Gospodarstvo

Pavliha nad razsodbo razočaran. Ima Hrvaška spet figo v žepu?

Zagreb, 22. 01. 2014 10.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/N.Š.K.
Komentarji
100

Strokovnjak za mednarodno pravo Marko Pavliha je nad razsodbo sodišča glede hrvaških varčevalcev razočaran, saj ni bil spoštovan mednarodni dogovor. Sprašuje se, ali ima hrvaška politika spet figo v žepu pri teh pogajanjih, kakor se je že dostikrat izkazalo pri drugih vprašanjih.

Nimamo bolj legitimne poti, kot da vztrajamo, da ne glede na morebitne pomanjkljivosti memoranduma, tu gre za mednarodni sporazum in mednarodno pravo, ki ga je potrebno spoštovati. To bi moralo spoštovati tudi njihovo nacionalno sodišče. Marko Pavliha o nadaljnih možnostih Slovenije

Kako komentira razsodbo sodišča v Zagrebu, ki je pritrdilo zahtevam dveh hrvaških bank, Zagrebačke banke in Privredne banke Zagreb, ki sta od Ljubljanske banke in NLB zahtevali poplačilo prenesenih deviznih prihrankov hrvaških državljanov, smo povprašali strokovnjaka za mednarodno pravo Marka Pavliho. Nad razsodbo sodišča je razočaran, saj sodišče ni spoštovalo mednarodno-pravnega dogovora, ki ga predstavlja bilateralna pogodba. Postavlja se mu vprašanje, ali je bil memorandum pripravljen dovolj kvalitetno, da bi ga lahko brez dvomov vsi poimenovali kot mednarodno pravni dokument.

Prepričan je, da mora Slovenija sedaj vztrajati, ne glede na morebitne pomanjkljivosti, da je bila volja obeh držav, da gre za zavezujoč dvostranski dogovor, ki ima status mednarodnega prava. "Če je volja na obeh straneh, potem ni nobene dileme o tem, da stranke izpolnjujejo obveznosti iz pogodbe. V tem primeru pa dobi človek občutek, da ima hrvaška politika zopet figo v žepu pri teh pogajanjih, kakor se je že dostikrat izkazalo pri drugih vprašanjih, zlasti pri mejnem sporu," pojasnjuje Pavliha.

Ne glede na morebitne pomanjkljivosti memoranduma, bi sodišče moralo upoštevati tak mednarodni dogovor, je prepričan Marko Pavliha.
Ne glede na morebitne pomanjkljivosti memoranduma, bi sodišče moralo upoštevati tak mednarodni dogovor, je prepričan Marko Pavliha. FOTO: Dare Čekeliš

Glede nadaljnjih korakov Pavliha opozarja, da bo potrebno nadaljevati s sodnim postopkom in izrabiti vsa pravna sredstva na tem nivoju. "Upam, da bo v najkrajšem možnem času o tem sporu odločala mednarodna arbitraža, kot je bilo tudi predvideno." To bi bila po njegovem mnenju najboljša rešitev, saj gre za nerešeno vprašanje med dvema državama, ki bi ga bilo potrebno reševati v skladu z mednarodnim javnim pravom. "In če je bila volja za mednarodno arbitražo, potem naj ta odprta vprašanja arbitraža tudi reši, obe strani pa naj se dosledno držita tega, da bo stanje v tem času popolnoma zamrznjeno."

Spomnil je na sporazum Drnovšek – Račan glede morske meje, ki je, kljub temu da sta ga podpisala dva najvišja politika, končal nekje v predalu zaradi Hrvaške. "Tu je bolj Hrvaška tista, ki izrazi voljo, potem pa se ta volja zaradi političnih interesov in njihovih notranjih peripetij izgubi," opozarja Pavliha in dodaja, da mora Slovenija sedaj vztrajati, da je bila volja izražena.

Odziv medijev na razsodbo: hrvaške banke so premagale slovenske

V torek se je v Zagrebu zgodilo tisto, česar so se v Ljubljani najbolj bali. Hrvaška sodišča so odločila v prid dveh hrvaških bank, Zagrebačke banke in Privredne banke Zagreb, ki sta od Ljubljanske banke in NLB zahtevali poplačilo prenesenih deviznih prihrankov hrvaških državljanov, poroča danes Novi list.

