Čas za Zemljo

Bodimo del rešitve, ne problema! Kako zmanjšati svoj ogljični odtis?

Ljubljana, 01. 03. 2017 10.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Mateja Klavs
Komentarji
55

Nenehno poslušamo o podnebnih spremembah in učinkih toplogrednih plinov na naš planet - od vremenskih ujm do pomanjkanja hrane in vode. Dejavnikov, ki vplivajo na te spremembe, je veliko in težko si je predstavljati, da človek kot posameznik lahko kaj naredi proti temu. A v slogi je moč. In z nekaj spremembami življenjskega stila lahko naredimo veliko ...

Za našemu planetu bolj prijazno življenje niso potrebni veliki koraki in nešteta odrekanja. Za lepšo prihodnost lahko veliko naredimo že z majhnimi koraki v pravo smer. (Foto: Manca Oštir, 11 let)
Za našemu planetu bolj prijazno življenje niso potrebni veliki koraki in nešteta odrekanja. Za lepšo prihodnost lahko veliko naredimo že z majhnimi koraki v pravo smer. (Foto: Manca Oštir, 11 let) FOTO: Manca Oštir
Osebni transport: manj avtomobila, več kolesa in uporaba nog

Spreminjanje navad zna biti težko, a za dobro stvar se ni treba kar naenkrat odreči vsemu, česar ste navajeni. Skrb za okolje ne pomeni, da se nehate voziti z avtomobilom. Začne se z majhnimi koraki. Tako se, kadar le imate možnost, namesto z avtomobilom od doma odpravite s kolesom ali peš. En kilometer do trgovine se morda sliši daleč, a v resnici je to le 10 minut hoje. S kolesom pa še bistveno manj. Če se do trgovine sprehodite, boste ne le znižali ogljični odtis, ampak naredili tudi nekaj dobrega za svoje telo in privarčevali, ker vam ne bo treba plačevati za telovadbo in bencin. Strokovnjaki so izračunali, da če letno količino prevoženih kilometrov pri novem avtomobilu s 15.000 zmanjšate na 10.000, boste zmanjšali izpuste CO2 za 1000 kilogramov.

Onesnaženje s C02 boste močno zmanjšali tudi z uporabo javnih prevoznih sredstev ali s souporabo vozil oziroma s skupnim prevozom. Že če se enkrat tedensko z nekom vozite v službo, ogljične izpuste zmanjšate za 20 odstotkov. Javni prevoz v Sloveniji ni najbolj priročen za vsakogar, a vseeno razmislite, če si ne bi vsaj občasno vzeli nekaj več časa in se v službo odpeljali z vlakom ali avtobusom. Tam lahko tudi bolje izkoristite čas. Berete knjigo, postorite še kaj za službo, klepetate s prijatelji ali družino po telefonu ali preprosto malo zadremate. Tega si med vožnjo z avtomobilom ne morete proviščiti.

Če misliš, da si premajhen, da bi kar koli spremenil, poskušaj spati s komarjem. Dalajlama

Tudi električni avtomobili so (sicer draga) alternativa, vendar morate biti tu pozorni tudi na to, s kakšno elektriko jih polnite. Če imate doma sončne celice, z energijo katerih lahko napajate tudi avtomobil, ste poskrbeli za nižji ogljični odtis. Če dobivate klasično elektriko, razmislite, ali ni bolj smotrno, če si omislite hibrida. Predvsem pa razmislite, ali res potrebujete nov avtomobil, ali pa bo stari zdržal še nekaj let.

Tudi če vozite (običajen) avtomobil na bencin ali dizel, lahko vplivate na nižjo porabo in skrbite za okolje. Prehitra vožnja in nepotrebni hitri pospeški povečujejo porabo in ogljični odtis. Pomembne so tudi pnevmatike. Če niso ustrezno napolnjene, je poraba večja. Ne pozabite na redno vzdrževanje. Ko razmišljate o nakupu novega avtomobila, pa premislite, ali res potrebujete štiripogonskega ali pa enoprostornega. Če dodatni prostor rabite le dvakrat na leto, ko se odpeljete na morje oziroma na smučanje, morda raje razmislite o strešnem prtljažniku.

