Slovenija

Se bodo sanje o redni zaposlitvi za nedoločen čas sploh kdaj uresničile?

Ljubljana, 16. 11. 2011 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Kako se bo zmagovalec volitev lotil vprašanja delovnih razmerij? Bodo ljudje še naprej prisiljeni zlorabljati študentske napotnice? Se morajo delavci sprijazniti s pogodbami, ki jim ne nudijo varnosti in ne zagotavljajo socialnih pravic?

Kandidatom na predčasnih parlamentarnih volitvah smo postavili vprašanje, ali se zavzemajo za fleksibilne oblike dela, kot so na primer honorarno in študentsko delo, delo prek avtorskih pogodb in podobno, ali pa bodo vztrajali pri rednih delovnih razmerjih. Prosili smo jih, da so kratki in jasni. Njihove odgovore objavljamo v celoti.

DeSUS

"Potrebna je nova ureditev delovnih razmerij. Vsa delovna razmerja se morajo urejati s pogodbami o zaposlitvi, in ne s civilnopravnimi pogodbami o delu (podjemnimi pogodbami). Tako se izognemo nepotrebnemu zakonu o malem delu. Avtorske pogodbe ne sodijo v okvir delovnopravne zakonodaje in avtorskih pogodb ne smemo zlorabljati za plačevanje občasnih oziroma začasnih del intelektualcev. Zakon o delovnih razmerjih mora urejati vse oblike zaposlitev, za nedoločen čas, določen čas, občasna in začasna dela. Delodajalcu in delavcu moramo dopustiti prosto izbiro oblike zaposlitve. Delavcem moramo zagotoviti pravno varstvo in glede na vrsto razmerja varovane pravice."

Propad podjetja.
Propad podjetja. FOTO: Miro Majcen

Državljanska lista Gregorja Viranta

"Zavzemamo se za trg dela, na katerem bi bilo manj različnih oblik pogodb, predvsem pa za manjše razlike med različnimi oblikami dela oziroma zaposlitve. Omogočiti moramo mehkejše prehode iz ene oblike zaposlitve v drugo, tako da bodo delodajalci pripravljeni tistim delavcem, na katere dolgoročno računajo, ponuditi tudi pogodbe za nedoločen čas, ki jih danes pri novih zaposlitvah praktično ni. Uvedli bomo tudi olajšave za prvo zaposlitev, da bi olajšali prehod iz študentskega dela v stalnejše oblike zaposlitve.
 
Mladi danes rednega delovnega razmerja za nedoločen čas pravzaprav ne poznajo več in spreminja se tudi miselnost, da prva zaposlitev hkrati pomeni, da bomo za to isto podjetje delali vse življenje. Temu se bo morala prilagoditi tudi miselnost bank, ki takšnim mladim ne daje kreditov. Celotna Evropa gre po poti spodbujanja večje prožnosti na trgu dela. Edina naloga države je, da pusti ljudem, da delajo, in jih pri tem ne ovira z zapleteno zakonodajo, pravili, administrativnimi postopki, dovoljenji, visokimi davki …"

DSD (Demokratična stranka dela)

"Zavzemamo se za stabilna delovna mesta predvsem mlade generacije, ki je najbolj hendikepirana in nima dovolj dobrih pogojev za študij (štipendije, domovi) in nato nima stalne zaposlitve, ki bi omogočila razmišljanje o družini in rojstvu otrok.

Fleksibilne oblike dela so koristne kapitalu, ne pa tistim, ki delajo. Študentsko delo je treba urediti tako, da bo obseg pregleden in ne bo možno izkoriščanje študentov."

Gibanje za Slovenijo

"Podpiramo vse oblike zaposlitve, smo pa proti sivi ekonomiji."

LDS

"Prednost ima redno delovno razmerje, kar pa ne pomeni, da alternative popolnoma ukinemo."

Pogodbe, ki delavcem ne nudijo varnosti.
Pogodbe, ki delavcem ne nudijo varnosti. FOTO: Miro Majcen

Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija

"Redno delovno razmerje je predvsem pomembno za mlade, ki so prvi iskalci zaposlitve. Drugačne oblike sodobnega dela, ki so dostikrat tudi mobilne, pa zahtevajo tudi bolj fleksibilne oblike zaposlovanja."

