Kandidatom na predčasnih parlamentarnih volitvah smo postavili vprašanje, ali bi ogrozili gospodarsko sodelovanje s Kitajsko, ki je najhitrejša razvijajoča se gospodarska sila, da bi opozorili na kršenje človekovih pravic v tej državi. Prosili smo jih, da so kratki in jasni. Njihove odgovore objavljamo v celoti.
DeSUS
"V DeSUSu menimo, da gospodarske blokade in zamrznitve gospodarskega sodelovanja niso primerna orodja pritiska na druge države. Sami imamo nekaj negativnih izkušenj iz pokojne Jugoslavije, ko so bile prekinjene gospodarske vezi, kar je škodilo vsem. Seveda pa ne moremo biti brezbrižni do primerov kršitev človekovih pravic, moramo pa najprej pomesti pred lastnim pragom. V primeru očitnih kršitev človekovih pravic na Kitajskem ali v kateri koli drugi državi, pa moramo uporabiti politična sredstva. Pri tem Slovenija ne more solirati, ampak moramo podpreti akcije Evropske unije in Združenih narodov."
Državljanska lista Gregorja Viranta
"Kitajska je zelo pomemben zunanjetrgovinski partner EU. EU pa si v okviru svojega delovanja prizadeva za opozarjanje na nujnost spoštovanja človekovih pravic. Tem prizadevanjem se bomo pridružili, hkrati pa enako kot druge države tudi pragmatično gradili gospodarsko sodelovanje."
DSD (Demokratična stranka dela)
"Mislimo, da je na kršenje človekovih pravic upravičeno in potrebno opozarjati, sem pa prepričan (predsednik stranke Franc Žnidaršič, op. p.), da to ne bi bistveno vplivalo na razvoj gospodarskega sodelovanja."
Gibanje za Slovenijo
"Nesmiselno je ogroziti kakršno koli gospodarsko sodelovanje, ki temelji na zdravih temeljih, saj je slovenski trg premajhen za lastno samooskrbo."
LDS
"Vprašanje človekovih pravic je za našo stranko izjemno pomembno, vendar se moramo vprašati, ali je izolacija takšne države, kot je Kitajska, pravi način za doseganje rezultata na področju spoštovanja človekovih pravic v tej državi. Nenazadnje se stopnja zaščite človekovih pravic na Kitajskem izboljšuje, kar je predvsem rezultat dialoga med zahodnim svetom in Kitajsko in ne rezultat izolacije."
Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija
"Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija je zavezana k spoštovanju človekovih pravic tako doma kot v svetu. Prav tako je naše izhodišče, da je pri vodenju države potrebno slediti interesu gospodarskega napredka in razvoja Slovenije. Morebitno kolizijo obeh interesov je potrebno reševati od primera do primera na način, da noben od njiju ne prevlada."
NSi
"Bi! Ne pozabimo, v kakšnih okoliščinah je nastala Slovenija. Svetovne velesile niso bile naklonjene razpadu Jugoslavije. Če takrat ne bi imeli držav, ki bi bile sposobne gledati preko svojih gospodarskih interesov in opozoriti na kršenje človekovih pravic, potem danes ne bi imeli lastne države. Slovenija izhajajoč iz svoje lastne zgodovine mora biti na strani šibkih in zatiranih."
SD
"V SD menimo, da se gospodarsko sodelovanje in hkratno odpiranje vprašanja človekovih pravic s Kitajsko ne izključujeta. To je bil način dela že v tem mandatu, ko sta državi izmenjali številne obiske na visoki ravni, vključno z obiskom predsednika vlade Pahorja v Pekingu in Šanghaju. Tudi število slovenskih podjetij na Kitajskem, kitajski interes za investicije v Sloveniji in menjava med državama naraščajo. S Kitajsko je potrebno še naprej razvijati vsestranske politične, gospodarske in medosebe ("people-to-people") odnose. Slovenija pa mora, v skladu s svojimi načeli in vrednotami, v pogovorih še naprej odpirati tudi vprašanja človekovih pravic ob upoštevanju nujnosti vzajemnega spoštovanja."