In še zadnji nasvet: izogibajte se gneči. Res je, da je to lažje reči, kot storiti, pa vendar. Načrtujte pot, izberite alternativne poti, preverite informacije o prometu. Če ne boste obtičali v prometnem zamašku, boste vi bolj srečni, mati Zemlja pa tudi.

Narava
Narava FOTO: Thinkstock

Letenje z letali: manj potovanj in bliže domu

Samo z enim povratnim čezoceanskim letom en posameznik prispeva k skoraj četrtini povprečnega ogljičnega odtisa človeka v enem letu. Zato recimo počitnice prilagodite temu, da boste redkeje leteli z letali. Raje pojdite enkrat na leto na daljše potovanje z letalom, kot da pogosto letite na "vikend" dopust po evropskih prestolnicah na primer. Če imate res močno popotniško žilico, si raje kot letenje privoščite oddih bližje domu, kamor lahko pridete z avtomobilom, ali – še bolje – se tja odpeljete z vlakom ali avtobusom.

Če imate službo, ki zahteva veliko sestankov s partnerji v tujini, razmislite o videokonferencah namesto pogostih letov.

Zmanjševanje ogljičnega odtisa doma: izolacija, varčni aparati, reciklaža

Dober začetek je dobra izolacija. Dobra izolacija sten in nova okna, ki preprečujejo, da bi hladen zrak vdiral v notranjost. Pozimi ne pretiravajte z ogrevanjem. Tudi v mrzlih mesecih ni treba biti doma oblečen v kratke rokave.

Ko kupujte nove gospodinjske aparate – od hladilnikov, pralnih strojev in pečic do klimatske naprave –, bodite pozorni, kako energetsko (ne)potratni so. Naj ne bo edino merilo pri nakupu cena. In vprašajte se, ali res rabite še en zmrzovalnik v kleti. Podobno kot pri urejanju energetsko manj potratnega doma, kjer Eko sklad ponuja nepovratna sredstva na primer za izolacijo fasade, je država tudi pri gospodinjskih aparatih prišla naproti in prav tako prek Eko sklada omogoča ugodno kreditiranje za tiste, ki se odločijo za nakup velikih gospodinjskih aparatov, ki so po porabi energije razvrščeni v energijski razred A+ ali višje. Izognite se nakupu sušilnika za perilo. Porabijo veliko elektrike, kar bo zvišalo znesek na vaši položnici, pa še neprijazni do okolja so zaradi tega.

Ugašajte luči, ko jih ne potrebujete ali ko vas ni v prostoru. V slovenskih domovih praktično ni več klasičnih žarnic z nitko, pač pa le varčne sijalke. Še boljše kot te pa so LED sijalke. Ko vas nekaj časa ni doma, izklopite naprave iz elektrike.

Zmanjšajte porabo vode. Ko si ščetkate zobe, zaprite vodo. Kupite kotliček za straniščno školjko z dvojno tipko in splakujte z varčevalno tipko, ko je to le mogoče. Ne mečite odpadne hrane v školjko. Odvrzite jo v biološke odpadke, če že morate stran metati hrano. Preverite starost pliskega bojlerja za ogrevanje vode. Če je starejši od 15 let, razmislite o nakupu novega, saj stari rabi več plina. Manjkrat perite avtomobil. Na vrtu posadite rastline, ki ne potrebujejo veliko zalivanja. In ko smo že pri vodi: ne kupujte vedno novih plastenk vode. V Sloveniji imamo to srečo, da je voda iz pipe še vedno pitna. Zato si jo doma točite v kozarec, ko ste na poti, v službi ali šoli, pa imejte namesto vedno nove plastenke steklenico, v katero nalivate vodo iz pipe.

Če imate hišo, razmislite o samooskrbi z elektriko. To lahko naredite s solarnimi paneli na strehi hiše. Gre sicer za finančno precej zahtevno investicijo, ki pa se povrne v približno 10 letih. Mesečni račun za elektriko je takoj nižji, poleg tega pa niste več odvisni od drugih ponudnikov.

Reciklirajte in ponovno uporabite. Ljudje zadnje čase nenehno kupujemo nove stvari. Tudi če s starimi ni nič narobe. Ko se nam nekaj pokvari, to takoj vržemo stran, čeprav bi dele lahko morda uporabili za kaj drugega. Na primer iz strganih zaves lahko nastane nakupovalna vrečka. Če sami niste spretni, se pozanimajte o t.i. popravljanicah in centrih ponovne uporabe. Namesto, da stvari mečete stran, jih podarite ali prodajte naprej.

