Največje zaloge podtalnice, ki pomeni vir sveže vode za milijone ljudi, izginjajo z neverjetno hitrostjo, je razkrila nova študija kalifornijske univerze Irvine, ki se je poslužila najnovejših Nasinih satelitskih posnetkov.
21 od 37 največjih vodonosnikov podtalnice - od Indije, Kitajske do ZDA in Francije - je na točki preloma. To pomeni, da porabimo več vode, kot se je v zaloge nateče. 13 vodonosnikov je tako izčrpanih, da so že na seznamu najbolj ogroženih. Znanstveniki opozarjajo, da gre za dolgoročni problem, ki bo zaradi podnebnih sprememb in rasti prebivalstva postal le še vse hujši .
''Fizične in kemične meritve so bile do zdaj enostavno nezadostne,'' je dejal profesor in vodja raziskave Jay Famiglietti, ki dela tudi pri Nasini agenciji JPL. ''Glede na to, kako hitro črpamo zaloge podtalnice, moramo stopiti skupaj in ugotoviti, koliko je sploh še je,'' je dodal.
V študiji so tokrat prvič uporabili podatke Nasinega satelita Grace, ki meri spremembe v Zemljini gravitaciji, ki je odvisna od količine vode. Že v prvi študiji so ugotovili, da 13 od Zemljinih 37 največjih vodonosnikov med leti 2003 in 2013 izčrpavamo, zaloge pa se skoraj ne obnavljajo. Najbolj ogrožene zaloge so seveda v najbolj suhih območjih, kjer so prebivalci odvisni predvsem od podtalnice.
''Kaj se zgodi, ko so izčrpane zaloge podtalnice v regiji, kjer se spopadajo z ekonomskimi in političnimi napetostmi in tako ne morejo dovolj hitro rešiti problema pomanjkanja vode,'' se je vprašala Alexandra Richey. ''Skušamo mahati z rdečimi zastavami, da bi zagotovili aktivno upravljanje in bi tako zaščitili prebivalstvo''.
Podtalnica predstavlja 35 odstotkov vode, ki jo porabi človeštvo. Potrebe se povečajo med sušo. Denimo v Kaliforniji, kjer se soočajo z eno najhujših suš v zadnjem obdobju, 60 odstotkov porabe vode pade na podtalnico, ponavadi je poraba 40 odstotna. Nekateri se celo bojijo, da bodo do konca leta povsem odvisni od podtalnice, saj je površinske vode vse manj.
Najhuje prizadeta arabska podtalnica
Največ vode iz podtalnice črpajo v arabskem svetu, so zapisali na spletni strani JPL. Kar 60 milijonov ljudi je odvisnih od te vode, zelo izčrpane zaloge so tudi v Indiji in Pakistanu ter s severni Afriki.
Znanstveniki sicer opozarjajo, da je malo znano, koliko je sploh uporabnih zalog podtalnice, prav zato ni jasno, kdaj bodo povsem izčrpane. Govorimo lahko o časovnem obdobju od 10 do 21.000 let. ''Pravzaprav ne vemo, koliko vode je shranjenih v teh vodonosnikih. V družbi, ki je odvisna od vode, ne moremo več tolerirati negotovosti, še posebej, ker vemo, da zaloge hitro izginjajo,'' je dejala ena izmed vodij raziskave Alexandra Richey.
Podzemni vodonosniki se nahajajo v globljih predelih pod površjem Zemlje. Praviloma se človek do te podtalnice dokoplje z vrtanjem.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.