Slovenija

Kako izkoreniniti revščino v državi? Večina stavi na zaposlovanje, saj 'brez dela ni jela'

Ljubljana, 08. 11. 2011 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min

Živimo v časih, ko se je treba boriti za vsak cent. Ljudje ne preživijo s plačo, za katero so garali cel mesec. Drugi si želijo dela, a tega ne dobijo. Si ljudje res zaslužijo takšno življenje? Stranke odgovarjajo na vprašanje, kako se nameravajo spopasti z revščino v naši državi.

VOLILNO SOOČENJE v četrtek, 10. novembra, ob 20.55 na POP TV: V prvi oddaji bodo v studiu V ŽIVO soočili vse predsednike parlamentarnih strank, pretendentov za premierski stolček, ter novinca na politični sceni - Zorana Jankovića in Gregorja Viranta. Od njih bodo terjali konkretne odgovore na vsa ključna vprašanja naše družbe. Bolj kot kdaj koli prej volivci zahtevajo odgovore na vprašanja - kako bomo živeli naslednja štiri leta, ali bo naš standard slabši, kdo in s kakšnimi ukrepi nas bo popeljal naprej.

Po zadnjih podatkih je lani v Sloveniji pod pragom tveganja revščine živelo 12,7 odstotka ali 254.000 ljudi. Njihov mesečni razpoložljivi neto dohodek je bil nižji od 587 evrov na odraslega člana gospodinjstva. Če v dohodek ne bi šteli družinskih in socialnih prejemkov, bi se stopnja tveganja revščine skoraj podvojila in bi znašala 24,2 odstotka. Če bi od dohodka odšteli še pokojnine, bi se stopnja tveganja revščine še zvišala, in sicer na 39,9 odstotka. Podatki kažejo, da so vse oblike socialnih pomoči, vključno s pokojninami, v Sloveniji še vedno pomemben dejavnik zniževanja revščine.

Ker je porast revščine (tudi med zaposlenimi) v naši državi pereča težava, smo strankam, ki se potegujejo za glasove volivcev na decembrskih predčasnih volitvah, postavili vprašanje, kako se nameravajo spopasti z revščino v državi. Prosili smo jih, naj bodo njihovi odgovori kratki in jasni. Objavljamo jih v celoti.

Pomoč potrebujejo celo posamezniki, ki so zaposleni, a je njihovo mesečno plačilo mizerno oziroma ga sploh ne dobijo, tako da sebe in družine ne morejo preživeti skozi mesec.
Pomoč potrebujejo celo posamezniki, ki so zaposleni, a je njihovo mesečno plačilo mizerno oziroma ga sploh ne dobijo, tako da sebe in družine ne morejo preživeti skozi mesec. FOTO: Kanal A

 DeSUS

"Revščina je relativen pojem in ga vsakdo dojema drugače. Pri nas štejemo, da smo revni, če so naši prihodki nižji od 587 evrov na mesec in takšnih je v Sloveniji že več kot 254.000. V DeSUS kot najpomembnejši ukrep za odpravo revščine vidimo v ustvarjanju možnosti za zaposlovanje in primernemu plačilu za to delo. Za vse tiste, ki pa niso zaposleni in ne prejemajo pokojnin, pa moramo s socialnimi dajatvami zagotoviti socialni minimum preživetja. Ker je med ljudmi, ki živijo pod pragom revščine, vse več upokojencev, bomo v DeSUS zahtevali, da se sedanje nepošteno usklajevanje pokojnin spremeni. Nedopustno je, da najnižja pokojnina za polnih 40 let delovne dobe znaša le 436 evrov, torej znatno pod pragom revščine. Še težji položaj imajo upokojenci, ki prejemajo najnižjo pokojnino, ki znaša 191 evrov. Pri tem moramo poudariti, da pokojnina ni socialna pravica, ampak pravica, ki izhaja iz zavarovanja in vplačanih prispevkov v pokojninsko blagajno. Vsi ti upokojenci bi brez pomoči svojih družinskih članov, otrok težko preživeli. Nekateri od njih so deležni tudi socialnih pomoči, ponekod imajo neprecenljivo vlogo tudi karitativne organizacije. Socialni minimum je seveda pogojen z gospodarskimi možnostmi in se za te dajatve ne moremo zadolževati v tujini."

Državljanska lista Gregorja Viranta

"Za spopadanje z revščino sta ključna dva ukrepa: nova delovna mesta ter vzpostavitev učinkovitega sistema socialne varnosti, ki bo zajel vse, ki socialno pomoč potrebujejo, in hkrati tudi omogočil, da se sredstva namenijo tistim, ki jih resnično najbolj potrebujejo.

