Gospodarstvo

Brez analize posledic prodaje državnega premoženja ne sme biti

Ljubljana, 22. 02. 2013 07.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Delodajalci in sindikati so zavzeli enotno stališče, da bi bilo treba pred sprejemom klasifikacije državnih naložb pripraviti strategijo in analizo učinkov prodaje teh naložb. Sindikati so prepričani, da bi prodaja najboljših slovenskih podjetij pomenila popolno odvisnost od tujcev.

Delodajalci in sindikati so na današnjem Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) zavzeli enotno stališče, da bi bilo treba pred sprejemom klasifikacije državnih naložb pripraviti strategijo in analizo učinkov prodaje teh naložb. Vlada pravi, da je po zakonu najprej predvidena klasifikacija, da pa ni izključena dopolnitev klasifikacije skladno s pripombami.

Kot je na novinarski konferenci po seji ESS povedal predsedujoči svetu Peter Majcen, do poenotenega sklepa vseh treh partnerjev niso prišli, da pa so bili delodajalci in sindikati enotni, da je treba pred sprejemom klasifikacije naložb pripraviti strategijo in analize posledic, ki jih bo imela klasifikacija in kasnejša prodaja naložb na javni interes, gospodarstvo in državljane.

ZSSS: Prodaja bi prinesla odvisnost od tujcev

Sodelavka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andreja Poje je dejala, da bi bilo treba predlog klasifikacije v DZ zavrniti. "Zgleda tako, kot da so v klasifikaciji navedene družbe iz različnih sektorjev, rangirane kot portfeljske, pomembne in strateške, le na podlagi trenutnih političnih razmer, ne pa na podlagi analize, kaj pomeni prodaja ali zadržanje deležev v lasti za regijo, sektor ali celotno državo," je dejala.

Dodala je, da bi prodaja najboljših slovenskih podjetij pomenila popolno odvisnost od tujcev ter da so najboljša slovenska podjetja, ki dobro poslujejo in veliko prispevajo v proračun, čez noč postala tržno blago. V sindikatu menijo, da bi bilo treba vsako družbo obravnavati posebej in ovrednotiti njen pomen.

Pogačnik je dodal, da ni izključeno, da bodo klasifikacijo, ki je sicer že v DZ, dopolnili in vanjo vnesli podrobnejša pojasnila.

Državni sekretar na ministrstvu za finance Marko Pogačnik je dejal, da zakon o Slovenskem državnem holdingu predvideva, da se klasifikacija naložb sprejme pred strategijo. Razpravo na ESS je ocenil kot konstruktivno in dejal, da bi bilo nekatere predloge delodajalcev in sindikatov smiselno upoštevati. Kateri konkretno so ti predlogi, ni razkril.

Slabo upravljanje podjetij v državni lasti je po mnenju Pojetove posledica vmešavanja politike v poslovne odločitve teh podjetij, da gre za načrtno izčrpavanje teh podjetij, ki nato ne vlagajo v raziskave in razvoj, hkrati pa pritiskajo na plače zaposlenih in grozijo z odpuščanjem.

Pogačnik je poudaril, da upravljanje državnega premoženja ni učinkovito. Navedel je podatke, da so izdatki iz proračuna za dokapitalizacije in reševanje pred stečajem močno presegli prihodke v proračun s strani teh podjetij. Zavrnil je očitke sindikatov, da bo šlo za razprodajo podjetij, saj da so v zakon glede prodaj deležev vnesene varovalke.

Tri skupine naložb

Kot smo že poročali, so v dokumentih naložbe države razvrščene na strateške, pomembne ter portfeljske. V strateških naložbah bo država zadržala 50 odstotkov in eno delnico, v pomembnih 25 odstotkov in eno delnico, v portfeljskih naložbah pa holding ni obvezan ohraniti kontrolnega deleža. Vlada je klasifikacijo sprejela v začetku meseca, čaka pa še na potrditev državnega zbora.

Med strateške naložbe, kjer bo država obdržala večino, je vlada razvrstila družbo DRI upravljanje investicij, Kontrolo zračnega prometa, SŽ-infrastrukturo, Gen energijo, Holding slovenske elektrarne, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor, Elektro Primorska, Slovensko tiskovno agencijo in Loterijo Slovenije.

Vlada je klasifikacijo sprejela na začetku meseca, potrditi jo mora še državni zbor.

Med pomembne naložbe so uvrščene družbe, pri katerih želi holding zagotoviti vpliv na strateške in razvojne odločitve, dolgoročno ohraniti njihov sedež v Sloveniji ter zagotavljati produktivna delovna mesta. Te družbe so Aerodrom Ljubljana, Luka Koper, Slovenske železnice, Geoplin, NKBM in NLB, Zavarovalnica Triglav in Pošta Slovenije.