SDS
"Razvili bomo kvalitetno gospodarsko sodelovanje z državami skupine BRICS (mednje sodi poleg Brazilije, Rusije, Indije in Južne Afrike tudi Kitajska). Stanje na področju človekovih pravic v vseh državah, vključno s Kitajsko, nameravamo skrbno spremljati, stališča pa oblikovati skupaj z ostalimi državami članicami EU, zveze NATO, OZN in drugih mednarodnih forumov."
SLS
"Problematika kršenja človekovih pravic na Kitajskem je izjemno zahtevno in resno vprašanje, saj ji po mnenju SLS ravno nespoštovanje človekovih pravic, predvsem delavskih, omogoča tako hitro gospodarsko rast. Dejstvo je namreč, da se zaradi cenejše delovne sile, kar je tudi posledica nespoštovanja delavskih pravic, vse več multinacionalk in tudi slovenskih podjetij odloča za selitev proizvodnje v Azijo, največ ravno na Kitajsko. Tudi blagovna menjava med državama vsako leto narašča, kar je za slovensko gospodarstvo pozitivno, seveda pa se po drugi strani odpira še veliko drugih vprašanj, ki so predvsem etične narave. V SLS ocenjujemo, da je na problematiko kršenja človekovih pravic na Kitajskem treba opozarjati, prepričani pa smo, da je treba te korake speljati v okviru institucij EU. Slovenija sama je po našem mnenju premajhna, da bi se sama spopadala s Kitajsko, seveda pa je vedno lahko pobudnik pri opozarjanju na tovrstne krivice. EU je namreč v preteklosti že nekajkrat jasno pozvala Kitajsko k spoštovanju človekovih pravic, predvsem na območju Tibeta, in to kljub dejstvu, da je Kitajska za EU najpomembnejši trgovinski partner. V SLS zato ocenjujemo, da je treba opozarjati na kršenje človekovih pravic, tudi na račun ogrožanja gospodarskega sodelovanja, saj gospodarstvo kot tako ne sme temeljiti na izkoriščanju človekovih in delavskih pravic, vendar pa morajo biti tovrstni ukrepi premišljeni in usklajeni znotraj EU."
SMS – ZELENI
"DA. Na kršitve človekovih pravic in drugih mednarodno pravno zavezujočih dokumentov je potrebno opozarjati in vztrajati na njihovem spoštovanju. To so civilizacijske norme, ki ščitijo tako človeštvo in posameznika."
SNS
"Kitajska je definitivno najhitreje gospodarsko razvijajoča država na svetu in doživlja izjemen razcvet. Kot ena izmed najbolj razvitih držav na svetu je "v ozadju" že izpodrinila ZDA kot svetovno velesilo, vendar je pri tem hitrem razvoju in napredku znala ohraniti svojo individualnost. V Slovenski nacionalni stranki smo prepričani, da obstaja ena sama Kitajska in to je Ljudska republika Kitajska, kakor smo tudi prepričani, da je vprašanje Tibeta in Tajvana notranja zadeva Ljudske republike Kitajske, v kar se nikakor ne bi vmešavali."
TRS (Stranka za trajnostni razvoj Slovenije)
"Kršitev človekovih pravic zajema vrsto držav in Kitajska ni najhujši problem. Kadar gospodarska rast temelji na brutalnem izkoriščanju ljudi, vztrajamo na trdnem stališču, da je takšna izkoriščanja potrebno preprečiti in da morajo vse države spoštovati pravice zaposlenih."
ZARES – socialno liberalni
"Slovenija kot majhna država je v svojih načelnih odgovorih lahko bolj odločna od velikih držav, to velja za odnos do vseh držav, kjer so človekove pravice kršene."
Serija člankov "Osem vprašanj za stranke"
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.