Na volitve se odpravljamo s programom, ki vsebuje vrsto ukrepov za zagon gospodarstva in s tem odpiranje novih delovnih mest. Zavedati se moramo, da je zadnji porast brezposelnih (2009–2011) posledica propada podjetij, ki so na trgu tekmovala samo še s stroški dela in ki so generirala izjemno nizko dodano vrednost. To pomeni, da imamo težave s strukturno brezposelnostjo, saj so delovna mesta propadala v tekstilni, lesnopredelovalni in kovinski industriji. Te brezposelne bo mogoče spet zaposliti samo ob odprtju novih delovnih mest, do tega pa lahko pride na dva načina: z znižanjem davka na dobiček in dohodek, s čimer se podjetjem sprostijo sredstva za investiranje in zaposlovanje, posameznikom pa sredstva za potrošnjo in/ali varčevanje. Drugi način pa je intenzivno privabljanje neposrednih tujih investicij oziroma odprava vzrokov, zakaj je teh investicij premalo. Vzroki so jasni in zadevajo administrativne ovire, nepotrebno birokratizacijo in nestabilen regulatorni in pravni sistem.

Druga vrste brezposelnosti je posledica dejstva, da je dinamika nastajanja novih delovnih mest v Sloveniji zelo šibka in v primerjavi z drugimi državami skorajda nična. Nastaja premalo delovnih mest, po inovativnosti in dodani vrednosti pa zaostajamo. Glavne težave so spet v postopkih, vezanih na nepremičnine, ustanavljanje podjetij in sodno varstvo ter nikakršni finančni potencial, ki ga sicer dominira državna banka."

DSD (Demokratična stranka dela)

"Potrebno bo: trdo delo, varčevanje, omejitev dela na črno (povečanje števila delovnih mest), izboljšanje okolja za razvoj gospodarstva, dosledna izterjava davkov in prispevkov, zaostritev odgovornosti odločujočih politikov in menedžerskega lobija, omejitev stroškov države, obdavčiti nepremičnine večjih vrednosti in liksuz (jahte, drage avtomobile, vikende nad 50 kvadratnih metrov in tako dalje) in uvesti nižjo davčno stopnjo za srednji razred in eno višjo za bogate.)

Gibanje za Slovenijo

"Revščino v državi je možno odpraviti edino z odpiranjem novih delovnih mest. Dobra oblika so javna dela, ki sredstva za brezposelne namesto nadomestila usmerijo v plačilo javnih del in s tem sprožijo možnost zaposlovanja. Dela se lahko odpirajo na različnih področjih in s tem posredno zmanjšamo nezaposlenost in revščino."

Roke slovenskih in tujih delavcev, ki so ostali brez prigaranega osebnega dohodka.
Roke slovenskih in tujih delavcev, ki so ostali brez prigaranega osebnega dohodka. FOTO: Damjan Žibert

LDS

"Ključna ukrepa na tem področju bosta davčna razbremenitev najnižjega sloja ter investicije v nova delovna mesta."

Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija

"Nujen je dvig minimalne plače in s tem povečanje razlike med socialnimi prejemki za brezposelne in minimalno plačo. Tako nezaposlenost ne bo več motiv. Pomembno je spodbujanje razvoja gospodarstva in ustvarjanje novih delovnih mest."

NSi

"Z ustvarjanjem okolja in klime, kjer bodo državljani lahko dobili delo in pravično plačilo. Ustvariti moramo priložnosti za nova delovna mesta. Seveda zgolj nova delovna mesta niso dovolj za odpravo revščine. Obstajajo številna delovna mesta, kjer delavce izkoriščajo oziroma jim ne plačujejo za njihovo delo. Pravna država je za to temelj pravičnosti v gospodarskem sistemu. Če pravna država ne deluje, je plačilna nedisciplina zgolj logična posledica. Naredili bomo vse, da bodo imeli vsi državljani enake možnosti za uresničitev svojega potenciala, in prav to bo najboljši ukrep zoper revščino."

