Slovenija

Javna uprava potrebna ostrega reza?

Ljubljana, 22. 11. 2011 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 11 min

Kandidate na tokratnih volitvah smo povprašali, ali je javna uprava potrebna ostrega reza. Vsi se strinjajo, da mora biti prijazna državljanom, a kako to doseči? Bodo odpuščali? Zmanjševali plače? Bodo zaposlene nagrajevali? Preberite si njihove odgovore.

Je javna uprava potrebna ostrega reza in če da, kakšnega, smo vprašali stranke na predčasnih volitvah. Sporočili so nam tudi svoja razmišljanja o tem, ali bi varčevali v celotnem javnem sektorju. Njihove odgovore objavljamo v celoti.

DeSUS

"Tu moramo ločiti državno upravo, uradnike, policiste, vojake, ki omogočajo delovanje države in so tudi servis državljanom ter gospodarstvu, od javne uprave, ki izvaja različne javne službe. V obeh delih so potrebne spremembe, vendar različne.

Ko govorimo o državni upravi, moramo imeti stalno pred očmi, da smo majhna država in zato moramo organizacijske pristojnosti ter naloge združevati, torej manj ministrstev, manj agencij, manj uradov. Z racionalno organizacijo lahko dosežemo pomembne prihranke. Dalje, delo uradnikov je vezano na izvajanje predpisov in postopkovne zahteve. Tu se zgodba pravzaprav začne, tu se skrivajo velike rezerve. Rešitev ni v linearnem zmanjševanju zaposlenih ali v zamrznitvi plač, ampak v pripravi predpisov, ki zagotavljajo jasne in učinkovite rešitve. Tudi število zaposlenih v vojski in policiji mora biti usklajeno z našo velikostjo ter gospodarskimi možnostmi. Racionalizacija, zlasti v administrativnem delu, je potrebna.

Ko govorimo o javni upravi kot družbenih podsistemih (zdravstvo, šolstvo, znanost, socialna varnost, kultura, šport ...), je jasno, da moramo izdatke uravnotežiti z gospodarskimi možnostmi. Vendar je cilj DeSUS ohraniti pravice državljanom, prihranke pa doseči z racionalno organizacijo mrež in administrativnih služb, z jasno določenimi normativi, standardi in cenami storitev. Na primer v visokem šolstvu moramo doseči večjo kakovost, ne z množenjem fakultet in univerz, ampak s koncentracijo sredstev za raziskovalno in pedagoško učinkovitost. Vsaka nova fakulteta pomeni nov izdatek za proračun ali pa zmanjšanje sredstev že obstoječih fakultet. Tega si v teh časih ne moremo privoščiti. Zagotovili bomo tudi strožji nadzor nad porabo sredstev in tudi pregleden sistem prejemnikov socialnih dajatev, da ne bi prihajalo do sedaj pogostih zlorab socialnih pravic."

Državljanska lista Gregorja Viranta

"Javno upravo moramo optimizirati, saj moramo zmanjšati javni dolg in poskrbeti za uravnoteženje proračuna ter pred tem si ne moremo zatiskati oči. Ena od zavez, ki smo jih dali v programu, je zmanjšanje števila ministrstev na deset. Temeljito pa bomo pregledali tudi seznam, naloge in pristojnosti vseh agencij, vladnih služb in drugih organov ter zmanjšali njihovo število. Obseg sredstev za plače v državni upravi in širšem javnem sektorju na državni ravni bomo zmanjševali za najmanj dva odstotka letno. Po že dogovorjeni odpravi plačnih nesorazmerij (tretja in četrta tranša) se bo rast plač v javnem sektorju ravnala po realnih gospodarskih zmožnostih, tako da bo javni sektor delil usodo gospodarstva v dobrem in slabem, kar je edina pravična rešitev."

Na upravni enoti
Na upravni enoti FOTO: Aljoša Kravanja

DSD (Demokratična stranka dela)

"Javna uprava je resnično predraga, vendar bi hitro in nepremišljeno zmanjševanje lahko privedlo do hudih zastojev v delovanju, zato je treba nujno začeti deregulacijo (imamo poplavo zakonov, ki bi jih lahko združevali v ožje sklope in dosegli celo boljše učinke) ter vzporedno zmanjševati število zaposlenih in s tem tudi stroške."