Uporabljajte vrečke za večkratno uporabo. Spomnite se nanjo, preden greste v trgovino. Ne le, ko greste po nakupih za hrano, ampak tudi, ko kupujete oblačila.

Omejite nakupe. Se kdaj vprašate, koliko energije je bilo potrebne za izdelavo puloverja? Namesto, da jih kupujete veliko in poceni (kar ponavadi pomeni tudi manj kakovostno), si kupite enega kvalitetnega, ki vam bo služil leta. Enako velja za elektronske naprave. Po uradnih podatkih Appla je 80 odstotkov ogljičnega odtisa njihovega novega prenosnega računalnika nastalo s proizvodnjo in transportom, le 20 odstotkov je uporaba računalnika.

Ko organizirate piknik, rojstnodnevno ali novoletno zabavo, se izognite plastiki. Res je, pranje keramičnih krožnikov, kozarcev in pribora je zamudno in odvečno opravilo, pa vendar vam bo narava hvaležna. Izogibate se slamicam. Če si jih res želite, se odločite za kovinske ali steklene namesto plastičnih.

Hrana: pridelajte sami, dajte priložnost lokalnim kmetom

Kupujte lokalno pridelano in ekološko. Hrana, ki pride od daleč, ni več tako sveža, hkrati pa je šlo veliko CO2 v okolje zaradi transporta. Kaj ste naredili, če ste kupili ekološke beluše iz Peruja, ki so jih v Evropo dostavili z letalom? Po nekaterih podatkih danes hrana potuje povprečno 1200 kilometrov od kmeta do krožnika. Bližje pridelana hrana ni potovala tako daleč in zato ni šlo za njen transport v zrak toliko CO2. Hkrati je ni treba posebej obdelati in zamrzovati, da se ne bi pokvarila, kar pomeni, da ohranja več svežine in hranil.

Zmanjšajte nakupe govedine, mleka in mlečnih izdelkov. Krave so znane onesnaževalke zaradi metana, plina, ki prispeva h globalnemu segrevanju. Po ocenah Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo gojenje živine prispeva 18 odstotkov vseh izpustov toplogrednih plinov. In ko se povečuje poraba mesa, se veča tudi vpliv na okolje. Na račun pašnikov za krave izginjajo gozdovi. Eden najslabših primerov je Brazilija, kjer zaradi širjenja pašnikov uničujejo pragozd, kar še dodatno vpliva na povečevanje CO2 v zemeljskem ozračju. Povečevanje živalskih farm je tudi zelo potratno: za en kilogram govedine je potrebnih med pet in sedem kilogramov žitaric. Za vsak kilogram vzreje teh pa je potrebno veliko energije in vode, spet je tu tudi vprašanje predelave in pa transporta.

Če že kupujete meso, naj bo lokalno. Če pa se mu odpoveste in presedlate na vegansko prehrano, lahko svoj ogljični odtis zmanjšate za do 20 odstotkov. Da se kar odpeveste mesu, je res drastična odločitev. A že z zmernostjo lahko naredite veliko. Za začetek naj bo vsaj en obrok na dan brezmesni. Potem naj bo vsaj en dan na teden brezmesni. Če vam ni težko, pa je lahko postopno samo en dan v tednu mesni, ostale dni pa pripravljate okusne zelenjavne jedi. Idej je veliko. Tudi, ko greste na večerjo v restavracijo, se naslednjič odločite za tako, ki pripravlja vegetarijansko ali vegansko hrano.

Načrtujte obroke. Vse preveč hrane konča na odpadu, zato je pomembno, da se po nakupih odpravite z nakupovalnim listkom in siti, da na koncu v nakupovalnem vozičku ne pristanejo stvari, ki jih ne potrebujete in jih boste na koncu vrgli v smeti. Povprečen Slovenec na dan zavrže približno četrt kilograma hrane, kar na leto nanese skoraj 100 kilogramov. V svetovnem merilu se skoraj polovica vse hrane, ki jo pridela človeštvo, zavrže. En del že pri proizvajalcih, del med transportom, ostalo v trgovinah, restavracijah in na koncu tudi v gospodinjstvih.

