikov ni uspela s predlogom o referendumu in ko tudi sindikatu kemične, nekovinarske in gumarske industrije Slovenije ni uspelo zbrati dovolj podpisov, je tik pred iztekom roka 30 poslancev vložilo zahtevo za razpis zakonodajnih referendumov o zakonih o slabi banki in Slovenskem državnem holdingu.

Zahtevo je podpisalo 27 poslancev Pozitivne Slovenije (PS), poleg njih pa še poslanec SD Srečko Meh in dva "odpadnika", nepovezani poslanec Ivan Vogrin in nekdanji poslanec PS Borut Ambrožič.

Ministrstvo za finance meni, da bo državi zaradi vložitve zahteve za razpis referendumov padla verodostojnost, da lahko sprejema ukrepe, in da bo ogrožena možnost zadolževanja, v končni fazi bo morda država prisiljena zaprositi za pomoč.

Toda najprej je potrebna potrditev, da sta bili zahtevi za referenduma sploh vloženi pravilno. "Obe zahtevi sta bili vloženi pravočasno. Je pa formalni problem pri zahtevi, ki se nanaša na zakon o sanaciji banki. Na prvi pogled kaže, da je zahtevi priložena kopija oziroma scan podpisov. To pa je lahko problematično," je povedal predsednik državnega zbora Gregor Virant, ki se bo posvetoval z večjim številom pravnikov, nato pa v petek sprejel odločitev o pravilnosti vložitve zahteve za referenduma. 27 podpisov poslancev PS glede slabe banke je namreč le skeniranih. 

Zahteva za razpis referenduma o holdingu pa je ustrezna, zato bi moral DZ v sedmih dneh od prejema zahteve razpisati referendum.

A je vlada že napovedala, da se bo v primeru zahteve za referendum obrnila na ustavno sodišče. "Če bo do tega prišlo, bodo ustavni sodniki zagotovo razumeli argumente vlade in referendum prepovedali," je prepričan minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič.

"Če meni, da sem podpise zlorabil, naj me ovadi!"

V Pozitivni Sloveniji so Virantu odgovorili, da scan ni nič drugega kot elektronski zapis oblike originalno deponiranih podpisov. "Na ta način smo dali podpise, za katerimi vsi poslanci in poslanke verodostojno stojijo," pravi vodja PS Jani Möderndorfer.

Poudarja, da nikjer v zakonu ne piše, da morajo biti podpisi originalni. Möderndorfer je ogorčen in prizadet, da Virant misli, da je te podpise poneveril oz. zlorabil. "Če je res tako, je njegova dolžnost, da me kazensko ovadi," je poudaril.

Ogrožanje slovenske suverenosti

Ivan Vogrin je s svojim glasom odigral pomembno vlogo.
Ivan Vogrin je s svojim glasom odigral pomembno vlogo. FOTO: Aljoša Kravanja
Na referendumsko pobudo so se najprej odzvali v koalicijskih SDS in NSi. V SDS so zapisali, da sta se "PS in SD dokončno razgalili kot orodje stricev iz ozadja, ki so slovensko suverenost ogrožali pred 21 leti in jo ogrožajo tudi danes", Zoran Janković pa je po njihovih ocenah nekredibilen, saj da je večkrat izjavil, da ne bodo zahtevali referenduma. Hkrati so napovedali, da bo ta "destruktivna poteza Jankovića in Lukšiča še dodaten motiv, da se temeljito razišče krivda za rop slovenskih bank".

V NSi pa opozarjajo, da PS ne izbira sredstev pri rušenju vlade, čeprav v škodo Sloveniji. Menijo, da opozicija nasprotuje slabi banki, ker bi se odkrilo, kdo je dajal in prejemal nezavarovane kredite. Zato svarijo, da se bi na morebitnih referendumih odločali tudi o svoji ekonomski suverenosti. "Že sama zahteva za referendum je znova na široko odprla vrata za padanje bonitetnih ocen in nezaupanje finančnih trgov v Slovenijo, hkrati pa znova povečuje možnost, da Slovenija zaprosi za mednarodno finančno pomoč," so zapisali v NSi in dodajajo, da se je še enkrat pokazala nujnost spremembe referendumske zakonodaje, saj je sicer "delo vlade pri reševanje krize v Sloveniji čedalje bolj podobno Sizifovemu delu in gordijskemu vozlu."

Za SLS je Pozitivna Slovenija le še Destruktivna Slovenija

V SLS menijo, da je PS s tem dejanjem "pokazal vso svojo destruktivnost v vsej svoji luči, ki pa nikakor ne pomeni luči za spodbuditev slovenskega gospodarstva ter s tem posledično za zagotavljanje blaginje ljudi".

V SLS poudarjajo, da je vladna koalicija našla dogovor z vsemi, ki so imeli pomisleke o teh dveh zakonih, le "PS trmasto ostaja iracionalno in za vsako ceno apriori proti. Pozitivna Slovenija je zato odslej le še Destruktivna Slovenija."  V SLS se tudi sprašujejo, kje so besede vodilnih iz PS izpred lanskih predčasnih parlamentarnih volitev, ko so govorili o pozitivnosti, dialogu in konstruktivnosti, in sklenejo, da so "maske zdaj padle" in da jih je v PS "ena sama zloba."

Zahteva za razpis referendumov je tudi po mnenju stranke DeSUS neodgovorno ravnanje. Vodja poslanske skupine Franc Jurša je ocenil, da podpisniki delajo škodo Sloveniji, njihov vodja Karl Erjavec pa je že ob grožnji državnih svetnikov z referendumom posvaril, da bi to pomenilo, "da bi imeli marca, aprila verjetno hude težave, kako realizirati plače v javnem sektorju, pokojnine in sploh proračun."

Igor Lukšič in Janko Veber
Igor Lukšič in Janko Veber FOTO: N.D.