NSi

"Nova Slovenija se zavzema za čim več rednih delovnih razmerij. Redno delovno razmerje pomeni večjo varnost za delavce. Fleksibilne oblike dela bi omejili. Velja omeniti študentsko delo, ki je po zdajšnji ureditvi prešlo v anomalije. Študentsko delo je treba sistemsko urediti, v prvi vrsti je treba spremeniti Zakon o skupnosti študentov, ter denar, namenjen študentskim organizacijam, nameniti v Javni sklad RS za štipendije. Predlagamo tudi, da namesto študentskih servisov študentsko delo posreduje Zavod RS za zaposlovanje."

SD

"Prednost nedvomno dajemo rednemu delovnemu razmerju, saj to ohranja gotovost, ki je nujna za razvoj potencialov posameznika. Fleksibilnejše oblike dela vloge rednega delovnega razmerja ne morejo nadomestiti, lahko pa ga bistveno dopolnjujejo. Poleg sprememb delovnopravne zakonodaje, ki mora omogočiti lažje prilagajanje na zahteve hitro spreminjajočega se okolja, načrtujemo spremembe pri nestalnih oblikah dela (študentsko delo, pogodbeno delo in podobno), ki bodo uravnotežile sedanje nesprejemljive razlike v položaju zaposlenih v različnih oblikah dela."

SDS

"Zavzemamo se za prožnost in hkrati varnost na trgu dela. Delovnopravno zakonodajo bomo prenovili v smeri večje prožnosti in zmanjšanja razlik v pravicah, ki izhajajo iz različnih vrst zaposlitvenih razmerij. Pri tem bomo posebej pozorni na ukrepe, ki bodo spodbujali zaposlovanje za nedoločen čas. Oblikovali bomo sklad za odpravnine, ki bo omogočal tistim, ki so izgubili zaposlitev, ustrezno varnost v času iskanja nove zaposlitve. Sklad, v katerega bo svoj delež prispevala tudi država, bo deloval po zavarovalniškem principu, neizkoriščena sredstva pa bodo zaposleni lahko spremenili v pokojninsko rento. Z ukrepom bomo podjetjem zmanjšali stroške, ki nastanejo zaradi obveznosti izplačila odpravnin, zaposlenim pa povečali varnost v primeru izgube zaposlitve."

Mladi ne poznajo pogodb o rednem delovnem razmerju za nedoločen čas.
Mladi ne poznajo pogodb o rednem delovnem razmerju za nedoločen čas. FOTO: Aljoša Kravanja

SLS

"V SLS se predvsem zavzemamo za to, da bi imeli vsi prebivalci Slovenije delo, zavedamo pa se, da je to mogoče doseči z ustreznim zagonom gospodarstva, davčno reformo, ki bo omogočila znižanje stroškov dela, pokojninsko reformo, ki bo omogočila vzdržnost pokojninskega sistema ter s spremembami na področju delovnopravne zakonodaje. Zavedamo se, da je zaposlovanja v oblikah rednega delovnega razmerja čedalje manj, kar posameznike, predvsem mlade, sili v opravljanje in sklepanje avtorskih pogodb ter tudi zlorabo študentskih napotnic, kar pa jim ne omogoča ustrezne socialne varnosti. Zato v SLS načrtujemo spremembo Zakona o delovnih razmerjih, ki bo omogočal tudi več možnosti za občasno delo, seveda z ustrezno stopnjo socialne varnosti, ter preoblikovanje Zavoda za zaposlovanje RS v agencijo za delo, ki ne bo več samo zgolj pasivni oglaševalec del, temveč aktivnejši igralec pri ponudbi delavcev na trgu dela. Agencija za delo bo namreč postala začasni delodajalec, ki bo za določen čas posojala delavce podjetjem, ta pa jih bodo morala po uspešno opravljenem preizkusnem delu in pridobitvi trajnejšega posla zaposliti. V prijaznejšem in konkurenčnejšem okolju bo tudi več priložnosti tako za mladostnike kot tudi za starejše, ki jih odlikujejo predvsem izkušnje.