Vlada za hitro prodajo Adrie, Telekoma in Petrola

Vlada zdaj predlaga hitro prodajo Telekoma Slovenije, Petrola in Adrie Airways. Vsa tri podjetja spadajo med portfeljske naložbe, kamor je vlada uvrstila še Družbo za avtoceste RS, Pozavarovalnico Sava, Abanko, Krko, Savo in Žito.

Vlada predlaga hiter začetek postopkov prodaje nekaterih državnih naložb, med drugim v Adrii Airways.
Vlada predlaga hiter začetek postopkov prodaje nekaterih državnih naložb, med drugim v Adrii Airways. FOTO: Miro Majcen

Morebitnih kupcev za Adrio zaradi razmer na letalskem trgu še ni videti. Za nas davkoplačevalce je zelo pomembno, da vlada s podjetjem, ki je v izgubah, čim prej nekaj naredi, da ne bi bile spet potrebne dokapitalizacije. Strokovnjaki prav tako poudarjajo, da je zelo malo možnosti, da bi Adrio prodali v celoti.

Veliko več nasprotovanja politike bo pri prodaji državnega deleža v Telekomu Slovenije, ki je lani po ocenah ustvaril za dobrih 48 milijonov evrov dobička. Prav zaradi tega obstaja možnost, da bo država svoj delež v Telekomu obdržala vsaj še naslednjih pet let.

SD klasifikacijo označil za veleizdajo

Socialni demokrati so klasifikacijo označili za veleizdajo, proti predlagani klasifikaciji pa so se izrekli tudi v ZSSS. Od poslancev zahtevajo, da je ne potrdijo, saj da bi bilo njeno sprejetje neodpustljiva napaka.