DL: Janković je Janši napovedal vojno

Prvak Državljanske liste Gregor Virant pa meni, da je Zoran Janković premieru Janezu Janši napovedal totalno vojno. "Žrtev pa bodo država in državljani". "Slabše, kot da se na področju sanacije bank ne zgodi nič, pravzaprav ne more biti," je dodal.

Po mnenju finančnega ministra Janeza Šušteršiča pa nam v primeru, da zakon o slabi banki pade, preostane le še, da banke ponudimo naprodaj za en evro, zatem pa naj jih kupec rešuje naprej.

V primeru Slovenskega državnega holdinga pa bi neuveljavitev zakona pomenila, da položaj ostane takšen, kot je. Še naprej bomo torej imeli neučinkovito in nepregledno upravljanje državnega premoženja, poleg tega bo vedno težje zagotavljati zadostna sredstva za pokojninsko blagajno, saj zakon predvideva prenos deset odstotkov izkupička od prodaj državnega premoženja na zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Ob tem je Šušteršič razkril, da letos poleti, ko se je največ govorilo o problemu slabih terjatev v slovenskih bankah, za ponujene slovenske obveznice ni bilo nobenega zanimanja. Če bi se takšen položaj ponovil ob nedavni izdaji obveznic v ZDA, bi se znašli v nelikvidnem položaju in bi moral zaprositi za mednarodno pomoč. "Takšen položaj se lahko ponovi, če ta dva zakona ne bosta sprejeta in bo zaradi njunega padca na referendumu prišlo še do politične krize," je opozoril.

Nedavna zadolžitev z dolarskimi obveznicami Sloveniji zagotavlja likvidnost do pomladi 2013, poleg tega ima država še nekaj drugih možnosti zadolževanja, je ocenil Šušteršič. Smo v stanju, ki glede na gospodarski položaj ne omogoča državi vsega tistega, kar bi po ustavi morala zagotavljati, je dodal. Ob padajočem BDP ni mogoče iz leta v leto zagotavljati socialne in pravne države, kar so ustavne kategorije, je pojasnil.

Gregor Virant
Gregor Virant FOTO: B.G.

SD: Vlada odgovorna, ker ni prisluhnila našim predlogom

V obrambo razpisa pa sta se odzvala vodilna moža SD, predsednik Igor Lukšič in vodja poslanske skupine Janko Veber. Pravita, da so v SD vseskozi opozarjali, da sta omenjena zakona slaba rešitev, zato so ponujali boljše predloge za učinkovito sanacijo bank in kvalitetno upravljanje državnega premoženja, a jim vlada ni prisluhnila. "Na koncu vlada nosi absolutno odgovornost za ta dva referenduma, ker ni reagirala v skladu s priporočili in predlogi, ki smo jih podali Socialni demokrati," ostajata ostra Lukšič in Veber.

Nekdanji premier iz vrst SD Borut Pahor pa vložitve zahteve za referendum ne podpira. Po njegovem se spet začenja obdobje politične negotovosti in morda posledično politične krize, ki se ji je mogoče izogniti izključno z dogovorom parlamentarnih strank, za katerega se zavzema.

Situacija, ko so referendumi zgolj politični obračun med zagovorniki in nasprotniki vlade, se po njegovem ne bi smela ponoviti.

"Slovenija je eno takšno izkušnjo že doživela in zanjo dobesedno plačuje visoko ceno, ponovitev te izkušnje pa bi se lahko končala z izgubo razvojnih priložnosti Slovenije za celo generacijo," meni Pahor.

Nekdanjega premierja skrbi, ker se zgodovina ponavlja: "Slovenija je eno takšno izkušnjo že doživela in zanjo dobesedno plačuje visoko ceno," pravi.
Nekdanjega premierja skrbi, ker se zgodovina ponavlja: "Slovenija je eno takšno izkušnjo že doživela in zanjo dobesedno plačuje visoko ceno," pravi. FOTO: Aljoša Kravanja

Arogantna vlada ljudem jemlje dostojanstvo

Ivan Vogrin, nekdanji Virantov poslanec, ki je iz stranke odletel zaradi domnevno spornega poslovanja njegovega podjetja, pa trdi, da se je na referendumsko pobudo podpisa po tehtnem premisleku odločil, ker je to dobro za državo.

"Za tako pomembne odločitve, kot sta Zakon o Slovenskem državnem holdingu in Zakon o ukrepih za stabilnost bank, mora biti dosežen širok konsenz med stroko, pozicijo in opozicijo. Samo za to gre. Na to nas opozarjajo mnogi domači in tuji poznavalci zadev. V parlamentu bi bilo treba poiskati dvotretjinsko večino ali vsaj blizu temu. In lahko bi dosegli ta cilj, če se ne bi obnašali oholo, arogantno, s pozicije moči in predvsem, če ne bi jemali ljudem na vseh nivojih in ob vsaki priložnosti dostojanstvo," pravi Vogrin in zaključuje, da se, če politika ne more najti soglasja, torej odloči ljudstvo, saj gre za skupno premoženje. "Vsaka odločitev, ki jo bo sprejelo ljudstvo, bo pravilna," je prepričan.

TRS: Ne smete popustiti

Referendumsko pobudo so pozdravili tudi v izvenparlamentarni Stranki za trajnostni razvoj Slovenije – TRS in Demokratični stranki dela – DSD, kjer so pozdravili pobudo poslancev.  Menijo, da so z vložitvijo zahteve po referendumu rešili še zadnje ostanke slovenske prihodnosti. "Trdno smo prepričani, da sodita ustanovitev slabe banke in državnega holdinga med ukrepe, ki bi Slovenijo dokončno razlastili," so zapisali.

Zakaj zahtevajo referendum?

Podpisniki zahtev za referenduma v obrazložitvi navajajo, da sta bila zakona sprejeta kljub strokovnim pomislekom in ob nasprotovanju opozicije. Pri sanaciji bank opozarjajo, da je rešitev najdražja možna za davkoplačevalce, pri holdingu izpostavljajo kršenje smernic OECD in neskladnost z ustavo.