Hrvaški mediji pozdravljajo odločitev sodišče in napovedujejo nove turbulence v odnosih med Hrvaško in Slovenijo.
Hrvaški mediji pozdravljajo odločitev sodišče in napovedujejo nove turbulence v odnosih med Hrvaško in Slovenijo. FOTO: Reuters

Da bi se izognile takšnemu razpletu na hrvaških sodiščih, so oblasti v Ljubljani lani v zadnjem trenutku blokirale vstop Hrvaške v EU, in to že četrtič v zadnjih nekaj letih. Ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe je Slovenija pogojevala z umikom hrvaških tožb proti slovenskim bankam, poudarja reški časnik.

Današnja sodba hrvaškega sodišča je direktna kršitev podpisanega memoranduma iz Mokric." Odziv zunanjega ministra Karla Erjavca
Kot dodaja, je želela Slovenija hrvaške tožbe za vsako ceno ustaviti pred vstopom Hrvaške v EU, ker je vedela, da bo morala, ko bo Hrvaška članica, tudi sama uveljaviti odločitve hrvaških sodišč. Ni dvoma, da nas čaka nova razburljiva epizoda v odnosih med državama, ob tem napoveduje Novi list.

Odziv iz Slovenije po pričakovanjih

Vodilni hrvaški časniki sicer danes poudarjajo, da gre za prvi razsodbi na hrvaških sodiščih po lanskem podpisu memoranduma na Mokricah. Odziv iz Slovenije je bil pričakovano omalovažujoč, saj je slovenski zunanji minister Karl Erjavec sodbi ocenil za "brezpredmetni", poroča Jutarnji list.

Časnik dodaja, da je hrvaška stran že med pogajanji o memorandumu Slovenijo opozorila na spremembe hrvaškega zakona o pravdnem postopku, s katerimi so uveljavili možnost dveletnega mirovanja postopkov, zato da v Ljubljani ne morejo trditi, da o tem niso bili obveščeni.

Finančna strokovnjaka Zdravko Rogić in France Arhar na Otočcu februarja lani.
Finančna strokovnjaka Zdravko Rogić in France Arhar na Otočcu februarja lani. FOTO: Aljoša Kravanja

Jutarnji list še spomni, da je hrvaški finančni strokovnjak Zdravko Rogić, ki sodeluje v pogajanjih v sporu o LB, pred časom povedal, da Hrvaška ne more umakniti tožb, ker bi to pomenilo, da bo Sloveniji podarila 278,8 milijona evrov prenesenih deviznih prihrankov. Rogić je pojasnil, da bi prišlo do zastaranja postopka. Hrvaška tako ne bi več mogla terjati denarja in bi bila odvisna od tega, ali bi Slovenija prostovoljno poplačala dolg.

Razsodbi sta nepravnomočni

Večernji list poroča, da sta torkovi razsodbi nepravnomočni ter navaja izjave ministra Erjavca, da bosta tudi morebitni pravnomočni sodbi neizvršljivi, ker Ljubljana vztraja, da je memorandum mednarodna pogodba.

