Vojska libijskega voditelja Moamerja Gadafija s težkim topništvom napada zahodno mesto Zintan, prebivalci pa so že pobegnili iz središča mesta in zatočišče poiskali v skalnatih jamah, poroča Al Jazeera. Predstavnik upornikov je povedal, da ne bodo poznali milosti do nikogar, ki sodeluje z režimom, ter da se ne bodo umaknili.
Agencija Reuters poroča, da je v napadih umrlo med 10 in 15 ljudi. "Številne hiše so uničene, padel je tudi minaret na mošeji. Po bombardiranju so se Gadafijevi privrženci umaknili. Mislim, da se bodo reorganizirali. A v severnem delu mesta je še vedno ogromno vojakov in okoli 50, 60 tankov. Situacija tu je slaba!" je povedal prebivalec. Zvečer je upornikom uspelo pregnati Gadafijeve sile.
Tarča napadov je tudi tretje največje mesto Misrata, ki leži 211 kilometrov vzhodno od Tripolija, in kjer so Gadafijeve sile po besedah prebivalcev začele streljati s tanki. Napad je že zahteval žrtve, med njimi so štirje otroci – najstarejši je bil star šele 13 let – ki so bili v avtu, ki ga je zadel izstrelek. ''Razmere tukaj so zelo težke. Danes zjutraj so tanki začeli svoj pohod,'' je povedal prebivalec in dodal, da v napadu sodelujejo tudi ostrostrelci. Po navedbah prebivalcev so v mestu blokirani komunikacijski sistemi, vode pa ni že ves teden. Kot je povedal tamkajšnji zdravnik, je bilo v zadnjih dveh dneh ranjenih več sto ljudi, zdravniških pripomočkov pa zmanjkuje.
V Tripoliju se je zvečer znova oglasila libijska protiletalska obramba. Streljanje je trajalo približno deset minut, posebej intenzivno pa je bilo v okolici Gadafijeve rezidence. Pred tem je bilo v mestu slišati dve eksploziji, po streljanju protiletalske obrambe pa je odjeknilo še več eksplozij. Gadafi je na kratko nagovoril prebivalce, se zaobljubil, da se bo še naprej bojeval in samozavestno dejal: "Na koncu bomo zmagovalci mi!"
Tretji dan operacije
Včeraj zvečer je bilo v prestolnici Tripoli in okoli nje slišati streljanje, nebo pa je prižgal tudi protiletalski ogenj. ''Slišati je bilo dve ali tri eksplozije, potem izstrelke in nato je nebo razsvetlil protiletalski ogenj. 45 minut je bila tišina. Nato je sledil drugi krog eksplozij,'' je povedala dopisnica Sky news. Po poročanju novinarke Al Jazeere sta kmalu po 21. uri odjeknili dve eksploziji, ki sta bili narazen le 10 minut.
Agencija Reuters poroča, da so mednarodne zavezniške sile v napadu uničile radarske naprave na dveh zračnih obrambnih bazah, ki pripadajo Gadafijevim silam v vzhodni Libiji. Bazi se nahajata vzhodno od uporniškega mesta Bengazi. ''Del pristanišča je gorel, bila sta dva velika ognja. Gasilska vozila so drvela po obmorski cesti,'' je povedala novinarka Al Jazeere. ''V včerajšnjih napadih se zdi, da so bile tarče morske vojaške baze Gadafijeve vojske, vendar naj bi zahodne sile napadle tudi letališče v Sirti,'' je še dodala.
Preberite tudi: Katera letala in rakete uporabljajo zahodne sile v operaciji Odisejeva zora.
Vladni predstavnik Musa Ibrahim je na novinarski konferenci povedal, da so v koalicijskih napadih na pristaniška mesta in letališče v Sirti umrli civilisti, prav tako naj bi sile napadle južno mesto Seba, Gadafijevo trdnjavo.
Dodal je, da so Misrato pred tremi dnevi osvobodili in da Gadafijeve sile iščejo ''teroriste''. Vendar je predstavnik opozicijskih bojevnikov v Misrati povedal, da imajo kljub napadu Gadafijevih privržencev, ki so streljali s tanki in postavili ostrostrelce na strehe, da bi streljali na ljudi, ki se sprehajajo po ulicah, še vedno nadzor. Zdravstveni delavec v Misrati je povedal, da je 40 ljudi umrlo, najmanj 300 pa je bilo ranjenih.
