Volivci so namreč včeraj v drugem krogu šestih predsedniških volitev v zgodovini države Pahorja znova izvolili na to funkcijo. Delni neuradni izidi nedeljskega glasovanja kažejo, da je za aktualnega predsednika republike Pahorja glasovalo 373.877 oziroma 52,94 odstotka volivcev, za kamniškega župana Marjana Šarca pa 332.366 oziroma 47,06 odstotka volivcev.
Na volišča je prišlo 41,74 odstotka volilnih upravičencev, kar je najnižja udeležba v zgodovini samostojne države.
Pahor je po ponovni izvolitvi napovedal, da bo predsednik vseh, a se bo po kritikah v kampanji potrudil, da bo njegov glas bolj slišan. Najpomembnejše sporočilo teh volitev pa je po njegovem mnenju, da zmagujejo tiste politične sile, ki povezujejo.
Šarec pravi, da je z rezultatom volitev zelo zadovoljen, saj je ta pokazal, da si ljudje želijo neke praktične politike. Pahorju se je zahvalil za razburljivo tekmo in mu zaželel uspešen mandat. Svoj govor je zaključil z besedami: "Se vidimo v novih podvigih!" Na novinarsko vprašanje, ali to pomeni parlamentarne volitve, je odvrnil: "Mogoče pa res."
Izidi nedeljskih volitev sicer še niso dokončni, saj jim bodo danes prišteli še glasovnice, prispele po pošti iz Slovenije. Na ta način so lahko glasovali volivci v bolnišnicah, domovih za starejše in zaporih. Čez teden dni bodo dodali še glasove, ki bodo prispeli po pošti iz tujine. Vse te glasovnice sicer razmerja med kandidatoma ne morejo več spremeniti. Uradni izid volitev bo predvidoma znan 28. novembra.
Nov petletni mandat bo novoizvoljeni predsednik Pahor nastopil 23. decembra, dan prej pa bo zaprisegel pred državnim zborom.
Šarec še ni rekel zadnje
"Marjan Šarec je zmagal že v prvem krogu, saj je premagal vse parlamentarne stranke", je po razglasitvi izida predsedniških volitev poudarila Šarčeva podpornica Mateja Kumer. Prepričana je, da Šarec še ni rekel zadnje besede.
Kumerjeva je Šarca označila za človeka s širino in s hrbtenico, ki bo "pokazal še marsikaj na političnem področju". O konkretnih korakih se ni opredeljevala, je pa poudarila, da Lista Marjana Šarca predstavlja "svež veter". "Mislim, da je čas za novo generacijo, ki razmišlja drugače, deluje izven okvirjev in včasih stvari pogleda z drugega zornega kota," je pojasnila.
Na vprašanje, kje je Šarcu zmanjkalo šest odstotkov, ki bi mu zagotovili zmago na predsedniških volitvah, je odvrnila, da pri mladih. Sama je ravno generacija kamniškega župana in kot občinska svetnica v občini Šoštanj tudi dejavna v politiki. Tako Kumrova upa, da bodo tudi sami kot predstavniki politike lahko mladim vzor.
Da ne vidi razloga za vprašanje, ali oz. koliko odstotkov je zmanjkalo, pa je dejal Šarčev podpornik Rudi Spruk. Kampanja je bila izpeljana dobro, informacije s terena so pozitivne, je pojasnil.
Cilj je bil dober rezultat in tega je Šarec dosegel, ne glede na to, da ni zmagal. Sploh ob tem, da se je zgodba začela praktično iz anonimnosti na ravni državne politike, je dejal Spruk.
Nadaljnje politično udejstvovanje njegove ekipe danes po njegovih besedah še ni prioriteta. Če se bo tako odločil, pa bo tudi Spruk z njim z veseljem sodeloval, je pojasnil.