Zagrebški časnik spomni tudi na drugi primer z zagrebškega sodišča, ko je sodnik ugotovil, da memorandum za Hrvaško ni mednarodna pogodba, ker ni bil niti potrjen v saboru niti objavljen v uradnem listu. Hrvaška obravnava memorandum kot mednarodni akt, za te pa velja zakon o pravdnem postopku, piše Večernji list.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (100)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Frane Šajn
09. 06. 2019 13.42
Ne Pavliha tole toplo priporočilo išči v domačih logih!!!!
donbon
26. 01. 2014 20.12
Medsoseske odnose s Hrvaško smo pognali na napačno pot že leta 1992, ko so ta levi prevzeli oblast. Od takrat naprej se jim stalno popušča in priklanja. To je normalno saj so naše nepremičnine, beri osebni interesi, na Hrvaškem strateško vprašanje . Koga briga ozemlje in zapuščina po ranki YU?
JE-BI-GA
25. 01. 2014 22.47
+0
Bruh; finančni strokovnjak, kdo Arhar, pa ne se norca delat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Grobar slovenskih financ, rezultat stanje bank............................
razocarani
24. 01. 2014 14.54
+5
nisem razocaran nad hrvati ..od nji ne morec pricakovati kaj dobrega ..razocaran sem nad nasimi veljaki ker so tako ubogi in so jih tile ljubi sosedje ze tolikokrat izigrali ..in se vedno jim lezejo nekam da se poleti lahko malo namocijo v njihovi mlaki ..to pa me zelo boli ..odkar je meja me ni bilo pri njih in me tudi nikoli ne bo ..a vsa tale nasa vrla elita rine k njim in jim nastavlja zadnjico ..kako bedno politiko imamo ..nad tem pa se je za zgrazat ne pa nad temi nicvrednimi hrvati ..CUVAJ SE BRATA HRVATA to je star istranski pregovor katerega ljubljana ne pozna ali ga noce poznati ..a je tu kaka zarota nasih proti slovenskemu narodu --ali dobijo tudi tam kake provizije ..nekaj mi ne stima --tu nekaj zelo smrdi
VSEZNALECno1
24. 01. 2014 10.48
+3
NE "SPET", AMPAK "KAR NAPREJ". Kva vam ni jasen v slovenski zunanji politiki. A kej pumagam....... Vse take ad hoc akcije, nepremišljene, nespametne dolgoročno bomo plačali z obrestmi....... Edino pri nas znotraj Slovenije lahko farbamo nas same in zatuškamo določene stvari, račun pa na žalost vedno pride..........
Srecko63
24. 01. 2014 09.32
Odvetnik Žugić je primer pred leti že predal Evropskemu sodišču za človekove pravice v Strasbourgu, ki je pred dvema letoma dokončno zavrglo tožbo skupine hrvaških varčevalcev in spodbudilo države naslednice nekdanje Jugoslavije, naj nadaljujejo reševanje tega vprašanja v okviru dunajskega sporazuma o reševanju nasledstvenih vprašanj.
Srecko63
24. 01. 2014 09.06
+0
Hrvaska nima spet ampak SE VEDNO figo v zepu. Se ko sem bil majhen so imeli pri nas rek, Dva hrvata cetri tata. Pa ti nasi politiki tud niso od vceraj,bi jih ze moral poznat.
razocarani
24. 01. 2014 15.00
+2
ta figa je zelo velika in je bolj podobna pravi granati kot figi ..samo problem je v nasi bedni politiki .. ti pa res nimajo nicesar med nogami ali v zepu ..
grikos
23. 01. 2014 18.53
+2
kaj ste mislil da nas ne bodo ponovno pelal scat.ne verjamem ne našim ne njihovim politikom
deathbite
22. 01. 2014 22.44
+7
Ljudem naj vrnejo denar, potem naj pa v sklopu nasledstvenega sporazuma uveljavljajo vrnitev denarja, če je res šel v Beograd.....Če varčujem v banki, pričakujem, da mi banka vrne denar. Še posebno, če za vloge jamči država....in Slovenija je, menda, pravni naslednik Jugoslavije! Ne farbajte ljudi in ne netite mednacionalne mržnje! Očitno je večji problem cca 20 mio € , ki jih je NLB legalno "ukradla " varčevalcem, kot 5 milijard € ukradenih doma!...... plačali bomo pa tako vse davkoplačevalci!
