Gospodarstvo

Leterme: Primerjava Slovenije s Ciprom je neprimerna

Ljubljana, 09. 04. 2013 10.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Slovenija je na varni strani radarja, v svojem poročilu ugotavlja OECD. "Na podlagi dejstev in številk, ki jih imamo, ni nobene potrebe po tem, da bi Slovenija zaprosila za pomoč," je dejal tudi eden najpomembnejših ljudi v organizaciji Yves Leterme. Primerjave s Ciprom se mu zdijo neprimerne.

Kriza v slovenskem bančnem sektorju je po mnenju OECD rezultat prevelikega tveganja bank pred krizo, šibkega korporativnega upravljanja v bančnem sektorju in nezadostnih orodij za bančni nadzor.
Kriza v slovenskem bančnem sektorju je po mnenju OECD rezultat prevelikega tveganja bank pred krizo, šibkega korporativnega upravljanja v bančnem sektorju in nezadostnih orodij za bančni nadzor. FOTO: Reuters

Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) v tokratnem ekonomskem poročilu o Sloveniji veliko pozornosti posveča "hudi krizi" v bančnem sektorju.

Slovenija je danes na dražbi prodala skupno za 56,06 milijona evrov zakladnih menic. To je občutno manj, kot je predvidevala; s prodajo šestmesečnih in dvanajstmesečnih menic je namreč želela zbrati 100 milijonov evrov. Finančni minister Uroš Čufer je pred kratkim zagotovil, da tudi v primeru neuspešne prodaje denarja v proračunu ne bo zmanjkalo.

OECD tako poudarja, da je kriza v slovenskem bančnem sektorju rezultat prevelikega tveganja bank pred krizo, šibkega korporativnega upravljanja v bančnem sektorju in nezadostnih orodij za bančni nadzor. V tem pogledu v organizaciji izpostavljajo tudi problematiko prezadolženosti slovenskega realnega sektorja. Pierre Beynet iz OECD je spomnil, da posojila z zamudami nad 90 dni predstavljajo skoraj 20 odstotkov BDP. To so po njegovih besedah primerjalno visoke številke, od Slovenije pa so po deležu slabih posojil v bančnih bilancah slabše le Grčija, Irska in Madžarska. Banke so, tako Beynet, do zdaj tudi sorazmerno počasi slabile ta posojila. Pri rezervacijah bi morale biti bolj proaktivne in slabiti tudi tista posojila, za katera se pričakuje poslabšanje njihove kakovosti, ne samo tista, ki so že zdaj slaba.

Nas bodo rešili novi stresni testi, slaba banka, dokapitalizacija bank in privatizacija državnih bank?

OECD Sloveniji predlaga, naj izvede in javno objavi nove celovite obremenitvene teste in skrbne preglede bank.
OECD Sloveniji predlaga, naj izvede in javno objavi nove celovite obremenitvene teste in skrbne preglede bank. FOTO: Damjan Žibert
Po zagotovilih ministra za finance Uroša Čuferja je sanacija bank trenutno glavna prioriteta slovenske ekonomske politike. Kot je dejal, bi lahko prve prenose slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank izvedli že poleti.

Proces je po ministrovih besedah tako v teku, metodologija vrednotenja terjatev je večinoma usklajena, trenutno pa poteka identifikacija premoženja za prenos in orodij, ki se bodo uporabila za te prenesene terjatve.

Organizacija izpostavlja potrebo po svežem kapitalu, a je obseg potrebnih dokapitalizacij neznanka, saj glavni rezultati prejšnjih stresnih testov in skrbnih pregledov bank niso bili objavljeni, vmes pa so verjetno tudi že postali zastareli.

OECD zato Sloveniji predlaga, naj izvede in javno objavi nove celovite obremenitvene teste in skrbne preglede bank, ki bi jih bilo treba izvesti na podlagi konservativnih in preglednih predpostavk.

Organizacija pozdravlja ustanovitev državne Družbe za upravljanje terjatev bank, a priznava, da obstajajo tveganja glede pomanjkljive preglednosti take sanacije slabih bančnih terjatev in političnega vmešavanja v proces. OECD priporoča še dokapitalizacijo bank z dolgoročno vzdržnim poslovnim modelom, pri tem pa bi morali za zmanjšanje javnofinančnih stroškov del bremena prevzeti tudi nekateri upniki.