Gibanje za Slovenijo

"Ločiti je treba javno in državno upravo. Nikjer pa brez reform ne bo šlo, seveda pod pogojem, da so doseženi dogovori s socialnimi partnerji in drugimi zainteresiranimi."

LDS

"Javna uprava potrebuje reformo s poudarkom na spremembi organizacijske strukture z združevanjem upravnih področij in združevanjem podpornih ter spremljajočih dejavnosti (informatika, kadrovske naloge, podporne naloge na teritorialni ravni) za boljšo koordinacijo dela, poenotenje postopkov in jasno razmejitev pristojnosti ter uvedbo merljivih kazalnikov uspešnosti dela zaposlenih."

Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija

"Ne. Javna uprava mora postati najboljši servis za ljudi. Nujna je debirokratizacija in skrajšanje postopkov. Z reorganizacijo in upokojitvami bomo zmanjševali število zaposlenih v javni upravi za 2 odstotka letno."

NSi

"Reorganizacija javne uprave je nujno potrebna, da znižamo njene stroške in razbremenimo gospodarstvo. Reorganizacija javne uprave mora vključevati tudi zmanjšanje števila zaposlenih. Zavzemamo se za postopno zmanjševanje v višini najmanj enega odstotka letno, ki naj prvenstveno temelji na naravnem odlivu (upokojevanju). Zmanjševanje števila zaposlenih ne sme biti linearno, temveč mora temeljiti na oceni obremenjenosti posameznih področij in bodočih potreb. Predlagamo tudi ukinitev nepotrebnih agencij, uradov, skladov ter drugih organov v sestavi ministrstev oziroma njihovo pripojitev ali združitev s sorodnimi institucijami (na primer združitev davčne in carinske uprave). Kot del reorganizacije državne uprave predlagamo tudi zmanjšanje števila ministrstev v naslednjem mandatu na največ 12."

SD

"Javna uprava je potrebna predvsem korenitejših sprememb miselnega okvira. Usmeriti se moramo k reševanju vprašanja, kako za nespremenjen obseg javnih sredstev iz javnega sektorja dobiti kakovostnejšo storitev.

Na začetku mandata bomo postavili novo organizacijsko strukturo državne uprave z 10 ministrstvi, tej novi organizacijski strukturi pa bo treba prilagoditi kadrovsko zasedbo, tako po številu, znanju, izobrazbi in kompetencah. Da bi znižali stroške delovanja in povečali kakovost, bomo nadaljevali proces centralizacije nekaterih funkcij na ravni celotne državne uprave (izvajanje javnih naročil, upravljanje z nepremičnim premoženjem, vodenje državnih investicij, informacijska podpora ter kadrovska funkcija). Nadgradili in okrepili bomo inšpekcijske službe, tako da bodo postale bolj učinkovite in odzivne ter uvedli kreditne točke za delovanje institucij, ki jih bodo le-te dobile na podlagi ocene njihovega dela.

Na področju plačne politike se bomo v dialogu s socialnimi partnerji zavzeli za povečanje gibljivega dela plače, tako da bo znašal najmanj do 20 odstotkov osnovne plače, za slabo opravljeno delo pa se bo lahko plača za enak obseg tudi znižala. Zaposleni bi pri napredovanjih in nagrajevanjih morali biti obravnavani individualno. Skupni obseg stroškov dela je treba ohraniti na ravni leta 2011, in sicer najmanj, dokler ne bo gospodarska rast dosegla 3 odstotkov."

