Le kratek čas po tem ko je generalni direktor Tesle Elon Musk javnosti sporočil, da je umetna inteligenca tveganje za človeštvo in da jo je treba omejiti, so bili znanstveniki pri Facebooku primorani zaustaviti enega izmed svojih naprednih sistemov umetne inteligence. Njihova bota (programska robota) sta se namreč začela sporazumevati v povsem svojem jeziku, ki ga ljudje niso več zares razumeli.
Bizarni pogovori botov, ki sta očitno ocenila, da bodo pogajanja v prirejeni (nerazumljivi) različici angleščine bolj učinkoviti, so se začeli, ko so njuni avtorji želeli, da se pogajata za določen predmet - med drugim za žoge, klobuke in knjige, ki so imeli vsak svojo vrednost.
A so nad eksperimentom kmalu obupali, saj Alice in Boba, kot so ju poimenovali, niso več razumeli.
Sprva je sicer kazalo, da gre za napačen prepis komunikacije. Stavki so se glasili nekako takole: "Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to" - (Žoge imajo nič zame zame zame zame zame zame zame zame zame). A se je kasneje izkazalo, da ima to za robota določen smisel.
"Boti si sami izmislijo določene bližnjice, šifre, da se lažje sporazumejo. "I" in "to me" se nanaša na odnos med njima. Šlo je torej za neke vrste pogajanje, pogovor" je povedala znanstvenica Dhruv Batra za Independent. "Nihče pa jima ni ukazal, da nadaljujeta v angleškem jeziku," je dodala.
Medtem ko se njun jezik sicer zdi precej umeten, sta se naučila pogajati tudi na povsem človeški način. Tako sta se na primer pretvarjala, da ju nek predmet pogajanja močno zanima, zato da bi se kasneje zdelo, kot da sta ogromno žrtvovala, s tem ko sta se predmetu odpovedala. Nekaj pogajanj sta v svojem jeziku sicer uspela celo uspešno zaključiti, so sporočili s Facebooka.
Kaj takšnega se ni zgodilo prvič. V začetku letošnjega leta so tudi pri Googlu razkrili, da je njihova umetna inteligenca, ki jo uporabljajo za Prevajalnik ustvarila svoj jezik. Uspešno je prevajala besede v in iz svojega umetnega jezika. Medtem ko sta bila Facebookova izuma izklopljena, pa je bilo podjetje Google zadovoljno s spontano nadgradnjo svojega robota in je dovolilo, da nadaljuje z delovanjem.
Mnenja o prihodnosti umetne inteligence in njenemu vplivu na človeka so še vedno deljena. Prvi mož Facebooka Mark Zuckerberg ne razume črnogledih ljudi, ki rišejo scenarije o "sodnemu dnevu". "Ne razumem jih. Pravzaprav je res negativno in v določenih pogledih izjemno neodgovorno," je povedal za Bussines Standard. Musk po drugi strani pa vztraja, da je Zuckerbergovo dojemanje problema "omejeno" in dodaja, da bomo umetno inteligenco v prihodnosti morali vladno regulirati, saj predstavlja "temeljno tveganje za obstoj človeške civilizacije." Morda pa bo Zuckerberg svoje mnenje spremenil zdaj, ko je lahko na lastne oči videl, kako hitro lahko umetna inteligenca uide izpod nadzora in človeka povsem zaobide - tako se sprašujejo njegovi kritiki, medtem ko drugi menijo, da je poskus spodletel le zato, ker AI še ni dovolj razvita.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.