Organizacija Sloveniji predlaga še privatizacijo bank v državni lasti in ji svetuje, naj pri tem ne vztraja na ohranitvi kontrolnega deleža. Nadzor Banke Slovenije pa bi moral biti bolj proaktiven in konservativen. Pristojnosti Banke Slovenije pri kriznem upravljanju in razreševanju težav v bankah bi bilo treba okrepiti.

Slovenija je država z veliko potenciala za zmago v boju za boljšo prihodnost, je prepričan namestnik generalnega sekretarja OECD.
Slovenija je država z veliko potenciala za zmago v boju za boljšo prihodnost, je prepričan namestnik generalnega sekretarja OECD. FOTO: Reuters
Viceguvernerka Banke Slovenije Mejra Festić opozarja, da kateri koli scenarij za vrednotenje slabih terjatev in prenos na slabo banko zahteva tudi dodatno dokapitalizacijo. Izbor scenarija pa bo moral biti najmanj obremenilen za javne finance.

Namestnik generalnega sekretarja OECD Yves Leterme je na predstavitvi raziskave v Ljubljani priznal, da se je Slovenija lotila ambicioznega uravnoteženja javnih financ, a dodal, da fiskalni položaj še vedno ni vzdržen. Javnofinančni primanjkljaj od izbruha krize kljub napredku v lanskem letu predstavlja precejšen problem, je pojasnil. V tej luči je poudaril potrebo po spremembi politike na tem področju, sicer bo javni dolg do leta 2025 presegel 100 odstotkov BDP.

Pokojninska reforma korak v pravo smer, a potrebne so še bolj korenite spremembe

V OECD ugotavljajo, da letos uveljavljena pokojninska reforma sicer predstavlja korak naprej, a so za stabilizacijo javnega dolga potrebne še bolj pogumne spremembe. Leterme je omenil, da bo javnofinančno vzdržnost mogoče doseči tudi s spremembami na področju porabe za socialo.

V organizaciji so izpostavili še, da je kriza v državi tako huda, da ni verjetno, da bo država kmalu ujela bolj razvite države OECD. Leterme je zatrdil, da konkurenčnost – tudi zaradi obsežnega državnega lastništva in prešibkega varuha konkurence – ni zadostna, da bi lahko pognala rast. Tudi trg dela ni dovolj prožen, četudi je na tem področju po sprejetju reforme pričakovati izboljšanje, je dodal.

Med ključnimi priporočili OECD so tako poleg rešitve bančne krize še krepitev javnofinančne stabilnosti in krepitev gospodarske rasti skozi strukturne reforme.

Krčenje socialnih ztransferjev, univerzalne šolnine ...

Konsolidacijo javnih financ bi v organizaciji med drugim izvajali s krčenjem socialnih transferjev za družine z visokimi prihodki. Poleg tega bi še naprej zniževali transferje za brezposelne in jih tako skušali bolj motivirati za iskanje dela. Javnofinančne izdatke bi razbremenili tudi s spremembami na področju standardov in normativov v vrtcih in srednjih šolah. Poleg tega bi uvedli univerzalne šolnine, pri čemer bi morala biti na voljo tudi posojila in jamstva zanje.

V OECD Sloveniji svetujejo še nadaljnjo racionalizacijo košarice pravic javnega zdravstvenega zavarovanja ter hitrejši prehod iz bolnišnične v ambulantno nego. Prispevek za zdravstveno zavarovanje bi moral biti po njihovem mnenju vezan tudi na študentsko delo, pokojninsko reformo pa bi bilo treba še zaostriti.

Potrebe po slovenski prošnji za pomoč OECD ne vidi

OECD sicer tudi ocenjuje, da Slovenija trenutno ne potrebuje finančne pomoči iz evrskih mehanizmov, saj lahko sama izpolnjuje svoje obveznosti. Leterme, je ob tem poudaril, da mora država nadaljevati po poti reform. Spomnil je, da se je Slovenija do zdaj kljub povišani ceni zadolževanja uspela refinancirati na trgu in je kljub težavnim razmeram brez težav poravnavala svoje obveznosti.

Leterme je v luči špekulacij na finančnih trgih, da bi Slovenija utegnila biti naslednja članica evrskega območja v vrsti za pomoč, tudi jasno povedal, da primerjave Slovenije z drugimi ranljivimi državami evrskega območja, na primer s Ciprom, niso primerne. Prepričan je, da je Slovenija država "z veliko potenciala za zmago v boju za boljšo prihodnost". Veliko dobrih odločitev je bilo po ugotovitvah OECD že sprejetih, a treba je določene ukrepe še poglobiti, okrepiti in predvsem izvesti.