SD

"Nedvomno je najboljša rešitev za spopad z revščino ustvarjanje novih zaposlitvenih možnosti in s tem zmanjševanje brezposelnosti, saj delo zagotavlja redne dohodke. Do ponovne gospodarske rasti, ki bo zmanjšala brezposelnost, pa mora država nadaljevati z izvajanjem uspešnih ukrepov socialne politike, ki jih je že uveljavila sedanja vlada Boruta Pahorja (pomoč podjetjem za prestrukturiranje zaposlenih kot npr. subvencioniranje polnega delovnega časa, delno povračilo nadomestila plače ter pomoči posameznikom kot npr. posebni dodatki za socialno ogrožene, redne in izredne denarne socialne pomoči ipd.), saj so ti ukrepi zagotovili, da je bilo pol manj ljudi pod pragom revščine, kot bi jih bilo sicer, in da se po stopnji tveganja revščine lahko primerjamo na primer s Finsko in Avstrijo."

SDS

"Zmanjšanje tveganja revščine (znižanje števila prejemnikov državne socialne pomoči (DSP) za 20 odstotkov do leta 2015) je sicer eden od strateških ciljev resornega programa SDS na področju dela, družine in socialnih zadev. Najboljši način za preprečevanje revščine je ustvarjanje novih delovnih mest, kar se je pokazalo v tistih državah, ki so se s krizo spopadale uspešneje kot Slovenija. Vlada sicer ne more neposredno ustvarjati delovnih mest, lahko pa uspešno pomaga pri zagonu gospodarstva, med drugim z zmanjšanjem bremen gospodarstvu, s sanacijo bančnega sistema in odpravo kreditnega krča, s spodbujanjem tujih investicij, debirokratizacijo, selitvijo delovnih mest iz paradržavnega sektorja v gospodarstvo, in številnimi drugimi ukrepi, ki jih predvideva program SDS "10+100 rešitev za pravičnost, delovna mesta in razvoj" (v celoti je dostopen na: http://www.sds.si/menu/6252). Vsekakor pa mora država solidarno poskrbeti za tiste, ki zaradi danih okoliščin ne morejo sami poskrbeti za dostojen standard in jim pomagati premagovati revščino in socialno izključenost."

Paziti je treba na vsak cent, tudi pri hrani.
Paziti je treba na vsak cent, tudi pri hrani. FOTO: Miro Majcen

SLS

"Ker je stopnja revščine povezana predvsem z visoko stopnjo brezposelnosti, je treba vse ukrepe usmeriti v njeno zniževanje, to pa je mogoče le z ustreznimi ukrepi za spodbuditev gospodarske rasti. To bomo dosegli z znižanjem davka od dohodkov pravnih oseb, davčnimi olajšavami za reinvestiran dobiček neposrednih tujih naložb, pavšalno obdavčitvijo za mikro podjetja, z degresivno lestvico olajšav za samozaposlene in družinska podjetja, manjšanjem administrativnih ovir in drastičnim skrajšanjem postopkov za pridobivanje gradbenih in drugih dovoljenj, s čimer bomo izboljšali pogoje za ustvarjanje novih delovnih mest, tako domačih podjetij kot tudi za zunanje vlagatelje. Ob tem načrtujemo tudi spremembo Zakona o delovnih razmerij, ki bo omogočal tudi več možnosti za občasno delo ter preoblikovanje Zavoda za zaposlovanje RS v agencijo za delo, ki ne bo več samo zgolj pasivni oglaševalec del, temveč aktivnejši igralec pri ponudbi delavcev na trgu dela. Dvignili bomo splošno davčno olajšavo, stopnjo za prvi dohodninski razred pa znižali, kar bo razbremenilo predvsem prebivalce z najnižjimi prihodki. Za vse delovno sposobne brezposelne in upravičence do socialnih prispevkov bomo uvedli družbeno koristna dela (sodelovanje v okviru krajevnih in četrtnih skupnosti, društev, knjižnic, izobraževanja, kulture, športa, neprofitnih organizacij, tudi pomoč gospodarstvu), kar jim bo pomagalo ostati delovno aktivne, obenem pa se bodo s tem zmanjšale možnosti za delo na črno. V obdobju 2016–2020 bomo uvedli tudi družinsko dohodnino za družine, po kateri bodo davčni zavezanci za dohodnino družine in ne zgolj posamezniki, s čimer se bodo dohodki znotraj družine porazdelili med vse družinske člane, posledica pa bo njihova nižja obdavčitev."

