Odzivi na odstop ministra za zdravje Tomaža Gantarja se vrstijo. Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec pravi, da ga je Gantar o odstopu s položaja ministra obvestil danes zjutraj. Kot je izpostavil po kolegiju pri premierki Alenki Bratušek, zdravstvene reforme v koaliciji še niso zares usklajevali. Erjavec ocenjuje, da odstop ne bi smel ogroziti vladne koalicije. Ob tem napoveduje, da bodo znotraj DeSUS razpravo o tem opravili najprej v torek na seji poslanske skupine, nato pa v sredo še na izvršnem odboru stranke.
Predsednik SD Igor Lukšič je poudaril, da bo na njegovo mesto moral sesti človek, ki bo znal izpeljati zdravstveno reformo, saj Slovenija preprosto nima več prostora, da bi z njo odlašala. Gantar je po njegovem mnenju "delal po svojih močeh" in je "opravil posel, kot je vedel in znal". O tem, ali bo zdravstveni resor ostal stranki DeSUS, je Lukšič dejal, da je to njihova odločitev, SD pa nima interesa prevzeti vodenja ministrstva.
Prvak DL Gregor Virant ocenjuje, da je Gantar odstopil prezgodaj, a njegovo odločitev spoštuje in razume, saj so "časi težki in ni luštno biti minister". Po Virantovem mnenju se je Gantar tako odločil, ker ni zmogel bremen. Zdravstvena reforma je, pravi, ena najtežjih in najbolj ključnih za Slovenijo.
SLS: To je antireformna vlada
Podpredsednica SLS Olga Franca je sporočila, da so v stranki odstop Gantarja pričakovali. "Nakopičeni dolgoletni problemi v zdravstvu, okostenel zdravstveni sistem, ki je nepripravljen na kakršne koli spremembe, je za takšno razcepljeno koalicijo na neki način razumljivo, da ni možno nič premakniti, čeprav je sama premierka Alenka Bratušek dala ministru Gantarju besedo, da mu bo pri reformah tesna zaveznica," so pojasnil.
V odzivu je še zapisala, da je bila očitno neuspešna tudi Gantarjeva desna roka, predsednica zdravstvenega sveta in predsednica družbe Medicor Meta Zorec, hkrati pa je po mnenju SLS očitno izpuhtela tudi potrebna močna strankarska podpora ministru Gantarju s strani stranke DeSUS. V SLS menijo, da je treba zdravstvo "reorganizirati, varčevati, več delati za isti denar, izganjati korupcijo oziroma zdravstveno mafijo in spremeniti plačni sistem".
Franca še piše, da se je očitno vlada začela resno majati in se ukvarjati z notranjimi reorganizacijskimi zadevami, namesto z ustvarjanjem novih delovnih mest. Gantarjev odstop potrjuje ugotovitev SLS, da je "vlada operativno nesposobna, saj se ne more dogovoriti za nobeno resno reformo". "Želimo, da bo Tomaž Gantar odprl Pandorino skrinjico o korupciji in jo predal premierki Bratuškovi," je še zapisano v odzivu. Na koncu stranka ugotavlja, da je vlada prišla brez programa in ga nima niti zdaj, hkrati pa se ni sposobna dogovoriti o "ničemer ključnem". "Ta vlada je s svojo nesposobnostjo anti-reformna vlada," je sporočil SLS.
SDS: To je zato, ker se v Sloveniji ni zgodila lustracija
"Razlogi, ki jih je navedel Gantar v odstopni izjavi, so razlogi za izstop DeSUSa iz koalicije," je na Twitterju zapisal vodja poslancev SDS Jože Tanko. Sicer pa se je v SDS odzvala tudi predsednica odbora DZ za zdravstvo Alenka Jeraj. Dejala je, da so v SDS izjemno zaskrbljeno nad izjavo ministra, ki pravi, da ne more ničesar spremeniti. Jerajeva meni, da je to zato, ker se v Sloveniji ni zgodila lustracija.
