Vlada Boruta Pahorja si je zastavila kar nekaj ciljev, ki jih v predčasno končanem mandatu ni uspela uresničiti. Stranke smo povprašali, katere nedokončane projekte Pahorjeve vlade bi popolnoma opustili. Prosili smo jih, da so kratki in jasni. Njihove odgovore objavljamo v celoti.
DeSUS
"Začete projekte je treba dokončati. Pri tem pa bomo določili prioritete in na novo ovrednotili cilje, določili roke in osebno odgovornost za izvedbo teh projektov.
Ne bomo pa dopustili sprejema novega Zakona o socialno varstveni dejavnosti, ki ga je že pripravila sedanja vlada, saj ruši sistem javne službe na področju socialnega varstva ter povečuje razslojevanje in revščino. Predlagane rešitve ne bi več zagotavljale enakosti ljudi v stiski in dostopnosti do storitev."
Državljanska lista Gregorja Viranta
"Naše prioritete smo opredelili s programom in šele pozneje bomo lahko videli, kateri dosedanji projekti so s tem skladni in katere bi bilo smiselno prilagoditi ali opustiti."
DSD (Demokratična stranka dela)
"Predvsem bi takoj zaustavili nadaljevanje gradnje T6."
Gibanje za Slovenijo
"Vse začete projekte je treba izpeljati, je pa res, da je treba "prevetriti" finančne konstrukcije investicij."
LDS
"Prejšnja vlada ni zmogla moči, da bi odpovedala nakup patrij svoje predhodnice. Ne potrebujemo jih, ne pod takšnimi pogoji. Ta nakup bi moral iti v zgodovino in šolske učbenike kot primer, kako se to ne dela."
Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija
"Zagotovo bi nadaljevali s projektom TEŠ 6, saj je projekt v fazi, ko bi bilo neodgovorno odstopiti od njega. Če pa AUKN štejete za nedokončan projekt, ga bomo zagotovo opustili in kapitalske naložbe države upravljali bolj odgovorno in učinkovito."
NSi
"Popolnoma bi opustili družinski zakonik."
SD
"V kolikor se vprašanje nanaša na projekte vlade, ki opravlja tekoče posle, ne bi opustili nobenega nedokončanega projekta in bi z njimi nadaljevali v skladu s finančnimi zmožnostmi."
SDS
"Vse, ki so nepotrebni in neracionalni. Natančen odgovor bo možen po tem, ko nam bo v celoti dostopna dokumentacija, na podlagi katere bo možna korektna ocena upravičenosti posameznega projekta."
SLS
"V SLS se bomo takoj po volitvah vprašali, kaj je mogoče iz njene zapuščine izkoristiti. Pokojninska reforma ni bila idealna, je pa vsebovala veliko rešitev, ki jih je mogoče uporabiti pri oblikovanju nove reforme, seveda pa mora biti bistveno več storjenega pri dogovarjanju s socialnimi partnerji. Nekatere dobre rešitve je mogoče iskati še v nekaterih zakonskih predlogih nekdanje vlade, ki so urejali določene sistemske anomalije, vendar so bile te rešitve preohlapne, neusklajene in nedorečene (na primer: Zakon o malem delu, Zakon o štipendiranju, zdravstvena reforma, in drugo).
Glede projekta TEŠ 6 smo v SLS že v začetku leta 2009 od predsednika Vlade RS in tudi s pozivom tedanji koaliciji zahtevali, da naj se resno preučijo vse nove okoliščine na področju energetike in posledično smiselnosti tako obsežne naložbe, vendar so takrat odgovorni tiščali glave v pesek, zato smo sedaj na poti brez vrnitve in bi bilo vsakršno opuščanje projekta popolnoma neracionalno, saj bi ustavitev investicije stala več sto milijonov evrov.
Glede obdavčenja nepremičnin, ki je tudi eden izmed nedokončanih projektov prejšnje vlade, smo v SLS prepričani, da ni smiselno dodatno obdavčevati nepremičnin, v katerih ljudje živijo, razen če ne gre za luksuzne nepremičnine, bomo pa dodatno obdavčili lastnike nepremičnin, ki niso v uporabi in ne služijo lastniku kot osnovna bivanjska enota posameznika.
Začasno bomo ustavili projekt elektronskega cestninjenja za osebna vozila. Smo prepričani, da bi bilo uvajanje takšnega sistema, dokler ne bo oblikovana enotna strategija cestninjenja na ravni EU, popolnoma neracionalno."
SMS – ZELENI
"TEŠ 6, NEK 2."
SNS
"Popolnoma bi opustili izgradnjo TEŠ 6. Prepričani smo, da gre za eno od največjih finančnih mahinacij in tega projekta Slovenija ne potrebuje. Slovenija mora intenzivno proizvajati električno energijo iz obnovljivih virov energije, v prvi vrsti sončne energije in obvezno izvedbo fotovoltaičnih elektrarn. To je namreč edini konstanten vir energije, možnost izrabe se vse bolj optimalizira in postaja tudi finančno vedno bolj sprejemljiva. Seveda pa pri vprašanjih energije nikakor ne smemo pozabiti na lesno biomaso, katere je v Sloveniji v izobilju, pa skoraj v celoti neizkoriščena. Tako na primer odpadno žaganje podjetniki izvažajo v Italijo, kjer se predelava in uporaba očitno splača, namesto da bi ga koristno uporabili pri nas."
TRS (Stranka za trajnostni razvoj Slovenije)
"TEŠ 6."
ZARES – socialno liberalni
"V Zares smo tako v času, ko smo bili v koaliciji in vladi kot tudi pozneje zagovarjali ter zahtevali, da se preveri smotrnost nekaterih projektov oziroma da se jih opusti, in sicer: Patria, TEŠ 6, ukinitev AUKN (s predlogom novele zakona o upravljanju kapitalskih naložb države smo septembra letos predlagali ukinitev AUKN in ustanovitev posebnega Urada za upravljanje kapitalskih naložb, ki bi bil pod neposredno pristojnostjo vlade), odhod slovenskih vojakov iz Afganistana."
Serija člankov "Osem vprašanj za stranke"
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.