"Hvala bogu," so bile besede Anzorja Carnajeva takoj zatem, ko je po televiziji ABC slišal, da so njegovega sina Džoharja, drugega osumljenca za bobni napad na cilju bostonskega maratona, prijeli živega. "Povej policiji vse. Čisto vse. Bodi pošten," je v solzah dejal njegov oče, ko so ga novinarji vprašali, kaj želi povedati svojemu 19-letnemu sinu.
Oče, ki živi v Mahačkali v Dagestanu, je v tem tednu z Džoharjem večkrat govoril po telefonu. Pogovarjala sta se tudi o tragediji v Bostonu. Džohar je očetu dejal, da je vse v redu in da mu ni treba skrbeti.
Anzor je sicer v pogovorih za ABC vztrajal, da je njegov sin nedolžen. Džoharja je zato pozival, naj se preda in se vrne v Rusijo, kjer naj bi ga čakala lepa prihodnost. "Če ubijejo še mojega drugega otroka, bom vedel, da gre za vnaprej načrtovano dejanje policije," je v težkih trenutkih govoril Anzor, ki je dodal, da sta njegova sinova žrtve zarote in da sta v resnici prijazna mladeniča, ki nimata nobenih izkušenj z orožjem in eksplozivi.
Mati osumljencev: FBI je nadziral vsak korak Tamerlana
Da so Džoharju in 26-letnemu Tamerlanu, ki so ga ustrelili v petek, krivdo podtaknile tajne agencije, zato ker sta bila muslimana, je prepričana tudi njuna mati Zubeidat Carnajeva.
Svojo sumničavost gradi na domnevnem velikem zanimanju FBI za njihovo družino v zadnjih letih. Za spletni portal Russia Today je povedala, da so agenti FBI večkrat prihajali k njim na dom in ji govorili, da je Tamerlan v resnici voditelj skupine skrajnežev in da je zelo nevaren. "Nadzirali so vsak njegov korak in zdaj pravijo, da je zagrešil teroristično dejanje. To ni res, moji sinova sta nedolžna," je še dejala pretresena mati.
Agenti FBI niso našli povezav s terorističnimi skupinami
V poplavi informaciji v zvezi z bratoma Carnajev gre izpostaviti podatek, da so agenti FBI leta 2011 poklepetali s Tamerlanom, kar vsaj delno potrjuje navedbe njegove matere. Na prošnjo tuje vlade (ni podatka katere) so agenti potipali starejšega osumljenca, vendar niso ugotovili, da bi bil povezan s terorističnimi skupinami ali da bi načrtoval kakšno nezakonito dejanje.
In kaj je bil razlog za pogovor? Domneve, da je Tamerlan postal goreč pristaš skrajne veje islama in da bi se naj od leta 2010 zelo spremenil. Med drugim naj bi načrtoval, da bi zapustil ZDA in se (za nekaj časa) pridružil kateri od skupin islamskih skrajnežev.
Za zdaj ostaja vprašanje, zakaj sta se ta dva mladeniča odločila za to skrajno dejanje, nepojasnjeno.
Najbolj si je želela študirati v ZDA
Oglasili so se starši 23-letne kitajske študentke Lu Lingzi, ki je bila ena izmed treh žrtev eksplozije na ciljni črti bostonskega maratona. V pismu, namenjenim javnosti, so zapisali, da je bila njena največja želja študirati v ZDA in da je že zelo hitro vzljubila Boston in njegove prebivalce.
Družina 8-letnega Martina Richarda, ki je umrl med eksplozijama na bostonskem maratonu, je čestitala preiskovalcem. "Verjamemo, da bo svoje delo zdaj opravil še pravosodni sistem," so dodali Martinovi sorodniki.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.