Arabske države so združile sile z afriškimi državami, da bi ustavile nelegalno trgovino z gepardi. Osredotočile se bodo predvsem na družbena omrežja, da bodo čim prej izbrisali objave, na katerih se lastniki hvalijo z nakupom te ogrožene mačje lepotice.
Najhitrejše kopenske živali so se v preteklih letih znašle v hudih težavah. Ne le, da se krči njihov življenjski prostor, prav tako so postale modni dodatek, predvsem pri bogataših v arabskem svet. V divjini živi manj kot 7000 gepardov, kar jih na Rdečem seznamu IUCN uvršča med ranljive vrste. Od leta 1900 je populacija upadla za kar 90 odstotkov.
Kombinacija mode, tehnologije in pohlepa je pripomogla, da se je v zadnjih letih razrasla tudi trgovina z mladički teh velikih mačk. Družbena omrežja so v nelegalni trgovini postala pomemben odsek, saj se na njih novi lastniki hvali z dragim nakupom, prav tako pa se prek njih povezujejo prodajalci in kupci.
''Kupujejo jih mladi moški, ki last velike mačke vidijo kot statusni simbol mačizma. Prav tako jih kupujejo mlade ženske, ki menijo, da bodo rešile mladičke, a tudi to priliva k povpraševanju,'' je komentirala Sarah Durant iz zoološkega društva London. Dodala je, da gepardi v ujetništvu poginejo že mladi, saj zapora ne prenašajo.
V zadnjem desetletju so iz Afrike po podatkih fundacije za ohranitev gepardov odnesli okoli 1200 mladičkov, kar 85 odstotkov jih je poginilo že med prevozom.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.