Pri volilni kampanji na družbenih omrežjih je pomagal tudi strokovnjak s tega področja Matej Špehar. Kot je povedal po razglasitvi izidov, je bilo kar težko igrati proti t. i. "kralju Instagrama", ki si je družbena omrežja res že prisvojil. Zato so se odločili, da so šli vselej v nasprotni smeri od starega in zdaj tudi že novega predsednika republike Boruta Pahorja. Tako denimo na družbenih omrežjih skorajda ni bilo Šarčevih "selfijev".
Omrežje Instagram so sicer v kampanji po njegovih besedah imeli "bolj za zraven", osredotočili so se zlasti na Facebook. So pa v manj kot pol leta dobili pol toliko privržencev, kot jih ima Pahor, pa si jih slednji pridobiva že kar nekaj let, je še povedal Špehar.
Pahor bo nadaljeval povezovalno politiko
Podporniki Boruta Pahorja ne skrivajo zadovoljstva nad zmago in si želijo nadaljevanja Pahorjeve povezovalne politike.
Evropska poslanka iz vrst SD Tanja Fajon pa je kampanjo označila za pošteno, saj da ni bilo pretirano nizkih udarcev. Izpostavila je nizko volilno udeležbo, ki je po njenem mnenju razlog za razmislek.
Fajonova si lahko, kot je dejala, v luči izzivov na področju zunanje politike ob Pahorjevi zmagi oddahne. Na tem področju namreč po njenem mnenju potrebujemo izkušenega politika, kar Pahor nedvomno je. Strinja se, da je EU na kritičnem razpotju, negotova je prihodnost. "Potrebovali bomo zelo jasno Slovenijo, s strateško držo, odločno zunanjo politiko in podobo države tudi na mednarodnem parketu, da bomo znali uveljavljati svoj glas," je pojasnila in ocenila, da je Pahorjeva zmaga zmaga moderne politike, ki bo zagovarjala povezovanje in sodelovanje. To je namreč na evropskem parketu danes še posebej pomembno, je dodala.
Pahor je v razdeljenosti slovenske družbe po njenem mnenju pokazal novo pot v sodelovanju, povezovanju in strpnosti. Po besedah Fajonove morajo politiki stremeti k temu, da je Slovenija varna, svobodna in strpna država in da smo kot taki močni v povezani Evropi.
Tudi sama podobno kot Pahor ocenjuje, da si mora Slovenija prizadevati, da pristane v skupini bolj razvitih evropskih držav, če se bo morala o tem v prihodnje odločati. "Za nas je ključnega pomeni močna in enotna Evropa," je prepričana Fajonova.
Poslanec in podpredsednik stranke DeSUS, ki je podprla Pahorja v volilni tekmi, Tomaž Gantar ocenjuje, da je bila kampanja na videz lažja, kot je bila v resnici. Po njegovem mnenju je bilo veliko zahtevnih razgovorov in dogovorov predvsem v zakulisju, kar da je obremenjevalo kampanjo. "Tako da so bili ljudje v veliki meri razdeljeni," je dejal, a izpostavil zadovoljstvo nad rezultatom. Slednji je po njegovem mnenju bolj pomemben, kot je morda videti v prvem trenutku.
V kampanji je bilo veliko govora tudi o izrekanju predsednika države, saj je Pahorju protikandidat očital, da bi se lahko večkrat oglasil pri perečih vprašanjih. Kot je dejal Gantar, je težko najti pravo mero pri tem, torej "da se ne oglašaš za vsako stvar in da se ne oglašaš tam, kjer v resnici ne moreš vplivati". V kampanji je bila funkcija predsednika republike po Gantarjevem mnenju velikokrat preveč poudarjena kot tista, ki ima lahko izredno velik vpliv.
Čeprav ima predsednik v skladu z zakonom relativno malo konkretnih pooblastil pri stvareh, o katerih je bilo govora v kampanji, pa Gantar ne želi podcenjevati njegove vloge. Po njegovih ocenah ima predsednikova beseda veliko težo in prepričan je, da bo Pahor znal izbrati tiste trenutke, ko se bo treba oglasiti ali vsaj usmeriti razpravo v pravo smer.