Tako med drugim poudarjajo, da imenovanje nadzornega sveta holdinga s strani poslanskih skupin, vlade in komisije DZ za nadzor javnih financ omogoča politiki vpliv na politiko vodenja gospodarskih družb v lasti holdinga. Dodajajo, da bo vlada kot skupščina holdinga lahko tudi neposredno vplivala na holding.

Opozarjajo tudi, da holding ne bo odgovoren DZ, ampak mu bo enkrat letno le poročal o izvršenih dejstvih, poleg tega pa kot gospodarska družba ne bo zavezanec za informacije javnega značaja.

Zakon omogoča tudi prosto zadolževanje in zastavo premoženja, kar pomeni obremenjevanje holdinga za politične projekte ali pa menjavo premoženja in prenos na hipotekarne upnike. Holding bo za zniževanje finančnih obveznosti verjetno odprodajal naložbe, vendar kupnina ne bo šla v državni proračun, so zapisali.

NLB - 2
NLB - 2 FOTO: Reuters

Izpostavljajo opozorila nekaterih pravnikov, da bi bil lahko zakon ustavno sporen, saj državni holding ne bi smel biti lastnik državnega premoženja, temveč zgolj njegov upravljalec, vsi prihodki holdinga pa bi morali biti prihodki proračuna.
"Holding bo s premoženjem države razpolagal po načelih gospodarskega prava, kot bi šlo za zasebno podjetje vlade," so zapisali.

Banke bi reševali s pretvorbo depozitov države v dokapitalizacijo

V zahtevi za referendum o zakonu o sanaciji bank pa pišejo, da predvidenim ukrepom ne nasprotujejo, a da je bila z zakonom izbrana za davkoplačevalce najbolj tvegana in najdražja možna rešitev.

Koalicija se je za model reševanja s posebno družbo odločila brez kakršnih koli podatkov o višini slabih terjatev, ki bi jih morali reševati, in ocen o morebitnih dokapitalizacijah bank, v katerih ima država naložbe, opozarjajo.

Sami zagovarjajo rešitev, po kateri bi depozite države v bankah pretvorili v dokapitalizacijo, pri čemer bi bile banke zavezane, da se ukvarjajo s sanacijo slabih terjatev, pri čemer bi imele možnost te terjatve prenesti na posebno družbo, ki bi jo ustanovile zgolj za ta namen.

Navajajo, da tudi pravna, ekonomska in bančna stroka teh rešitev ne vidi kot dobrih. Izpostavljajo, da se bo z državnim denarjem pokrivalo izgube zasebnih lastnikov. Smiselno se jim zdi, da pri reševanju slabih terjatev v določenem delu sodelujejo tudi banke in s tem poleg davkoplačevalcev prevzemajo prihodnja tveganja za njihovo poplačilo.

Poleg tega menijo, da zakon vzpostavlja koncentracijo absolutne ekonomske moči pri sanaciji bank izključno v rokah vlade brez javnega nadzora, zato obstaja tveganje, da bo prišlo do razprodaje terjatev z velikimi diskonti, s čimer se bodo okoristili izbrani kupci, ter da bo prenos obveznosti slabe banke na Slovenski državni holding po ukinitvi družbe za upravljanje terjatev bank lahko povzročil razprodajo dobrih podjetij in posledično ogrozil zagotavljanje dodatnih sredstev za pokojninsko blagajno.

Zapisali so še, da Evropska centralna banka (ECB) opozarja na fiskalne stroške in nesodelovanje Banke Slovenije ter tudi, da bi morala biti Banka Slovenije kot bančni nadzornik aktivneje vključena v postopke določitve bank, ki bodo deležne ukrepov po predlogu zakona, ter premoženja, ki se bo preneslo na sklad za stabilnost bank. "Glede na to da zakon določa, da bo o vseh terjatvah odločala v večini politično sestavljena medresorska komisija, je vprašljivo, kako bo na tak način zagotovljeno strokovno in neodvisno ocenjevanje slabih terjatev, ki bodo prenesene iz bančnih bilanc," pravijo.


 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (5912)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