SMS – ZELENI

"Revščina in družbeno razslojevanje, iz katerega skoraj ni izhoda, je velik problem naše civilizacije. Vztrajamo na socialni in pravni državi blaginje. To je na srečo zapisano tudi v naši ustavi. Država mora biti javni servis za državljane, in ne lonec marmelade za partikularne interese. Vedno večje razslojevanje pa je dokaz, da je bila država Slovenija državljanom ‘ugrabljena’. To moramo čim prej preprečiti. Eden od predlaganih ukrepov je omenjeni UTD, vključujoča demokracija ter učinkovit boj proti korupciji. Menimo, da je za dvomilijonsko Slovenijo možno narediti veliko boljši, pravičnejši in učinkovitejši sistem, kot je to sedaj."

SNS

"Temelj socialne varnosti vseh državljanov bi moralo biti delo in ustrezno plačilo za to delo. Plačilo za delo pa mora biti dovolj visoko, da vsakomur omogoča dostojno življenje in ne zgolj zadovoljitev najnujnejših potreb. Žalostno pa je, da v Sloveniji zaposlitev ne preprečuje revščine. Dejstvo je, da smo postali družba, v kateri številni živijo v človeka nevrednih razmerah. Bistveno je, da tisti, ki so do pomoči upravičeni, to tudi hitro dobijo in v zadostnem obsegu, preprečiti pa je treba vse zlorabe, ki se dogajajo."

TRS (Stranka za trajnostni razvoj Slovenije)

"Revščino v državi je možno odpraviti samo z večjo gospodarsko aktivnostjo, ki prinaša delovna mesta in je materialna podstat socialni državi. Zato bomo s ciljano davčno politiko spodbujali panoge, kjer je veliko možnosti zaposlovanja in kreativnega delovanja: gospodarjenje z lesom, prehranska samooskrba, zelena energija, energetska in zelena obnova stavb, storitve za seniorje, turistične storitve, industrijsko oblikovanje."

ZARES – socialno liberalni

"Eden pomembnejših dosežkov te vlade je bila prav ohranitev socialne kohezije, saj se je na primer v letu 2009 za ta namen porabilo 44 odstotkov proračunskih sredstev.

Med vsemi državami v EU ima Slovenija eno najnižjih stopenj tveganja revščine, prav tako pa tudi eno najnižjih neenakosti porazdelitve dohodka med gospodinjstvi, h kateri nedvomno prispeva tudi socialna država s svojo prerazporeditveno funkcijo, kajti ta z različnimi oblikami socialnih transferjev blaži stiske gospodinjstev s prenizkimi dohodki

V Manifestu za odgovorno ekonomijo predlagamo ustvarjanje zelenih delovnih mest z vlaganjem v zelene tehnologije in projekte (širjenje javnega prometa, nizkoogljične tehnologije, obnovljivi viri energije, energetske prenove stavb ...). Predlagamo, da se letno za te projekte nameni 1 odstotek BDP. V Manifestu predlagamo tudi pospeševalne ukrepe države za celoten spekter socialne ekonomije in še posebej socialnega podjetništva (zakon o socialnem podjetništvu, ki smo ga pripravili skupaj z ostalimi poslanskimi skupinami in strokovnjaki, je bil sprejet z veliko večino in začne veljati prihodnje leto).

Socialno podjetništvo je lahko usmerjeno v odpiranje možnosti za nova delovna mesta, za mlade iskalce prve zaposlitve, starejših težje zaposljivih in tudi vseh ostalih brezposelnih, ki so v času gospodarske krize izgubili zaposlitev. Socialno podjetništvo je odgovor na vprašanje, kako lahko v naslednjih letih bistveno zmanjšamo število brezposelnih v Sloveniji. Če povečamo delež zaposlenih v socialnih podjetjih s sedanjih 0,7 na primerljivih 10 odstotkov v razvitih državah EU, lahko s preko 50.000 novimi delovnimi mesti sedanje število brezposelnih skoraj prepolovimo."

Serija člankov "Osem vprašanj za stranke"