Slovenski ekonomisti bi bolj konkretna priporočila

Slovenski ekonomisti so se na ekonomsko poročilo OECD o Sloveniji na predstavitvi v Ljubljani odzvali tudi kritično. Dušana Mramorja so glavne ugotovitve OECD presenetile. Kot je ocenil, ne odražajo dosežkov Slovenije v zadnjem obdobju. Dejal je, da je Slovenija v zadnjih letih s sprejemanjem ukrepov zamujala, a se je položaj v zadnjem letu povsem spremenil. "Slovenija se je premaknila, spremembe so bile tudi na strukturni ravni. Če ta signal, da Slovenija resno dela, ne pride v mednarodno javnost, je to zelo slabo," je opozoril.

Predlagani ukrepi OECD bi zmanjšali agregatno povpraševanje, pa je ocenil ekonomist Jože Mencinger. Prepričan je, da je osnovni problem, kako to povpraševanje povečati, in sicer na ravni celotne EU. Prvi mož Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Samo Hribar Milič medtem dvig agregatnega povpraševanja za slovensko gospodarstvo vidi v krepitvi izvoza. Kot je še pojasnil, tudi na GZS niso zadovoljni s slovensko ekonomsko politiko. Skladno s tem bi želeli, da priporočila OECD dobijo konkretnejšo obliko v dokumentih in postanejo del ekonomske politike.

Po besedah ekonomista Rasta Ovina se priporočila OECD ponavljajo. Potrebujemo več neposrednih priporočil ekonomske politike, saj vlade do zdaj splošnih priporočil niso znale prevesti v ukrepe, je dejal. Pravic, ki smo jih uživali v dobrih časih, po njegovih besedah ne bi smeli imeti za socialno državo, ki jo je treba braniti. Treba se je prilagoditi in sprejemati ukrepe za pomoč gospodarstvu, je pozval. Da mora OECD dajati jasna sporočila, se je strinjal ekonomist Marjan Svetličič. Opozoril je, da finančne trge poganjajo zaznave in ne realno stanje in da so k slabi zaznavi Slovenije prispevale tudi nekatere "naše neumne izjave". V povzetku OECD pogreša več poudarka na strukturnih reformah. Problem Slovenije je, da prepogosto zamuja v prilagajanju na spremembe, je zatrdil.