Srecko63
24. 01. 2014 09.23
+1
Lepo bi bilo potem tudi, da bi hrvaske firme in fizicne osebe, ki so imeli kredit pri Lb poravnali svoje obveznosti. Pa bi nam se ostal denar ko bi vse poravnal do hrvaskih varcevalcev.
Northwest
22. 01. 2014 20.56
-4
In ze cez tri tedne nas bodo zopet vabili na njihovo obalo z katalogi poletja 2014...
intel1
22. 01. 2014 17.46
-1
JA KDAJ JO PA HRVATI NIMAJO SAM SLOV HLAPCI TEGA NOČEJO VIDET. KJE SO POSTAVLJENI MEJNI PREHODI, KOLK HRVATEKI PLAČIJEJO NA MEJNEM PREHODU ČATEŽ
dule5
22. 01. 2014 17.29
+2
kaj je te to janša podpisal z Malanovičem??
Thruma
22. 01. 2014 16.57
+9
Hrvaški profići vedno nategnejo Slovenske vajence.začelo se je z Bakarićem ki je kardela nažgal pa vse ...................................do Rjavca ki ga je Pusićeva nategnla.
korintos1
22. 01. 2014 19.07
+0
Ni Korlna, Janša je podpisal in se dogovoril!
ribi? pepe 1
22. 01. 2014 15.46
+10
prekinite diplomatske odnose z to državo dokler se nekaj ne reši!! hrvatom ki delajo v sloveniji pa odpovedat gostoljubnost ,če je trba pa tudi zapret mejo!! treba imeti jajca ki jih naši skorumpirani politiki nimajo!!!
soba666
22. 01. 2014 18.30
+2
ha, ha, upam, da ti namestijo trojanca, ha, ha
deathbite
22. 01. 2014 22.45
+2
NX11
22. 01. 2014 15.20
+7
Ima Hrvaška spet figo v žepu? VEDNO JO IMA! Ne vem kaj 'našim' politikom ni jasno.
soba666
22. 01. 2014 18.31
+5
figa je zelo dobra, ko dozori, njam; ne smeš pa jih preveč pojest, kr lahko dobiš dris...
delfin11
22. 01. 2014 14.59
+5
Figo držite VI,ker plačati ne želite...Tako kak ste POKRALI NAS ,TAK BI ŠE ŽELELI VARČEVALCE LJUBLJANSKE BANKE...A DA STE BILI PAMETNI LETA 1991 BI PLAČALI TEH NEKAJ MILIJONOV IN DANES BI NLB IMELA TRG OD 22 MILIJONOV KLIJENTOV IMELA BI V LASTI MARSIKATERO BANKO NA BALKANU..NE BI JIH IMELE TUJE BANKE...IMELA BI NLB DOBIČEK IN NE BI DANES MI PLAČEVALI TO IZGUBO BANKE ....
soba666
22. 01. 2014 18.35
+2
in v Bih so lepo obrali NLB, vidiš to sploh ni slabo, so dobili še več obresti za tisti sfaljen biznis
Srecko63
24. 01. 2014 09.13
+2
Delfin. Pa ti sploh ves koliko so hrvatje (firme in privatniki) ostali dolzni ljubljanski banki, ker so se krediti nehali placevat ob raspadu juge. Mi smo dolzni stirikrat manj hrvaski kot ona nam!
pridnaov?ka
22. 01. 2014 14.50
-2
pavliha se tudi grebe za volilce...
Bullschevik
22. 01. 2014 14.47
+7
Za naše je važno ,da se pofotkajo, da je kaj za pojest, pa če je še mal tabelzga za potegent, da bi pa kdo z glavo razmišljal je pa že prenaporno .Potem pa vsi po Hrvatih, ker smo beboti in poslušamo naše nesposobne hujskače...
Smrekar1
22. 01. 2014 14.37
+6
Vsekakor bi tole na arbitraži težko upravičevali. Z nečim so se strinjali, ampak ker o tem ni bila sprejeta pravno 100% nesporno zavezujoča pogodba, tega ne bodo upoštevali in naredili po svoje. Erjavca na kol, glede Hrvatov pa par plačanih člankov v vrhovne finančne medije. Če takole natolcujejo s sosednjo državo bodo nategovali kogar koli. Jim dišijo 15% letne obresti na kredite?
Transformerji
22. 01. 2014 14.24
+2
Če bomo državljani še naprej trpeli vse te politike od osamosvojitve naprej, potem se nam obeta v dobro vseh razdeljenih državljano nov grb - na Triglavom tri zvezdice različnih barv - rdeča, črna in bela, pod Triglavom pa samo ena črtica morja!