arbajter_
02. 11. 2012 00.04
+13
Ja, določeni se sedaj res bojijo, da bodo na dan priplavala konkretna imena in zneski, katere so nakradli v bankah. In prav bi bilo tako, potem pa zvse pobrat, pa naj gredo na cesto fehtat.
El Koronito
02. 11. 2012 08.43
+4
24Ppkur
01. 11. 2012 20.48
-12
Povsem zgrešen naslov članka! ZORAN JANKOVIĆ JE S TEM NAPOVEDAL TOTALNO VOJNO DRŽAVLJANOM SLOVENIJE IN SLOVENSKI DRŽAVI!!
El Koronito
01. 11. 2012 20.30
+18
Takole... poenostavljeno: Vidim, da se uporabljajo zelo zapletene razlage o tem kaj "slaba banka" vendar pa je resnica, zelo enostavna. Zapletene razlage imajo namen, da ljudi odvračajo od razmišljanja. Poglejmo dejstva: Banke so namenjene temu, da v njih hranimo depozite in da posojajo denar (ki ga v bistvu nimajo). Edina garancija, da bo denar vrnjen so zastavljeni predmeti (ponavadi nepremičnine ali druge vrednosti) in obljuba najemodajalca, da bo denar res vračal. Pri mikrokreditih občanom to drži. Če kredita ne moremo več vračevati, se zastavljene vrednosti zasežejo, kreditojemalec pa je nadalje podvržen strogim postopkom izterjave in ga ponavadi preganjajo do smrti. Banka zaračunava obresti in stroške poslovanja, ki bi morali biti dovolj, da lahko normalno posluje. Rizični krediti so ponavadi zavarovani, tako da banka že upošteva, da se določen del kreditov (slabi krediti) ne bo vrnil. Podobno je pri kreditiranju gospodarstva. Žal pa se je začelo dogajati, da so banke (na osnovi politične direktive, ki je bila trenutno na oblasti) začele podeljevati vedno več slabih (neustrezno zavarovanih) kreditov. Banka Slovenije pa kot regulator ni storila POPOLNOMA NIČESAR, da bi to ustavila, čeprav so bilance že dosti prej prikazovale izredno slabo stanje. Stanje slabih naložb, so poskušali sanirati z občasnimi dokapitalizacijami, kar pa je bilo veliko, veliko premalo. Ko so ugotovili, da je malha popolnoma prazna, so naredili temeljito revizijo, katere rezultatov pa NIKOLI NISO razkrili javnosti. Številke sta dobila samo predsednik vlade in finančni minister, čeprav se banke sanirajo z denarjem davkoplačevalcev. Številka je bila enostavno previsoka, da bi to državljani mirno prenesli. Vedite, da ta pregled poslovanja predstavlja BISTVO PROBLEMA. Torej - kdo je kredite dal, kdo prejel, tok denarja in kdo je vse skupaj požegnal. NAJMANJ kar bi morali storiti je to, da objavijo podatke, kazensko ovadijo akterje i pričnejo s sodnim pregonom in temeljitim raziskovanjem. VENDAR SE PONOVNO NI ZGODILO NIČ. Največja neumnost pa je ta, da razkritje pogodb preprečuje zakon, kar seveda ni naključje. Ste opazili, da je bil kdo vsaj okrcan zaradi tega ? Jaz ne. In zdaj ti isti ljudje modrujejo, kako nas bodo rešili iz tega kar so sami zakuhali. A JE TO NORMALNO ? REŠITEV, ki nam jo ponujajo pa je taka: Kar je bilo je bilo. Nihče ne bo odgovarjal ker je itak brez veze (NAJPOMEMBNEJE je doseči, da tisti, ki so nas spravili v to ne bodo NIKOLI ODGOVARJALI). Dajmo mi vse te terjatve na en kup, s tem očistimo bilance bank), da bomo lahko spet ceneje najemali kredite, ki itak služijo samo odplačevanju obresti (2 miljardi letno že zdaj!!!) in vzdržavanju preobširne javne uprave. Kdo pa bo pokril stroške slabe banke ? Uganete ? Tako je - mi. Polnili jo bodo s tem, da bodo dodatno krčili socialne pravice, pokojnine, dvigali davke, pripevke in dodatno dražili vse živo. ZDAJ PA MI POVEJTE - KDO JE PRIPRAVLJEN PODPRETI TAKŠNO KRIMINALNO DEJANJE ? KDO? Vse kar vam nalagajo je pesek v oči. Dobro premislite, če se boste udeležili referenduma in kako boste glasovali.
VolkBrenin
02. 11. 2012 00.01
+6
nevseverjet
02. 11. 2012 18.17
+2
Niet Che, kapo dol :) ja če bi pa takole pisali novinarji,... pol tud ljudje ne bi bili razdeljeni na leve in desne, pa frjolčnee... in bi se mogoče spomnili pregovora : Kjer se prepirata dva, tretji dobiček ima. Vse je en velik šov za zmanipuliran folk.
markym77
01. 11. 2012 20.05
+12
vlado zamenjat. dovolj so pokradli.
maq1966
02. 11. 2012 10.19
+9
In naslednja vlada bo - kaj? Nehala krast? Daj zbudi se!!! Sistem je vseskozi isti, samo akterji se zamenjajo...
MsPikapiki
01. 11. 2012 18.38
+17
Danes mi je moj sinček poštimal portal, da lahko spet pišem. Nisem ga vprašala za vzrok napake. Sem vas zelo pogrešala, posebno tebe Prašek, Hibernacija, Srebrni breg, Korintos, Janša_arms tebe pa še prav posebno. Vidim, da imaš še vedno tisti ogaben link. Naj ti bo, teksti odtehtajo. Vsa čast Pozitivni sloveniji, da je zbrala 30 podpisov za referendum. Virant išče dlako v jajcu, da bi ga preprečil. Malo morgen fant. Majer ne bo več kradu, dovolj je blo. Gremo na referendum. Vesela sem.
Raubšic
01. 11. 2012 18.54
-9
korintos1
01. 11. 2012 19.25
+12
Pozdravljena deklina, kot vidiš se levi nacijem ne damo!
remial122
01. 11. 2012 18.14
-11
Naj Janko raje kida svoj drek, ker ga ima toliko, da vse greznice zaudarjajo........še dobro, da je zima kle.
daf3
01. 11. 2012 17.19
+3