Direktor Združenja bank Slovenije France Arhar pa je izpostavil, da so vzroki za trenutni položaj Slovenije tako na mikro kot na makro evropski ravni. Pričakovali bi, da se objektivno izpostavi, kakšno je zunanje okolje, še posebej v Evropi, je dodal. Prepričan je, da se v Sloveniji vse preveč poudarja celoten bančni sistem. V tem sistemu so tudi dobre banke, je dejal. Sam sicer dva glavna problema vidi v koncentraciji bančnega sistema in v konsolidaciji. Spomnil je še na problem korporativnega upravljanja, predvsem v državnem sektorju, na napake denarne politike pred krizo in na pomanjkljiv nadzor na evropski in globalni ravni.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (170)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ADIJO ZABUHLA
11. 04. 2013 17.23
+1
...to je izjavil preden je videl zabuhlico.........naprej pa vemo......
Prassek
10. 04. 2013 21.12
+4
Zdajšnja politika se obnaša kot Mujo na avtosejumu. prodaja ti jugota starega 10 let. Ti gledaš avto razpada pred očmi, motor komaj vžge.....Mujo pa reče "vidi, radi ko singerica".
Kritik31
10. 04. 2013 11.28
+5
Vse to dogajanje okoli Slovenije je zato, ker je Čelo v tujini blatil dobro ime države. Treba ga je tožit.
Prassek
10. 04. 2013 20.29
+2
Če bi "številke" bile primerne nas bi tujina vseeno primerno obravnavala. Tako pa........
Brabus
10. 04. 2013 10.55
+1
Vsi pravijo, kako je zaheban, izplačujejo si pa še kar nenormalne plače in odpravnine za nedelo.Kaj, če bi vsem tem silnim direktorjem v JU znižali plače na povprečno plačo in brez odpravnin, ker še nobeden ni potegnil kakšne vzpodbudne poteze v javnih podjetjih, razen seveda za svoj žep.Vsi čivkajo že neštetokrat eniinisto stvar, da je treba nižji sloj privit do kraja.Koliko direktorjev in poddirektorjev z mastnimi plačami ima npr. železnica, telekom, razne agencije, svetovalci-mešalci megle itd.Mislim, da bi bil občutni prihranek. To se pa spravijo na ljudi z minimalno plačo, da jih ni sram. To lahko prekine samo " srp in kosa" ,brez vrtnic za represivni organ.
Prassek
10. 04. 2013 20.38
+1
Hudo je, ko ti začnejo tujci razlagati svoje osebne izkušnje v Sloveniji z državnimi sekretrji ipd. funkcionarji, ki menda kar odprto povedo, da lahko "zadevo" za njih hitro uredijo za "primerno nagrado" v znesku 50.000 € ali za nekaj odstotkov provizije. Ne vem zakaj ampak bolj verjamem njim.
KOMISSAR-REX
10. 04. 2013 10.07
-1
Leterme: Primerjava Slovenije s Ciprom je neprimerna. Verjetno je mislil na to da je na Cipru veliko boljša finančna situacija kot v Sloveniji ker so "slovenski" (beri tudi župani) tajkuni veliko denarja naložili prav tam.
Shisui
10. 04. 2013 12.05
Kako prikladno si pozabil dejstvo, da imajo na Cipru svoje milijarde shranjene ene največjih mafij na tem planetu.
KOMISSAR-REX
10. 04. 2013 12.55
Sej imajo tudi pri nas razni Karadžići, Mladići, Dodiki in kaj pol. Za njih bo (ali je že) poskrbljeno da se jim bo kapital pravočasno spravil na varno, tako kot na Cipru. Banke so največja svetovna mafija in stojijo za vsem grdim ki se po svetu dogaja.
Prassek
10. 04. 2013 20.40
Na pa smo zamudili še to priložnost. Če bi na hitro spremenili davčno zakonodajo bi lahko ves pobegli denar iz Cipra parkirali pri nas, Hahaha P.S, ne smemo pozabiti, da pri nas taka sprememba traja v nedogled.
Vance
10. 04. 2013 10.06
+3
Na žalost primerjajo Slovenijo s Ciprom nekateri naši užaljeni politiki.
GayaGaya
09. 04. 2013 23.59
+3
Hm, vec kot 120.000 zaposlenih in okoli 600 prostih delovnih mest... Mogoce OECD lahko da nasvet kako naj se bolj potrudijo? Bomba? Pistola? Deratizacija? Mnozicni samomor?
GayaGaya
10. 04. 2013 00.21
+2
120 tisoc brezposelnih sem nameravala zapisati...
Prassek
10. 04. 2013 20.41
Če bi čistili po JU bi jih na zavodu moralo biti vsaj 170 do 180.000.
Martn123
09. 04. 2013 22.53
+4
super. naša ladja nima luknje, motorja pa tud ne :)
Prassek
10. 04. 2013 20.41
Jadra tudi ne. Človek se vpraša ali je sploh plovna.
Titus56
09. 04. 2013 22.43
+2
Ja, neprimerna ocena,ja, pa kva še. Se že preveč govori. Do poletja bomo že potonil pa fehtal za podporo, pa ne nas vlečt za prašnike, no, sej nismo tko bukov.
nnee
09. 04. 2013 22.31
-12
hočem da pride nazaj janez janša in naredi red