Brez katerih ministrstev bomo ostali?
Brez katerih ministrstev bomo ostali? FOTO: Tomaž Ungar

SDS

"V programu SDS "10+100 rešitev za pravičnost, delovna mesta in razvoj" (dostopen na: http://www.sds.si/menu/6252) smo predvideli ukrepe, ki bodo povečali učinkovitost države, ki mora biti servis državljanom in gospodarstvu. Med drugim bo zadovoljstvo uporabnikov postalo pomembno merilo pri ocenjevanju uspešnosti javnih služb, njihovi predlogi bodo upoštevani pri nadaljnjih poenostavitvah. Slovenska e-uprava se mora spet vrniti med najboljše tri v EU. Skrajšali in poenostavili bomo številne administrativne postopke, odpravili bomo vsa nepotrebna soglasja in administrativne ovire, čas izdaje dovoljenj se bo meril v dneh in ne v letih oziroma mesecih. Sistematično bomo pristopili k bogatitvi človeških virov in izboljšanju kakovosti državnega uradništva. Spremenili bomo razmerje med maso za fiksne plače in maso za nagrajevanje delovne uspešnosti (80–20 namesto sedanjih 99–1) s postopnim povečevanjem mase za delovno uspešnost iz naslova redne letne eskalacije, pri čemer lahko nagrada na individualni ravni doseže do dve tretjini osnovne plače. Potrebno bo usklajevanje s socialnimi partnerji. Znova bomo uvedli tudi nagrajevanje po delovni uspešnosti v sodstvu. Ukinili bomo obveznosti izpolnjevanja obrazcev (v vseh postopkih), tako da vlogo za stranko izpolni uprava sama. Vloge za dovoljenja bo mogoče vlagati na točki VEM. Uvajali bomo nove e-storitve, kot na primer naročanje osebnih dokumentov preko spleta, e-volitve ... Še naprej bomo zmanjševali število dejavnosti, za katere se potrebuje dovoljenje. Krčili bomo zakonodajo, ki posameznim interesnim skupinam zagotavlja zaslužek z dejavnostmi, katerih korist je za državljana vprašljiva."

Spletna stran e-uprave
Spletna stran e-uprave FOTO: e-uprava.gov.si

SLS

"Najprej bomo preoblikovali organizacijo državne uprave na 10 ministrstev, kar bomo dosegli z združevanjem tistih ministrstev, ki so že sedaj med seboj vsebinsko povezana. Število zaposlenih v celotnem javnem sektorju se bo postopoma zmanjševalo, upokojevanje bomo nadomeščali z notranjimi razpisi ter s prerazporeditvijo uradniških delovnih mest v operativne službe, skupne stroške za plače znižali za 10 odstotkov glede na leto 2011. Pri tem ne bo šlo za nižanje plač javnim uslužbencem, saj se zavedamo, da je treba dodatno nagraditi tiste, ki delajo dobro, posameznim ministrstvom pa bomo dali možnost, da ukinejo neproduktivna delovna mesta znotraj svojih resorjev, ki ne prispevajo k ustvarjanju pogojev za razvoj. Zmanjšali bomo tudi število agencij in uradov, in sicer za 50 odstotkov, samostojne zavode, urade in druge pravne osebe javnega prava pa bomo združili oziroma preoblikovali na podlagi njihove vsebine in načina poslovanja. Združili bomo tudi vse inšpekcijske službe v enotno inšpekcijsko službo, ki bo omogočala celovit pristop brez dvomov o pristojnosti. Za izboljšanje učinkovitosti državne uprave bomo prerazporedili uradniška delovna mesta v operativne službe s ciljem krepitve tako imenovane "law enforcement" službe (policija, carina, davčna uprava, inšpekcijske službe) ter v druge službe, kjer se ugotavlja kadrovska podhranjenost. Združili bomo SOD, KAD in DSU; AUKN bomo ukinili, njene pristojnosti pa bomo prenesli pod Kabinet predsednika Vlade RS, ki bo na osnovi jasne strategije Državnega zbora RS odgovoren za učinkovito vodenje in upravljanje državnega premoženja.

Racionalizirali bomo poslovanje posrednih proračunskih uporabnikov (javni zavodi, javna podjetja ...), ki bodo z vidika nadzora, kontrolnih mehanizmov, pravic ter obveznosti izenačeni z neposrednimi proračunskimi uporabniki."