Pahorju številne čestitke
Medtem Borut Pahor po zmagi tudi danes prejema čestitke iz tujine. Med drugim sta mu za ponovno izvolitev na položaj čestitala ruski predsednik Vladimir Putin in predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker.
Ruski predsednik je Pahorju v drugem mandatu na predsedniškem položaju zaželel zdravja in uspehov. "Rad bi potrdil pripravljenost za nadaljevanje najinega konstruktivnega dialoga in skupnega dela v prid razvoju prijateljskih rusko-slovenskih odnosov in obojestranskega koristnega sodelovanja na različnih področjih. Prepričan sem, da je to v interesu obeh držav in da prispeva k zagotavljanju varnosti in stabilnosti na evropski celini,'' je Putin, kot so sporočili iz kabineta predsednika republike, zapisal v čestitki.
Pahorju je ob zmagi na nedeljskih predsedniških volitvah v pismu čestital tudi predsednik Evropske komisije Juncker, je danes na opoldanski novinarski konferenci v Bruslju sporočil tiskovni predstavnik komisije Alexander Winterstein.
Vso srečo pri nadaljnjem opravljanju dela mu je v pismu zaželel tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, ki se v "zahtevnem sodobnem času zanaša predvsem na Pahorjeve izkušnje in odločno strmenje k stabilni in varni regiji v soseščini''. Kot je še zapisal v čestitki, verjame, da bo Slovenija tudi po Pahorjevi zaslugi še naprej prispevala k razvoju EU, so sporočili iz Evropskega sveta.
"To je dober dan za socialno demokracijo," pa je v svoji čestitki novemu-staremu slovenskemu predsedniku zapisal odhajajoči avstrijski kancler Christian Kern. Poudaril je, da je Pahorjeva zmaga velik uspeh.
Predsednik Italijanske republike Sergio Mattarella je predsedniku Pahorju ob ponovni izvolitvi čestital v imenu Italijanske republike in v osebnem imenu, ob tem pa izrekel veselje in najboljše želje za delo v drugem mandatu. V čestitki je predsednik Mattarella zapisal, da je volilna podpora nagrada predsedniku Pahorju za njegovo neomajno zavezanost k evropski integraciji, so sporočili iz kabineta predsednika republike.
Pahorju je čestital tudi njegov češki kolega Miloš Zeman in ob tem zapisal želje, da bi se odlični odnosi med državama nadaljevali tudi v prihodnje.
Pahorju je čestital tudi predsednik Republike Bolgarije Rumen Radev ter mu zaželel uspešno delo. Predsednik Radev je na koncu pogovora predsednika Pahorja povabil na uradni obisk v Republiko Bolgarijo.
Pahorju so za zmago na volitvah že v nedeljo čestitali številni politiki, zlasti iz sosednjih držav.
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je v čestitki izrazila prepričanje, da bosta s Pahorjem nadaljevala krepitev odnosov med državama, ki sta pomembni partnerici v EU, zvezi Nato in Jugovzhodni Evropi. Kot so v nedeljo še sporočili iz urada hrvaške predsednice, je poudarila, da se lahko samo s sodelovanjem in pogovori rešijo odprta vprašanja v odnosih med državama.
Pahorju je na Twitterju čestitala tudi nekdanja predsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor.
Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen pa je na Twitterju zapisal, da se veseli nadaljnjega sodelovanja s Pahorjem.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug v čestitki zapisal, da bo Srbija ostala prijateljska in zanesljiva partnerica Slovenije. "Upam, da bodo naše dobre politične odnose spremljale še boljše gospodarske povezave in sodelovanje na vseh drugih področjih v dobro državljanov obeh držav," so sporočili iz Vučićevega urada.
KOMENTARJI (595)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.