Tujina

Odhajajoči kralj pozval k enotnosti

Bruselj, 20. 07. 2013 18.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Belgijski kralj Albert II. bo svoj prestol predal najstarejšemu sinu. V poslovilnem govoru je politično, kulturno in versko razdeljene Belgijce pozval k enotnosti. Kot je znano, flamski del že desetletja izraža močne težnje po neodvisnosti.

Belgijski kralj je v poslovilnem govoru pozval k enotnosti.
Belgijski kralj je v poslovilnem govoru pozval k enotnosti. FOTO: Reuters

Belgijski kralj Albert II., ki se je kot prvi belgijski kralj odpovedal prestolu, je v poslovilnem nagovoru politično, kulturno in versko razdeljene Belgijce pozval k enotnosti. Prestol bo v nedeljo, ko Belgija praznuje državni praznik, prepustil najstarejšemu sinu Philippu.

Kot je dejal odhajajoči kralj, je njegova največja želja, da bi Belgija, razdeljena na flamsko govoreči sever in francoski jug, ohranila svojo celovitost in gradila na dosežkih sprememb, ki jih je izvedla v zadnjih 40 letih.

"Država se je preoblikovala na miren in demokratičen način v zvezno državo, njeni deli pa uživajo visoko stopnjo avtonomije," je dejal v televizijskem nagovoru. Zadnje reforme bodo po prepričanju kralja samo še povečale avtonomijo.

Belgija se vse od neodvisnosti leta 1830 spopada z razlikami in nasprotji med flamsko in francosko skupnostjo, ki ju ločujejo jezik, vera in kultura. Flamski del že desetletja izraža močne težnje po neodvisnosti.

Nekateri se zaradi velikih razlik in napetosti bojijo za prihodnost enotne Belgije, ki jo prihodnje leto čakajo parlamentarne volitve.

"Prepričan sem, da je ohranjanje celovitosti naše zvezne države vitalnega pomena, ne le zaradi kakovosti našega življenja, ki zahteva dialog, temveč zaradi dobrobiti nas vseh," je v poslovilnem govoru dejal Albert II.

Albert II. se bo v zgodovino Belgije zapisal kot prvi kralj, ki je abdiciral prostovoljno. Kot razlog za to odločitev je navedel starost in zdravstvene težave.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Gone4eveer
20. 07. 2013 20.17
+1
Jah, če to nebi bila Belgija, bi ZDA že zdavnaj podprle upornike( flamce) in začela vojno. Tako pa bo usoda flamcev ista kot usoda kataloncev.