Novincu v volilni tekmi Miru Cerarju je uspel veliki met. Njegova stranka je dosegla rekordno zmago v zgodovini samostojne države, saj je dobila več podpore kot pokojni Janez Drnovšek leta 2000.
"Seveda smo zadovoljni. Takoj se moram lepo zahvaliti vsem, ki so volili za nas. To kaže, da so ljudje izbrali novo politiko. To je za nas velika obveza. Na nas je seveda sedaj, da upravičimo to zaupanje," je dejal Cerar. Poudaril je, da je odgovornost velika. "Sedaj je na nas, da se ne pustimo zapeljati koruptivnim skušnjavam," je še dodal. Slovenija potrebuje višjo politično kulturo, meni Cerar.
Povedal je, da že jutri začnejo s trdim delom. Ponovil je, da v koalicijo z SDS ne bodo šli, se bodo pa o morebitnih koalicijskih povezavah pogovarjali z ostalimi strankami, ki so se prebile v parlament.
Zagotovil je, da njegova stranka ni "instant" stranka. Povezave med svojo in zgodbo Zorana Jankovića in Gregorja Viranta ne vidi, pravi pa, da v ozadju njegove stranke ni botrov. Zagotovil je tudi, da so povezave s stranko LDS ni več ter da v njegovi vladi ne bo Katarine Kresal in Aleša Zalarja.
Volilni rezultat kaže, da ljudje vlagajo vanj veliko upanja, a Cerar je poudaril, da ni mesija. "Sem samo navaden človek, ki je dobil nekaj strokovnega znanja v svojem življenju in ki trdo dela," je povedal in dodal, da ima tudi "neko zavezo do te naše domovine, ki jo imam rad".
Jutri se bo Cerar sestal s svojo ožjo ekipo, da začnejo razvijati strategijo za pogajanja. S koalicijskimi partnerji želijo sestaviti čvrsto vlado. "Sporočilo volivcev je to, da želijo spremembo. Spremembo pa je mogoče doseči samo z neko čvrsto vlado in zato upam, da bodo tudi ostale stranke, kot so obljubljale v predvolilni kampanji, zavezane temu idealu in da bomo našli skupni jezik vsaj povsod tam, kjer je to za Slovenijo zelo vitalno," je povedal.
Oster odziv SDS
V imenu SDS se je na rezultate vzporednih volitev odzval Zvone Černač, saj je predsednik stranke Janez Janša v zaporu. "Te volitve ne morejo biti legitimne. Vlada, ki bo sestavljena na podlagi takšnih volitev, ne bo legitimna. Tisti, ki bo vodil takšno vlado, ne bo legitimen. Bo le slovenski Lukašenko," je povedal Černač.
Černač je dodal še, da bo vlada, ki "do oblasti pride na nepošten način, prej ali slej padla". Takšne vlade v SDS ne priznavajo. Černač je napovedal, da poslanci SDS v parlamentu ne bodo prevzeli nobene funkcije, o sodelovanju na sejah pa se bodo odločili selektivno. "Pozivamo tudi na različne oblike mirne, vendar odločne državljanske nepokorščine in državljanskega protesta, dokler Slovenija ne bo postala država, utemeljena na pravičnosti kot temelju vladavine prava," je povedal Černač. Predstavniki stranke SDS so kmalu po izjavi Černača svoj štab zapustili.
Cerar odziv SDS jemlje kot čustven izraz, Veber opozarja na osiromašeno zakonodajo
Cerar je komentiral, da ne vidi nobenega razloga, zakaj bi nekdo legitimnost današnjih volitev izpodbijal. "Počakajmo, videli bomo, če so res bile na voliščih morda kakšne nepravilnosti, potem se lahko na to odzovemo. Če pa je vse potekalo v skladu s pravnimi postopki in na podlagi vseh pravil igre, ki smo jih vsi poznali od začetka kampanje do zdaj, pa tudi že prej, pa mislim, da gre tukaj za absolutno neutemeljene izjave in upam, da se bodo v SDS, ko se bodo vse zadeve umirile, nekoliko obrnili k bolj mehkim izjavam oziroma k treznim ocenam," pravi Cerar.
Takšen odziv stranke SDS razume tudi kot čustven izraz nekaterih predstavnikov stranke ob rezultatih.
Predsednik DZ Janko Veber pa je povedal, da bo z nesodelovanjem opozicije osiromašena tudi zakonodaja. Če poslanci SDS ne bodo sodelovali v delovnih telesih, bo to huda obremenitev za druge poslance. Izpostavil je, da se na delovnih telesih predlogi zakonov spreminjajo, na sejah DZ pa so možne le še minimalne spremembe, na odprte člene. "To je hud presedan. Izgubili bi tudi možnost oblikovanja zakonodaje, kar bi bila nezaupnica vsem tistim, ki so jim dali glasove," je dejal Veber.
Združena levica: V Sloveniji se končno prebuja ljudstvo
Veliko presenečenje je preboj Združene levice v parlament. Eden od predstavnikov stranke Luka Mesec je dejal, da je rezultat izjemen. "Zahvalil bi se vsem, ki so nas podpirali in ki so pripomogli k temu uspehu," je dejal Mesec v prvem odzivu. Doslej so precej odločno zavračali sodelovanje v koaliciji in pristajali le na opcijo, da bi bili konstruktivna opozicija. Si bodo po današnjem volilnem rezultatu premislili? Mesec je dejal, da so povedali, katere reforme so za njih ključne. "Če bi se lahko z obstoječimi strankami dogovorili o teh reformah, potem se lahko pogovarjamo o sodelovanju," je dodal.