SMS – ZELENI

"Vsaka uspešna reforma mora biti usklajena s socialnimi partnerji. Nismo zagovorniki ostrega reza. Vseeno se zavedamo, da moramo izboljšati transparentnost, fleksibilnost, stimulativno nagrajevanje, ukiniti plačne razrede ter, v izogib nadaljevanju klientelističnega in političnega kadrovanja, vzpostaviti menjavo javnih delavcev preko kadrovske banke."

SNS

"Največji problem javnega sektorja je ustanavljanje novih agencij in uradov ter zaposlovanje vodij, direktorjev, ki ne doprinesejo k večji učinkovitosti dela. Vlada je v tem mandatu ustanovila številne nepotrebne agencije, urade in druge vladne organe, ki so sami sebi namen. Potrebna bo ukinitev oziroma reorganizacija določenih državnih organov in prerazporeditev javnih uslužbencev iz teh nepotrebnih organov. Nujna je racionalizacija in reorganizacija javnih uslužbencev ter vzpostavitev sistema za merjenje učinkovitosti posameznih zaposlenih v javnem sektorju. Javni sektor mora biti servis državljanov, ne pa organizacija, ki omogoča tam zaposlenim dobro, do upokojitve zagotovljeno službo, ne glede na delovne učinke! Na drugi strani imamo povečanje zaposlovanja v javnem sektorju na področju predšolske vzgoje, izobraževanja, zdravstva, domovih za ostarele, ki je potrebno zaradi naraščajočih potreb po tem segmentu."

Brez katerih uradov bomo ostali?
Brez katerih uradov bomo ostali? FOTO: Miro Majcen

TRS (Stranka za trajnostni razvoj Slovenije)

"V javni upravi je nujna informatizacija in posodobitev poslovnih procesov, nagrajevanja in upravljanja. Predvsem pa zmanjšanje vpliva nestrokovne politike na uslužbence in zavedanja, čemu je namenjena. Ostri rezi so lahko všečni, vendar je to govorjenje na pamet. Sodobna in učinkovita javna uprava potrebuje bolj izobražene in motivirane ljudi, ki državljanu s strokovnim delovanjem in prizadevnostjo pomagajo reševati probleme ter mu prihranijo čas in denar. Ključ je torej v izobraževanju, stimulativnem nagrajevanju glede na čas reševanja posameznih zadev in upravljanju po načelih osebne odgovornosti."

ZARES – socialno liberalni

Zavzemamo se za učinkovito, kakovostno in cenejšo ter do uporabnikov prijazno državo. Za dosego omenjenega cilja je potrebna reforma javnega sektorja s poudarkom na organizacijskih in strukturnih spremembah na področju upravnih organov, javnih zavodov, javnih agencij in javnih skladov, vzpostavitev normativov in standardov za njihovo delo ter zmanjšanje obsega potrebnih sredstev za stroške za delo in njihovo delovanje, kar je moč doseči z naslednjimi ukrepi:

- zmanjšanjem števila ministrstev na 10, števila organov v sestavi in vladnih služb pa za 30 odstotkov,

- postopnim znižanjem zaposlenih za skupaj najmanj 1 odstotek, pri čemer znižanje ne sme biti linearno, temveč glede na potrebe,

- prenovo plačnega sistema, ki naj postane fleksibilen (nagrajevanje po učinkovitosti in uspešnosti) in se v večjem delu ohrani le za državno upravo, javne agencije in sklade, uprave lokalnih skupnosti ter druge državne organe, medtem ko naj bodo vsa preostala področja javnega sektorja manj regulirana. Pri določanju višine plač v javnem sektorju pa naj se upoštevajo konkurenčnost slovenskega gospodarstva, gibanje plač v zasebnem sektorju in razmere v javnih financah,

- novim organizacijskim okvirom za javne zavode, s katerim se bo optimiziralo poslovanje in razpoložljivi materialni ter kadrovski resursi za doseganje ciljev socialne države, ter strogo omejile tržne dejavnosti, ki bi jo na podlagi področnih predpisov lahko izvajali javni zavodi.

Serija člankov "Osem vprašanj za stranke"

Preberite tudi: 1. vprašanje: Stranke smo povprašali, katere reforme bi se v primeru zmage najprej lotili in zakaj. Je to pokojninska reforma? Morda davčna? Se bo kdo lotil bančnega sistema? Preberite njihove odgovore.