oni se zaj.e..bavajo mi bomo pa imel štalo a bo mogoče kdo odgovarjal ljudstvu ko bo čas napočil
pika50
01. 11. 2012 22.57
-2
A bo Janša in njegova klika kdaj odgovarjala?
srebrnibreg
01. 11. 2012 16.56
+12
Zakaj pa Erjavec bluzi, da bo zaradi referenduma država nesposobna za plačilo plače JU in JS. Kaj pa ima ta holding in slaba banka veze z plačo v teh vejah.
antiXfashizmXeuXgso
01. 11. 2012 17.07
+0
Zlo simpl, pol bosta tut JU in JS nesposobna nudit svojih storitev in uslug. Welcome to wild west
antiXfashizmXeuXgso
01. 11. 2012 17.10
+0
za začetek se bo vsem tistim, ki so proti JS ukinila zdravstvena pomoč in oskrba, ukinila se bo "zakonska nedotakljivost" in zločini proti tem se ne bodo preganjali po zakonu, kar pomeni "free hunting season". In tko naprej
antiXfashizmXeuXgso
01. 11. 2012 17.12
+4
Tudi poklicni gasilci spadajo v JS in bodo takim odtegnili morebitno pomoč.
Raubšic
01. 11. 2012 19.09
Ivan Bricklayer
01. 11. 2012 16.30
+5
Potrebnio se je zavedati, da stanje v kakršnem se nahajamo ni proizvod Janše ali Jankoviča, marveč proizvod dvajsetletne »demokracije«, kamor so nas, skozi različna mreženja, popeljali silni osamosvojitelji, ki niti ne vedo več, koliko so pognali-uničili??? Pomislite samo na njihovo »logiko« ki gre gre nekako takole:« Potrebujemo več električne energije, navkljub dokazani demontaži in uničenju »industrijske proizvodnje« v Sloveniji, ki je med drugim tudi največji porabniku »le te«; uničenju celotnih industrijskih kompleksov, kot TAM, Litostroj, Iskra, Lesno predelovalna industrija, in množica drugih, ob okoli 170.000 brezposelnih- v to število so všteti tudi plačani brezposelni, njih približno 60.000 zaposleni v državno - javni Birokraciji....«
ebiga
01. 11. 2012 16.09
+20
Zaradi napačne finančne politike v prejšnjem mandatu je Janša kriv, da se je neto zunanji dolg Slovenije v zgolj štirih letih povečal za 10,1 milijarde evrov. Še leta 2004 nam je bila tujina dolžna več kot mi njej, v zgolj štirih letih pa smo porabili 10 milijard evrov več, kot smo jih ustvarili. In sicer zato, ker Janševa vlada ni upoštevala ukrepov na 360 straneh, ki jih je še pred uvedbo evra pripravilo finančno ministrstvo pod vodstvom Dušana Mramorja v sodelovanju z Banko Slovenije, ki jo je vodil Mitja Gaspari. Čeprav so vedeli, da uvedba evra pomeni pocenitev kreditiranja, so kreditiranje, namesto da bi ga omejevali, še spodbujali. Omogočili so še večje zadolževanje Darsa, država se je namesto doma zadolžila v tujini, domačega varčevanja niso spodbujali, so pa domače zadolževanje spodbujali z razprodajo državnega premoženja v več kot sto podjetjih. Politiko so postavili pred državo: minister Andrej Bajuk se ni niti enkrat udeležil vsakomesečnega sestanka sveta Banke Slovenije.
M_teorija
01. 11. 2012 16.13
+14
Da ne omenjamo opozoril na inflacijo in ko je že trkala na vrata so še vedno zatrjevali, da je ne bo. Da ne govorimo o krizi za katero so govorili, da nas bo morda le oplazila!?
ebiga
01. 11. 2012 16.29
+16
Kljub obljubam niso izpeljali ne pokojninske, ne zdravstvene, ne reforme dela. Zapravili so odlično priložnost v času visoke gospodarske rasti. Ne samo domači, tudi tuji strokovnjaki in celo tuje mednarodne institucije so že od leta 2004 opozarjali na nujnost pokojninske reforme. Evropska komisija še pred uvedbo evra, Mednarodni denarni sklad in drugi potem še večkrat po prevzemu evra. Pokojninsko reformo so sicer pripravljali za zaprtimi vrati, a so jo potem zamrznili, saj, kot je priznal Janšev bivši reformator Jože P. Damijan, naj bi z njo preprosto »preveč razburkali javnost«
M_teorija
01. 11. 2012 16.08
+14
Je pa res, da bi se pravzaprav Jankovič moral zahvaliti JJ-ju. Če JJ ne bi mešetaril z Merkatorjem za Delo, bi bil verjetno Zoki le še EN od mnogih uspešnih meneđerjev ala Colarič, tako, pa se je podal v politiko, postal Župan (med uspešnejšimi na svetu, najbolj urejenega mesta v EU), postal predsednik stranke, ki je dobila na volitvah največ glasov in bo bodoči predsednik vlade, ki bo izvlekel državo iz blata v katerega, ga vse bolj potiskajo samooklicani s svojimi uničevalnimi, dekompozitorskimi ukrepi!?
ebiga
01. 11. 2012 16.12
+13
Točno tako! To da se je vtaknil v Merkator in brcnil Zokija iz njega bo vodja obžaloval do smrti.
Netajkun
01. 11. 2012 16.14
+5
dolejo
01. 11. 2012 18.18
-9
Če JJ nebi odstavil Jankovića, bi danes Sloveniji vladali srbski kriminalci in tajkuni, naša živilska industrija ne bi več obstajala in slovenskih podjetij ne bi bilo več.
Raubšic
01. 11. 2012 19.10
-3
lotuslotus
02. 11. 2012 11.11
+2
bo ja zoki izvlekel državo iz blata, ko pa je že sam ves blaten
Ivan Bricklayer
01. 11. 2012 16.05
+7
