Na najvišjih ravneh EU preučujejo, kakšne posledice bi lahko imel morebitni zlom Grčije na varnostne razmere v Uniji. "V Svetu EU že potekajo razprave o tem, kako bi lahko zaprli meje v primeru izrednih razmer. Vse države se pripravljajo na to možnost," trdi neimenovani vir iz Bruslja, ki ga navaja avstrijski časnik Der Standard.
Pojavlja se skrb, da bi lahko med morebitnim kaosom v Grčiji velike količine denarja nezakonito prenesli v tujino, prav tako bi lahko bilo več kriminala.
Po drugi strani je Grčija v Uniji središčna točka migracijskih poti. V državi z 11 milijoni prebivalcev namreč živi več kot milijon priseljencev, veliko je nezakonitih. EU je zato povečala pritisk na Grčijo, naj bolje zavaruje svoje meje, opominja časnik.
Kot poudarja, so načrti za takšne izredne razmere zelo občutljiva zadeva in bo treba upoštevati načelo odprtih meja ter notranjega trga EU. Vzpostavitev nadzora na mejah med schengenskimi parterji formalno ne bi bila velik problem, drugače bi bilo pri morebitnem izstopu Grčije iz evroobmočja, ki v pogodbah EU ni predviden ter bi bil tako veliko bolj negotov.
Der Standard na spletni strani še piše, da držav članic EU, ki nimajo kopenske meje z Grčijo, izredno stanje ne bi preveč prizadelo, saj bi morale nadzor uvesti samo na letališčih, ki imajo neposredno povezavo s to državo.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.