2. vprašanje: Živimo v časih, ko se je treba boriti za vsak cent. Ljudje ne preživijo s plačo, za katero so garali cel mesec. Drugi si želijo dela, a tega ne dobijo. Si ljudje res zaslužijo takšno življenje? Stranke odgovarjajo na vprašanje, kako se nameravajo spopasti z revščino v naši državi.

3. vprašanje: Pahorjeva vlada je začela z uresničevanjem številnih projektov, med njimi pa so bili tudi takšni, ki so dvignili veliko prahu. Katere nedokončane projekte bo zmagovalec tokratnih volitev popolnoma opustil? O katerem projektu imajo skoraj vse stranke negativno mnenje?

4. vprašanje: Ali so naše stranke pripravljene ogroziti gospodarsko sodelovanje s Kitajsko, da bi tako opozorile na kršenje človekovih pravic v tej državi? Na tehtnici sta torej dve ključni vprašanji – ali braniti človekove pravice ali pa misliti na gospodarsko sodelovanje, s katerim bi naša država dobro profitirala.

5. vprašanje: Kako se bo zmagovalec volitev lotil vprašanja delovnih razmerij? Bodo ljudje še naprej prisiljeni zlorabljati študentske napotnice? Se morajo delavci sprijazniti s pogodbami, ki jim ne nudijo varnosti in ne zagotavljajo socialnih pravic?