Raziskave so pokazale, da ljudje bolj cenimo hrano (in obroke), ki smo jo sami pridelali. Če imate možnost, pridelajte vsaj del hrane sami. Tudi če živite v mestu, si lahko na balkonu ali okenjski polici uredite vrtiček, kjer gojite začimbe, pa tudi paradižnike, paprike, solato, jagode ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (55)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
06. 01. 2018 14.10
Sem ponovno šel na anketo ogl. odtisa - ne glede na to, kaj napišem, bi mi svetovali, kako ga zmanjšati. Ugotovil sem, da z letno 500 prevoženih kilometrov in z 28m2 stanovanjske površine še vedno ogrožam našo Zemljo! To pomeni, da me sploh ne bi smelo biti na tem planetu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Transformerji
06. 01. 2018 14.11
Ja, da se razumemo, brez kakšnega potovanja z avionom!
Transformerji
24. 03. 2017 13.49
+1
Moj ogljični odtis je popoln. Kako naj zmanjšam odtis tistih, ki ga prekoračujejo? Kako naj Cerarju dopovem, naj neha za svojo zabavo uporabljati Falcon?
LordKEK
01. 03. 2017 16.52
+2
Evo še nikol se nisem peljal z letalom. Torej sm ful boljsi od di capria.
Relin Quish
08. 03. 2017 21.40
DiCaprio je dal milijone za pogozdevanje in vložil ogromno časa v izobraževanje javnosti. Četudi naredi veliko škode z letenjem, pa na drugi strani vse skupaj uravnovesi. Lahko to rečeš zase?
kevo122
01. 03. 2017 15.31
+8
nehite nas filat s propagando.... prvo naj se nehajo strelat za nafto, pol pa naj naredijo avto ki ne bo pil fosilnih goriv in bo množično dostopen... ( pa še vseeno 60% toplogrednih plinov spustimo v ozračje s proizvajanjem elektrike) in elite ki imajo v lasti tovarne zaradi katerih se smeti nabirajo na našem planetu naj začnejo uporabljat druge biorazgradljive alternative da ne bomo mi mali ljudje morali čuvati kako odlagamo smeti....
dr.dare
01. 03. 2017 14.57
+4
nehajte se smešit... etna je včeraj v zrak spustla co2 toliko kot ga celo človeštvo ne bo naslednjih 100 let...
Relin Quish
08. 03. 2017 21.41
-1
Prosim te lepo. To je zelo neumno prepričanje.
vstajnik1941
01. 03. 2017 14.36
+1
Vse skupaj je eno veliko strašenje ljudi. V bivši jugi nas je oblčast obvladovala s strahom pred kapitalističnimi sosedi, sedaj ko smo pa sami komi-kapitalisti, nas pa strašijo z isto komunjarsko metodo, le da je sovražnik drug.
CyberWorm90
01. 03. 2017 14.23
rawnowesje se bo slej k prej porušlo če bo šlo tko naprej : )) krčjo hosto itd k so najwečji porabniki co2ja in nazaj dajejo kisik in powečujejo porabnike kisika k nazaj dajejo co2 itd : )))
METKA102
01. 03. 2017 14.17
jankoa, še preden sem napisala komentar o naši ljubi materinščini, je že skupaj s tvojim odletel v koš.
zlobniCO2
01. 03. 2017 14.15
+3
jst sm odjavu pop tv bo pomagalo?
vstajnik1941
01. 03. 2017 14.37
Jzt ga pa nisem odjavu, ampak ga ne morem več gledat k ni digitalnega signala. Ampak se bolš počutim, ko mi ni treba gledat brenkajoče POPovce.
zlobniCO2
01. 03. 2017 15.00
jesenvoyo
01. 03. 2017 13.58
+3
Na planetu živi preveč ljudi in število še narašča. Tam kjer največ primanjkuje hrane je število prebivalcev ogromno, tam starši sploh ne razmišljajo, kako bodo prehranili svoje otroke, niti so voljni aktivno pridelovati hrano (velik del).
