Znanost in tehnologija

Meja med ljudmi in roboti vse bolj zabrisana. A kdo bo odgovarjal za robotove napake?

Bruselj, 09. 02. 2017 17.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Smo pred pragom robotske revolucije, je sporočilo iz Bruslja. Kljub temu jasnih smernic in zakona, ki bi urejal to področje ni. Zato so v Evropskem parlamentu predstavili poročilo, v katerem so zapisali, da je treba po hitrem postopku sprejeti zakon, ki bo uredil odnos med človekom in robotom.

 


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lemur
13. 02. 2017 08.04
+1
Uprasanje kdo bo odgovarjal je zal naumno in to recem z vso resnostjo. To je kakor da bi se uprasal kdo bo odgovarjal za napake hibridnih avtov. Sicer ne morem odpreti videa, tako da upam, da ne ponavljam ze povedanega ampak gre nakako takole. Za okvare pri robotu in nesrece, ki bi se zgodile zaradi okvare kaksnega slabo zamisljenega sistema odgovarja proizvajalec robota. Ko robota v funkcijo integrira neko drugo podjetje in ga ustrezno programira odgovarja za napake pri programiranju to drugo podjetje. Ce je v samem konceptu pri narocilu robota kaj nelegalno, kakor, da robot deli marihuano namsto cevapov pa odgovarja podjetje katerega last je robot in je napisalo ta navodila. V karieri sem imel posredno ali neposredno opravka s stotinami robotov in mi do danes ni znana se nobena napaka, ki bi lahko kakorkoli ogrozila zivljenje, ki prihaja s strani proizvajalca robotov ali podjetja, ki jih integrira. Napake praviloma delajo uporabniki, ki zavedno zaobidejo varnostne sisteme.
Ramzess
10. 02. 2017 14.46
Zakaj bi bilo pri teh robotih drugače kot pri denimo industrijskih robotih, ... princip je vendar isti.