Tujina

Obama vložil predloge za omejitev pristojnosti NSA, potrditi jih mora še kongres

Washington, 27. 03. 2014 17.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški predsednik Obama je uradno vložil predloge za omejitev zbiranja podatkov o telefonskih pogovorih v NSA, v skladu s katerimi ameriške oblasti ne bodo več zbirale podatkov o telefonskih pogovorih, bodo pa imele dostop do njih.

Ameriški predsednik Barack Obama je danes uradno vložil predloge za omejitev zbiranja podatkov o telefonskih pogovorih v ameriški agenciji za nacionalno varnost (NSA), s čimer bi omejil pristojnosti agencije.

Predstavnik ameriške administracije je za časnik New York Times pred dnevi pojasnil, da agencija po Obamovem načrtu ne bo več sistematično zbirala podatkov o telefonskih klicih, temveč bodo posnetke imeli operaterji telefonije, oblasti pa bodo do njih dostopale, kadar bo to pomembno za nacionalno varnost. Za dostop do podatkov bo NSA praviloma potrebovala dovoljenje sodišča, izjema bodo le posebej nujni primeri.

Operaterji bodo podatke hranili do 18 mesecev, tako kot sedaj, medtem ko jih NSA hrani pet let. Zakonodaja naj bi se spremenila le za državljane ZDA, medtem ko bodo za tujce veljala druga pravila. Predlog bo začel veljati, ko ga bo potrdil ameriški kongres.

Obama in Snowden
Obama in Snowden FOTO: Reuters

Obama se je tako odzval na ogorčene odzive v ZDA in svetu, ko je nekdanji analitik NSA Edward Snowden razkril, da ZDA hranijo ogromno število telefonskih pogovorov, posnetih po vsem svetu in da so prisluškovale tujim voditeljem.

Ameriški predsednik je januarja poudaril, da morajo ZDA še naprej zbirati podatke, vendar pa morajo pri tem spoštovati človekove pravice. Tedaj je tudi napovedal konec trenutnega sistema, v katerem ZDA zbirajo podatke o času in trajanju klicev ter klicanih številkah.

Carter bi razmislil o Snowdnovi pomilostitvi

Nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter pa je v pogovoru za The Washington Post dejal, da bi razmislil o Snowdnovi pomilostitvi, če bi se ta vrnil v ZDA, kjer bi mu pošteno sodili. Priznal pa je, da ni dovolj dobro seznanjen z informacijami o tem, koliko škode je nekdanji pogodbeni sodelavec NSA naredil ameriškim varnostnim organom. »Če bi bil spoznan za krivega in obsojen na smrt, bi zagotovo razmišljal o pomilostitvi,« je dejal Carter.

Kot je znano, je Snowden v ZDA obtožen kraje vladne lastnine, nepooblaščene komunikacije o nacionalni varnosti in predaje zaupnih podatkov nepooblaščenim osebam. Najprej je iz ZDA pobegnil v Hong Konga, od tam pa je poletel proti Rusiji, ki mu je odobrila enoletno vizo.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.