V drugem delu današnjega predvolilnega soočenja je bilo več govora o okoljski in gospodarski politiki. Na soočenje so prišli predsednik stranke SLS Radovan Žerjav, podpredsednica stranke Zares in nekdanja gospodarska ministrica Darja Radić, Dušan Kumer iz socialnih demokratov ter predsednik stranke DeSUS in nekdanji okoljski ter obrambni minister Karl Erjavec.
Slab vzor za druge je tudi to, da je država sama pri svojih projektih črnograditeljica, pravi prvak stranke DeSUS, ki meni, da mora biti država dober in ne slab zgled. Radićeva pa je prepričana, da ta primer dobro kaže, da je glavni okoljski in prostorski problem ta, da dotično ministrstvo ne deluje dobro. Meni, da ni pravega nadzora, hkrati pa tudi inšpekcijske službe ne delujejo dobro. Ta očitek ne leti na ljudi, zaposlene na ministrstvu, temveč na samo vodenje ministrstva v zadnjih obdobjih.
Erjavec je repliciral, da tudi gospodarsko ministrstvo ni povsem nedolžno. Za primer je dal Belgijo, kjer goljufivi podjetnik po njegovih besedah ne bi več posloval. Zato bi morali za primerno zakonodajo poskrbeti tudi pri nas. Žerjav pravi, da v začetku njegovega ministrovanja na prometnem ministrstvu šentviškega predora niso odprli z uporabnim dovoljenjem. To ga je presenetilo, nato pa so, kot pravi sam, stvari uredili in avtocestne odseke odpirali, ko so imeli tudi uporabna dovoljenja.
Kumer pa je dal za primer Nemčijo, kjer je zakonodaja glede črnogradenj zelo represivna in predvideva tudi zaporne kazni. Pri nas so po njegovih besedah prenizke in zato tudi ni spoštovanja.
Kakšni problemi so bili s TEŠ 6
Glede problematike s šestim blokom v termoelektrarni Šoštanj je Radićeva povedala, da so na gospodarskem ministrstvu prave informacije o elektrarni in projektu dobivali šele, ko je bil odstavljen direktor Uroš Rotnik. Priznala je, da je gradbeno dovoljenje projekt dobil šele februarja letos.
Erjavec pa je dejal, da je ta projekt problematičen, ker "Zares ni dobil svojega koščka pogače". Radićeva je to zanikala, hkrati pa je tudi zanikala, da ruskim vlagateljem projekta ni nihče prodajal.
Žerjav je prepričan, da je s projektom TEŠ 6 vse v redu. Na listi njegove stranke kandidira tudi Rotnik. Poudaril je, da so 30. marca 2009 postavili vprašanje, če je projekt smotrn. Takrat ni bil projekt sporen, to pa je postal, ko je bilo vanj vloženih že več sto milijonov.
Radićeva mu je odgovorila, da je Rotnik zavajal in skrival podatke o projektu. Podatke so dobili šele ob koncu lanskega leta in "takrat so se prižgali rdeči alarmi", zaradi tega so tudi želeli ustaviti projekt. Žerjav pa jo je vprašal, kako je vodila ministrstvo. Strinjal se je tudi Erjavec. "Če ministrica ni uspela dobiti dokumentov, potem bi morala odstopiti", je prepričan. Sama mu je odgovorila, da je vodenje ministrstva prevzela prav tako lansko leto in konec leta so nato zato direktorja zamenjali.
S tem problem se ukvarjata tako policija kot tudi protikorupcijska komisija. Kumer opozarja, da bi morali direktorja, če ni dajal pravih informacij, odstaviti pristojni organi. Če se bo izkazalo, da je za kakršne koli nepravilnosti odgovoren prejšnji direktor, je Žerjav dejal, da pravna država velja za vse in bo zato moral odgovarjati. A Radičeva je dejala, da določenih dokumentov ni več. Sama meni, da gre za predrag projekt in bi morali denar, namenjen projektu, usmeriti v druge okoljsko sprejemljivejše projekte.
Erjavec je opozoril, da se je projekt v nekaj letih močno podražil. "Nenavadno je, da se je projekt iz 600 milijonov evrov podražil na milijardo 300 milijonov evrov," je povedal in dodal, da gre za petkrat držaji projekt, kot pa je bil nakup osemkolesnikov od finske Patrie. Sicer pa njegova stranka ta projekt podpira, saj elektrarna v Šoštanju Sloveniji zagotavlja eno tretjino električne energije, zahtevajo pa finančno revizijo ter revizijo projekta. Sledila je replika Radićeve, ki je dejala, da DeSUS moti predvsem to, da ji je uspelo pridobiti vse informacije in ugotoviti, da "gradimo najdražjo termoelektrarno na svetu".
Kaj pa NEK?
Kumer pravi, da drugi blok jedrske elektrarne Krško ni nujen, bi bil pa lahko zaradi teženj po znižanju toplogrednih plinov smiseln. Po mnenju Žerjava bi morali najprej izkoristiti vse razpoložljive vire in potenciale. Po njegovih besedah bi lahko veliko vlagali tudi v gradnjo manjših hidroelektrarn, novega bloka jedrske elektrarne pa ne bi gradil.
Radićeva tudi pravi, da bi morali čim prej preiti na obnovljive vire energije. Tako podpira gradnje hidroelektrarn, vetrničnih elektrarn in sončnih elektrarn. Kumer je odgovoril, da bo z alternativnimi viri težko nadomestiti tretjino potrebne električne energije, ki jo zagotavlja elektrarna v Krškem. Erjavec pa se je zavzel za to, da bi o drugem bloku jedrske elektrarne odločali na referendumu.
Glede plinskih terminalov v Tržaškem zalivu je mnenje stranke Zares, da je morje preplitko, zato so prenevarni za tisto območje. Erjavec pravi, da plinski terminal v času njegovega ministrovanja ni bil predviden. To je tudi pojasnil nemškim investitorjem in tudi sedaj terminalom njegova stranka nasprotuje, podpira pa gradnjo tretjega pomola v Luki Koper. To bi financirali iz proračuna, saj gre po njegovih besedah za strateške investicije.
Ali cerkve svetlobno onesnažujejo?
Žerjav pravi, da so cerkve po Sloveniji lahko osvetljene, saj obstajajo dovolj učinkovite rešitve, da svetlobnega onesnaževanja ni veliko. Radićeva in Kumer se strinjata, da njuni stranki nasprotujeta vsakršnemu svetlobnemu onesnaževanju, Erjavec pa bi to uredil po "zdravi kmečki pameti".
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.