Iz razloga vpletenosti v eno od največjih korupcijskih afer, imenovano »Patria« je Janša moral na vsak način in za vsako ceno priti na oblast, saj si je le kot oblastnik lahko podredil tožilstvo, in to skozi Ministerstvo za notranje zadeve, na čelo katerega je postavil strankarskega »nebodigatreba«, bivšega Miličnika Gorenaka, njemu za nadzor in napotila pa Barbaro Brezigar, ki je prišla neposredno, iz tega istega tožilstva-precedan napram kakršnimkoli standardom EU-ja, vendar pa ga je potrebno vzeti v zakup, saj je »železarsko premogovniška skupnost iz katere je zrastla EU, pač vlačuga iz naslova monopola, ki ga pač deli »med svoje« ... Sicer pa največji problem nastaja, ko Ministerstvo za finance, dobi v roke hazarder »ekonomije«, ki načrtno sledi »napotkom«, kakršne so pisali na Wall Street-u vse od l.1973 (prva svetovna naftna kriza) pa do l.2008, ko je sistem mreženja in piramid »PROPADEL« ter povzročil eno od največjih finančnih katastrof, ki je s seboj v potegnila, celoten preostali svet, predvsem EU, kjer sedaj ZDA, iz varne distance »samo« spremljajo dogajanja, medtem ko same, svojo izprijeno lakomnost, zdravijo na Kitajskem, Braziliji in drugod, pač povsod, kjer le vidijo svojo priložnost... Mentalno skrpucalo zgodovinskih dejanj in dejstev, ki jim je botrovala »imperialistična Evropa« in ki ji je uspelo, v nadaljevanju, s posnemanjem matere Vlačuge, oblikovati sprevrženo in zgrešeno »Velesilo ZDA«, med tem, ko je mama Evropa pač ostala tisočletna vlačuga, ki se ji je, v vsem tem času uspelo, samo preimenovati-preimenovati iz Evrope vojn, v »EU«.... Slovenija pa sicer lahko, v tem trenutku, zunanjemu opazovalcu izgleda in služi le kot »pilotni projekt« nečesa, kar bi morda nekomu in nekoč, tudi prav prišlo??? Fučka se EU za Slovenijo, ravno tako kot se fučka Janši ali Jankoviču ali komur koli drugemu, ki je/bo na oblasti, in v predmetu »Država Slovenija« vidi le možnost jahanjale ter lahek plen zase... Slovenija potrebuje le nove ljudi, ki vedo kaj pojem »etično-moralno« sploh pomeni??? Amoralnost živimo na »neetičen« način že več kot dvajset let in verjetno je tega načina vladanja, tudi Slovencem in Slovenkam že dovolj??? Vsekakor pa vedite, da strahovi, ki jih razno razni politikanti sprožajo, nimajo nikakršne realne teže in nobenih realnih ozadij... Koliko pa bo Slovenija na koncu, tudi v resnici tehtala v zlatu, pa je seveda odvisno le/samo od »državljanov« Slovenije ... Slovenija je in bo, z njimi ali pa brez njih(politikantov), ostala samo Slovenija!
dolejo
01. 11. 2012 18.22
-4
Ali ni bilo priti na oblast bolj potrebno Jankoviču, ki ima desetine ovadb in tožb v vsej svoji karieri ?
pika50
01. 11. 2012 23.22
+2
Dolejo, ti si čisto pozabil, da je začel Janša krasti veliko pred Jankovićem?
MISTERIJMISTERIJ
01. 11. 2012 15.55
-12
Imeli smo Pahorjevo vlado, na koncu je imela podporo komaj 10 odstotkov, sedaj imamo Janševo vlado, ki je tudi nočete, pa vi dragi moji sploh veste KAJ HOČETE? Na žalost je v Evropi recesija, ki se bo v mnogih deželah, samo še poglabljala, in Slovenija mora narediti nujne reze, če želi dobivati evropsko pomoč, na žalost sama trenutno ni sposobna vzdrževati socialne države, tako, da se bodo morali razni državni uradniki sprijazniti, da bodo namesto 1500 evrov plače prejemali ,, le ,, 1300 evrov, lahko pa da tudi oni kmalu dobijo odpoved. In kaj potem? Bo morda konec sveta zaradi tega?
mtr
01. 11. 2012 16.00
+3
Janša ni bil IZVOLJEN,on se je vrinil !!!!!!!!!
Ivan Bricklayer
01. 11. 2012 16.06
+4
Imeli smo "hajduke" in imeli smo "hajduke"!
srebrnibreg
01. 11. 2012 16.58
+9
Lani ste zanikali recesijo v Evropi in za vse krivili samo Pahorjevo vlado. Janša je celo trdil, da do leta 2025 ni potrebna pokojninska reforma. Hočemo, da nimamo lažnivca na mestu predsednika vlade.
Netajkun
01. 11. 2012 15.49
+4
podžigate , če bi pa počilo , bi se pa po luknjah poskrili
Netajkun
01. 11. 2012 15.49
-1
M_teorija
01. 11. 2012 15.43
+14
Kdo je bolj demokratičen in verodostojen politik, tisti, ki se na obrekovanja praviloma sploh ne odziva, razen, če mu novinarji ne porinejo mikrofon pod nos kot to počne Kučan, Turk, Pahor..., kaj šele, da bi koga zaradi blatenja preganjali, ali tisti, ki za vsako objavo toži novinarje, preganja tožilce, ponareja dokumente (ki so bili pred tem odtujeni iz arhiva), ne spoštuje sodišč, sodnikov, da ne govorimo o mnenjih nekaterih, ki so imeli z njim opravka, nekdanji sodelavci, razni Kunstlji, nekdanji sošolci, J. P Damjani, Ruplji, Pućnik, Bajuk, nekdanji sošolci, Virant...., kjer so omenjeni hudiči, demagogi, paranoja, pokvarjenost, maščevalnost, užaljenost, cinizem...
M_teorija
01. 11. 2012 15.47
+9
Vsi od omenjenih nekdanjih sodelavcev, se pa menda ja ne motijo!?
horhinjo
01. 11. 2012 15.42
+7
Če hočemo rešit državo mora ta neligitimna vlada hitro pasti, tudi za ceno kakšne slabše bonitetne vrednosti. To bo signal, da Slovenija končno hoče pravo spremembo. S pravim vodstvom ( Janković ) bi bilo možno državo stabilizirati in zvišati BDP. Podobno je storila Islandija. Zapreti bi bilo potrebno vse tajkune in odgovorne v bankah, kateri so krivi, da je država v takem stanju. Po volitvah vidim sledeč rzultat: 1. PS 38 % , SD 21 %, SDS 18%, OSTALO NEOPREDELJENI !!!
Netajkun