Silovito bojevanje se je odvijalo še v mestu Adždabija. Očividci so videli opozicijske bojevnike, ki so se umikali pred napadi vladnih sil. Al Jazeera poroča, da so bili spopadi tudi pred mestom. ''Veliko se je dogajalo. Uporniki so mi povedali, da je bilo veliko žrtev in na poti do mesta je veliko trupel, do katerih jim še ni uspelo priti,'' je povedal novinar. Kot je še dodal, je cesta med Bengazijem in Adždabijo polna zažganih razbitin, ki so ostale od Gadafijevih tankov, ki so jih uničile zahodne sile. Vladne sile so se namreč umaknile 100 kilometrov od Bengazija, potem ko so koalicijske sile uničile večino njihovih oklepnikov.
'Koalicijske sile se izogibajo civilistom'
Ameriški obrambni sekretar Robert Gates je sporočil, da se koalicijske sile trudijo izogniti civilnim žrtvam v Libiji. Tarče so namreč zračne obrambe, ki so izolirane od poseljenih območij, je povedal v Moskvi, kjer se je sestal z ruskim obrambnim ministrom Anatolijem Serdjukovom. ''Povedal sem mu tudi, da se bodo pomembne vojaške operacije, ki so zdaj v Libiji, v naslednjih dneh zmanjšale. "Serdjukov je civilne žrtve v Libiji obsodil. Rusija namreč verjame, da je takojšnje premirje in dialog med strankami v vojni najzanesljivejša pot do zanesljive varnosti civilnega prebivalstva.
Posebni odposlanec ZN za Libijo Abdel Elah al Katib pa je dejal, da si tudi libijski uporniki želijo hitre prekinitve ognja in ustavitev obleganja libijskih mest. Še posebej si želijo, da bi vladne sile prenehale uporabljati tanke in težko orožje, s katerimi napadajo civilne cilje.
"Jasno je, da Zahodne sile poskušajo napasti Gadafija. Bolj so zainteresirane za pomoč upornikom kot pa za zaščito civilistov. Libija si želi, da bi vse strani razglasile prekinitev ognja. Vlada je pripravljena na dialog z uporniki," pa je povedal namestnik libijskega zunanjega ministra.
Strmoglavilo ameriško letalo
Novinar časnika The Telegraph je prek Twitterja sporočil, da so na polju v Libiji našli strmoglavljeno ameriško vojaško letalo orel F-15E. Kot domnevajo, je strmoglavilo zaradi tehnične napake in ne zaradi nasprotnega ognja. Člana posadke naj bi rešili uporniki, saj je letalo strmoglavilo na njihovem območju. Informacijo so potrdile tudi ZDA, oba pilota pa naj bi že rešili.
Lokalni prebivalec je povedal, da so okoli 1. ure zjutraj slišali prelet letala. ''Slišali smo eksplozijo in letalo, ki je krožilo na območju. Domnevali smo, da ga je zadela raketa, ko pa smo prišli tja, smo našli strmoglavljeno letalo,'' je povedal.
Britanski in španski parlament podprla sodelovanje v Libiji
Britanski parlament je v ponedeljek zvečer po dolgi razpravi z veliko večino podprl sodelovanje britanskih sil v operacijah proti libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju. Za sodelovanje je glasovalo 557 poslancev, 13 pa jih je bilo proti.
Premier David Cameron je v razpravi zagotovil, da se bo Velika Britanija strogo držala mandata Varnostnega sveta ZN, ki je letalsko posredovanje v Libiji odobril minuli četrtek. Premier je izrazil mnenje, da se mora Libija znebiti polkovnika Gadafija, a obenem poudaril, da mora libijski narod sam izbrati svojo prihodnost, zato Gadafi po njegovih besedah ni neposredna tarča napadov.
Več poslancev je bilo kritičnih, ker se vlada s parlamentom ni posvetovala še pred začetkom posredovanja v Libiji v soboto, a je zunanji minister William Hague poudaril, da bi v tem primeru napade začeli izvajati prepozno. Zatrdil je tudi, da ne gre za vojno proti Libiji, ter obljubil, da se bo vlada, če bo prišlo do ključne spremembe ciljev posredovanja, posvetovala s poslanci.
Tudi španski parlament je z veliko večino potrdil odločitev premierja Joseja Luisa Rodrigueza Zapatera o sodelovanju Španije v mednarodni vojaški akciji v Libiji. Za odločitev je glasovalo 336 poslancev, trije so glasovali proti, eden pa se je glasovanja vzdržal.
Španija bo sodelovala s štirimi lovci F-18, letalom za dolivanje goriva v zraku, podmornico, fregato in letalom za nadzor na morju CN-235, s katerim bodo nadzirali spoštovanje vojaškega embarga proti Libiji. Zapatero je dejal, da bodo letala sodelovala pri uveljavljanju prepovedi poletov nad Libijo en mesec, mornarica pa bo pomagala uveljavljati vojaški embargo proti Libiji tri mesece.
KOMENTARJI (427)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.