V podrobnem opisu svojih delovnih izkušenj in prejemkov v posameznih službah je prvak stranke SDS Janez Janša navedel približne vsote mesečnih prejemkov, v času svojega dela zaslužil v povprečju 2.100 evrov mesečno, kar po njegovih izračunih nanese 756.000 evrov. Kot poudarja, je bil večino časa kreditno sposoben, doslej pa je najel šest kreditov.
"Trenutno prejemam poslansko plačo v višini 2.200 evrov, skupaj z ženo imava mesečno približno 4.000 evrov dohodka. Ta je obremenjen z dvema kreditoma za nakup nepremičnine. Moj kredit po pogodbi znaša 172.000 evrov, mesečna obveznost pa približno polovico plače. Žena vrača posojilo v višini 145.000 evrov, kar mesečno tudi predstavlja približno polovico njene plače. Skupaj bova morala v naslednjih 15 letih odplačati še približno 300.000 evrov posojila,“ v poročilu piše Janša.
Kot dodaja, je lastnik stanovanjske hiše v Šentilju pri Velenju z 200 kvadratnimi metri uporabnih stanovanjskih površin in pripadajočim zemljiščem. Prav tako je solastnik stanovanja v Ljubljani z uporabno površino 85 kvadratnih metrov ter teraso in kletnimi prostori v skupni izmeri 162 kvadratnih metrov. K stanovanju sodita tudi parkirna mestora. Janša je tudi lastnik vikenda pri Bovcu, letos pa je po starših podedoval tudi manjše kmetijsko zemljišče v Žalni.
"Nakup stanovanjske hiše sem financiral s prodajo stanovanja v Ljubljani (Trubarjev kvart), na hišo je iz stanovanja prenešena hipoteka za kredit za stanovanje na Mesarski cesti. Razliko med ceno stanovanja in ceno hiše v višini 48.000 evrov sem prav tako financiral s hipotekarnim kreditom,“ poudarja Janša.
"Leta 2009 sva želela z ženo zaradi hrupne lokacije menjati stanovanje v Trubarjevem kvartu za mirnejšo lokacijo. Namesto menjave se je ponudila priložnost takšnega nakupa na Mesarski ulici v Ljubljani, za plačilo stanovanja v višini 325.000 evrov, kjer sva lastnika do polovice, pa sva oba z ženo najela posojilo. Sam sem zaradi enostavnejšega postopka posojilo zavaroval s hipoteko na stanovanje v Trubarjevem kvartu. Ta hipoteka je bila kasneje prenešena na hišo v Šentilju,“ dodaja.
Posestvo v Trenti, ki ga je prodal v menjavi za stanovanje v Trubarjevem kvartu, je kot zatrjuje kupil leta 1992 s pomočjo honorarja od dveh izdanih knjig. "Ne drži informacija, objavljena v medijih, da gre za ničvreden gozd. Gre za eno najbolj atraktivnih lokacij v Trenti, parcele posestva mejijo na 200 metrov obale Soče,“ piše Janša.
Počitniško hišico v Bovcu s pripadajočim zemljiščem je kupil s prihranki, večinoma od avtorskih honorarjev. Nakupna cena sicer 150 let stare obnovljene bovške hišice z zemljiščem je bila med 50 in 60.000 evrov.
V dohodnino za leto 2010 je Janša prijavil tudi 6.400 evrov dohodka iz oddajanja premoženja – kaj je oddajal in je stalo 533 evrov mesečno, pa še vedno ni znano. Prav tako ni razvidno, ali je Imos Janši razliko v ceni pri nakupu stanovanja podaril ali pa je Janša del kupnine plačal v denarju. Imos je imel z državo sicer kar precej poslov. Po podatkih aplikacije Supervizor je Imos z državo od leta 2003 do danes sklenil za 107 milijonov evrov poslov.
Vse dokumente razkril tudi Zoran Janković
Vodja kampanje Zorana Jankovića Aleš Čerin je medijem pokazal pogodbe o Jankovićevem premoženju. Pokazal je pogodbo iz leta 1984 o nakupu zemljišča na Vinterci, kjer živi Janković, pogodbo iz leta 1998 o nakupu gozda na Rudniku, pogodbo o nakupu zemljišča v Bovcu iz leta 1995, dve pogodbi o odsvojitvi deleža v Electi in kupoprodajno pogodbo za nakup hiše v Grosupljem iz leta 2004. Pri slednji gre za tripartitno pogodbo med Electo, Gradisom G in Jankovićem.
Janković pa je tudi razkril eno od dveh pogodb za kredit, s katerim je kupil okoli 46.000 delnic Mercatorja. Kot je pojasnil Čerin, je Janković leta 1998, ko je bil še predsednik uprave, dobil od Factor banke in SKB banke kredit v višini približno 260 milijonov tolarjev (okoli milijon evrov), s katerim je kupil delnice. Čerin je danes pokazal pogodbo s Factor banko. Janković je posojilo zavaroval z delnicami Mercatorja in osebno menico. Factor banka je Jankoviću posodila 90 milijonov tolarjev. Pogodbe z SKB banko pa še niso pridobili, je še dejal Čerin. Vsi krediti za nakupe deleža v Mercatorju so sicer že poplačani, je še dejal Čerin. Janković je naknadno razkril tudi prijavo premoženja, ki jo je posredoval Komisiji za preprečevanje korupcije.
Janković je pogodbe razkril potem, ko je prvak SDS Janez Janša na vprašanja novinarjev dejal, da bo razkril pogodbe o svojih nepremičninah in izvoru premoženja, če bodo to storili tudi drugi možni kandidati za premiera. To sta že storila Pahor in Virant.
Virant in Pahor razkrila pogodbe o lastništvu nepremičnin
Janša je v torek na novinarski konferenci dejal, da je pripravljen pokazati svoje pogodbe za nakup nepremičnin, če bodo to storili tudi drugi kandidati za premiersko mesto.
Borut Pahor je lastnik treh četrtin stanovanja na Cesti v Mestni log, ki je vredno okoli 176.000 evrov. Poleg tega je solastnik tretjine stanovanjske hiše Na pristavi v Šempetru.
Gregor Virant pa ima v lasti hišo v Dobu pri Domžalah, ki je vredna okoli 290.000 evrov. Poleg tega naj bi imel Virant še 123.000 evrov prihrankov.
Več o tem si lahko preberete v članku Pahor in Virant razkrila dokumente, Janković bi jih Janši osebno.
KOMENTARJI (1350)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.