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (81)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gizadlinka
23. 11. 2011 21.05
-2
JAVNA UPRAVA IMA RES PREVILEGIJE, SEM RAVNO DANES KLICALA ENO OBČINO IN JE DELAVKA MENDA NA PORODNIŠKEM ŽE 5 LET. SAJ TEGA NE MOREŠ VERJET, POTEM BO PA PO MOJEM ŠLA ITAK V PENZIJO, KER JE ŽE BOLJ V LETIH.
suhljotko
23. 11. 2011 19.38
+1
Dajmo odpreti še 150 občin, državni sekretarji naj imajo podsekretarje, ti tudi in tako naprej. V gospodarstvu službni, sorodniki in podsorodniki pa se morajo nekje zaposliti. Z novo vlado se bo obseg zaposlenih v javnem sektorju zopet povečal, saj bo potrebno izraziti zahvalo za storjene usluge vsaj glavnim akterjem za trud pri pridobivanju glasov. Država z politiko in brez gospodarstva je MRTVA DRŽAVA.
Tone 12345
23. 11. 2011 17.58
+0
Javna uprava ima bolniške,regrese, dopuste, božičnice, ker jim vse to pripada po zakonu!!!Kaj pa ljudje v gospodarstvu od katerih dobijo plače!V veliko primerih ti zaposleni v gospodarstvu nimajo ne regresa ne božičnice ne plačanega dopusta,, pa čeprav jim prav tako po zakonu pripada!!!Ampak seveda če se bodo pritožili bodo izgubili delo,česar pa v javnem sektorju ne poznajo,ampak samo jamrajo kako hudo jim je s takimi državnimi ugodnostmi!!!
Danijel Fric
23. 11. 2011 11.17
+4
Nižanje plač mogoče pri najvišjih, ampak redčenje v javni upravi je pa nujno potrebno, dosti je zaposlenih ki so samo na plačilni listi, drugače pa nobene koristi.
POVOJ
23. 11. 2011 09.43
+3
Uvsesti učinkovito javno upravo, ki bo služila ljudem, ne pa sebi. Zmanjšati število javnih funkcionarjev, vsaj za 10-20%, tisti, ki ostanejo naj delujejo 100%, jih pošteno plačajo, odgovarjajo sodno za svoja dejanja, preverjajo dejansko stanje na terenu... Ker trenutna javna uprava smrdi že pri glavi, preden si urediš kakšen papir moraš potrkati vsaj na 3 vrata. V vsaki pisarni sedi tajnica, da poroča namestniku, ki rabi še podpis predstojnika oddelka. Pa čaki mal, absurd. Veliko pomeni izobrazba zaposlenih, največ pa izkušnje, pa terensko delo.
Niko_
23. 11. 2011 14.52
+1
Vsepovsod polno nekih papirjev in sekirancije. Če pa nekdo želi nekaj spremeniti na bolje, pride pa do ljudske vstaje in gre vse naprej po starem.
iMiniCak
22. 11. 2011 18.11
+0
Itak - še več agencij, rešimo pa se sester, policajev, novinarjev, zdravnikov, terapevtov, skratka, bolnice zapremo, davkarijo zapremo itd. Itak je vse isto.
rupsi31
23. 11. 2011 18.26
+0
Ne mešat javno upravo in javni sektor. Zarad mene lohk občine dol zaprejo...
kovac1
22. 11. 2011 16.42
+4
VIDI TI NJIH...IZUMILI SO TOPLO VODO,LE DA BOMO MI PO VOLITVAH DELEŽNI HLADNE.....PRHE !!!
DSS
22. 11. 2011 16.00
+17
skembo 22.11.2011 10:11:08 1 1 Ukrepi, ki jih je potrebno narediti še danes in ne jutri : 1.- ukiniti regrese ljudem, ki prejemajo tako visoke plače 2.- ukiniti prejemanje nadomestila za še eno leto po preteku funkcije (ali delavec tudi prejema denar,ko ga odpustijo?) Ko preneha funkcija, nad se tudi plačilo preneha ! 3.- dokler se to ne ukine, je potrebno takoj spremeniti, da tudi če gre poslanec delat za 2 uri honorarno, naj se takoj prekine izplačevanje tega nadomestila. Do sedaj so to nadomestilo vsi izkoriščali, ampak isto sekundo, ko pa poslanec neha dobivati to nadomestilo(točno po enem letu), pa si takoj najdejo novo službo. 4.- takoj uvesti obvezno prisotnost v parlamentu oziroma plačilo na podlagi udeležbe. 5.- ukiniti oziroma drastično zmanjšati sejnine 6.- ukiniti državni svet 7.- urediti sodstvo, da bo kdo kdaj tudi obsojen in da bo materialno odgovoren 8.- urediti javna naročila, kjer se obrne ogromno proračunskega denarja. Vse deluje na podlagi zvez in poznanstev, na koncu pa je vsaka stvar preplačana ! Samo s takim ukrepi naj se začne ta zgodba in privarčevalo se ogromno denarja in ne da nam bodo spet govorili, kako moramo MI običajni ljudje zategniti pas (SPET)!!!! Jest pa mislim, da so premalo plačani in zato se tudi ne trudijo. Primer je Virant, ki z predavanji zasluži za polovico več kot minister. Ne prišpara se veliko in zmanjšanje plač ima ponavadi kontra efekt. A boš ti več delal, če ti zmanjšajo plačo? Verjetno ne! Večina gre v parlament zaradi lobijev, ki jih za raznorazne usluge lepo plačajo. Tistih 2 al 3 jurje je pa drobiž za njih.