"V Sloveniji se končno prebuja ljudstvo, prebuja se politična sila, ki bo prekinila z neoliberalnim konsenzom, ki je zajel vse ostale politične stranke, ki se bo odločno zoperstavila intersom kapitala in se postavila na stran dela. Združena levica je zato popolna novost v političnem prostoru, je po 23 letih kapitalističnega enoumja socialistična sila, ki se bo uprla razlaščanju srednjega sloja in najrevnejših, ki se bo povezala z vsemi ostalimi podobnimi gibanji v Evropi in po svetu, da si izborimo boljšo, demokratično in ekološko prihodnost," je še dejal.
Predsednica stranke je tudi Violeta Tomič, ki je dodala, da sami volivcev ne bodo razočarali. "Kar smo obljubili, to bomo zastopali ves čas," je dejala. Matjaž Hanžek pa je v odzivu dejal, da si je želel in da je pričakoval, da bo izvoljen. Sebe ne vidi v vlogi ministra. "Moja naloga je opozarjati na stvari, ki jih Združena levica zahteva. Če bo mandatar sprejel naše zahteve, smo pripravljeni iti v vlado," je še dodal.
Židan: Mi se borimo za ljudi, ne za banke
Po delnih neuradnih izidih je SD tokrat dosegla najslabši volilni rezultat. "Veseli smo vsakega mandata," je v odzivu dejal predsednik stranke SD Dejan Židan. Poudaril je, da je bil SD vedno steber stabilnosti in to da bodo to tudi v bodoče. "Mi se borimo za ljudi, ne za banke. Pred nami je težko garaško delo, ki pa ga bomo zmogli v korist države," je še dodal. V prihodnjem mandatu boste od SD slišali nekaj manj besed in dosti več dejanj, še pravi Židan.
Erjavec: Za nas je pomembno, da vsi upokojenci dobijo regres
DeSUS je dosegel najboljši rezultat v zgodovini stranke. Na vprašanje, ali bodo sodelovali v koaliciji, je Erjavec dejal, da je treba počakati na pogovore. "Za nas je pomembno, da vsi upokojenci dobijo regres. Nikoli se ne bomo strinjali s tem, da bi se pokojnine zniževale, ob tem pa milijone mečemo v banke," je poudaril prvak stranke.
"Volivci so jasno povedali, koga želijo, da vodi vlado. Cerarju, ki ga čaka težka naloga, želim uspešna pogajanja. Če bo stranka DeSUS zraven, je odvisno od tega, kaj bomo zapisali v koalicijski pogodbi," je še dejal Erjavec.
Nekdanji minister za zdravje iz vrst stranke DeSUS Tomaž Gantar pravi, da so zagovorniki najšibkejših. "Mislim, da je izid rezultat neke konstantne politike, ki jo vodi DeSUS," je poudaril. Na ministrskem stolčku se več ne vidi. "Moja napaka je, da sem šel v vlado Alenke Bratušek, saj ni bila sposobna izpeljati ničesar," je poudaril. Upa, da bo stranka del te vlade. "Je pa to odvisno od vabila in programa, ki ga bo predstavil mandatar," je dodal Gantar.
NSi verjetno ostaja v opoziciji. 'Naš rezultat je prigaran s trdim delom'
Nova Slovenija je izboljšala rezultat s prejšnjih parlamentarnih volitev. Predsednica stranke Ljudmila Novak je dejala, da so zadovoljni. "Naš rezultat je prigaran s trdim delom," je dodala. O koaliciji s Cerarjem pa:"Glede na to, da sta naša programa precej različna, bomo premislili". Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin pa pravi, da obstaja velika verjetnost, da stranka ostaja v opoziciji, čeprav so še vse možnosti odprte."Zmaga Cerarja je znak, da so ljudje želeli nekaj drugega," je ocenil.
Bratuškova: To je za stranko uspeh
Alenka Bratušek je v volilni kampanji zelo zaostrila retoriko, nastopala je bolj agresivno, kot smo je bili prej vajeni. To se ji je vsaj delno obrestovalo, saj se je njena stranka vendarle prebila v parlament. "Mislim, da je to za stranko, ki je nastala pred enim mesecem uspeh. Še posebej, ker sem bila predsednica vlade, ki je sprejemala boleče ukrepe," je v odzivu dejala Bratuškova. Poudarila je, da je pred Cerarjem velika odgovornost. "On je zmagovalec in bo povedal, kako naprej," je še dodala o morebitni koaliciji.
Bratuškova je dejala, da bo državo v upravljanje pustila v veliko boljšem stanju, kot jo je dobila. Vsi ekonomski kazalci to nakazujejo, pravi Bratuškova, čeprav mogoče državljani tega še ne čutijo, dodaja. "Naslednja vlada bo morala po tej poti, ki smo jo začrtali," je prepričana.
Preberite še: Bomo imeli eno najmočnejših koalicij?
KOMENTARJI (2513)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.