Preberite tudi: 1. vprašanje: Stranke smo povprašali, katere reforme bi se v primeru zmage najprej lotili in zakaj. Je to pokojninska reforma? Morda davčna? Se bo kdo lotil bančnega sistema? Preberite njihove odgovore.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (192)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bozicek_
30. 11. 2011 17.18
Zmanjšanje tveganja revščine (znižanje števila prejemnikov državne socialne pomoči (DSP) za 20 odstotkov do leta 2015) SDS - kako je to zmanjšanje revščine? revežu boš vzel še to kar ima?!
Jožajoža
15. 11. 2011 11.06
+1
kako se naj spopada in razume vašo revščino , človek,politik, ko pa ima politik 15 000 evrov plače in več (janšev pudelj virant je imeL celo 13 500 na mesec kot brezposelna oseba)ljudje, 4 decembra imate priliko REČI NE TEM , KI SO VAS V 20 LETIH ENOSTAVNO POKRADLI. SAMO DVE NOVI STRANKI IMAMO, TO STA HANŠKOVA IN JANKOVIČEVA. TEMA DVEMA DAJTE PRILIKO.
Raztezje
14. 11. 2011 18.19
Imamo že čredni nagon, ne rabimo solidarnosti. Revščina je umetno ustvarjen proces, preveč truda so vložile lokalne oblasti, da so nekoga slekle do golega, ne bodo zdaj ti zločinci vračali plena žrtvam in skrbeli zanje, če so jih z namenom uničili. Vse skupaj nas hrani mati narava, ta pa je prav zato še najbolj srečna, če se kdo posere nanjo. Kot lahko vididmo, brezumno vztrajno ponavljanje nekih sladkorečnih parol in slepo sledenje preživetim idealom, ne le da niti najmanj ne pomaga revežem, ampak jih je prazaprav zaradi tega še več, njihova stiska vse hujša, saj se nihče ne ukvarja s pravimi vzroki, ker zanje sploh ne more izvedeti. Diskriminirani reveži o tem tudi ne govorijo radi, ker se bojijo tajne policije na terenu, niti mediji ne bi objavili resničnih zgob, v katerih kot vzroke revščine neposredno obtožujejo posamezne visoke prestavnike družbe, ki medije v prvi vrsti sponzorirajo. Občinske birokatate, sodnike ali največkrat kar lokalne miličnike, ki na koncu tolčejo po vratih domov in izvajajo brutalne ukrepe za oligarhijo, čeprav bi morali po zakonu postopati drugače, pa tudi ne, ker so le del verižne reakcije izvršilnih postopkov, na kar se potem vsi hinavsko zgovarjajo. Sicer domnevno izvršujejo voljo v imenu ljudstva, vendar ker v bistvu napadajo le nedolžne, brezpravne posameznike, ki se nikakor ne morejo braniti proti takem kolektivnem zlu, dejansko kriminalizirajo poštene ljudi, pri čemer ustvarijo trajno bedo, ki jo običajno ni več mogoče sanirati do konca življenja. Brez skrbi, tudi če jim ni povsem jasno, dobro vedo kaj, predvsem pa komu to delajo, družbena samozaščita oziroma ljudski glas še iz prejšnjega režima ve, kdo kam spada, od koga imajo kake koristi, koga pa lahko iz družbe nemoteno odstranijo, tudi ali še posebej kadar gre za povsem nedolžno osebo. Vsak zgovor prav pride. Lahko bi rekli še, da so reveži tisti člani družbe, ki so izgubili na vsakodnevnih volitvah in morajo zato zapustiti skupnost, čeprav v življenju niso storili ničesar narobe. Treba se bo sprijazniti, narod si lahko sicer misli svoje, ampak živimo natančno tako kot si je zamislila priviligirana elita na dosmrtni oblasti, saj tudi nihče od njih ali le simbolično, ni nikoli naredil nobene napake. Ne le vodilni, tudi najnižji občinski birokrati ne grešijo, policija pa se sploh nikdar ne zmoti, kakšne laži in osebna izživljanja neki. Če verjamete, seveda.
Raztezje
14. 11. 2011 18.18