Tudi med nekaterimi drugimi strankami se pojavljajo dvomi, zato se poraja vprašanje, kako bodo na sprejemanje klasifikacije in druge postopke v zvezi s holdingom vplivale politične spremembe.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (55)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Skdesni
26. 02. 2013 08.10
+0
Saj je že prodano samo da vi tega še ne veste.
novaroza
24. 02. 2013 00.21
+1
"Pogačnik je poudaril, da upravljanje državnega premoženja ni učinkovito. " Seveda ni. Dokler bo ob vsaki menjavi stranke na oblasti priletel nov politični nesposobnež, tako dolgo bo upavljanje državnega premoženja neučinkovito. Podjetja in državno premoženje naj vodijo strokovno usposobljeni ljudje, ne pa politiki. In nek egocentričen manager še ni nujno dober upravljalec česarkoli, kar ni njegova osebna lastnina. Mi državljani Slovenije vam prepovedujemo prodajati državno premoženje brez našega soglasja.
Dušan Vre?ek
22. 02. 2013 21.56
+1
Z ženo sva po osamosvojitvi skupaj dobila za 4.000. DEM certifikatov, ki jih kot državljana nisva mogla vložiti drugam kot v sklade. Odločila sva se za TRIGLAV. Le ta je to vložil v vsa dobrostoječa državna podjetja. Lansko leto, bo Triglav za certifikate naju obeh izplačal 140, evrov. Prosim da takoj prodate vse državno premoženje, ker jaz kot državljan nimam od njega popolnoma nič. Kaj ima od njega Lukšič, oziroma Semolič jaz ne vem , sem pa prepričan da precej več kot jaz, saj se v nasprotnem primeru ne bi tako trudila zato, da to premoženje ostane državno. Meni pa to premoženje ni prineslo popolnoma nič, oziroma je v 20 letih celo zmanjšalo mojo vrednost za cca 70%. vem pa da se je na ta račun, nekaj posameznikov močno okoristilo. Če tega ta politika ni znala preprečiti, oziroma je bilo celo deležna določenih netransparentnih koristi, je to znak da nas vlečejo za jaj.... Brez tega premoženja bodo postali navadni kekci. Pa kaj zato. Jaz sem Kekec že danes.
novaroza
24. 02. 2013 00.24
+1
Ti nisi normalen. Že zdaj so tujci pokupili ogromno naših dobrostoječih podjetij, ki so obratovala še kakšno leto ali dve, potem so pa vse skupaj zaprli, ljudje so pa ostali na cesti. In to ni res, da se je dalo vložiti certifikate samo v sklade.
nikhrast
22. 02. 2013 18.57
Po svetu so sindikati bogati, imajo ogromne pokojninske sklade, kje pa je denar slovenskih sindikatov? Pa če se privatizira, in more se, pa se vse proda tujcem, se vidi kakšna revščina je Slovenijia, nobenih tajkunov, nobenih investicijskih in pokojninaski skladov. Pa kaj govorite o odvisnosti od tujcev, saj je tudi ves puf v tujih rokah, pa zakaj niso prevzeli ta puf domačini? Revščina seveda.
Netajkun
22. 02. 2013 17.22
+2
Borijo se , da podjetja ostanejo v lasti države . ZAKAJ ? . Zato , da njihovi " nameščenci " obdržijo dobre službe za dobre plače . Vendar bo tudi ta podjetja POVOZIL ČAS ( čez 5-10 let ne bodo vredna nič ) , potem jih bo država " reševala " z raznimi finančnimi vložki ( namesto da bi prispevali v proračun , ga bodo praznili )
nesramnez
22. 02. 2013 15.17
+2
namesto igric s temi kljukci raje poskrbite, da bo NAŠA voda ostala NAŠA!!!
stric iz ozadja
22. 02. 2013 15.53
+6
Semolič a si že pozabil leto 2010,ko ti je šlo 65.ooo delavcev na cesto,,bedak zarukani,,kaj pa bodo prodali tvojega.Gotof si.!!
egalite
22. 02. 2013 20.05
Ja ta naivni delavci pa še zmeraj polnijo njegovo blagajno,če bi prodali njegovega¨?našega, bi se kar lepo poznalo v pokojninski blagajni.
AnaAnkaB
22. 02. 2013 14.05
+9
Najprej naj prodajo NLB! Mi navadni smrtniki nismo prejeli tam večjih kreditov, pa bi jih vrnili. Smo morali po kredite na druge banke in tudi jih poplačujemo - redno. Zaradi mene jo lahko prodajo za 1 evro, če jo kdo kupi. Naj prodajo Adrio, tudi revizorji niso dali ugodnega poročila na njihovo poslovanje. Če so podjetja v večinski lasti države, potem naj imajo tudi temu primerne plače, tako kot jih ima javni sektor. Npr. s srednjo šolo cca 600 eur, z visoko 850 eur. Poglejmo npr. SŽ. Tajnica direktorja z osnovno šolo ima čez 1000 eurov plače, premikač 1300...Delavski direktorji čez 3000 eurov (samo ne vem, koliko jih točno je).
robinud@volja.net
22. 02. 2013 11.54
+1
Neeeee, nočemo denarja za ta podjetja! Hočemo še dalje metati vreče denarja v njih! Saj si to lahko privoščimo, nje? Nek se vidi raskoš!!!!
mr.daco
22. 02. 2013 13.48
+7
Kar nekaj teh podjetij ne posluje z izgubo. Valda pa je NLB prva ki se mora prodat. Ampak potem smo itak na konju. Ni potrebe po ničemer drugem.
napoleon VII
22. 02. 2013 11.38
+12