Zaposlovanje za nedoločen čas bomo naredili bolj privlačno in stimulativno za delovna mesta z visoko dodano vrednostjo, kar bomo dosegli z ukrepi na javnofinančnem ter administrativnem področju. Z uvedbo socialne kapice za plačevanje prispevkov ter s pomočjo davčnih olajšav za delodajalce, ki bodo v svojih podjetjih razvijali razvojne oddelke, bomo dodatno spodbudili zaposlovanje strokovnjakov v gospodarstvu."

SMS – ZELENI

"Potrebujemo čim več spodbud za redna delovna razmerja, ki bodo omogočila dostojno življenje mladih. Predlagamo konkretne ukrepe za zaposlovanje mladih v obliki evropske garancije za zaposlitev in davčne počitnice oziroma triletna oprostitev dajatev na osebni dohodek ob prvi zaposlitvi."

SNS

"V SNS se zavzemamo za ukrepe, ki bodo spodbujali delodajalce za odpiranje novih delovnih mest, bolj fleksibilnih možnosti zaposlovanja (delo na domu, delo zaradi občasno povečanega obsega poslovanja; skrajšan delovni čas), po drugi strani pa odpravljanje vseh oblik dela na črno; za nove zaposlitvene možnosti glede na domicil delovne sile, ob upoštevanju prednosti slovenskih delavcev; za davčne in tudi druge ukrepe, ki bodo podjetja stimulirali za povečano zaposlovanje mladih strokovnih kadrov."

TRS (Stranka za trajnostni razvoj Slovenije)

"Zavzemamo se za redno delovno razmerje, saj le to daje posamezniku občutek varnosti in pripomore k večji ustvarjalnosti. Posameznik težko ustvarja v nenehnem strahu za svojo eksistenco."

Protest ZSSS proti malemu delu - 3
Protest ZSSS proti malemu delu - 3 FOTO: Aljoša Kravanja

ZARES – socialno liberalni

"V Sloveniji se je v zadnjih letih ustvaril dvojni trg dela, na katerem so nekatera delovna mesta oziroma delovna razmerja (delo za nedoločen čas) bolj zaščitena od drugih (začasne zaposlitve; delo za določen čas, delo s krajšim delovnim časom ...). Zato bi bilo treba (predvsem v času gospodarske konjunkture) razmišljati o zniževanju stroškov zaposlovanja in odpuščanja pri zaposlitvah za nedoločen čas, s čimer bi lahko preprečili, da bi se delavci ujeli v past začasnih oblik zaposlitve (območje negotovega dela je rezervirano skorajda izključno za mlade).

V Zares smo prepričani, da moramo s politiko urejanja delovnih razmerij, zaščite brezposelnih in socialno izključenih zagotoviti, da bosta tako fleksibilnost zaposlitev za delodajalce kot varnost zaposlitve za delavce druga drugi prilagojeni in da bosta skupaj pripomogli k večji konkurenčnosti gospodarstva in socialni varnosti delavcev.

Eden izmed ukrepov pa je tudi spodbujanje socialnega podjetništva, ki je lahko usmerjeno v odpiranje možnosti za nova delovna mesta za ranljive družbene skupine (za mlade iskalce prve zaposlitve, starejših težje zaposljivih in tudi vseh ostalih brezposelnih, ki so v času gospodarske krize izgubili zaposlitev)."

Serija člankov "Osem vprašanj za stranke"

Preberite tudi: 1. vprašanje: Stranke smo povprašali, katere reforme bi se v primeru zmage najprej lotili in zakaj. Je to pokojninska reforma? Morda davčna? Se bo kdo lotil bančnega sistema? Preberite njihove odgovore.

2. vprašanje: Živimo v časih, ko se je treba boriti za vsak cent. Ljudje ne preživijo s plačo, za katero so garali cel mesec. Drugi si želijo dela, a tega ne dobijo. Si ljudje res zaslužijo takšno življenje? Stranke odgovarjajo na vprašanje, kako se nameravajo spopasti z revščino v naši državi.

