Zadnje depeše, objavljene na spletni strani WikiLeaks, razkrivajo, da so se odnosi ZDA z Egiptom po prihodu ameriškega predsednika Baracka Obame na oblast precej izboljšali. ZDA so se začele izogibati neposrednim napadom v javnosti, ki so bili stalnica v času pod predsedovanjem Georga Busha. Tudi v četrtek je v intervjuju Obama dejal, da egiptovski predsednik Hosni Mubarak podpira ZDA pri več "kritičnih" vprašanjih.
"Vedno sem ga bodril, naj izpelje gospodarske in politične reforme, ki so na dolgi rok zelo pomembne za blaginjo Egipta," je pojasnil v pogovoru, objavljenem na spletni strani YouTube. Menil je, da bi se morala tako policija kot tudi protestniki izogniti nasilju, pri tem pa dodaja, da ljudje imajo mehanizme za izražanje svojega mnenja.
Spletna stran WikiLeaks pa je danes objavila depešo, pod katero se je podpisala ameriška veleposlanica v Egiptu Margaret Scobey, v njej pa je zunanji ministrici Hillary Clinton svetovala, naj med obiskom pri Mubaraku leta 2009 ne omenja imena opozicijskega voditelja Ajmana Nourja, ki so ga zaradi bolezni izpustili iz zapora. Njegovo aretacijo leta 2005 je obsodil ves svet in ne samo Busheva administracija.
Tudi Mubarak proti Iranu in Hamasu
Ni jasno, kaj je Clintonova na omenjenem srečanju z Mubarakom povedala egiptovskemu voditelju, a novinarju arabske televizije je po tem glede ameriških kritik o spoštovanju človekovih pravic v Egiptu odgovorila v precej spravnem tonu do Kaira. V depešah, ki se nanašajo na prvo leto predsedovanja, Obame tudi piše, da je Mubarak zelo pomemben ameriški zaveznik, saj je Washington podprl v sporu z Iranom, posredoval med Izraelci in Palestinci ter podprl nove iraške oblasti, čeprav je nasprotoval tamkajšnjemu vojaškemu posredovanju pod vodstvom ameriške vojske.
V depešah tudi piše, da je Mubarak nastopal proti Iranu in palestinskemu gibanju Hamas zato, ker ju vidi kot zaveznika v Egiptu prepovedane Muslimanske bratovščine, saj ta njegovemu režimu predstavlja neposredno grožnjo. Mubarak naj bi leta 2009 ameriškemu generalu Davidu Petraeusu dejal, da Iran poskuša v Egiptu vzpostaviti nekakšne "žepe" moči. A kljub vsemu ameriški diplomati niso menili, da bi bil Barackov položaj kakor koli ogrožen. V neki depeši je Scobeyjeva zapisala, da je Mubarak preverjen in resničen realist, ki bi raje pustil trpeti nekaj posameznikov, kot pa tvegal kaos za celotno družbo.
"V 28 letih na oblasti je preživel tri poskuse atentata, obdržal je mir z Izraelom, prestal dve vojni v Iraku, po letu 2003 preživel nestabilnost regije, številne gospodarske padce ter kronične notranje grožnje teroristov. Naši kontakti pravijo, da policija vsakodnevno s silo od kriminalcev izsiljuje priznanja, to pa naj bi bila posledica slabega urjenja in premajhnega števila policistov," je bilo glede Mubaraka in policijskih akcij v Egiptu zapisano v eni izmed ameriških diplomatskih depeš, kljub temu pa Washington v svetu diplomacije ohranja spraven ton.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.