vsi direktorji v druzbah ki so v drzavni lati so postavljeni s strani aktualne politike ne glede na to kaj znajo oziroma koliko so sposobni...vazno je le da so v pravi stranki... CE BI PARLAMENT ZELEL DELOVATI V DOBRO DRZAVE BI ZA TA ISTA PODJETJA OBJAVILI MEDNARODNI RAZPIS ZA VODSTVENE FUNKCIJE KJER BI PISALO DA IMA VODSTVO MINIMALNO SLOVENSKO PLACO OSTALI DEL PA BO ODVISEN OD PRODUKTIVNOSTI PODJETJA... ce zeli direktor imeti 10000EUR ali vec mesecne place bo potrebno imeti velik dobicek in KDOR MENI DA JE SPOSOBEN NEKO PODJETJE DOBRO VODITI BI SE PO MOJEM MNENJU NA TA RAZPIS Z VESELJEM JAVIL...
mimic
22. 02. 2013 15.59
+1
tudi v privatni lasti, bi morali biti tako
novaroza
24. 02. 2013 00.27
mr.daco
22. 02. 2013 11.36
+7
Slovenksa tiskovna agencija pa je strateška naložba. Zakaj pa? Zato, da imajo medijski nadzor in nas lahko bašejo z lažmi mogoče?
Slovenc07
22. 02. 2013 11.28
+8
Prosim kratko in jedernato....kdo točno vodi to državo?
ole-ole
22. 02. 2013 13.35
+0
stric iz ozadja
22. 02. 2013 15.54
+4
egalite
22. 02. 2013 20.07
+0
Ja državo vodijo sindikati in strici iz ozadja oni imajo največ kapitala v tujih bankah.
BioDiesel
22. 02. 2013 11.27
+14
NLB takoj!!!! prodajte...da se hijene nehajo napajati iz nje!! vsako leto hočjeo 300 mio...a bo tega kdaj konec?? v slovenski lasti pa mora ostati luka koper, SŽ, HSE, prehrana, telekom in krka...mogoče še kakšna zavarovalnica... lahko bi se iz latinske amerike naučili na to da se infrastrukture NE!!! prodaja...edino če imaš močno vojsko!!
robinud@volja.net
22. 02. 2013 11.55
+3
Tulikoma bi se morali kot prvo rešiti. Tam se šele muti.
novaroza
24. 02. 2013 00.29
+1
NLB naj le prodajo, saj ta ne ustvarja dodane vrednosti. Nesmiselno je pa prodajat podjetja, ki ustvarjajo dodano vrednost, samo vodstvo jim je potrebno zamenjat, pa ne po politični liniji, pač pa strokovni.
tao3
22. 02. 2013 11.27
+3
Ne rabimo tujih lastnikov podjetij, rabimo pa tuje sposobne menedžerje. Lastniki ostanimo in dajmo strokovnjakom vodit, tujci bi kupili z namenov dobička, torej je samo v vodenju napaka ...
novaroza
24. 02. 2013 00.34
+1
vsak manager, tudi če je iz tujine, še ne pomeni, da bo dobro vodil podjetje. Mora biti dobro stimuliran, pa ne z samo po sebi umevno visoko plačo, ampak dobi višjo plačo, če podjetje ustvari več dobička. Mi pa imamo managerja v podjetju, ki je v zadnjih zdihljajih, denarja za delavske plače ni, manager si pa kljub krizi še vedno da izplačat svojo polno plačo. In del velikega dobička bi morali dobiti tudi delavci. Razmerje med delavsko plačo in managersko plačo bi lahko bilo največ 1:5
USA today
22. 02. 2013 11.24
+3
Janševa vlada je leta 2007 objavila namero za prodajo Telekoma , vendar so levičarji z Murgeljčanom na čelu takrat vpili, da se naša ''zlatnina'' ne sme prodat. Danes, ko pa taisto podjetje ustavri 100 mio eur izgube na letni ravni in je delnica vredna 7x (!!!!) manj kot leta 2007 pa isti levičarji pravijo, da se naj počasi proda......VENDAR KOMU ????? Prodati se ga ne da niti za 1 euro !!!! ENAKO je z Adrio !!! Notri sedijo (v nadzoprnem svetu) razni vrli ekonomisti Manecingerji ki imajo 5000 eur brutto plače.....vozijo službene BMWje, družba pa ima na letni revni nekaj 10 mio eur izgube !!!! In to družbo zopet NIHČE ne želi kupiti !!! NIHČE !!!! Enako je z Mercatorjem !!! Danes je njegova delnica vredna cca.120 eur !!! Leta 2008 je bila vredna nekaj čez 250 eur !!! Vmes je Debeljakov Žiga in sedanji predsednik uprave pridelala stomilijonske izgube!!! DRŽAVNA PODJETJA JE POTREBNO ČIMPREJ PRODAT !!!!
mr.daco
22. 02. 2013 11.32
+0
So podjetja ki so strateškega pomena. Če ti pokupijo telekomunikacije, ti bodo delali na njih kar jih bo volja. Da ne omenim prisluškovanja, cenzure, nadzor. Petrol... v kriznem primeru. Kdo bo recimo tankal vojsko.... A si mogoče pomisil, da bi bilo bolje samo malo drugače vodit ta podjetja. Z Mencingerjem na čelu. Mogoče enkrat kazensko odgovarjat za odločitve in prevare.
GRAJENA
22. 02. 2013 11.22
+6
Prodajmo drzavo odajmo ponudbo avstricem italijanom mogoce pa binas kupil agrokor samo da so provizije
galop
22. 02. 2013 11.21
+3
Zato pa veliki vodja noče odstopiti ker mora prej še vse pokrasti kar je še ostalo
galop
22. 02. 2013 11.18
+3
Bravo majer ,vse prodaj na koncu pa še nas za sužnje!
Male?ka
22. 02. 2013 11.15
+12
Zakaj vse razprodat? Tiste, ki slabo delajo z državno lastnino, kazensko in seveda odškodninsko kaznovat, pri tem mislim pošteno kaznovat!
Delavec_Slo
22. 02. 2013 11.05
+11
Prodajmo sindikate, saj od njih nimamo popolnoma nič, se je Štrukelj drl v Ljubljani januarja in rezultat vse po starem, tudi njegova plača od 4000 eur navzgor- državljani zamislite se!!!!!!!!!!!!!!!
kiboko
22. 02. 2013 11.04
+1
Razprodali bomo edino lastnino, ki jo imamo. Kaj bi pa sindikati prodali, ljudi, življenja, otroke? Čas je za streznitev.