"Ni za vse kriva zakonodaja, leta in leta že poslušamo o korupciji v zdravstvu, poslušamo, da je treba zdravstvu nameniti dodatna sredstva, ne pogledamo pa, kje odtekajo milijoni," je dejala poslanka SDS in poudarila, da na korupcijo v zdravstvu opozarjajo mnogi, pri čemer pa tiste, ki na to opozorijo, zamenjajo. Spomnila je na nedavne zamenjave v Svetu UKC Ljubljana in na ministrove besede o tem, da je imel pri pripravi zdravstvene reforme veliko težav v koaliciji.
"Skrbi nas, če minister izjavi, da ne more nič narediti in se znajde v stiski ter odstopi. To bi moral biti hud alarm za predsednico vlade Alenko Bratušek in bi moralo pomeniti tudi izstop resne stranke iz koalicije, vendar zaenkrat kaj takšnega verjetno ne moremo pričakovati," je dejala Jerajeva. Hkrati pa Jerajeva meni, da je minister to, kar je zdaj povedal glasno, zagotovo že večkrat povedal na sejah vlade, a ni nihče ukrepal, "tudi pravičniški ministri ne".
KPK: Gantar prvi minister za zdravje, ki je priznal korupcijo
Komisija za preprečevanje korupcije je na prošnjo po odzivu zapisala, da odstopa ministra ne more komentirati, vendar pa meni, da ob tem ne sme biti spregledamo, da gre za "prvega ministra za zdravje, ki je javno priznal korupcijo v zdravstvu – ta je sistemska in strukturna, o čemer komisija piše že nekaj let". Pri tem komisija dodaja, da je poleg javnih naročil izvor korupcije tudi v shizofreni ureditvi slovenskega zdravstvenega sistema glede prepletanja javnega in zasebnega.
Komisija je na osnovi prijave, ki jo je prejela marca letos, začela obsežen postopek identifikacije konkretnih in sistemskih korupcijskih tveganj ter ravnanj v zdravstvenem sistemu. Postopek so poleg vprašanja čakalnih vrst razširili na širšo problematiko prepletanja javnega in zasebnega v slovenskem zdravstvu in s tem povezanimi in – kot kažejo vmesne ugotovitve – tudi vse bolj utemeljenimi očitki strukturne korupcije. Postopek je v zaključni fazi, komisija pa upa, da bo lahko zadevo javnosti predstavila v prvi polovici prihodnjega meseca.
Presenečenje in obžalovanje
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so zapisali, da so s "presenečenjem in obžalovanjem" sprejeli odstop ministra Tomaža Gantarja. Kot je zapisal generalni direktor zavoda Samo Fakin, so bile številne rešitve, ki jih je pripravil Gantar, korak v pravo smer. Fakin je prepričan, da se nujnim spremembam, ki jih je predlagal ravno Gantar, v prihodnosti ne bo mogoče izogniti. Fakin dodaja, da je slovenski zdravstveni sistem treba modernizirati in zagotoviti njegovo učinkovitejše upravljanje.
Na Gantarjev odstop se je odzval tudi predsednik sindikata zdravnikov Fides Konrad Kuštrin. Ocenjuje, da je skrb vzbujajoče, "če človek, ki je kar se izvršilne oblasti tiče najmočnejši, ne more nič spremeniti". Ministrovo odločitev pa je ocenil kot moralno dejanje. Upam, da bodo tisti, ki jim je ministrovo sporočilo namenjeno, to vzeli z vso resnostjo, dodaja Kuštrin.
Kot je poudaril, v sindikatu že leta opozarjajo, da so skupine znotraj zdravstva, ki jim spremembe niso v interesu. Kuštrin še ocenjuje, da mora biti vladi po tej potezi "popolnoma jasno, da bo treba narediti resne posege v zdravstveno zakonodajo, zlasti v financiranje in organizacijo. Brez sprememb sistem tone. Tone sicer počasi, a ko bo potonil, ga bo težko znova potegniti na površje", meni Kuštrin.