3. vprašanje: Pahorjeva vlada je začela z uresničevanjem številnih projektov, med njimi pa so bili tudi takšni, ki so dvignili veliko prahu. Katere nedokončane projekte bo zmagovalec tokratnih volitev popolnoma opustil? O katerem projektu imajo skoraj vse stranke negativno mnenje?

4. vprašanje: Ali so naše stranke pripravljene ogroziti gospodarsko sodelovanje s Kitajsko, da bi tako opozorile na kršenje človekovih pravic v tej državi? Na tehtnici sta torej dve ključni vprašanji – ali braniti človekove pravice ali pa misliti na gospodarsko sodelovanje, s katerim bi naša država dobro profitirala.

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (122)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mhara
21. 11. 2011 19.58
se uresničijo:zjutraj greš na AJPES ob dvanajstih imaš pa firmo pa delaš
lolipoly
21. 11. 2011 00.53
@Alessioo Samo en problem je tu, v tujini moras pokazat kaj znas, V Sloveniji pa samo, da se pokazes in marsikdo, kaj takega ne mara, da bi moral se delat zraven.
alessioo
20. 11. 2011 18.19
Prijeten poydravcek iz Ulma.nemcija.Samo za info,,,Pred 4 meseci sem prisel sem gor,nasel zaposlitev,imel poizkusno dobo 2 meseca in potem avtomatsko za nedolocen cas. Vsem tistim,kateri imate moznost,oziroma zeljo iti delat v tujino,vam toplo priporocam,saj Slovenija in gospodarstvo tone..in to v zahvalo nasim politikom.Najemnina je tu nizja,hrana tudi,ampak place so bistveno visje.
gripson
20. 11. 2011 17.40
No, da še jaz dodam: Pride tip v našo firmo in najprej brez pozdrava zasika: A mate kakšno delo...? Mu lepo razložim da trenutno ne, pa tip pravi da rabi samo štempiljko za zavod, dela da ne rabi. Da dovolj zasluži na zavodu šverc. Drug primer: trgovina v turističnem kraju, dela ena študentka in moj prijateljica. Šef razporeja ure po tem koliko in kdaj lahko dela študentka in ne moja prijateljica ki je tam redno zaposlena.
hanse
20. 11. 2011 17.29
Pogodba o rednem delovnem razmerju ne more obstajat v Gradbeni panogi!!! Zakaj??? Za to, ker se ne morejo opravljati dela čez celo leto!!! Zato pogodb ni in jih ne bo! So pa druga dela, napr. v industriji oz. proizvodnji, kjer bi delavce lahko redno zaposlili! Ampak, Zavod za zap. nudi možnost pridobitve subvencij za novo zaposlene in to banda izkorišča.. Kar glava me boli...
simevlado
20. 11. 2011 15.55
lopovi vsi skup!
Mihael Jurak
20. 11. 2011 14.03
Janaša in Jankovič, oba sta za deklarativno pravičnost. in brez premoženja? Naj verjame takšnim, kdor želi in zmore prebaviti vse izrečeno, prežeto z hipokrizijo in demagogijo. Virant je bil dober učenec, ki pa se je učil vse na pamet !
rupsi31
20. 11. 2011 02.38
Ukiniti vsa delovna razmerja za nedoločen čas, da si vsi poizkusijo kako je to, ko ne moreš dobit kredita, si vedno na trnih ali ti bodo podaljšali pogodbo in predvsem ne zabušavaš v službi,
muri1
20. 11. 2011 00.17
Minirali ste zakon o malem delu,sedaj pa se sprašujete,kdaj bodo delovna razmerja za nedoločen čas.Ne tako kmalu,ker sedaj vaše delo opravljajo študentje,namesto da bi študirali,vi pa čakajte doma.
Aaron-Heydar
19. 11. 2011 22.15