Praktično cela javna uprava je zaposlena selektivno ali po družinskih vezah, kot pravimo, jagodni izbor najbolj ubogljivih in brezvestnih občanov, iz le določenih družin, ki se jim ta pot načrtuje že ob rojstvu, nasledniki generacije komunistov še iz konca 2.svetovne vojne. Vsi so iz te politične kaste, navidezno ločeni na levo in desno frakcijo. Vsi se ne zavedajo, da so še vedno komunisti, morda si mislijo, da med njimi pa že ni bilo verskih fanatikov. Partija je nastavila različne ljudi za stebre posameznih skupnosti, nosilce sistema družbene samozaščite, ti dejansko ustvarijo ljudski glas in odločajo, v kateri smeri naj ukrepa Zakon. Tistih nekaj upravičeno kaznovanih kriminalcev, zagotovo ne pojasnjuje take poplave totalnih, kroničnih revežev, ki nimajo čisto ničesar, so pa v življenju delali, niso se pa z ničemer okoristili ali komur koli kaj žalega storili. Hraniti jih sedaj kot na safariju, jih dresirati, se igrati z njimi ter jih zapirati v zapore in psihiatrične ustanove, prave krivce in resnico pa kolektivno zamolčati, ob enem pa se še zgražati, od kod toliko tajkunov in krivice, se mi zdi višek moralne bede, sprenevedanja in nesramnosti naše družbe. A polna luna, iluminatiji in marsovci mislite da so krivi? Enoumna solidarnost v tem, bi bila še bolj poniževalna, še hujša, filozofija čistega zla. Ne skrivnost tajkunov, misterij naših revežev je treba najprej razvozlati, da bi jim lahko začeli res pomagali in s tem sebi.
Raztezje
14. 11. 2011 18.17
Lahko sprejmemo še take zakone in ustvarimo ne vem kak sistem, dokler bo lahko oligarhija nemoteno lagala in ga zlorabljala le za svoje namene, bo revščina edini možni produkt. Nihče ne more ustvariti toliko, kolikor mu lahko preprosto vzamejo oziroma pokradejo in to s pomočjo policije ter sodišč. Če je torej revščina nastala kot del paraustavnih ukrepov predstavnikov totalitarnega režima, mora biti povsem jasno, da je isti psihopati zagotovo ne bodo izkoreninili, saj bi bilo to tudi nezakonito, da so zlorabljali javna pooblastila in lagali, pa nesolidarno z ostalo teroristično bando, na dosmrtnih položajih, v javnih službah. V svetu je nekoliko drugače, pri nas pa je to zagotovo prvi vzrok revščine in najhujše človeške bede, o čemer je že javno razpravljati nezaželjeno in celo prepovedano, ker postane hitro jasno, da je večina javnih uslužbencev, represivnih organov in pravosodnih delavcev, nedvomno skrajno skorumpiranih, poleg tega delujejo kot dobro organizirana in povezana kriminalna združba, z neskončnimi pooblastili in privilegiji, ki lahko v trenutku vsakomur uničijo življenje, odgovarjati pa nimajo komu. Lahko mi verjamete, vem kaj govorim, v žepu pa imam le še 4 evre, za teden dni.
saturnative
14. 11. 2011 10.26
Samo metanje peska v oči!!! Da bi izkoreninili revščino za začetek potrebujemo samo solidarnost! Lahko je s polno ritjo srat po ljudstvu ki te hrani...
Raztezje
14. 11. 2011 07.33
Da bi človek izkoreninil revščino, potrebuje zazidljivo zemljišče, aluminijasto halo in mašine, električno energijo ter drugo infrastrukturo in aministracijo oziroma računovodstvo. Po novem še vsaj avto (z veljavnim vozniškim dovoljenjem), telefon in iinternet, ostalo, kot je golf ali sklepanje poslov, je predvsem socialno ruženje. Kako to priskrbeti slehernemu državljanu, pa ne vem, iz prakse lahko rečem, da je včasih dovolj že, če si od pravih staršev sin, včasih to skoraj že imaš, čeprav mogoče bolj v kitajski varijanti, a vendarle, pa ti kar vzamejo in dajo nekomu drugemu, da ima potem on, ti pa več ne. Kako izkoreniniti revščino, kdo bi si ga vedel, mogoče bi morali najprej ukiniti represivne organe.
Raztezje
14. 11. 2011 07.17