ID365266
01. 03. 2017 14.24
+2
Od kje tebi, da je preveč ljudi? Tega nisem nikoli štekal...
TheSoundofPerseverance
10. 08. 2017 09.53
+2
Štekajo pa narava in živali, ki jih stiskamo v kot, če že ti ne...
marker1
01. 03. 2017 13.57
+6
En sam izbruh vulkana spravi v ozračje zemlje nekajkrat več toplogrednih plinov, kot jih je človeštvo pridelalo v zadnjem stoletju. Mislim, da je človek zanemarljiv faktor pri globalnem segrevanju. Tudi v Sahari so bili gozdovi, ki so izginili, pa ne zaradi človeka, ki ga takrat sploh še ni bilo. Tako da....
Tomaz1980
01. 03. 2017 13.54
+6
Naj nehajo proizvajati in prodajati svinjarijo, pa bo bolje! Od nafte in orožja ima še vedno veliko ljudi VELIK dobiček in takim ne bo v interesu, da bi se temu odpovedali. Premočan lobij so... Lahko se je spravljati na malega človeka ane, ker ne bo nič hudega, ane? Spravljajte se na močne, če si upate! Boste takoj doživeli kakšno "prometno nesrečo"
Tomaz1980
01. 03. 2017 13.49
+17
Moramo načrtovati obroke, da bo čimmanj hrane pristalo v smeteh AHHHEEMMM... POP TV... Oddaja "Hipnoza, dobra zabava" pa nam ni ravno za zgled, kaj?
zlobniCO2
01. 03. 2017 14.15
+3
DeBill
01. 03. 2017 13.42
+4
so pa napadli. nasvet novinarjem: razbijte 100 varčnih žarnic v mali sobi in potem to veselo vdihujte. mogoče vas sreča pamet. varčni aparati in razne sončne celice in veternice so nekaj najbolj svinjskega na svetu. lahko pa varčujete zemljo tako, da ne kupijete cot in štiklov po tekočem traku, se vozite s kolesom, ne perete vsega 10x na dan, zmanjšate porabo vode, ... aja, to pa ni več pisunski komfort!
Našvasan_zob
01. 03. 2017 13.41
+8
Sam, da se naute pol kšnih Vinjet za Bicikl spomnl... grabežljivi ste lih tok..
CyberWorm90
01. 03. 2017 14.10
+1
uni k furajo bicikle pa športnike je tut treba dodatno obdawčit : ))) bolj hitro dihajo in izdihnejo weč co2 ja k normalni ljudje k sedijo doma na kawču itd : )))
CyberWorm90
01. 03. 2017 14.13
+1
cmero že proučuje now dawk na izdihan co2 pr biciklistih pa športnikih : )))
Našvasan_zob
01. 03. 2017 13.29
+9
ČE na daljinskm ogrevanju doma zapiraš radiatorje, te država kaznuje !...
BildiTheEmperor
01. 03. 2017 13.28
+5
Jaz bi na Balkanu prepovedal kuhanje pasulja s čebulo in močnimi začimbami. Sicer se nam bo zgodilo isto kot se je dinozavrom ki so zaradi plinov ki so jih sami proizvajali, spremenili vreme, in izumrli.
Našvasan_zob
01. 03. 2017 13.27
+6
KAM KONKRETNO SE STEKAJO TISTI BILIJONI POBRANIH €€€€€ iz CO2 DAJATEV ????? KAJ KONKRETNEGA SE JE ZA OKOLJE NAREDILO S TEMI BILIJONI €€€€ ????
Tomaz1980
01. 03. 2017 12.51
+6
No... potem so tile članki za nas "male ljudi" popolnoma brezpredmetni! Take stvari bi lahko RESNO posredovali tistim, ki ne spoštujejo ničesar za dobro okolja. Sploh pa dirke superšportnih avtomobilov in razne predelave traktorjev na 10000 konjskih moči, da ko jih stestirajo in poženejo dajo od sebe take izpišne pline ven da se tisti monoksid še najmanj 2 uri v zraku zadržuje! JAZ TEGA NE DELAM in sem odgovoren za okolje...
hotchilipoper
01. 03. 2017 12.14
+16
Kot prvo,zaprimo TEŠ6,znebili se bomo slabega zraka,in izgube.
METKA102
01. 03. 2017 14.02
+6
Po zaprtju se tam lahko odpre Butalski muzej.