CITIRAM: gizadlinka17.11.2011, 19:41 ko smo v naši firmi delavko po dveh letih za določen čas, zaposlili za nedoločen čas, se je začela kalvarija, bolniške, porodniške in spet bolniške, tako da že šest let ne dela ampak je samo na plačilni listi. Ne moreš verjet, samo pravice nobene obveznosti do firme ne pozna. Da ne govorim koliko inšpekcij in pritožb je napisala. Čeprav jebila neuspešna, ne odneha. Nikoli, pa res nikoli za nedoločen čas več koga, saj je bolje, da sam opraviš vse, se ti vsaj sekirat ni potrebno. ODGOVOR: Če bi imela ta delavka človeka dostojno plačilo, dvomim, da bi imela toliko bolniške. Večina bolniških je ravno zaradi prepogostega stresa na delovnem mestu. Če pa ima porodniško, pa bolje, da si kar lepo tiho, ker je to temeljna človekova pravica, da si ustvari družino!
Aaron-Heydar
19. 11. 2011 22.11
Potem pa še nekateri mladeniči in mladenke vedno sanjajo, da bodo nekoč imeli pokojnino. Hahaha! Pa saj človek res ne ve več ali bi se smejali ali jokal.
Diotima
18. 11. 2011 18.02
... pojavljajo se nove rešitve - kompenzacije za storjeno delo; npr. pometeš Petrolu, dobiš bencin, vzgojiš jabolka za Mrcator, dobiš kruh, ne vem, kako bi prišla do stanovanja ...
gizadlinka
17. 11. 2011 19.41
ko smo v naši firmi delavko po dveh letih za določen čas, zaposlili za nedoločen čas, se je začela kalvarija, bolniške, porodniške in spet bolniške, tako da že šest let ne dela ampak je samo na plačilni listi. Ne moreš verjet, samo pravice nobene obveznosti do firme ne pozna. Da ne govorim koliko inšpekcij in pritožb je napisala. Čeprav jebila neuspešna, ne odneha. Nikoli, pa res nikoli za nedoločen čas več koga, saj je bolje, da sam opraviš vse, se ti vsaj sekirat ni potrebno.
Mariposa1
17. 11. 2011 16.53
Dragi Vlab, Prvič: delo za nedoločen čas je možno v vseh sistemih, če bomo začeli lajati, da ni, pol pa res ne bo, ker bodo zavladale same oprane glave in bo to postalo splošno prepričanje. Drugič: to je normalno, če naj bi človeštvo doživljalo nek napredek, potem je normalno da kar je blo slabo skušaš spremenit, kar pa dobro, pa ohranit. Ali smo sposobni to skombinirat, je drugo vprašanje, ampak nemogoče ni. Tretjič: delovno dobo bo treba skrajšati. Nič ne pridobimo, če jo podaljšamo, razen nekaj folka več na zavodu, ki so spet breme države. Hlapci NATA in Amerike... a si prepričan da nismo že?
vlab
17. 11. 2011 09.11
Prvič, redno delo za nedločen čas je možno samo v komunizmu in ostankih le tega. Tam je možna popolna regulacija trga. Če komunizma ni, potem so to le sanje. Drugič, slovenci bi radi imeli privilegije iz prejšnjega sistema in ugodnosti in prednosti sedanjega sistema. Oboje ne gre. V stari sistem ne bomo šli. Lahko gremo v nekaj tretjega a to ne bo čez noč, ampak takrat ko boste že zdavnaj se zbudili iz sanj in imeli ta vprašanja že rešena. Delovno dobo bo potrebno podaljšati. Vprašanje ni ali, vprašanje je samo kdaj in za koliko. Kasneje bomo to storili bolj boleč bo prehod ker se bo podaljševalo za daljši čas. V teh naših utopijah in nesprejemanju realne slike stanja v katerem smo se znašli zaradi ljudi ki smo jih volili vsa ta leta, se bojim da nismo popolnoma nič drugačni od Grkov in gremo lepo po njihovi poti. Enostavno nismo narod ki bi lahko bil toliko prilagodljiv da bi to šlo. Vsak vleče na svojo stran. Složni in zagrizeni za boljši jutri bi se odrekali sanjam samo recimo ob kaki katastrofi kot je vojna. Povojne obnove bi nam šle dobro od rok. A pa mora res prit do tega? Ne. Vendar... Glede na to da se to lahko v roku nekaj let (recimo 5) tudi zgodi, bomo hlapci NATA in Amerike z veseljem vstopili v vojno s komurkoli bodo že zmanipulirali prej omenjeni ljudstvo.