Titus56
09. 04. 2013 22.43
+2
Titus56
09. 04. 2013 22.44
+2
BrezZavor
09. 04. 2013 22.46
+3
hočem da vsi grejo. prvo kučan ker riba pri glavi smrdi.
24Ppkur
09. 04. 2013 22.25
+3
vprašanje kakšne številke jim tile naši novi vrli politiki predstavijajo .... saj grki so dolga leta nategovali evropo in ponarejali podatke ... vsi so mislili, da je vse ok, potem pa je kot strela z jasnega udaril "bankrot" in šok pri ljudeh, ker so čez noč ostali na cesti ......
Titus56
09. 04. 2013 22.46
+0
Sej mi smo že tut en let v "zadnjici", so,glih tko zatušal ko Grki
BrezZavor
09. 04. 2013 22.13
+1
No fajn, pa ne bo treba še nič reševat vsaj nekaj let. P.S.: sarkazem za tiste ki jih srbi minus.
Ne.Teh.VoIov
09. 04. 2013 22.11
+3
Rdeči lumpenproletarci kot mojstri laganja, zavajanja in prikrivanja očitno še vedno najdejo idealistične podpornike iz demokratičnih držav, ki pihajo v njihov rog. Vsakemu delavcu v realnem sektorju, samostojnemu podjetniku, lastniku podjetja in kmetu je jasno, da smo GOTOFI medtem, ko nekakšni "strokovnjaki" sadijo rožice...
Titus56
09. 04. 2013 22.51
+4
Ma kakšni tardeči no, sej nas že 20 let zan prašnike vlečejo tačrni. 50 let so bli tardeči pa so prdelal na 20 miljonov. folka 20 miljard DOLARJEV pufa. 20 let pa vladajo tačrni u Sloveniji, pa so prdelal na DVA MILJONA SLOVENCELNOV, 40 miljard EVROV pufa. Gdo nas je pol zaje..v???Pa dejte že spregledat. Mimo grede nisem bil tardeč, prej tačrn, zdej sem pa še te nabil na moški spolni organ. DOST JIH MAM
RoccoS
09. 04. 2013 22.55
-1
Ti pa si zblojen, kdo je vladal večino časa v sloveniji.... vsi so isti, treba nagnat gamad!
Titus56
09. 04. 2013 22.57
+2
Še to, nisem bil nikol tardeč, še prej tačrn, ampak zej mam pa tut tačrnik pohn "moški spolni organ". DOST JIH MAM. Admin ne me brisat
Titus56
09. 04. 2013 23.16
+3
RoccoS, si premlad, da bi to štekov. Samo to vem, da sem 20let v samostojni Sloveniji, in v začetku sem bil zelo ponosen na svojo domovino, samo liderje smo imel hudičevo slabe. Vsak kmet, ki se vsako leto bori za svoj pridelek, bi bolje vodil to državo, kot pa ti skorumpirani politiki. Še enkrat, upam, da ti matematika gre. Bivša država; 20 mil. folka= 20miljard DOLARJEV pufa. Moja domovina SLOVENIJA; 2 mil. folka=40 miljard EVROV pufa. Gdo je pol zblojen. Men ni noben možganov prav, da ti je jasen, tep so jih pa. Takrat ni blo nobenih Bavčarjev, pa Šrotov, ma "pun moški spolni organ" jih je teh tajkunov, mi jih pa gledamo pa ujčkamo. A ne vidiš, da je ta politika tko usmerjena, da se raja med sabo"dol daje", da pol na vrhu lahko kradejo. Ma dost mam tega govna. Lahko bi bla Slovenija ta druga Švica, smo bli na odlični poti, ampak pol so pa prišli zgoraj omenjeni možje in liderji in so nas pripeljal u vražjo mater
zoobkozob
09. 04. 2013 22.05
-1
a je spet kučan na pohodu,da ni nobene novice o vladi,vprašajte jih malo,če lahko,kaj je z ddv,štipendijam za mladoletne,dodatkom za velike družine,socialno pomoč starejšim in še in še
ODSLUŽILDOB
09. 04. 2013 22.05
-1
piško na rabot...
TRUMPP
09. 04. 2013 22.00
+0
Alenčica že hara po Bruslju.
yoichi
09. 04. 2013 21.54
+5
Pa kokrat bote še dal naslov v stilu da negre primerjat slovenije in cipra sej to je že od začetka vsakemu laiku jasno, da je ciper davčna oaza slovenija pa ima čisto drugačno denarno politiko.
Xit
09. 04. 2013 22.01
+0
pa ne sam to. Slovenija je bolj podobna svici. Ciper ma morje, svica pa ne :)
kitzbil
09. 04. 2013 22.34
+0
kitzbil
09. 04. 2013 21.54
+0
ja, primerjava s ciprom je res neprimerna, ciper ma MORJE
tali?ni tom
09. 04. 2013 21.45
+3
torej obramboslovec le ni bil sposoben reševalca slovenije ko nas je potapljal! po njegovih izračunih smo bli gotofi , pa je gotof on ! ker je trosil neke neresne in škodljive izjave okoli po medijih da smo v podnu! torej kaj sedaj z njim?? kazenski pregon ali kaj?
zoobkozob
09. 04. 2013 22.07
+2
ja,prepričaj se, kakšne kozlarije nam pripravlja šele ta vlada
johanca123
09. 04. 2013 21.29
+1
sicer pa konec tedna bo vse jasno ko bo tričlanska komisija ugotovila plagiat šivilje
zoobkozob
09. 04. 2013 22.08
+3
če bodo utegnili do konca tedna,to je še velik vprašaj,mislim da jih bodo morali še nekaj zaposliti