Glavni odbor šolskega sindikata Sviz je danes potrdil dogovor o ukrepih v javnem sektorju za leto 2015. Sindikat ga je bil pripravljen podpisati, a ker je predsednik SMC Miro Cerar vladi svetoval, naj ga ne podiše, sindikat že zdaj napoveduje, da na kaj več tudi v morebitnih dogovorih z naslednjo vlado ne bo pristal.
Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je dejal, da je Cerar na nek način izrazil željo, da se dogovor prepusti bodoči, najverjetneje njegovi vladi. Po Cerarjevi izjavi pa jih je v sindikatu zaskrbelo, da bi za tem lahko tičala ambicija, da dodatno zaostrijo plače v javnem sektorju ali pa da se gre še v dodatno zniževanje števila zaposlenih. Kot je dodal, med učinki dogovora in sprejetim proračunom za leto 2015 namreč obstaja pomembna razlika, saj se z dogovorom ne dosega v proračunu predvidenih treh odstotkov nižje plačne mase.
Na SMC so tako naslovili nekaj vprašanj. Cerarja sprašujejo, ali bo vlada, če jo bo vodil, dodatno zniževala plače v javnem sektorju, jih ohranila na sedanji ravni ali pa jih bo morda zvišala. Po Štrukljevih besedah je namreč treba dopustiti tudi možnost, da so spoznali, da varčevanje ne vodi nikamor.
Prav tako pred volitvami od Cerarja želijo jasen in enoznačen odgovor, ali nameravajo število zaposlenih v javnem sektorju zvišati, znižati ali ga ohraniti na sedanji ravni. Štrukelj poudarja, da v obeh primerih želijo jasna in enoznačna odgovora. To stališče, dodaja, bo lahko tudi element odločanja 160.000 javnih uslužbencev.
Odločitev popolnoma vseh reprezentativnih sindikatov javnega sektorja sicer za zdaj še ni znana. Po doslej znanih podatkih je pripravljenost na podpis dogovora izrazilo 12 od skupno 36 reprezentativnih sindikatov, 15 pa se jih je opredelilo proti. V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja so za podpis štirje sindikati, trije so se opredelili proti. V drugi pogajalski skupini, ki jo vodi Drago Ščernjavič, pa jih je za podpis glasovalo osem, 12 pa proti. Pet sindikatov je še neopredeljenih.
Cerar: Če bo dogovor podpisan, ga bo treba spoštovati
Cerar je danes ponovil, da bi dogovor lahko najbolje uredila prihodnja vlada, vendar je zadeva zdaj v pristojnosti notranjega ministra Gregorja Viranta, ki opravlja tekoče posle.
Poudaril je, da bi ga težko kar koli motilo v tem dogovoru, saj da nima vseh informacij in da le pogajalci točno vedo, "kaj vse tu v ozadju stoji". Poleg tega se je po njegovem mnenju treba zavedati, da bo tudi prihodnja vlada koalicijska in da ni dovolj stališče le ene stranke, denimo SMC, če bo sodelovala v njej.
Če bo dogovor vendarle že zdaj sprejet, ga bo treba spoštovati, v nasprotnem primeru pa bo nova vlada morala najprej preučiti stanje in iti v ta pogajanja, je dodal.
Virant: Dogovora vladi ne bom predložil v odločanje
A Virant je pojasnil, da vsebine dogovora s sindikati vladi ne bo predložil v odločanje. Kot del primopredaje jo bo predal naslednjemu glavnemu pogajalcu.
Tako se je odločil zaradi Cerarjevih stališč, ocenjuje pa tudi, da je ne najbolj prepričljiva sindikalna podpora dogovoru o ukrepih za obvladovanje plačne mase v javnem sektorju v letu 2015 morda tudi rezultat pričakovanja, da bo mogoče z naslednjo vlado skleniti ugodnejši dogovor.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.