Delo je sila na poti, nič drugega. Marx bi dodal še, da se bo poleg čimveč sile po najkrajši poti, v komunizmu štelo tudi, koliko časa je ta porabila, ker ko je končala, gre lahko premagovat še druge donosne poti. Dejstvo je, da velika večina bogatih in uspešnih ljui, sploh v našem okolju, ki ga imamo vsak dan pred očmi, ni pametnih, pravzaprav mnogi sploh nikoli niso delali. Torej delo ni rešitev, je le mukotrpno naprezanje, medtem ko nam za nameček, zraven odteka še življenje. Bolj kot se naprezamo in se nam mudi, več razlogov nastane za to. Marx še pravi, da ni toliko pomembno opravljeno delo, temveč je treba delavcu plačati prevsem čas, ko je delal. Zato so v komunizmu trije držali metlo, pometalo pa se je le enkrat in je propadel. Preveč časa smo porabili na tisti dolgi poti, preveč smo šli po ovinkih, energija je odtekala povsod naokoli, sicer bi na koncu vseeno prišli do cilja, vendar nam je prej zmanjkalo proge. Čas je namreč razdalja, ki jo prepotujemo v nekem intervalu, nam pa ni nihče povedal, da se bo končalo že 1991. Svet je namreč star na milijarde let, nam pa jih je bilo na voljo le 60, lahko bi nam to prej omenili. Ne vsi, eni so se z vso silo zagnali kar naravnost, v ternutku tunelirali skozi več barijer hkrati in je tako danes jasno, da so opravili ogromno, zgodovinsko delo. Nihče ne ve, kakšno silo so priklicali in kako daleč jih je odneslo, za nas, ki smo bili plačani po času, se je vse zgodilo v hipu. Ničesar nismo videli, en večer smo še sanjali o napornem dnevu, naslednjega jutra je bilo to delo že opravljeno, poslovni ciklusi zaključeni. Ostali smo tako počasni, da tudi po 43 letih vztrajanja na poti, zmoremo premagati kvečjemu neznaten košček te klančine. Temu primerno je porazdeljen kapital, uporaba sile in pravih poti vodi v blaginjo, vsakodnevno viganje in prestavljanje raznih predmetov, pa le nazaj na začetek poti. To je kot bi vsak dan valili ogromno skalo na hrib, do večera bi prišli do sredine poti in omagali, zjutraj pa bi nas ona ista skala zopet pričakala pred vrati, ker se je ponoči prikotalila nazaj. Treba je poritniti, kadar je za to čas, v tem je štos, ne pa upati brez veze, da bodo neke fizikalne količine, že same po sebi kaj spremenile. Ni vsako delo, ki se opravi tudi plačano, kadar pa je, ni nujno plačano tistemu, ki je delo dejansko opravil, ampak zato niso krivi zakoni fizike, temveč družbe in predvsem sodišč. Pri teh velja še posebno pravilo, nihče ne more toliko narediti, kolikor in kako hitro mu lahko ta vse to vzamejo, ampak to je druga stvar, ker naša sodna praksa pa ni del tega sveta.
viros
13. 11. 2011 10.43
Kako so pokvarjeni.In se lažejo ljudem.Za to socialo in varstveni dodatek se ve.zakon o omejitvi dedovanjaiz časov Juge so potrdili,čeprav za njega sploh niso vedeli.Bodo tudi oni vračali pokojninske prispevke tistim dedičem,katerih starši,sorodniki bodo umrli pred 67 letom na kolikor bodo spravli staroistno mejo za upokojevanje.Itd.Torej če ima svojo stanovanje,iskorišča džavo moral bi biti na cesti.,da dobi 230 evrov .Za pse občine plačujejo od 400do 600 evrov mesečno za zavetišče.Pa kam bodo spravili ljudi?SP .lahko odpre vsak že sedaj,ni potrebna nobena formalna izobrazba,gdo si upa vstopit na takšen trg.
smock
12. 11. 2011 23.53
Enostavno. Da bi bil vedno poln hladilnik, naj nihče ne gre v trgovino en dan ali dva dni in hrano bi dobili skoraj zastonj, podobno se naredi pri ostalih stvareh, banka, eletrika... v glavnem cene bi dol padle in marsikdo bi si potem lahko z lahkoto vse to privoščil. Ampak to se nikoli ne bo zgodilo in to prav dobro vedo tisti, ki to vodijo, zato se vse skupaj optimistično fura naprej, odpirajo se nove trgovine, cene naraščajo, mi pa to seveda dovolimo.
Shorty Zupancic
12. 11. 2011 15.34
Kaj so zdej vsi pametni? Je blo prej velik časa.
alanford457
12. 11. 2011 12.29
ves nakraden denar v sloveniji je v zasebni lasti za jadransko obalo in drugje vile apartmaji stanovanja parcele jahte kar je pa v kešu je pa v zlatu ali frankih v švici
