Slovenija

Objavljene visokošolska in funkcionarske novele

Ljubljana, 31. 12. 2012 20.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V uradnem listu je objavljena novela zakona o visokem šolstvu, ki med drugim na novo opredeljuje pedagoško obveznost visokošolskih učiteljev. Prav tako so objavljene novele, ki posegajo v pravice nekdanjih funkcionarjev po izteku mandata.

Spremembe zakona o visokem šolstvu naj bi bile v prvi vrsti potrebne predvsem zaradi podaljšanja rokov za podaljšanje akreditacij univerz.
Spremembe zakona o visokem šolstvu naj bi bile v prvi vrsti potrebne predvsem zaradi podaljšanja rokov za podaljšanje akreditacij univerz. FOTO: Thinkstock

V uradnem listu je danes objavljena novela zakona o visokem šolstvu, ki med drugim na novo opredeljuje pedagoško obveznost visokošolskih učiteljev. Prav tako so objavljene novele, ki posegajo v pravice nekdanjih funkcionarjev po izteku mandata.

Spremembe zakona o visokem šolstvu naj bi bile v prvi vrsti potrebne predvsem zaradi podaljšanja rokov za podaljšanje akreditacij univerz. Kljub polemikam, ki so jo spremljale, novela uvaja še nekaj dodatnih novosti. Ne spreminja pa sestave sveta Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu, kar gre po besedah ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žige Turka ob sprejemanju novele predvsem zasluga študentom.

Še vedno pa novela ureja akreditacijo in transnacionalno izobraževanje, glede pedagoških obremenitev visokošolskih delavcev pa sprememba 63. člena po Turkovem mnenju pomeni večjo fleksibilnost za univerze, saj določa obveznost od pet do sedem ur namesto sedanjih šest ur.

Novele več zakonov, ki posegajo v pravice nekdanjih funkcionarjev po izteku mandata, pravico do prejemanja nadomestila po prenehanju funkcije spreminjajo za predsednika republike, varuha človekovih pravic, ustavne sodnike, člane računskega sodišča in funkcionarje v državnih organih.

Tako se zdaj tudi za predsednika republike, varuha človekovih pravic, ustavne sodnike, člane računskega sodišča in funkcionarje v državnih organih uvaja znižanje višine nadomestil iz 100 odstotkov na 80 odstotkov plače.

Vse novele je DZ sprejel 20. decembra.
Vse novele je DZ sprejel 20. decembra. FOTO: Aljoša Kravanja

Čas, v katerem so upravičeni do prejemanja nadomestila, pa je različen. Pri ustavnih sodnikih, ki imajo daljši, devetletni mandat in je ta neponovljiv, čas prejemanja nadomestila ostaja leto dni, prav tako pri predsedniku republike.

Pri članih računskega sodišča se čas prejemanja nadomestila z enega leta krajša na devet mesecev, pri varuhu na osem mesecev, funkcionarji v državnih organih pa ohranjajo tri mesece. Za vse je sicer predvidena tudi možnost podaljšanja dobe prejemanja nadomestila do izpolnitve pogojev za upokojitev, vendar tudi tu v okviru določenih časovnih omejitev.

Nekdanjemu predsedniku se ob tem skrajšuje tudi pravica do pisarniškega prostora, svetovalca in poslovnega sekretarja ter do uporabe službenega vozila z voznikom na največ eno leto. Prav tako predsedniki republike po izteku mandata in obdobju prejemanja nadomestila ne bodo več upravičeni do mesečnega prejemka v višini razlike med plačo oz. pokojnino, ki jo prejemajo, in 80 odstotki plače predsednika republike. Slednje pa ne bo veljalo za nekdanjega predsednika Milana Kučana, ki bo omenjeno nadomestilo lahko prejemal do smrti.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.