01. 11. 2012 15.44
+1
MISTERIJMISTERIJ
01. 11. 2012 15.48
-10
SAJOA, volitve bodo šele čez dobra 3 leta in nič prej, Janša lahko vlada še v nedogled, kar sprijaznite se s tem, da bodo volitve takrat ko bo to on želel, ker koalicija je trdna, in tako bo ostalo do naslednjih volitev.
srebrnibreg
01. 11. 2012 16.59
+5
Raubšic
01. 11. 2012 19.12
-1
Dr. Pirnat je potrdil, da je Jankovič s skeniranimi podpisi brcnil v meglo.
pika50
01. 11. 2012 23.25
+2
Potem pa je nekaj z našimi predpisi hudo narobe. Na evropskih projektih zadošča skeniran podpis, pa so zelo pikolovski glede dokumentacije.
Netajkun
01. 11. 2012 15.42
+5
SEJ BO REFERENDUM , brez panike
Netajkun
01. 11. 2012 15.40
-4
ej , prašek praškasti , proračunski , ooohhh , je res lepo napisal - tale tovariš DR.
prašek
01. 11. 2012 15.29
+5
hibernacija Lepo napisano !
Raubšic
01. 11. 2012 15.38
-1
Dobr si, da si v šestih minutah prebral okrog 90 vrstic.
horhinjo
01. 11. 2012 15.46
+1
M_teorija
01. 11. 2012 15.54
+7
Kot rečeno je napisan komentar že večkrat objavljen in verjamem, da ga je Prašek že prebral, zato je morda tako hiter!? Sicer sem pa za napisan komentar potreboval približno šest minut. Majer mi daje inspiracijo!?
Raubšic
01. 11. 2012 19.14
+1
SAOJA hitro branje po diagonali mi je znano že dokaj let. Prašek je dosleden in se je verjetno poglobil v branje prispevka, preden ga je komentiral.
M_teorija
01. 11. 2012 15.23
+13
Res se nerad ponavljam, zgleda, da je treba nekaterim res obnoviti tezavrus (ali kar pač imajo), kjer se nalagajo dogodki iz krajše zgodovine. Z nastopom predsednika vlade (ki je bil v prejšnji vladi obrambni minister) in uveljavljanjem podivjanega kapitalizma (kvazineoliberalizma), kjer je moral tudi Bog pogledati vstran, ker mu ni bilo do gledanja vsega kar se je počelo). V njegovem mandatu 2004-2005 je njihova vlada dopustila, da so se vsi v državi zadolževali do skrajnosti, oziroma preko vseh zmožnosti. Ko bi (predvsem podjetniki), te kredite usmerjali le za razvoj, širjenje proizvodnje, odpiranje delovnih mest, bi še šlo, ampak ne. Denar se je trošil za luksuze vseh vrst. V tem času so se državljani, ker jih je k temu spodbujala tudi tedanja vlada zapofali najbolj. Najbolj v celem času po osamosvijitvi se se zadolževali posamezniki(gospodinjastva) in podjetniki. V tem času se je zgodilo še eno prelomno obdobje. Vsi se spominjamo mešetarjenja pod mizo z Merkatorjem. Zaradi vpliva na lastništvo Dela, ker je hotel obvladovati glavni vplivni medij, je zato v ta namen prodajal pod mizo in seveda pod ceno delnice Merkatorja dvema, največjima bodočima tajkunoma. Torej se je takrat in s tem dejanjem odprla Pandorina skrinja tajkunstva, katere vzorec se je prenesel še na vse Merkurje, SCT-je, Primorja- Vzporedno s tem in ker je že Bog gledal vstran in so očitno gledali tudi sindikati (in vse inšpekcijske službe ter pristojni organi pregona), se je zgodilo in dogajalo tudi vse večje izkoriščanje ljudi, ki je spominjalo na tiste čase industrijske revolucije in čase pred oktobrskimi revolucijami, celo več na sužnjelastniške odnose. Bili so mezdni delavci, brez vseh pripadajočij pravic (nepravično plačilo za garaška dela, v samskih domovih mnogo ljudi na kupu, brez ogrevanja, plačevanje za stanovanja, pa kot, da jim vse to pripada). Ni se vplačevalo za pokojnisko in zdravstveno blagajno, da ne govorimo o kraji denarja, ki so ga delavci zbrali za družine preminulih delavcev. Razne gradbene firme so gradile vplivnežem (še posebej na račun aneksov pri granji avtocest) z delovno silo in z materialom firm. Izčrpavanja podjetij zato, da bi se jih lažje olastninilo. Seveda so pri tem izčrpavanju koristili vse mogoče luknje z nabiralnili, slamnatimi kupci OFF shore podjetji... in ta denar nalagali nekje v tujih oazah. Vzporedno s tem so se dajali krediti ( seveda spet v namene lastninjenja) na lepe oči in očitno da so imeli najlepše razni Boškoti, Ivani, Hilde, Bineti, Igorji.... Še vedno vzporedno se je v podjetjih v večinskem državnem deležu postavljalo politično lojalne ljudi. Razni Lovšini, katerim glavni kriterij je bilo, da so kazali svojo lojalnost, celo s sliko na steni. Še vedno vzporedno, so zaradi neuspelega prevzema dela, pred volitvami in zaradi politične matematike izmislili Brezplačnike in zaradi istega razloga se je zgodila plačna reforma v javnem sektorju, katerih posledice čutimo še danes. Ves čas delovanja te vlade in očitno načrtno se je vsepovprek razdvajalo narod v vse smeri neba, vertikalno kot horizontalno.
M_teorija
01. 11. 2012 15.23
+13