9794106
16. 11. 2011 15.57
igicza 16.11.2011, 14:21 Problem je v tem, da bi potem delodajalci večino delovnih procesov postopoma spremenili v malo delo in potem bi vsi - tudi ti čez nekaj let - delal do penzije (65. leta) kot malo delo in to bi ščasoma izrinilo sedanje pravice delavcev... Čim daš delodajalcu možnost izbire, bo vedno izbral najugodnejšo rešitev ne glede na čase debelih krav ali recesije... Primer: država je financirala skrajšan delavnik zaradi recesije - prijavili so skrajšan delavnik - delavci pa so delali dlje za nižje plačilo - ali ti to pove vse??? Skratka ljudje več ne zaupajo ničemur, četudi je mogoče kaj dobrega - so bili prevečkrat opeharjeni...
alko82
16. 11. 2011 14.53
A to je zdej zadnja moda da se maske nosijo ?!
nikiz123
16. 11. 2011 14.28
igicza16.11.2011, 09:37 Najbolj pameten komentar tu gor, se popolnoma strinjam..
igicza
16. 11. 2011 14.21
Še vedno nimam odgovora. POZIVAM tiste, ki še vedno verjamejo Janši, sindikatom, študentskim lobijem...DOKAŽITE MI ali na podlagi izračuna ali drugače, da malo delo, ki bi omogočilo dodatna redna delovna mesta ni bila v redu rešitev. Čez 2 meseca, bi imeli malo delo in študentsko delo ne bi bilo tako razpaseno. Pa še moj primer: Delodajalec ki ima 7 redno zaposlenih in 5 študentov, bi zaradi omejitev iz 4.člena zakona o malem delu (za 12 ljudi delovne sile) moral (po uvedbi malega dela) imeti 10 redno zaposlenih in 2 mala delavca oz. študenta, poleg tega bi ta dva moral menjati na vsake 4 mesece. Študent, ki bi delal vsak dan 8 ur, 22-23 dni v mesecu, bi nabral v štirih mesecih za 720 ur malega dela. Z malim delom bi v tem letu zaključil. Če to ni dovolj za preživetje študenta??? (Mimogrede...če bi delal 30 dni/mesec (tudi sobote in nedelje) bi na ta način lahko delal le 3 mesece.) Isto bi bilo z drugim študentom. Delodajalec pa bi zaradi 4. člena točke 5 imel omejitev, da se pri njem na mesec opravi za 360 ur malega dela. Tako bi pri njem lahko delala le dva študenta po 8ur/dan, 22 dni/mesec, kar bi naneslo 360 ur malega dela. Torej, če bi delodajalec imel potrebo za 12 ljudi delovne sile bi moral imeti 10 redno zaposlenih. Kar pomeni da bi se število redno zaposlenih dvignilo iz 7 na 10, torej bi trije dobili službo z redno zaposlitvijo. Žal so Šoba in sedaj njena SDS ter sindikati z demagogijami zrušili malo delo. Malo delo je padlo, situacija je vse slabša. Noh... saj smo vsi v istem čolno :) Kar se tiče obremenitve zaposlenih, bi lahko delodajalec že brez tega zakona, torej že danes, odpustil tistih 5 študentov in bi vso delo naložil sedmim redno zaposlenim. Kar se tiče dela na črno in plačevanja na roke....tudi danes se delodajalci tega lahko poslužujejo Še vedno sem 100% prepričan da je bilo malo delo najboljši kompromis za delodajalce (za fleksibilnost trga dela-ŠLO BI ZA OBČASNA DELA), za študente (za lažji študij), za upokojence in brezposelne (za boljši socialno-ekonomski položaj). ODPRLA BI SE NOVA DELOVNA MESTA....MOJ IZRAČUN JE DOKAZ ZA TO! Vse drugo so samo izgovori in predvidevanja, ki nimajo nobenega realnega učinka in ne argumenta. PROSIM....NAJ ME ŽE ENKRAT NEKDO ODREŠI MOJE ZASLEPLJENOSTI, ČE JE TEMU TAKO. Mu bom zelo hvaležen
mlad3n
16. 11. 2011 13.32
Ne se ne bodo.