Ne le Slovenijo, kjer smo se zbudili v najbolj mrzlo jutro te zime, v Veliki Britaniji so sibirski mraz, ki je v torek prinesel sneg tudi Londonu, poimenovali Pošast z vzhoda. Na Nizozemskem se ga je prijel vzdevek sibirski medved, Švedi pa mu pravijo snežni top.
V večjem delu Evrope tudi danes vztrajajo izjemno nizke temperature, ki so v zadnjih dneh zahtevale skupno najmanj 42 življenj, poroča francoska tiskovna. V delih Nemčije se je živo srebro spustilo do minus 24 stopinj Celzija, v Estoniji so namerili 29 stopinj pod ničlo, številne plaže v Sredozemlju pa so zasnežene.
Nizke temperature še posebej ogrožajo ostarele in brezdomce, med katerimi je mraz od petka zahteval tudi največ smrtnih žrtev. Zato so po evropskih mestih organizirali prenočišča in hrano z brezdomce. Na Poljskem je zaradi mraza od petka umrlo najmanj 18 ljudi, v Franciji in na Slovaškem pa po štirje, med njimi ženska v devetdesetih letih, ki so jo našli pred vhodom doma za ostarele. V Litvi je mraz terjal pet smrtnih žrtev, na Češkem šest, v Romuniji in Italiji po dve. O prvi smrtni žrtvi zaradi mraza poročajo tudi iz Srbije. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug so v torek na poljski poti v bližini vasi Malošište pri Nišu našli zmrznjenega 75-letnika, ki so ga sorodniki pogrešali od ponedeljka zvečer.
Zaprli šole
V nekaterih delih Velike Britanije in na Irskem so zaradi za njihove razmere izjemno nizkih temperatur – ponekod so se temperature spustile tudi do minus deset – in obilnejšega sneženja oblasti izdale oranžno ali celo najvišje rdeče opozorilo. V Londonu naj bi padlo še deset centimetrov snega, na severu Anglije in na Škotskem pa ga pričakujejo še 40 centimetrov. Na Irskem je čez noč padlo do deset centimetrov snega.
V Veliki Britaniji bo to najbolj mrzel zimski teden v zadnjih petih letih.
Številne šole so ostale zaprte, težave so v prometu, tako železniškem kot letalskem. Nastajajo zamude, nekatere linije pa so povsem prekinjene. Tako so zaradi obilnejšega sneženja zaprli mednarodno letališče v Dublinu. Zaprte so tudi nekatere avtoceste po Združenem kraljestvu in na Irskem. Zaradi mraza in sneženja se že pojavljajo težave pri oskrbi z električno energijo, še navajajo britanski mediji.
Sneg na Korziki prizemljil letala
Na Poljskem je zaradi mraza od petka umrlo najmanj 18 ljudi, v Franciji in na Slovaškem pa po štirje, med njimi ženska v devetdesetih letih, ki so jo našli pred vhodom doma za ostarele. V Litvi je mraz terjal pet smrtnih žrtev, na Češkem šest, v Romuniji in Italiji po dve. O prvi smrtni žrtvi zaradi mraza poročajo tudi iz Srbije. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug so v torek na poljski poti v bližini vasi Malošište pri Nišu našli zmrznjenega 75-letnika, ki so ga sorodniki pogrešali od ponedeljka zvečer.
V Franciji so morali človekoljubni delavci priskočiti na pomoč več brezdomcem po večjih mestih. V Parizu naj bi okoli 50 predstavnikov regionalnih oblasti noč na četrtek preživelo na prostem v znak protesta proti "zanikanju dostojanstva" brezdomcev. V pristaniškem mestu Calais ob Rokavskem prelivu pa so oblasti zagotovile bivališča za migrante, ki sicer v upanju, da bodo kmalu prišli v Veliko Britanijo, spijo v šotorih ali drugih zasilnih bivališčih.Brezdomcem so pomagali tudi v Strasbourgu, kjer je živo srebro ponoči kazalo –12 stopinj Celzija.
