Tujina

Zemeljski plaz v Šendznu je bila industrijska in ne naravna nesreča

Peking, 25. 12. 2015 15.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Zemeljski plaz v mestu Šendzen na jugu Kitajske, v katerem je umrlo sedem ljudi, več deset ljudi pa pogrešajo, je bila industrijska nesreča in ne naravna katastrofa, je sporočila posebna skupina za preiskavo nesreče.

Reševalna akcija na Kitajskem - 3
Reševalna akcija na Kitajskem - 3 FOTO: Reuters

Zemeljski plaz v kitajskem mestu Šendzen je povzročilo neustrezno skladiščenje gradbenih odpadkov, je zapisal uradni časnik kitajskega ministrstva za zemljo in vire. Tako nesreča ni bila naravna katastrofa, pač pa industrijska nesreča, je sporočila posebna skupina za preiskavo nesreče. 

Zemljo so nezakonito kopičili sto metrov visoko v starem kamnolomu, ta pa se je nato ob deževju spremenila v blato. Zemeljski plaz, ki se je utrgal v nedeljo, je pod seboj pokopal več deset poslopij.

Doslej so našli sedem trupel, pogrešajo pa še okoli 75 ljudi. V četrtek so izpod gmote blata rešili 21-letnika, ki je prvi preživeli po dnevih iskanja pogrešanih oseb.

Še vedno pogrešajo okoli 75 ljudi.
Še vedno pogrešajo okoli 75 ljudi. FOTO: Reuters

Državni svet, ki ima vlogo vlade na Kitajskem, je v začetku tedna napovedal, da bo ustanovil posebno skupino, ki jo bo vodil minister za zemeljske vir in ki bo zadolžena za preiskavo nesreče.

Dokument, objavljen na spletni strani lokalnih oblasti, kjer je prišlo do nesreče, sicer razkriva, da so se zavedali nevarnosti zaradi kopičenja odpadne zemlje in so že julija pozvali k ukrepanju.

Tokratni plaz je zadnji v nizu smrtonosnih nesreč na Kitajskem, ki jih je povzročila človeška malomarnost. Avgusta sta v kemični tovarni v Tiandžinu odjeknili siloviti eksploziji, v katerih je umrlo skoraj 200 ljudi.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.