Tonček Balonček
22. 11. 2011 23.09
+2
, svetoval bo tretji, fotografiral četrti, tsikal spet en drug. Ti kandidati pa amhajo z nekimi rumenimi in drugačnimi knjižicami ter programi, kot sa smo ni neumni!, ! To je vse blažev žegen. Ne vem pa, zakaj imajo v javni upravi toliko "strokovnjakov", hkrati pa še armado pogodbenikov. Kaj sami nič ne znajo, so preobremenjeni. Zaakj Rdeči križ najema Viranta za 10.000 EUR, kaj jim ne morejo svetovati an Minsitrsvu za delo? MOL najema ljudi celo za pripravo razpisne dokumentacije, RTV ima zaposlenih več kot tisoč, program pa delajo več ali manj honorarci! Država kar preži, kej bi koga najela in sklenila s kom pogodbo, veliko jih je popolnoma fiktivnih. Zakaj so enkatera minsitrstva na neštevilnih najetih lokacijah, čeravno ej v Ljubljani ogromno praznih stavb, ki bi jih lahko že zdavnaj kupili. Itd. Vs eto ej zaradi klientelizma in korupcije, tega pa ne bo nihče spremenil, le da bodo zdaj pač pogodbeniki drugi. In to so problemi, ne pa neki ukrepi".
flamengo
22. 11. 2011 14.02
+4
Seveda je vsega kriva javna uprava. To je najlažje reči. Niso pa krive razne kraje, neplačane terjatve, zapravljivost oblasti, brezvezni sodni procesi, tajkuni,..
Niko_
23. 11. 2011 14.55
Pri nas se prerekamo tako kot kakšna dva pijanca, kaj je krivo za težave. Krivda je povsod po malem. Tudi v javni upravi, ampak seveda tudi v plačilni ne-disciplini in tajkunih. Ker pa se ne moremo dogovoriti niti o tem, kje je vzrok težav, gre vse naprej po starem.
Marinaconti
22. 11. 2011 13.51
-5
Ja, res je, v naši državi se je vse povprek kradlo v navezi z levičarji, ker so si ti, edini, zagotovili kontinuiteto, in so imeli na vseh položajih svoje ljudi, z rdečo preteklostjo, ter so si med "sabo razdelili" naše premoženje. Sedaj po tolikih letih, pa se ti roparji ponovno ponujajo kot "najprimernejši" kandidati za bodočega premierja, ki naj bi poskrbeli za "pravičnost". Kako naj ljudje, ki ne morejo dokazati, da so si "svoje" premoženje pridobili z delom - poštenostjo, ter da to ni posledica ropanja v navezi z rdečkarji, vlivajo zaupanje vanje, pri ljudeh, ki smo v vseh 20 letih ponovno ogoljufani i"poštenimi zakoni" izterjati od dedičev, namesto da bi oni samo vrnili, kar so Sloveniji izropali (od prisvajanja deležev v družbenih podjetjih, do kreditov, ki jih nikoli niso vrnili - so jih vkradli, v soglašanju z vlado, katera pa je vedela, da vse to podarja svojim rdečim podanikom in da bodo delili z njimi oplenjeno bogastvo). To že meji na deželo, kjer vlada močna rdeča diktatura, ki pa še naprej indoktrinira narod ter mu natika koprene na oči, da vse svinjarije, ki jo delajo naokrog (ta oblast) nebi videli. Sramota, naj se že enkrat ta rdeča in roza dr-hal pobere na smetišče zgodovine, da bo narod lahko začel dihati. Zato pošteni slovenci nikoli več nebodo volili rdečih opcij, kot so jim zaupali do sedaj (ni pa bilo vse zaupanje ljudi, vmes so bile tudi prevare....).
focus2031
22. 11. 2011 12.51
+3
Če se ne bi v naši državi vse povprek kradlo v navezi z vsakokratno politiko, bi bilo denarja za vse dovolj. Krčenje javne uprave in ostale neumnosti, ki jih zadnje dni poslušamo na predvolilnih soočenjih, so eno samo metanje peska v oči in povsem nepotrebni ukrepi. Država naj raje poskrbi za dobre zakone in predvsem za to, da se bodo ti tudi izvajali in njihovi kršitelji pravočasno in pravično sankcijonirali.