UKC: Odstop povzema resne realne težave našega zdravstvenega sistema
Po mnenju direktorja Združenja zdravstvenih zavodov Metoda Mezka Gantarjev odstop za sistem zdravstva ne pomeni nič dobrega, saj bodo zato zastale nujne reforme. "Celotna zdravstvena zakonodaja je bila potrebna prevetritve, tako da škoda, da je to zastalo," je izpostavil. Dejal je, da je odstop presenečenje, čeprav je Gantar v preteklosti to že večkrat napovedal.
"Trudil se je, da bi v zdravstvu zagotovil pogoje za uspešno delo. Njegovi predlogi so bili dobri in korektni, žal pa je naletel na premalo razumevanja v koaliciji," je dejal Mezek. Če koalicija ne bo našla konsenza glede reforme zdravstvenega sistema, se nam po besedah direktorja Združenja zdravstvenih zavodov "slabo piše".
V največji slovenski zdravstveni ustanovi – Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana – so zapisali, da ministrova odstopna izjava povzema "resne realne težave našega zdravstvenega sistema". Kaže pa tudi na nemoč vsakokratne vlade, da izpelje nujne spremembe, ki bi zagotovile uspešen, še vedno dostopen, kakovosten in finančno vzdržen zdravstveni sistem.
"Hud alarm za predsednico vlade"
Predstavnik civilne iniciative zdravnikov Erik Brecelj je nad odstopom Gantarja zaskrbljen. Kot pravi, je Gantar opozoril na celo vrsto zadev, zaradi katerih je nemočen. "Priznal je nemoč za spremembo česar koli. To bi moral biti hud alarm za predsednico vlade Alenko Bratušek in za državljane," je dejal.
Brecelj opozarja, da je slovensko zdravstvo "na točki, ko priznamo, da ne moremo nič narediti". Zato pričakuje, da bo Bratuškova to opozorilo zelo resno vzela in začela ukrepati v tej smeri.
Izpostavil je tudi, da minister sam brez podpore vlade ne more narediti nič. "Če pa vlada ne misli nič narediti, potem naj ministrstvo za zdravje ukine," predlaga predstavnik Iniciative zdravnikov za vzpostavitev transparentnega in strokovnega javnega zdravstva v Sloveniji. Tako opozarja na nizko pogajalsko pozicijo zdravstvenega ministra v vladi in na to, da "zdravstvene odločitve obvladuje gradbena mafija".
Gantarjev odstop ne pomeni nič dobrega za reforme v zdravstvu
"Njegov odstop ocenjujem predvsem kot poskus pritiska na politike oziroma na vladajočo strukturo, da vendarle razume pomen ne le financiranja, ampak tudi uveljavljenega zdravstvenega sistema, kakršnega imamo priložnost videti v drugih deželah, ki veljajo za socialne in varne na področju bolnikov," je povedala predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Jelka Mlakar.
Povedala je, da je imela kot predsednica sindikata z Gantarjem nekaj sestankov v zvezi s problematiko na področju zdravstvene nege, po njenih besedah so bili dokaj uspešni. Po njenih besedah se z Gantarjevim odstopom reformam v zdravstvu ne piše dobro.
Predsednik zdravniške zbornice ocenjuje Gantarjevo potezo kot "častno"
Predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina meni, da se je Gantarjeva odločitev o odstopu nakazovala že nekaj mesecev. "Spoštujemo njegovo častno potezo in se v veliki meri strinjamo z njegovimi vsebinskimi razlogi za to dejanje," je zapisal Možina. Pravi, da se stanje v zdravstvu poslabšuje iz dneva v dan ter da vlada namenja zdravstvu premalo pozornosti in se ne zaveda "posledic vse bolj obubožanega zdravstva". "Težnje po ohranjanju obstoječega stanja so še vedno prevladujoče, in to spoznanje ministra za zdravje je zelo slaba popotnica za izhod slovenskega zdravstva iz kriznih razmer. Glede na dokaj kaotično stanje v zdravstvu bomo njegovemu nasledniku z vsem svojim znanjem in izkušnjami v največjo možno pomoč, zavedajoč se, da smo tokrat že na meji, ko se bodo v zdravstvu pričele usodne in nepopravljive razmere," še dodaja Možina.
KOMENTARJI (527)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.