comment123
12. 11. 2011 11.04
Nova zaposlovanja? Utopija, mogoče na daljši rok, ko bodo podjetja lažje poslovala, ko bo strošek dela manjši, ko bodo nova mala in srednja podjetja oproščena visokih dajatev, ko bodo birokratske zadeve krajše in enostavnejše. Ideja o pavšalu za nova podjetja so na mestu. Uničevanje mladih in malih podjetij s strani inšpekcijskih pregledov, ki so kao anonimno prijavljena,se mora nehat. Anonimne prijave naj se prepovejo, če ima kdo kaj povedat naj pove z imenom in priimkom, tako pa velika podjetja na ta način že v štartu uničijo mala podjetja.S tem namenom so tudi anonimke dovoljene.
LuckyBastardo
11. 11. 2011 22.24
ni pomoči , vojna se bliža z vseh strani in tko se nas boste rešli revežov.. za puško držat smo več kot dobri
francfejstbukov
11. 11. 2011 12.06
Kako izkoreniniti revščino v državi? Popolnoma neadkvatni odgovori na popolnoma jasno vprašanje... ODGOVOR MORA GLASITI: 1.)«POSKRBELI BOMO, DA SE VES KAPITAL, KI JE BIL UKRADEN V TZV. TRANZICIJSKI FAZI, VRNE V DRŽAVO-KLICAJ!!!! 2.)DRŽAVA BO PONOVNO OMOGOČILA DELOVANJE GOSPODARSKIM SUBJEKTOM, KI SO ZARADI KRAJE, MORALI PRENEHATI Z SVOJIM DELOVANJEM-KLICAJ!!!! 3.) IZ VRNJENIH SREDSTEV BOMO NAJELI OTOK, (LAHKO JE TUDI »GOLI OTOK«-STVAR DOGOVORA S HR...)-KJER BODO NAŠI UMNI/SEDANJI POLITIKI SKUPAJ S TZV.TAJKUNI, LAHKO POGLOBLJENO ISKALI REŠITVE ZA RODOVE, KI PRIDEJO ZA NAMI -KLICAJ!!!
francfejstbukov
11. 11. 2011 12.00
Kako izkoreniniti revščino v državi? Popolnoma neadkvatni odgovori na popolnoma jasno vprašanje... ODGOVOR MORA GLASITI: 1.)«POSKRBELI BOMO, DA SE VES KAPITAL, KI JE BIL UKRADEN V TZV. TRANZICIJSKI FAZI, VRNE V DRŽAVO-KLICAJ!!!! 2.)DRŽAVA BO PONOVNO OMOGOČILA DELOVANJE GOSPODARSKIM SUBJEKTOM, KI SO ZARADI KRAJE, MORALI PRENEHATI Z SVOJIM DELOVANJEM-KLICAJ!!!! 3.) IZ VRNJENIH SREDSTEV BOMO NAJELI OTOK, (LAHKO JE TUDI »GOLI OTOK«-STVAR DOGOVORA S HR...)-KJER BODO NAŠI UMNI/SEDANJI POLITIKI SKUPAJ S TZV.TAJKUNI, LAHKO POGLOBLJENO ISKALI REŠITVE ZA RODOVE, KI PRIDEJO ZA NAMI -KLICAJ!!!
d888
11. 11. 2011 10.59
joj kakšne neumnosti pišete nekateri na forumu. Nekaterim bi res priporočal obisk pri prijateljicah noči,da se rahlo olajšate pri vsem tem stresu branja in pisanja na portalu.
alko82
11. 11. 2011 06.27
Tistemu ki pravi, da bi morali prostitucijo v SLO preganjati, tisti bi moral izkusit kako je biti slabo ce si stran od korita zensk. Ja.. Korit je vec vrst ;)
rupsi31
11. 11. 2011 04.23
Tonček ti si kekec. Skozi prostitucijo se nabere ogromno neobdavčenega denarja. SPloh pa bi morali prostitucijo prepovedati in preganjati! Pa naj pohotneži hodjo v tujino seksat! Če pa jo že imamo, pa naj bo ta obdavčena in to močno! povprečna cena spolnih uslug je med 40 in 50€ za pol ure in 80- 100€ na uro in to je vse neobdavčeno! Razpoložljivi viri se pa nahajajo, na eni glavni slovenski internetni strani, ki oglašujejo to dejavnost in niso pisanje v prazno. V sloveniji imamo verjetno čez 1000 prostitutk, ki se s tem ukvarjajo in če povprečno prostitutka sprejme 4 ali 5 strank dnenvo ob predpostavki, da je cena za uro 80€ dobimo izračun za 1000 prostiituk, da na letni bazi poberejo v žep 146 MILIJONOV evrov! Nekdo bo rekel, da je tole bedarija.... Jaz pravim, da imajo moški polna jajca in nerazgledane žene.
kfa
11. 11. 2011 02.53
Kaj pa je narobe z legalizacijo prostitucije? Sej ne, da je na svetu samo odkar obstaja človeštvo. Moderna doba jo je naredila tabu a skozi zgodovino je bila vedno in povsod prisotna. Nej se legalizira, pobere davke, uredi redna testiranja itd...in poslednično se zaščiti "uporabnike" pa še celotni tabu se poruši. Kdor pa misli hodit pa naj potem hodi tja...osebno mi je izpod časti, samo vsakemu svoje.