nazaret
22. 11. 2011 12.29
Vsak ki bo prišel na oblast bo pripeljal svoje ljudi. Odpuščanj ne bo ker se jih bojijo, delavcev se tako ne...bodo pa sigurno potegnili svoje ljudi na delovna mesta. Torej se bo spet vse povečalo. Bi bil čas da bi nehali metati pesek v oči in povedali tako kot je.
iMiniCak
22. 11. 2011 18.13
-1
korintos1
22. 11. 2011 19.53
-1
yss
22. 11. 2011 12.08
+2
Joooj, kok je tečn tale Janša, ko nosi tale svoj program 10 100, kjerkoli je mogoče. Napisal je svojo" biblijo" in jo bo ponavljal naslednja 4 leta kot papagaj, vsi njegovi "verniki" pa v procesijo pa za njim:)
Niko_
23. 11. 2011 14.57
+1
Kaj sploh pomeni 10+100? Ne razumem tega gesla. Imeli bomo 10 poslancev, ki bodo močni kot da jih je 100?
Inspire
22. 11. 2011 12.07
+4
Poznam delo v JU , zato se ne morem strinjati , da se jim morajo znižat plače , ki so že itak nizke predvsem za nižji kader v sodstvu , kjer prejemajo samo 740 evrov na mesec ! Odpuščat ja , toda samo take , ki so na malici po 1 uro , vmes pa še večkrat na kavici , pridne delavce-ke pa je potrebno bolje nagradit , da bodo imeli še večji elan , ker :Dobro plačan delavec-ka je "dober delavec-ka " ! V nasprotnem pa izgubiš vso voljo , ko vidiš , da se ti godi krivica !
Niko_
23. 11. 2011 14.59
Točno tako. Dobre delavce je treba nagraditi, slabe pa okarati, sicer tudi dobri delavci nehajo dobro delati. Le kje pa se bo našel šef-junak, ki bo to v praksi tudi dejansko naredil?
przelmuding
22. 11. 2011 11.48
+4
Ko se je Slovenija osamosvojila je bila razdeljena na 60 obcin, Danes pa jih je 211. Samo poglejte koliko županov in drugih uradnikov zapravlja naš denar. Samo v Mariboru imajo 4 podžupane, če bi tako bilo bi imel New York 1000 podžupanov. Treba je zmanjšati število nesposobnih pokvarjenih politikov kot prvo.
Niko_
23. 11. 2011 15.02
Dobro bi bilo iti nazaj na "jugoslovanske" občine. Vse to drobljenje je samo znak nesposobnosti sodelovanja. Ne more imeti vsaka vas svoje občine, samo zato ker se niso v stanju dogovoriti s sosednjo vasjo za vodovod, ker želi "glavar" vsake vasi biti župan, itd. Vprašajmo se, koliko vsa ta birokracija potem stane in kdo to plačuje in vzdržuje.
lariy
22. 11. 2011 11.39
+6
Desus z Erjavcem na čelu lahko govori in podpira dimnikarske javne monopole, ki upokojencem zarčunavajo 100 evrov za pet minutni obisk. Slednji ga bodo še volili.
iMiniCak
22. 11. 2011 18.13
+0
Penzionisti naj dajo mir. So škodljivi delovnemu človeku, ki jim rihta denar za penzije.
rupsi31
23. 11. 2011 04.38
Upokojenci so pred tvojim časom pridno filali državno blagajno za svoje plače, zato jim nimaš kaj zaočitat!. To, da ti sedaj dejansko daješ denar za upokojence je pač stanje v državi, ker ne dela gospodarno z denarjem...
Foen
22. 11. 2011 11.05
+1
najprej bodo svoje sorodnike pa prjatle pozaposlil po javni odpravi, pol pa v pol manjšem obsegu odpuščali...
mulmar
22. 11. 2011 11.01
+3
Resnica v dveh trditvah: 1. ) Politik ne bo uvedel krcenja birokracije, ker s tem krci svoj vpliv. 2. ) Politik ne bo delal za trajni razvoj drzave, ker ima mandat samo 4 leta. Za trajni razvoj pa je potrebna strategija ki seze skozi generacije.
Brabus
22. 11. 2011 10.59
+1
Mislim, da z odpuščanjem ne bo nič.Treba je uvesti sistem bonusov in malusov, kot pri pokojninah.Pa tudi pri bolniškah.Veliko je zdravnikov, ki so preveč "razumevajoči" do namišljenih bolnikov.Tu dam en velik minus sindikatom, ki nudijo zaščito tudi takim delavcem v posmeh pridnim, ki vsak dan hodijo v službo.V plači pa ni bistvenih razlik.
burja23
22. 11. 2011 10.45
+1
Bravo poreden74 in sokol13 ! Dodajam še, da je najprej treba začeti zaposlovati brez družinskih in ne vem kakšnih še vez, ki še potem omogočijo, da so slabi delavci še dodatno nagrajeni. Pri objavi delovnih mest bi bilo dobro dopisati :... sorodniki zaposlenih...ne smejo sodelovati...