Tudi francoska zdravstvena ministrica Agnes Buzyn je pozvala prebivalce, naj na pomoč, če opazijo človeka na ulici, pokličejo vsaj ustrezne službe, če že ne morejo pomagati sami.
Z mrazom je v Francijo prispel tudi sneg, tega so ''dočakali'' tudi na jugu – v Nici in pa ob obali na Korziki. Zaradi snega so zaprli letališče v Ajacciu.
Francoski mediji še navajajo, da v tem mrzlem obdobju s polno paro delajo tudi njihove jedrske elektrarne. Prav zaradi polarnega vdora so prestavili vzdrževalna dela v centrali štirih elektrarn Tricastin, saj k omrežju od vseh jedrskih elektrarn prispeva kar šest odstotkov električne energije in je zato nenadomestljiva.
V Franciji so sicer zaznali podoben trend kot pri nas, saj so doživeli izjemno topel januar, februarja pa je zima pokazala zobe. Mrzla epizoda je tam tako posebna, ker je prispela tako pozno, še navajajo francoski mediji in dodajajo, da so nazadnje tak mraz februarja merili leta 2005.
Na Apeninskem otoku primanjkuje sredstva za taljenje ledu na železniških tirih
V Španiji, tudi v Kataloniji, je medtem za danes napovedano novo sneženje. Na Kanarskih otokih pa so zaradi močnega vetra za danes odpovedali pouk. Šole so zaprte tudi na Kosovu, zahodu Bosne in Hercegovine, večini Albanije ter v delih Velike Britanije, Italije in Portugalske.
Na Apeninskem polotoku mraz povzroča tudi motnje v železniškem prometu. Zaradi pomanjkanja sredstva za taljenje ledu morajo ponekod led s tirov železniški delavci odstranjevati kar ročno, kar je precej razburilo italijansko javnost.
V Neaplju je od torka zaprto letališče, avtobusi zaradi poledice ne vozijo.
Izjemen mraz tudi na Hrvaškem
Do četrtka se bodo tresli tudi na Hrvaškem. Danes so v Zagrebu namerili –13 stopinj Celzija, poroča njihova meteorološka služba, ki dodaja, da je bilo ''najtopleje'' na otoku Palagruža, kjer so namerili 0 stopinj. V kraju Bednja so namerili –19,2 stopinje, najhladneje je bilo v kraju Zavižan, kjer so namerili –21,7 stopinje, pod ničlo so bili termometri tudi v Splitu, ker so namerili minus pet stopinj Celzija, v Šibeniku minus sedem in pol, v Zadru pa minus šest stopinj Celzija.
Hrvaški mediji opozarjajo na previdnost v prometu, predvsem v Lici, Gorskem kotarju, Slavoniji in v nekaterih delih Dalmacije, saj je zaradi kombinacije snega in vetra možna poledica. Zaradi snežnih nanosov je tudi zmanjšana vidljivost. Meteoalarm je za Istro izdal rdeče opozorilo.
Po četrtku se tudi pri južnih sosedih obeta olajšanje, saj bo veter oslabel, dvignile se bodo tudi temperature.
Podobno mrzlo je tudi v Bosni in Hercegovini. Na Bjelašnici so namerili 21 stopinj pod ničlo, v Sarajevu –11. Tudi drugod po državi so merili temperature pod ničlo.
Na Kosovu so zaradi velikega povečanja porabe elektrike za ogrevanje napovedali omejitve porabe elektrike, ki naj bi trajale od ene do treh ur.
Ruski energetski velikan Gazprom, najpomembnejši dobavitelj plina Evropi, je sporočil, da so zaradi nizkih temperatur evropskim državam v zadnjih šestih dneh dobavili rekordno količino tega energenta. Največ, 667 milijonov kubičnih metrov plina, so Evropi dobavili v ponedeljek.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.