Kljub temu, da jim ni z medijskimi poskusi prevzemov uspelo, kljub volilnih (plačni sistem v JS) bonbončkov, kljub raznih vrst razdvajanja in zavajanj ter propagande, ni uspelo obdržati oblasti. Zato so v času v senci vse naredili za eden in edini cilj, za vsako ceno priti nazaj na oblast. ZA VSAKO CENO. Tudi na račun državotvornosti, torej države in njegovih državljanov. Zato so se zgodili referendumi na reformne zakone, ki so bili dobri, pravi čas in posledično bi bili neboleči za prestrukturiranje. Oblastiželjnežem so v največji meri asistirali sindikati, (ki so zaradi prej omenjenih grehov izgubljali zaupanje v bazo in so na tak način prikrivali sojo neaktivnost v borbi za delavske pravice. Veliko so k temu pripomogle elite, lobisti, privilegiranci. Ki so začutili, da z Pahorjevimi reformami izgubijo privilegije. Med najbolj očitnimi so bili študenski servisi. In Pahor , ki je prišel na oblast ravno v času prvega vala krize je moral reševati prezadolženost podjetij, ki so se zakalkulirala. Z dajanjem denarja takim je hkrati reševal socialno bombo, katere vžigalna vrvica je bila prižgana že v prejšnem mandatu.In zaradi tega se je morala država zakreditirati ZARADI GREHOV PREDHODNIKOV IN ZARADI POHLEPNIH PODJETIJ, katera so imela vse druge cilje samo ne dobrobit države in dobrobit zaposlenih. In vsega tega, pa predvsem zaradi sive ekonomije, neplačevanje davkov (OFF shor podjetja, poštni nabiralniki...), KOSOVELOVIH ULIC16, Zaradi študentskih napotnic.... In zaradi vsega tega smo tu kjer smo. In kje so tu JS?! Kaj so oni krivi pri vsem tem!? Kaj so krivi ljudje, ki so brez dela. In pri tem se Milič hvali, da 20% (elite) plačujejo v državno blagajno 80% ( po ukrepih, če bi bili sprejeti še več).
M_teorija
01. 11. 2012 15.26
+14
1.Se še spomnite ko je na možnost, da bi vlado prevzela tehnična vlada, po zgledu Montija, JJ odgovoril:“Smešno je, da bodo TISTI, ki so krizo povzročili, zadaj to krizo reševali“. Res je (saj včasih JJ-ju hote ali nehote, da pove prave stvari, tudi, ko je povedal, da so v državi problem tajkuni), da se je globalna kriza začela z Lehman Brothers in sicer zaradi pohlepa in prevar, zaradi Berluskonijev (le ta je bil samo izrazit in štrleč pojav ledene gore, drugače so bili majhni Berluskonijih po celi zahodni hemisferi v vseh porah in na vseh nivojih). Pri tem, pa JJ pozablja ali bolje se spreneveda, da so omenjeni vzroki posledica kvazi neoliberalizma (kjer v ospredje ne prihajajo najsposobnejši, najmodrejši, najmarljivejši , ampak najbolj pokvarjeni), politike, ki jo je gojil v času svoje prve vladavine. Pozablja, da se je v tem času jahanja na balonu laži in napihnjenega balona javni dolg enormno povečal, da so se takrat najbolj zadolžili tako gospodinjstva, kot mali in veliki zasebni kapital. Pozablja, da je takrat odprl Pandorino skrinjo tajkunstva, laži, prevar, nemorale, sužnjelastništva, da je takrat Bog zamižal na oba očesa in je bilo vse dovoljeno. Očitno je pozabil, je takrat pod mizo prodajal merkator, katerih posledice in razrast omenjenih problemov rešujemo in bomo reševali še dolgo, ker se vsega, kar je ušlo iz Pandorine skrinje ter vsega duha iz Aladinove svetilke ne, da kar tako spraviti nazaj?! Očitno se spreneveda in pozablja na brezplačnike, kjer se je kritična beseda spremenila v brezobzirno blatenje drugače mislečih, kjer je bilo zaradi izostanka (očitno dovoljeno ali še huje na komando)etičnih načel, novinarskega kodeksa in moralnih vrednot glavni kriterij domišljija in izmišljanje zarot, etiketiranja, diskreditiranja vseh in vsakogar, ki se ni pokoraval njihovemu ustroju enoumja. Ravno v tem času in na račun brezplačnikov, se je začelo metanje blata vse povprek (na obeh straneh), povečeval razkol med državljani, ker za vladavino, kot jo predstavlja JJ. Je vedno treba kazati s prstom, vedno najti nekoga za grešnega kozla, da se slučajno ne vidijo njihovi grehi. In zaradi takšnega načina vladanja in takšne doktrine smo postali država državljanov, kjer vsak vsakega blati, vsak vsakega obtožuje, da spletkari, postali država paranoje in vsesplošnega nezaupanja ter večnega iskanja krivcev, predvsem pa nekritičnega pometanja pred tujim pragov. 2. Če to počne „vzornik“, je logično, da to počnejo tudi ostali. In da ne naštevamo vsega in v detalje, skratka:“SMEŠNO JE, DA BODO TISTI, KI SO KRIZO POVZROČILI, ZDAJ TO KRIZO TUDI REŠEVALI“!? Pa ko bi bilo to res, ko bi se res kaj spremenilo, ampak politka kvazi neoliberalizma, laži, političnega kadriranja, ohranjanja lastnih privilegijev in privilegijev“NAŠIH“, se bo očitno nadaljevala, le navidezno, za rajo bodo sedaj prikazali, da bodo delovali drugače. Cerkvi naj bi sicer res (ČE sploh) za 20% zmanjašali dajanja iz žaklja, a na žalost bomo čez leta ugotovili, da pa so ji pod mizo podvojili vsoto (verne hujkače in podpornike je vendar treba nagraditi). Na podoben način bodo uvedli dodaten dohodninski razred, kjer bodo bogati vse dobili nazaj z obrestmi vred. Je pa treba priznati, da je sedanja koalicija dovršena v nategovanju ljudstva in uničevanju nasprotnikov (menda naj bi jih posebej urili ameriški specialci na tem področju). Potem, ko jim ni najbolje uspelo z lažmi in zavajanji pred volitvami, pa so to nadoknadili z spletkarjenjem in sestajanjem po zakotnih gostilnah.
ebiga
01. 11. 2012 15.30
+8
jansa-arms
01. 11. 2012 15.34
+5